DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 185 z 219
  • 1
  • 183
  • 184
  • 185
  • 186
  • 187
  • 219
 #1153040  autor: Mixiorek
 03 lip 2023, 14:08
babciagienia1p pisze:
03 lip 2023, 13:55
Niestety, rozwiązaniem jest ewakuacja...

Oczywiście. Chyba, że ktoś lubi płacić za usługi z których nie może korzystać.
MNP działa w tym kraju naprawdę ok.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1153055  autor: kwistas
 03 lip 2023, 18:19
Jakby firmy podejmowaly racjonalne decyzje biznesowe to by nie była potrzebna ewakuacja. Największy problem jest samo Networks które powstało, a nie może działać konsekwentnie by dbać o jakość usług kiedy T-Mobile i Orange mają inna wizje na temat wyłączenia 3G, czy wdrożenia 5G. T-Mobile jest nieużywalne na terenach wiejskich gdzie dominuje infrastruktura Orange to jest patologia do kwadratu. Z racji końca umowy z tmobile siedzę sobie w Plusie na kartę i korzysta się z tej sieci bez zastrzeżeń, komfort rozmów czy nawet stabilności neta jest lepszy niż w Tmobile po wyłączeniu 3G to tylko pokazuje do jakiego burdelu doprowadzili.
 #1153059  autor: Mixiorek
 03 lip 2023, 18:38
Kto pracował w korpo i z korpo ten się w cyrku nie śmieje.

Dla mnie wyłączenie 3G przez TMObile to koncertowy pokaz jak nie robić wielu rzeczy:
- przygotowanie. Sorry ale wyłączenie a potem włączenie U900 na niektórych obszarach pokazuje amatorkę. Niby mają tyle danych o swojej sieci a potem było zaskoczenie?
- testów. Wybór najmniej zaludnionego województwa. No brawo Jasiu! Co mogło pójść nie tak?
- tereny przy granicy z sowietami i mini sowietami. Brak pomysłu jak to ogarnąć. Może trzeba było 2-3 lata temu rozpocząć program dogęszczania tamtych rejonów by zapewnić zasięg pasmami 1800 i 2100?!
- komunikacja. Do tej pory na stronach www wyłączenie U900 trwa nadal. Zero technicznych filmów, bloga, wyjaśniania. Oni są mentalnie na poziomie komunikacji z lat 90. "Klienci bierzcie bo zaraz się wyprzeda. A my nic tłumaczyć nie musimy bo głupi ludzie nic nie zrozumieją"

Na dziś widać, że Orange wyciągnęło pierwsze wnioski z błędów partnera z N!. Zobaczymy co będzie dalej.

Jeżeli znalazłeś dla siebie na naszym rynku operatora, który dał Ci coś więcej niż poprzedni to tylko należy przyklasnąć. Gorzej gdybyś nie miał się gdzie przenieść.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1153062  autor: babciagienia1p
 03 lip 2023, 19:04
Mixiorek pisze:
03 lip 2023, 18:38
Kto pracował w korpo i z korpo ten się w cyrku nie śmieje.

Niestety... Mam depresję?
Mixiorek pisze:
03 lip 2023, 18:38
...No brawo Jasiu! Co mogło pójść nie tak?

Mogło. Powiedz Jasiu dlaczego się zesikałeś...
Mixiorek pisze:
03 lip 2023, 18:38
...Oni są mentalnie na poziomie komunikacji z lat 90. "Klienci bierzcie bo zaraz się wyprzeda. A my nic tłumaczyć nie musimy bo głupi ludzie nic nie zrozumieją"

Tak wygląda wprowadzanie niemieckiej misji cywilizacyjnej w Mittel Europie
 #1153065  autor: matias55
 03 lip 2023, 19:25
kwistas pisze:
03 lip 2023, 18:19
Jakby firmy podejmowaly racjonalne decyzje biznesowe to by nie była potrzebna ewakuacja. Największy problem jest samo Networks które powstało, a nie może działać konsekwentnie by dbać o jakość usług kiedy T-Mobile i Orange mają inna wizje na temat wyłączenia 3G, czy wdrożenia 5G. T-Mobile jest nieużywalne na terenach wiejskich gdzie dominuje infrastruktura Orange to jest patologia do kwadratu. Z racji końca umowy z tmobile siedzę sobie w Plusie na kartę i korzysta się z tej sieci bez zastrzeżeń, komfort rozmów czy nawet stabilności neta jest lepszy niż w Tmobile po wyłączeniu 3G to tylko pokazuje do jakiego burdelu doprowadzili.
Myślę, że wielu z nas korzysta z tej sieci od czasów Ery, więc nie dziwne. Do czasu gdy 3G banglało i nawet wcześniej byłem mega zadowolony. Nigdy nie miałem problemów z rozmowami, no może za wyjątkiem ta akcja między Play. Zasięg wzorowy. Nie patrzyłem ile mam ''dBm" w opcjach albo nie słyszałem "powtórz jeszcze raz bo coś przerwało". Ludzie z którymi rozmawiam co raz mówili, że rozmawia im się ze Mną gorzej po wyłączeniu 3G.

