DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 124 z 533
  • 1
  • 122
  • 123
  • 124
  • 125
  • 126
  • 533
 #908353  autor: marcin19883
 30 sty 2017, 16:22
Koledzy czy was też Play ostatnio zrzuca na lte2100? Kiedyś trzymał się lte2600 a teraz nie wiem co się dzieje
 #908356  autor: p2225
 30 sty 2017, 16:32
tzw. optymalizacja :P

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #908377  autor: 0kti
 30 sty 2017, 19:17
marcin19883 pisze:Koledzy czy was też Play ostatnio zrzuca na lte2100? Kiedyś trzymał się lte2600 a teraz nie wiem co się dzieje
U mnie to samo

Tapatalk - Redmi Note 4 Prime
 #908384  autor: Pawrzes
 30 sty 2017, 20:03
Mixiorek pisze:Natomiast zwróćcie uwagę na download i mi to wytłumaczcie. O co chodzi?
Wygląda na zapchaną :O Ale to dziwne, bo przed rozbudową obciążenie było co najwyżej średnie w godzinach szczytu... Hm, może terminale które korzystały z innych stacji zalogowały się to tego pasma? No ale wtedy inne powinny przyspieszyć oprócz 800 bo te dotarło tam gdzie inne nie docierały.
Mixiorek pisze:Kolejne pytanie czy jeżeli stacja ma więcej niż trzy sektory to jest to na wszystkich pasmach (2G, 3G, LTE)?

Sektor 2G sporadycznie jest dokładany i raczej na stacjach które mają pokryć większy obszar, natomiast wraz z dokładaniem nowych pasm LTE i zwiększeniem sektorów o tyle samo sektorów został rozbudowany UMTS2100 i często U900. Z rozbudowanych w Warszawie na razie znam tylko jedną stację która nie ma UMTS900 i LTE800 ale ma 4 zamiast 3 sektorów w innych pasmach: http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 86&zoom=19
RicoExus pisze:Takie testy przeprowadziłem będąc w Warszawie na Bemowie przy ulicy Pełczyńskiego, telefon siedzi non stop w LTE1800

Ponieważ stacja przy Górczewskiej 228F nie została jeszcze rozbudowana.
Benjamin Linus pisze:Większość osób tak myśli że jeśli telefon wpadł w roaming to oznacza dziurę w zasięgu Play.
I TO JEST WŁAŚNIE BŁĘDNE MYŚLENIE.

Dokładnie. Wszystko zależy od konfiguracji danej stacji, jak stacja ma dodane celki partnera to jest ona traktowana jako własna i tu szybciej nastąpi zrzut do roamingu jeśli sieć uzna, że to będzie lepsze dla terminala.
RicoExus pisze:Choć nie wiem czy Play rezygnuje z GSM900, czy na nowo je wprowadza? Coś kiedyś tu czytałem, że mają pozbyć się DCS1800

Z niczego nie rezygnuje i niczego się nie pozbywa ;) Na sporadycznych stacjach dodali "okrojony" E-GSM tam gdzie nigdy nie było lub przywracają na jednym sektorze tam gdzie kiedyś był na wszystkich przed refarmingiem na UMTS900.
tomi81 pisze:jeżeli takie sytuacje występują to znaczy że leży konfiguracja/optymalizacja sieci. Nie po to bierzesz kartę Playa żeby bawić się w wyłączanie roamingu krajowego (inne zabawy poza trybem auto). Cieszy rosnący zasięg własny Play poza miastami - obserwując jednak wnioski o inwestycje widać, że dalej jednak pokutuje stawianie stacji w terenie "wyspowo"/punktowo (jedna stacja na gminę byle spełnić wymagania przetargu)

Zwyczajny klient nie zauważa i nie interesuje go przez którą sieć idą połączenia z jego telefonu. Tyle było zarzutów, że trzyma własnej sieci do upadłego, jak jest inaczej to też źle?
Nie zaczęła się jeszcze budowa stacji w wymaganych gminach, odpalane są ostatnio w tych których operator chce lub może po długim boju...
kozien70 pisze:Sytuacja była powtarzalna. L800 momentami było tam tak obciążone, że speedtest nie był w stanie zrobić pomiar uploadu, a na downloadzie było 2-3 Mbit.
Niestety, to efekt bloku 5MHz w wielkomiejskich blokowiskach wieczorową pora.

