DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 14 z 1158
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 1158

 #582107  autor: arkady
 14 wrz 2012, 11:45
Witam,

Mam pytanie natury technicznej. Chodzi o zasięg TMobile, który na południowy wschód od Droszkowa jest generalnie kiepski.Na mapie BTS Search, w okolicy miejscowości Droszków k.Zielonej Góry, są dwa maszty postawione blisko siebie - Maszt Plusa + nadajnik Nordisk+ nadajnik TMobile (30529) oraz maszt Orange (4648). Czy jest szansa na poprawę zasiegu i dodania pozostałych częstotliwości w ramach Networks?

GA628, 3310, T10s, 6100, 6020, 6131, 6151, 6300, 6303, ZTE GRAND X In, G2 MINI

 #582126  autor: Mixiorek
 14 wrz 2012, 12:46
janek1991 pisze:W miejscowości Końskie i Stąporków (woj. świętokrzyskie ) od dwóch dni wymieniają cała sieć
Jak wygląda sprawa pojawienia się zasięgu orange na nadajnikach t-mobile i odwrotnie?

 #582217  autor: slawnokia
 14 wrz 2012, 19:02
W Bielsku-Białej coraz więcej stacji Networks!
Co ciekawe, od razu świeci CI, wspólne dla obu sieci.
Niestety jest to tylko CI ogólne.

Obrazek

 #582274  autor: Pijo
 14 wrz 2012, 22:17
Dziś ok. godziny 21 została uruchomiona kolejna stacja w mojej okolicy - Krzewo Stare, maszt Ery z dowieszonym Orange.
Cały czas coś konfigurują, bo przez pewien czas po wbiciu na nowy CID Ery androidowy netmonitor nie widział sąsiadów. Po kilkunastu minutach się pojawiły.

W Orange natomiast przez chwilę pojawia się stary CID a po chwili nowy "networksowy" i tak w kółko. Sąsiadów jeszcze nie widać, toteż nie znam jeszcze wszystkich nowych CID tej stacji .

Era: CID: 1665 (4,5,0) LAC: 59600
Orange: 1815 (6) LAC 59600

 #582438  autor: Patryk_
 15 wrz 2012, 20:16
slawnokia pisze:W Bielsku-Białej coraz więcej stacji Networks!
Tak, tyle że to na razie nie są wspólne stacje...w każdym razie nie do końca wspólne - ze wspólnych anten obaj operatorzy chyba jeszcze nigdzie nie "lecą".
Era ma już nowy sprzęt w tych lokalizacjach w których zmieniły się CIDy, ale radiowo jest wszystko po staremu - kanały GSM/DCS, PSC UMTS, ilość nośnych, jeśli na takiej stacji był np. tylko jeden sektor DCS to nadal tylko ten sektor działa, itd.
Tak samo w Orange.

Generalnie jest niezła sieczka radiowa, w ok. skrzyżowania Komorowickiej z Piłsudskiego podczas wybierania sieci Orange udało mi się zawiesić Nokię 6120 classic...bardzo trudno tez rozmawia się jadąc samochodem.

Wczoraj wieczorem chwilę działała "po nowemu" Era na stacji współdzielonej z Orange w centrum Kóz, ale dziś już wszystko jest po staremu.

 #582449  autor: Pijo
 15 wrz 2012, 21:04
Patryk_ pisze:Wczoraj wieczorem chwilę działała "po nowemu" Era na stacji współdzielonej z Orange w centrum Kóz, ale dziś już wszystko jest po staremu.
U mnie wczoraj było tak samo. Na stacji Ery współdzielonej z Orange wczoraj Era została właczona i działa cały czas, a Orange też był testowo uruchamiany, bo raz pojawiał się stary CID razy nowy. Dziś ok. 11.00 ostatni raz w netmonitorze pojawił się nowy orangeowy CID i z powrotem działa na starym.

W tej lokalizacji pozwolenie było wydane w sierpniu tylko dla Ery. Czemu Orange nie składało jednoczenie? Dziwne toto.
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2012, 18:44 przez Pijo, łącznie zmieniany 1 raz.

 #582486  autor: Patryk_
 15 wrz 2012, 22:22
Pijo pisze:W tej lokalizacji pozwolenie było wydane w sierpniu tylko dla Ery. Czemu Orange nie składało jednoczenie? Dziwne toto.
Jeśli chodzi o wykaz UKE to różnie z tym bywa...raz, że Centek miał swego czasu "luźny" stosunek do pozwoleń radiowych (za co został ukarany jakąś śmieszna jak na taką firmę grzywną) i może do tego wraca :), a dwa, że UKE ma także "luźny" stosunek do jakości i aktualności danych prezentowanych w wykazach na ich stronce.
Faktyczne pozwolenia mogą już dawno być wydane...