Z podejściem Orange będzie tak, że przez półtora roku to spokojnie ludziom się to utrwali, że coś się zmienia a robię w obsłudze klienta, więc wiem, że ludzie potrzebują czasu żeby coś dotarło. Podejście Orange jest dużo bardziej bezpieczniejsze.

Uważam również że często nawet ludzie nie zdają sobie sprawy w jakiej technologii rozmawiają pomimo że 90% ruchu DATA/Voice tak naprawdę jest realizowana po LTE, to przy słabszym zasięgu niezauważalnie taka rozmowa potrafi spaść do 3G, co w jakości rozmów nie jest praktycznie zauważalna, bo jakość w UMTS jest nadal bardzo dobra. 3G często jednak było podporą dla gorzej pokrytych lokalizacji.

@kwistas, Sam rozważam przejść do Plusa. Internet mi wcale nie potrzebny. Ważne są rozmowy, a te faktycznie z opinii innych są w porządku. Będą realizowane w 3G, więc powinno być ok.
 #1153069  autor: bxx1
 03 lip 2023, 19:42
Nie testowałem T- mobile do rozmów tylko do internetu.Po tym wyłączeniu 3G spadki do 2G to standard ja wymuszam 4/5g.Mało tego po rozdawaniu tych wszystkich internetów darmowych(esim)promki na abo prędkości spadły i to bardzo.W 2 lokalizacjach których przebywam prędkości ok+- 100 mb były standardem.Teraz są ale w nocy w dzień 20/30 w porywach.Upload leży.Orange jak miał tak zostało a nawet lepiej.Z rozmowami też żadnych problemów.Na dzisiaj tylko Orange.T sie pogorszył niestety i to bardzo.Ps jak to tu pisaliście Orange i T mobile to te same lokalizacje ale predkości ciut lepsze ma T.Obecnie ma dużo gorsze niż Orange...
 #1153070  autor: DEVI_UI
 03 lip 2023, 20:01
Nie uogólniałbym tak. Nikt nie jest zadowolony z tego, co dzieje się w TM. Częste spadki do 2G, czasami na odwrót, bo trzymanie LTE do upadłego, że nawet nie da się uruchomić strony www (o speedteście nie wspominając). Natomiast jak chodzi o prędkości to wciąż są miejsca, gdzie - chcąc nie chcąc - zwycięża TM. Czasami to naprawdę duża przewaga ponad 100Mb/s i kilka takich lokalizacji mógłbym wymienić.
 #1153071  autor: iphoneski
 03 lip 2023, 20:20
@DEVI_UI
Ale to uogólnienie może być dobre choćby po to, by ukazać zjawisko. Też od pewnego czasu spotykam sie z opiniami wieloletnich klientów T, że coś złego dzieje się z tą siecią jeśli chodzi o prędkość internetu. Niestety pojemność jest ograniczona, a oni ostatnio płyną naprawdę szeroko - nielimitowany ijternet w domu, w komórce, darmowe esimy, gigabajty itd.. A na to nałożyło się jeszcze wyłączenie 3G przeprowadzone na wariata i mamy to co mamy.
 #1153076  autor: 3G
 03 lip 2023, 21:56
Ja jestem w pewnym sensie nowy w T-mobile (od września), choć kiedyś przed laty też miałem u nich numer. No i po przesiadce z Plusa jestem ciut zaskoczony, by nie powiedzieć rozczarowany, głównie rozmowami.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #1153080  autor: matias55
 03 lip 2023, 22:50
Ogólnie śmiać mi się chciało, że osoba z T-Mobile, która ze mną rozmawiała miała spadek do 2G nagle będąc w centrum miasta, gdzie zasięg LTE nie powinien być problemem. Ileż ta sieć ma teraz do poprawy to nie policzymy.
3G pisze:
03 lip 2023, 21:56
Ja jestem w pewnym sensie nowy w T-mobile (od września), choć kiedyś przed laty też miałem u nich numer. No i po przesiadce z Plusa jestem ciut zaskoczony, by nie powiedzieć rozczarowany, głównie rozmowami.
No właśnie, a w T-Mobile rozmowy według mnie były również na wysokim poziomie do tej pory. Jakość rozmów mega spada także często gdy osoba z T-Mobile prowadzi auto rozmawiając. Często gdy rozmowa spadnie do 2G to już po prostu głos rozmówcy szarpie co pewien czas.
 #1153088  autor: Dodo84
 04 lip 2023, 07:55
W niedzielę miałem właśnie taką sytuację podczas jazdy. Rozmowę zacząłem w LTE 2600 i przejeżdżałem obok stacji która nie ma LTE 2600 i zamiast zrzucić mnie na inne pasma LTE z tej stacji to mnie zrzuciło na GSM z najbliższego BTS-a. Jest bardzo dużo różnych dziwnych sytuacji np: zerwanie rozmowy nieważne na którym paśmie była prowadzona w przypadku przejścia z jednego konkretnego nadajnika na drugi, rozmowy w jakości AMR-NB, mocne ściszenie rozmówcy w momencie spadku z LTE na GSM i co mi się dziwnego zdarzyło, to dzwoniłem do rozmówcy w Play i usłyszałem komunikat, o niedostępności abonenta a w tle dalej był sygnał. Nigdy więcej mi się to nie powtórzyło.

