DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 20 z 54
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 54

 #664793  autor: Flash999
 28 wrz 2013, 22:53
Ucierpi sporo UMTS900 NetWorkS!, mało pasma jest przeznaczone na tę częstotliwość. Nawet te 2 Mb/s to dużo.

Też jestem przeciwny wstępowi do U900 dla Play, ponieważ... Jestem w T-Mobile. Na pewno sytuacja wyglądała by jakbym korzystał z usług P4.

Stacje bazowe w województwie podlaskim

 #664797  autor: janekt
 28 wrz 2013, 23:13
@Flash999- tego właśnie boję się najbardziej. To może być policzek w twarz dla całego projektu (mam tu na myśli NetWorks! oczywiście). Play powinno skończyć z lenistwem niczym z ery kamienia łupanego i przejrzeć w końcu na oczy, że roaming dla nich to za mało. A że klienci skarżą się na fatalną jakość usług- odpowiedź jest jedna i prosta: "Nie odpowiadamy za jakość świadczonych przez nas usług.". Śmiech na sali. :mrgreen: Może to jakaś mafia?
No to skoro 2 Mbit/s na łepek to za dużo, to proponuję 16 kbit/s. Jest dostęp- jest, działa- działa, co z tego że wolno, skoro operator nie odpowiada za jakość usług? 8)
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2013, 23:17 przez janekt, łącznie zmieniany 1 raz.

JanekT

 #664799  autor: Spacedust
 28 wrz 2013, 23:16
janekt pisze:@Flash999- tego właśnie boję się najbardziej. To może być policzek w twarz dla całego projektu (mam tu na myśli NetWorks! oczywiście). Play powinno skończyć egzystencję w erze kamienia łupanego i przejrzeć w końcu na oczy, że roaming dla nich to za mało. A że klienci skarżą się na fatalną jakość usług- odpowiedź jest jedna i prosta: "Nie odpowiadamy za jakość świadczonych przez nas usług.". Śmiech na sali. :mrgreen:
No to skoro 2 Mbit/s na łepek to za dużo, to proponuję 16 kbit/s. Jest dostęp- jest, działa- działa, co z tego że wolno, skoro operator nie odpowiada za jakość usług? 8)
W Play Fresh bez problemu wyciągałem ponad 6 Mbps. Stare taryfy nie miały tego lejka, a wtedy to już w ogóle będą mieli problem, bo pewnie spora grupa takich klientów gdzieś jest ;)

 #664800  autor: janekt
 28 wrz 2013, 23:22
Jak patrzę teraz na Play'a to widzę jakiegoś pasożyta. Działa na sieci Plusa, działa na sieci Orange i niedługo (nie daj Boże!) również na sieci T-Mobile'a. Sieć, która tak naprawdę niewiele wnosi jeżeli chodzi o zasięg. Ciekawy jestem ile % klientów tej sieci korzysta tylko i wyłącznie z jej sieci macierzystej. 20-30%? Normalnie mamy jedynego w swoim rodzaju pół wirtualnego operatora w Polsce (i chyba w całej UE, ale tu głowy nie dam). To jest Polska, tu się wszystko może zdarzyć... :|
Skoro UKE się na to wszystko zgadza to powinno dać tym operatorom z którymi Play ma umowę na roaming krajowy jakieś dodatkowe zasoby, żeby w miarę sprawnie to chodziło. Play ma już 10 mln klientów na karku, a pierwotną bazę miał na 6 (tak podawała Wikipedia w 2010 roku, teraz poprawione na 14,1 mln).

JanekT

 #664802  autor: Flash999
 28 wrz 2013, 23:33
Play jest jak reklama. Pierwsze wrażenie pozytywne, cztery gie eltee, niskie ceny... jednak jak przeczytamy regulaminy...

Play powinien się obudzić i budować sieć a zwłaszcza nowe maszty. Co z tego że modernizują istniejące, jak jest ich bardzo mało?

Play niszczy sieć innym, potem taki Klient powie jaki to Plus ma zły zasięg i wolny Internet. Oczywiście doświadczenia z roamingu, gdzie nie ma Aero 2, a jakość rozmów jest znacząco gorsza.

