DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 13 z 13
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
 #1171625  autor: Remington
 19 maja 2024, 12:19
Standard RCS działa w oparciu o sieć zaufanych serwerów kolportujących wiadomości.

Serwery Google uczestniczą tylko wtedy gdy nadawca lub odbiorca korzystają z aplikacji lub operatora, używających serwerów dawnej firmy Jibe, będącej obecnie częścią Google: https://docs.jibemobile.com/intro?hl=pl

Play nie ma tunelu do serwerów Jibe/Google lub nie udostępnia im integracji ze swoim IMS, dlatego z googlowską aplikacją RCS nie działa. Z Samsungiem i LG mają integrację, więc ich aplikacje do wiadomości obsługują RCS w Play.

Maksymalna wielkość załącznika w RCS to 100 MB.
adrjannn pisze:
19 maja 2024, 11:58
SMSa przez voWIFI nie wyślesz....

Działanie VoWiFi nie oznacza, że będzie działać mimo wszystko inna usługa jaką jest SMSoWiFi. Ale nie o tym jest ten wątek.
 #1171790  autor: hugo5
 21 maja 2024, 15:24
Modele RCSa
To find the answer it´s important to understand there´s not THE ONE RBM solution out there to check. There are several setups used by country/MNOs with different answers to that "simple question". Let´s try to make a short overview:

1.MNO build/run his own platform (like e.g. TEF did until Q4/2023)
2.Use Google Carrier Cloud to run their solution in MNO owned cloud
3.Use Google Jibe Cloud to leave it all to Google unless approvals & billing
4.Do nothing and Google Guest Cloud will enable your network on his own (to podlega wyłączeniu z RBM messaging)

To understand, RCS is an exchange of messages between Android users via the Google and Samsung Messages App, data driven, like every OTT App too. No need of MNO involvement. Maybe there are also some more combinations of the above existing but let´s focus on this for now to keep it straight forward.

Even if there is a standardized universal profile for RCS by GSMA out there, it was only followed by MNOs choosing option 1, but not Google themself nor Apple with iMessage was fully aligned to this and now need to figure out how to make interoperability possible in 2024.

Back to the question and to find the right answer to the raised question above.

1.In this setup MNO is handling all data himself and keeps the end user relationships of using that RCS service in his network by accepting his T&Cs
2.In this setup MNO is handling most of the data in his cloud setup and holding the end user relationship with own T&Cs
3.In this setup MNO isn´t handling data on his own, also end user relationship will move to Google under his T&Cs the users has to accept to use RCS
4.in this setup MNO isn´t involved at all, not even to monetize RBM or managing/ selling access to his subscribers due to agent approvals.

I tyle w temacie jak ktos faktycznie chce wiedzieć jak to działa i kto przechowuje dane.
 #1177819  autor: Burito
 23 sie 2024, 13:24
Witam, czy RCS działa w Orange Free na Kartę ? Model telefonu to Xiaomi POCO F3 8/256 GB.
 #1177851  autor: uikol
 24 sie 2024, 10:14
@Burito tak, korzystam w Orange Free na Kartę z RCS. Model Xiaomi ale Mi 9 (staroć już).
 #1177897  autor: Ubinoob
 24 sie 2024, 19:00
Odnotowuje z kronikarskiego obowiązku, że powróciło RCS w Play (Samsung) na szerszą skalę, po wielu miesiącach niedziałania.
 #1177910  autor: kozien70
 24 sie 2024, 22:15
Niestety nadal ograniczone do klientów Play? Słabo. Za chwilę na iOS będzie obsługa RCS, jestem ciekaw czy przy okazji Play zrobi coś w kierunku wymiany RCS z użytkownikami spoza swojej sieci. I czy w ogóle uruchomi swój RCS na japku.
 #1177930  autor: IC_Current
 25 sie 2024, 08:03
Też pomyślałem, że to właśnie IOS18 ich zmobilizowało. W japku RCS będzie działał zgodnie z pierwotnym zamierzeniem standardu, czyli w oparciu o platformy operatora a nie na core Jibe od Google. Więc taka ironia - Play ma największe (albo jakiekolwiek) szanse na wdrożenie RCS w Polsce na IOS.
Z drugiej strony brak wsparcia dla Jibe w IOS jest dosyć zrozumiały. RCS wprowadzili, bo zostali zmuszeni przez chińskie prawo. Zaś w Chinach z usług Google się nie korzysta. Po drugie - po co wspierać konkurencyjne rozwiązanie w reszcie świata?
 #1177990  autor: Burito
 26 sie 2024, 10:16
uikol pisze:
24 sie 2024, 10:14
@Burito tak, korzystam w Orange Free na Kartę z RCS. Model Xiaomi ale Mi 9 (staroć już).
Ja mam Xiaomi POCO F3 5G 8/256 GB z dwiema kartami.
SIM1 - Play na abonament;
SIM2 - Orange Free na Kartę.

Po wyłączeniu karty SIM1 (Play) pojawił się RCS na SIM2 (OFNK) czyli to karta Play blokuje. Można to jakoś obejść ?
 #1177991  autor: 0kti
 26 sie 2024, 10:20
Można. Połączenie ustawić na Orange.
 #1177997  autor: uikol
 26 sie 2024, 10:47
Burito pisze:
26 sie 2024, 10:16
uikol pisze:
24 sie 2024, 10:14
@Burito tak, korzystam w Orange Free na Kartę z RCS. Model Xiaomi ale Mi 9 (staroć już).
Ja mam Xiaomi POCO F3 5G 8/256 GB z dwiema kartami.
SIM1 - Play na abonament;
SIM2 - Orange Free na Kartę.

Po wyłączeniu karty SIM1 (Play) pojawił się RCS na SIM2 (OFNK) czyli to karta Play blokuje. Można to jakoś obejść ?
Ja mam jako główny numer Orange w slocie 1 a drugi Play na kartę w slocie 2. Nic nie koliduje. Mogę mieć dane mobilne włączone na Orange, mogę mieć dane mobilne na Playu i zawsze RCS mi działa. Chyba abonament vs karta nie ma znaczenia w przypadku RCS.
 #1178017  autor: radier
 26 sie 2024, 14:08
Dzięki za podpowiedź. Potwierdzam, że w momencie gdy Orange dałem do SIM1, a Play do SIM2 to RCS działa na stałe.

P.S. z danych komórkowych korzystam z Orange.
  • Strona 13 z 13
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13