https://www.speedtest.net/result/a/9816264223.png
LTE 800+1800+2100+2600

https://www.speedtest.net/result/a/10179036140.png
LTE+ 5G 3500
 #1153090  autor: Mixiorek
 04 lip 2023, 08:42
Również czasem (rzadko) mam HO do 2G gdy wiem, że jestem w zasięgu mocnego sygnału LTE i jest kilka stacji dookoła. Niestety nadal kuleje konfig po wyłączeniu U900.
Obstawiam, że dopóki nie włączą na większości stacji U900 i to nie "okrzepnie" to nie wdrożą docelowej konfiguracji.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1153110  autor: uikol
 04 lip 2023, 14:15
Znam przypadek że Xiaomi w T-Mobile zawsze przy połączeniu wychodzącym czy przychodzącym jest zrzucane od razu do 2G. Wiąże się to z zerwaniem połączenia z internetem i gorszą jakością połączenia. Aktualizacje zrobione wszystkie, SIM w slocie pierwszym jeżeli może mieć to znaczenie. Brak opcji VoLTE w systemie co tylko potwierdza że nie ma rozmów po LTE.

Tak zapytam, jeżeli w trakcie rozmowy połączenie spadnie do 2G to już w trakcie tej rozmowy nie ma szans na to że wskoczy ponownie na LTE?
 #1153119  autor: matias55
 04 lip 2023, 20:56
uikol pisze:
04 lip 2023, 14:15
Tak zapytam, jeżeli w trakcie rozmowy połączenie spadnie do 2G to już w trakcie tej rozmowy nie ma szans na to że wskoczy ponownie na LTE?
2G nie obsługuje HO do wyższych technologii niestety, więc dopóki nie przerwiesz rozmowy będziesz siedział w 2G.
 #1153195  autor: Hannibal80
 05 lip 2023, 22:04
maniek357 pisze:
05 lip 2023, 19:26
Ale na jakiejś konkretnej warstwie ? Patrzyłem 5G i 4G z agregacją - w moich rejonach jest ok.

Na mapce Orange widać za to coraz szerszy dostęp do 5G DSS ze stacji T-Mobile (i to nie tylko w miastach).

W dużym mieście tego nie zobaczysz, ale weź mniejszą miejscowość i widać że jakieś 2,5km jest zasięg przesunięty. Oczywiście w warstwie 5g, czy w innych to już nie sprawdzałem, bo to nie ma sensu z mojego punktu widzenia, bo te granice bardziej się zlewają przez gęstszą siatkę wież.
 #1153209  autor: DEVI_UI
 06 lip 2023, 09:43
Odnośnie zasięgu to ostatnio w strefie Nokii pojawia się coraz więcej obiektów zmodernizowanych do 5G, gdzie wymianie ulega cały baseband, a eNB jest swapowane na jedno dla wszystkich pasm. To cieszy.
Mają jeszcze trochę do nadrobienia jak chodzi o mapki zasięgu. Znam kilka miejsc, gdzie niedawno pojawiło się 5GDSS, a ani T, ani O nie pokazują tego na swojej stronie.
Tak jak wyżej wspomniał @maniek357, to w większości własności TM…
  • Strona 185 z 219
  • 1
  • 183
  • 184
  • 185
  • 186
  • 187
  • 219
  • 1
  • 183
  • 184
  • 185
  • 186
  • 187
  • 219