Dla zainteresowanych CIDy Orange ze stacji-rodzynka - docelowo czterosektorowej.
Kozy - ul. Bielska 15.
Trochę się różnią od networksowego schematu przyjętego dla stacji o mniejszej liczbie sektorów (czwartego na razie brak, można się domyślać cidów).
Kod: Zaznacz cały
900: 4436 (123)
1800: 4436 (9), 4437 (01)
UMTS 10564: 4437 (789)
UMTS 10589: 4438 (123)
UMTS 10614: 4438 (567)
Pierwotnie w tej lokalizacji pracowała stacja 3-sektorowa 900/1800/UMTS Orange (która teraz stała się podstawą wspólnego sajta) i 4-sektorowa 900/1800 Ery z niżej zawieszonymi antenami. Zestawy anten Orange zostały nie ruszone, dołożono tylko zestaw na czwarty sektor i zmieniono nieco azymuty.
Wydaje się, że na sajtach PTK nie rusza się też sprzętu radiowego - w końcu to nówki Huawei, GSM był swapowany z końcem 2010 a UMTS 2011, i prawdopodobnie "pasują" Networks.

 #582493  autor: tomi81
 15 wrz 2012, 22:39
Pijo pisze:Dodam, że w Jeżewie Starym została odpalona w Networks Ery. Dziwię się, że ten sajt nie poszedł do likwidacji. Pokrycie ma marne. Mogli uruchomić sygnał ze stacji Orange w Pajewie, która ma lepszą lokalizację i pokrywa zasięgiem okoliczne miejscowości w kierunku południowym.
To co piszesz jest bardzo ciekawe - wg moich informacji oraz wykazu Uke do uwspolnienia wybrano lokalizacje PTK (choćby z racji odpalonego tam CDMA). Sprawdz proszę to raz jeszcze i daj znać.

W Białymstoku jest dokładnie tak samo jak pisze Patryk - jeżeli dana lokalizacja uwspolniana jest juz po swapie i należy np. do TMobile i dodatkowo w tej lokalizacji działa Orange to Tmobile ma już nowe Cidy, Orange tez je ma, tyle ze są one niedostępne i dalej lecą na starych Cidach. Wszystko sie zmieni po odpaleniu danego klastra, wtedy w omawianym przypadku zmieni sie tez CID w Orange, zmienia sie tez tilty anten itd. Teraz, nawet po swapie danej lokalizacji sieci działają "po staremu", stad nie widać zmian w konfiguracji itd.

 #582500  autor: Pijo
 15 wrz 2012, 23:12
tomi81 pisze:Pijo napisał/a:
Dodam, że w Jeżewie Starym została odpalona w Networks Ery. Dziwię się, że ten sajt nie poszedł do likwidacji. Pokrycie ma marne. Mogli uruchomić sygnał ze stacji Orange w Pajewie, która ma lepszą lokalizację i pokrywa zasięgiem okoliczne miejscowości w kierunku południowym.



To co piszesz jest bardzo ciekawe - wg moich informacji oraz wykazu Uke do uwspolnienia wybrano lokalizacje PTK (choćby z racji odpalonego tam CDMA). Sprawdz proszę to raz jeszcze i daj znać.
Z tym poszedłem trochę na czuja. Sprawdzałem własnie w netmonitorze i stacja Ery w Jeżewie nadaje jeszcze na starym CID (nie loguję się do niej , ale widzę jako sąsiada). Dzis byłem niedaleko obu stacji, ale blizej PTK i zobaczyłem nowy netowrkowy CID Ery 3935(0), nowy LAC 59600 i założyłem, że wieje z Jeżewa, bo w tym miejscu zawsze był zasięg z Jeżewa . Niedługo sprawdzę dokładnie co i jak.
tomi81 pisze:wykazu Uke do uwspolnienia wybrano lokalizacje PTK (choćby z racji odpalonego tam CDMA).
Hmm. Jak to rozpoznać w wykazie UKE? Pozwolenia typu MNET, to te które będą uwspólnione, tak? To chyba rzeczywiście stacja w Jeżewie takiego pozwolenia nie ma.

 #582553  autor: tomi81
 16 wrz 2012, 09:59
tomi81 pisze:wykazu Uke do uwspolnienia wybrano lokalizacje PTK (choćby z racji odpalonego tam CDMA).
Pijo pisze:Hmm. Jak to rozpoznać w wykazie UKE? Pozwolenia typu MNET, to te które będą uwspólnione, tak? To chyba rzeczywiście stacja w Jeżewie takiego pozwolenia nie ma.
Powiem Ci jak ja to sprawdzam/sprawdzałem - weźmy np. Białystok. Przy ul. Porzeczkowej 14 cały czas działała stacja GSM900 PTC; po aktualizacji wykazu UKE otrzymała ona pełen komplet pozwoleń (GSM/DCS/U900/U2100), podczas gdy pobliska lokalizacja PTK przy ul. Berlinga 19 ma dalej tylko GSM/DCS (stąd wiadomo, która pójdzie pod przysłowiowy młotek, informacja potwierdzona również w N). Inny przypadek to wspólna lokalizacja, gdzie działa BTS i PTC i PTK - np. Białystok, Al. Jana Pawła II 57. Jeżeli sprawdzisz jakie pozwolenia przybyły w tej lokalizacji dla PTK (m.in U900) to daj to obraz czyja stacja w tym miejscu pozostanie (tzn. czyja będzie uwspólniona). Ostatnia sytuacja to przykład Jeżewa Starego - zobacz, że w lokalizacji PTK (Pajewo) doszło pozwolenie na U900, zaś w przypadku PTC jest dalej tylko gołe pozwolenie na GSM900. Po tym też możesz sprawdzić, czyja lokalizacja pozostanie (tak jak napisałem wyżej, zostaje lokalizacja PTK w Pajewie).
Na koniec ciekawy przypadek - Choroszcz - sprawdź pozwolenia dla PTK i PTC (podpowiem - przybyły zarówno dla jednej jak i drugiej sieci - ostatecznie w Choroszczy pozostaną 2 lokalizacje i obie zostaną uwspólnione w ramach N).