Ale wtedy dopiero co zaczęła się rozbudowa sieci w Krakowie. Gdy transfer spadał poniżej 3 Mb/s to ruch był zrzucany do roamingu i stąd taki kaganiec i fochy T-Mobile... Obecny zarząd pewnie chciałby zerwać umowę ale musiałby zapłacić wielomilionowe odszkodowanie P4.


Może u Was większy priorytet U2100 oznacza, że wkrótce będzie rozszerzone do 10 MHz :?: Terminali obsługujących band 1 jest mniej niż band 3 więc rozszerzone L2100 powinno być szybsze niż L1800.

Pozdrawiam
 #908388  autor: tomi81
 30 sty 2017, 20:19
@Pawrzes - moja odpowiedź dotyczyła Benjamina i tego, że można spokojnie wyłączyć roaming krajowy aby poznać pełną moc i zasięg Playa (także tam gdzie zrzucało do roamingu). O ile wcześniej (przed lejkiem) nie robiło to większej różnicy, o tyle teraz jest to już widoczne. Co do rozbudowy sieci - patrząc w jakich miejscach, w terenie oraz w jakiej liczbie Play posiada tam stacje (konkurencja po kilka - Play 1 na cała miejscowość) jak dla mnie nie wyglada to zbyt optymistycznie (obym się mylił - Ty wiesz lepiej co Play planuje;-). W przypadku Białegostoku nie mogę Playowi praktycznie nic zarzucić, o tyle wyjazd poza miasto (woj podlaskie/ warmińsko-mazurskie/lubelskie to praktycznie roaming only (wyjazd we wschodnim kierunku to 100% roaming stąd słabo widzę budowę sieci Play w tych stronach). Jeżeli jestem w błędzie popraw mnie :-)
 #908398  autor: Młody..
 30 sty 2017, 21:24
Minął już jakiś czas odkąd w Skarżysku są nowe pasma i chyba optymalizacja została już zakończona.

Obrazek, Obrazek,
Obrazek, Obrazek,

Pomiary ze stacji odpowiednio - ul. Spółdzielcza, ul. Mickiewicza, ul. Wileńska i ul. Legionów 64 (test z przed około trzech tygodni)

Średnie pomiary jakie obecnie zaobserwowałem na pasmach, to :

LTE800 - 20 Mbps
LTE1800 - 50 Mbps
LTE2100 - 25 Mbps
LTE2600 - 90 Mbps


Mam też informacje od znajomego, że przy agregacji 1800+2100+2600, idzie wycisnąć ponad 200 Mbps.

Teraz kwestia konfiguracji sieci :

Obrazek

Ten obrazek chyba najlepiej pokazuje jak to wygląda. Nie ma szczególnej żonglerki po pasmach, telefon siedzi na tym paśmie, na które obecnie ma zapotrzebowanie. I tak to mniej więcej wygląda. Na powrocie do domu przykładowo cały czas siedziałem w 1800, a gdy tylko poziom sygnału zbliżał się do słabych wartości, to telefon przeskakiwał na pasmo zasięgowe i ponownie grzecznie w nim siedział, aż do centrum następnego miasta.

Obrazek

Podsumowując :
2600 MHz - 4*/8 stacji
800 MHz - 6*/8 stacji

* -potwierdzone

Nowości :
- nowa stacja przy ul. Legionów 64, która znacząco poprawiła pokrycie.
- rozszerzenie stacji przy ul. Mickiewicza, do czterech sektorów.