Reasumując - informacje, które lokalizacje zostaną uwspólnione w ramach N, a które pójdą do likwidacji możesz wyciągnąć na podstawie pozwoleń UKE (pamiętaj, że U900 jest standardowo konfigurowany, tyle że nie będzie na początku odpalany). Wiem, że jest to taki skrót, jednak bez informacji z N w żaden inny sposób tego nie sprawdzisz.

 #582725  autor: Pijo
 16 wrz 2012, 18:38
tomi81, dzięki za obszerne wyjaśnienia.

 #582805  autor: muddy
 16 wrz 2012, 23:07
Przepraszam, nie śledzę dokładnie wątku, więc może pytanie się dubluje: jaki jest powód uzyskiwania zezwoleń na UMTS900, a jednocześnie decyzja nie uruchamiania tego pasma? Czy chodzi o kwestie formalne (tj. konieczność użycia do tego częstotliwości dwóch różnych operatorów mimo odrębnych koncesji w UKE), techniczne (problem z małą ilością pasma pozostawionego dla GSM900), czy jakaś kombinacja obu?

MM

 #582970  autor: piotrzet
 17 wrz 2012, 20:33
mieszkam w Kielcach i otrzymałem sms od T-Mobile że przez 3 tygodnie będzie prowadzona modernizacja i rozbudowa sieci

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png

 #583302  autor: Ar2r
 19 wrz 2012, 06:48
Jak to obecnie wygląda? Pokrywają np. województwo już całym zasięgiem 3g czy tylko miasta robią? :)

 #583303  autor: enagem
 19 wrz 2012, 07:12
Takie pytanie przy okazji: jak to jest z wyświetlaniem numerów połączeń przychodzących na nadajnikach Networks!, Orange wyświetla w formacie XXX XXX XXX, a T-Mobile: +48 XXX XXX XXX, czy tak zostanie, czy któraś sieć się dostosuje do tej drugiej i będzie jak w Play na nadajnikach Orange i Plus "normalnie", na własnych z +48?

JUTRO TO JEST TAKIE DZIŚ TYLKO, ŻE JUTRO.

 #583313  autor: Mixiorek
 19 wrz 2012, 09:32
@Tomi81
Czy jesteś w stanie ocenić na przykładzie Orange ile stacji T-mobile w Białymstoku zyskało sygnał Orange?
Czy każda stacja po rekonfiguracji hard i soft ma działający gsm/dcs/u2100 i przygotowanie pod u900?

 #583485  autor: darnok
 19 wrz 2012, 20:33
enagem pisze:Takie pytanie przy okazji: jak to jest z wyświetlaniem numerów połączeń przychodzących na nadajnikach Networks!, Orange wyświetla w formacie XXX XXX XXX, a T-Mobile: +48 XXX XXX XXX, czy tak zostanie, czy któraś sieć się dostosuje do tej drugiej i będzie jak w Play na nadajnikach Orange i Plus "normalnie", na własnych z +48?
bez zmian - to zalezy od central, a te pozostaly u operatorow a nie od czesci radiowej ktora jest w networks.

 #583812  autor: Pijo
 21 wrz 2012, 12:21
tomi81, możesz potwierdzić, że dziś Networks przełożyło już wajchę i Orange i Era nadają już z networksowych CIDów na stacjach uwspólnionych ?

 #583823  autor: tomi81
 21 wrz 2012, 13:16
Pijo pisze:tomi81, możesz potwierdzić, że dziś Networks przełożyło już wajchę i Orange i Era nadają już z networksowych CIDów na stacjach uwspólnionych ?
Potwierdzam, w Białymstoku stacje po swapie już świecą wspólnie (od dwóch dni). Zasięg sporo lepszy, trochę jeszcze jest bałaganu w eterze (handovery przez GSM, czasami bardzo słaby parametr EcNo itd.), jednak z dnia na dzień powinno być lepiej. Jeszcze kilka stacji do swapu pozostało (zwłaszcza lokalizacji gdzie jest jeden i drugi operator), nie mnie już teraz jest lepiej niż było (zwłaszcza dla klientów Orange).
  • Strona 14 z 1158
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 1158
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 1158