Nie mam natomiast informacji o stacji 11 Listopada 7, co ona może nadawać. Na Net Monitorze pokazywało mi jakieś sygnały, zbliżone poziomem do obecnie wtedy zalogowanego z ul. Legionów 64, ale nie mam pewności czy to z tej stacji.
 #908432  autor: Mixiorek
 31 sty 2017, 08:40
Pawrzes pisze:Wygląda na zapchaną :O Ale to dziwne, bo przed rozbudową obciążenie było co najwyżej średnie w godzinach szczytu... Hm, może terminale które korzystały z innych stacji zalogowały się to tego pasma? No ale wtedy inne powinny przyspieszyć oprócz 800 bo te dotarło tam gdzie inne nie docierały.

Dodali łącznie 25MHz nowego pasma a % najbardziej pod dupie dostało 2600, które ma najmniejszy zasięg? No nie wiem.
Może u Was większy priorytet U2100 oznacza, że wkrótce będzie rozszerzone do 10 MHz :?: Terminali obsługujących band 1 jest mniej niż band 3 więc rozszerzone L2100 powinno być szybsze niż L1800.
Chyba powinni zrobić to na odwrót? Najpierw rozszerzenie do 10MHz a potem priorytet.
Młody.. pisze:Średnie pomiary jakie obecnie zaobserwowałem na pasmach, to :

LTE800 - 20 Mbps
LTE1800 - 50 Mbps
LTE2100 - 25 Mbps
LTE2600 - 90 Mbps
To masz chyba u siebie mały ruch albo wszystkie jest już pięknie skonfigurowane. Sprawdzam regularnie prędkości Play w minimum dwóch miejscach aglomeracji warszawskiej i nie osiągam takich wyników. Do tego mam terminal z agregacją.

Zauważyłem kolejną rzecz po modernizacji stacji w Konstancinie-Jeziornie. Wcześniej zdarzało się, że terminal spadał do 3G. Od momentu odpalenia nowych pasm nie zauważyłem na wyświetlaczu innej technologii niż LTE. Oprócz momentu rozmowy kiedy wędruje do 3G. Oby szybko włączyli WiFi Calling dla iPhonów to i ten moment z 3G może zniknie. Chociaż niestety ale Play idzie drogą TMobile i chyba w RBM nie ma WiFi Calling (?).

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #908442  autor: Młody..
 31 sty 2017, 09:41
@Mixiorek - Moim zdaniem całą robotę zrobiło LTE2600, bo ruch uwierz mi, że był i jest. Nadajniki na których to odpalili, nie są przypadkowe. Tam należy się spodziewać dużych mieszkających grup ludzi. Kilka stacji dostało bardziej pojemne radiolinie (1107 Mbps). Do tego nowa stacja, dzięki której znacznie poprawiło się pokrycie w południowej części miasta i dodatkowy sektor na istniejącej stacji, który poprawił pokrycie w centrum i przy krajowej siódemce. No i ta konfiguracja, która jest trafiona w dziesiątkę.

No obecną chwilę Play zrobił co mógł. Sieć jest wydajna, zasięg wzrósł i w żadnym stopniu nie jest gorszy niż w konkurencji.
 #908534  autor: Spacedust
 31 sty 2017, 17:42
marcin19883 pisze:Koledzy czy was też Play ostatnio zrzuca na lte2100? Kiedyś trzymał się lte2600 a teraz nie wiem co się dzieje
I to jeszcze jak - cały czas trzyma do tego stopnia, że LTE1800 to już dawno nie widziałem. LTE800 jest tylko gdy nie ma już w ogóle zasięgu LTE, a LTE2600 to musisz stać przy samej stacji i non-stop przełączać się między 3G, a LTE i liczyć na cud. Jak już złapie to trzyma do upadłego.
 #908571  autor: marcin19883
 31 sty 2017, 20:56
Spacedust pisze:
marcin19883 pisze:Koledzy czy was też Play ostatnio zrzuca na lte2100? Kiedyś trzymał się lte2600 a teraz nie wiem co się dzieje
I to jeszcze jak - cały czas trzyma do tego stopnia, że LTE1800 to już dawno nie widziałem. LTE800 jest tylko gdy nie ma już w ogóle zasięgu LTE, a LTE2600 to musisz stać przy samej stacji i non-stop przełączać się między 3G, a LTE i liczyć na cud. Jak już złapie to trzyma do upadłego.
Ja mam przy ręcznym wybieraniu lte2600 dosyć silny sygnał. Ok do 1km.
 #908586  autor: Młody..
 31 sty 2017, 21:23
To raczej nie wszędzie tak jest, bo między Kielcami a Skarżyskiem, jest jednak tak jak opisywałem kilka postów wcześniej.
 #908802  autor: Pawrzes
 01 lut 2017, 23:07
Dzisiejszy test LTE1800 na pętli autobusowej "Dworzec Centralny" - bezpośrednia widoczność małej antenki stacji bazowej na tarasie pod dachem dworca:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

:shock:

Pozdrawiam
 #908805  autor: Młody..
 01 lut 2017, 23:26
Haha, wysysana do ostatniej kropli :D
 #908825  autor: bed
 02 lut 2017, 08:52
L2100 jest? Sprawdziłeś może czy podobnie zapchane? :D Albo jak wygląda 3G?

Ciekawi mnie czy i kiedy będą rozbudowywali piko do L2600 8)

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #908952  autor: Antyfcb
 02 lut 2017, 19:05
Czy tylko u mnie internet LTE od wczoraj znacznie zwolnił?

Siempre en mi corazón
 #908998  autor: Pawrzes
 02 lut 2017, 22:10
@tomi81, Rozumiem. Fakt, na Podlasiu sieć P4 jest najrzadsza, może to wynik małego ruchu? Kiedyś wskaźnikiem czy opłaca się budowa były statystyki ruchu stacji partnerów w roamingu ale i na Podlasiu właśnie chodzą ludziki i szukają gruntów w najmniej zaludnionych gminach i nie są one wymagane z warunkach koncesji LTE800 i może w tym województwie coś się ruszy. Z drugiej strony P4 za rok będzie miał więcej stacji w całym woj. małopolskim jeśli Polkomtel nadal nie będzie nic budował...


Chyba obecnie tak wysokiej wieży Play nie ma: http://www.zdunskawola.bip.net.pl/?a=5304

@Młody.. No ładnie sieć działa w Skarżysku :-)

@Mixiorek, potwierdzam 3 sektory LTE 800 i 3 sektory LTE2600 z masztu w Konstancinie-Jeziornie.
Chyba jednak rozbudowała zbiegła się ze znacznym wzrostem ruchu i aktywacją bonusów w ostatniej chwili. Obecnie w wielu miejscach sieć wyraźnie zwolniła.

@bed, U2100 jest ale to urzędzie nie obsługuje ;) 3G jeszcze gorzej, szczególnie w U900 - 0,06 Mb/s więc pewnie EDGE szybsze :-D Natomiast wewnątrz dworca jest wyłącznie L1800 ale transfery niezłe pomimo tłumów - około 25-30 Mb/s. Ale już przy tej zewnętrznej antence widać 5 RRU, pozwolenie na 800/2600 też jest więc powinno być wkrótce lepiej :-)
Natomiast w LTE2600 w tym samym miejscu ze stacji przy al. Jana Pawła II 11 prędkości były następujące:
Obrazek
Obrazek

A podobno u mnie tylko kosmiczne transfery... :P

Pozdrawiam
 #909001  autor: tomi81
 02 lut 2017, 22:23
@Pawrzes - dzięki za info o tych ludzikach na Podlasiu (mam nadzieję, że to nie te z Donbasu :-)). Oby faktycznie coś zaczęło się dziać i w terenie (swoją drogą może wiesz czy coś się jeszcze szykuje z nowych stacji w samym Białymstoku?). Co do Polkomtela to, jeszcze, ratują ich stare inwestycje i ostatnie modernizacje (choć nie zawsze z głową) - bez tego dawno byłoby już pozamiatane.
  • Strona 124 z 533
  • 1
  • 122
  • 123
  • 124
  • 125
  • 126
  • 533
  • 1
  • 122
  • 123
  • 124
  • 125
  • 126
  • 533