Wyrzucanie z roamingu, dzień jak co dzień.

Paragrafy w regulaminach to śmiech na sali. Jeśli podpsują umowy o roaming to powinni zagwarantować jego stabilne działanie.

Zobaczcie że oni nadal są nastawieni na jeszcze większą ilość Klientów. Ich sieć w wielu miejscach nie wytrzymuje, to niszczą innym.

Ciekawe czy to kiedyś nie padnie z hukiem, zobaczymy. Różne cyrki już były.

Stacje bazowe w województwie podlaskim

 #664803  autor: janekt
 28 wrz 2013, 23:46
@Flash999- całkowicie się zgadzam. Latem byłem z rodziną nad morzem. Akurat jeden z telefonów (Lumia 920, więc nie byle jaki) miał ustawiony na sztywno Play- 3G. Patrzę- nie ma zasięgu, nie można zadzwonić, połączyć też się nie da. Musiałem zmienić na Plusa i co? Chyba z tuzin SMSów typu "Nieodebrane połączenie od:......". :x
Aha, dodam jeszcze, że to taka większa mieścina letniskowa- Pobierowo, k. Rewala. Oczywiście przez to, że telefon jest ciągle ustawiony na automatyczne wyszukiwanie sieci, bateria trzyma góra dwa-trzy dni. A tak to poczciwa E52 dobry tydzień wytrzymuje (sieć: nie Play rzecz jasna, tylko T).

JanekT

 #664809  autor: ja.michal
 29 wrz 2013, 00:19
Edmund pisze:Spacedust, możliwe że musieli podpisać umowę z T-M ze względu na możliwość korzystania z UMTS900 w NetWorks!
Zgadza się.
Spacedust pisze:Możliwe, że tak, ale skoro w tych samych lokalizacjach będzie też Orange to w tej chwili już zupełnie nie widzę problemu.
Jest. O ile zasoby w GSM i na 2100 MHz zarówno Orange i T-Mobile mają własne, tak do UMTS 900 musieli obydwaj operatorzy wydzielić kawałek ze swojego GSM 900. W praktyce jest trochę Orange i trochę T-Mobile. Zarówno Orange jak i T-Mobile są wpuszczani na równych prawach.
Z racji, że Play ma podpisaną umowę roamingową tylko z Orange, nie może korzystać w legalny sposób z UMTS 900, które to jest złożone z częstotliwości Orange i T-Mobile.
Flash999 pisze:Moim zdaniem Play powinien zrezygnować z roamingu Plusa, bez wstępu do Aero 2 to tylko namiastka sieci Plusa.
Dokładnie.
janekt pisze:Wcale się nie dziwię Solorzowi, że blokuje Aero².
Nie blokują Aero2, a P4 nie ma podpisanej umowy roamingowej z Aero2. Odróżnijcie sprawy właścicielskie od spraw spółek i ich koncesji radiowych. Z formalnego punku widzenia Plusa też ma umowę na roaming wewnętrzny z Aero2.
janekt pisze:Normalnie mamy jedynego w swoim rodzaju pół wirtualnego operatora w Polsce (i chyba w całej UE, ale tu głowy nie dam).
Straciłbyś. ;) Three działa na podobnej zasadzie z tym, że jak nie ma sieci macierzystej 3G to roaming jest tylko GSM. Mogło się coś zmienić ostatnimi czasy. Również francuski operator Free działa na takiej samej zasadzie jak Play. Nawet, po wprowadzeniu oferty bez limitu, zapchał sieć Orange. Było na telepolis w wiadomościach. ;)

 #664813  autor: janekt
 29 wrz 2013, 00:32
Plus ma umowę na roaming wewnętrzny dlatego, że ma tego samego właściciela w obu przypadkach (skomplikowane, jak to w Polsce). Niemniej, mam nadzieję, że Play będzie miał zakaz na UMTS-900 T-Mobile'a. Byłoby za dobrze, mogłoby się skończyć tak jak we Francji, o czym wspomniał @ja.michal. U nas by to nie przeszło bez jakiegoś większego odzewu.

JanekT

 #664830  autor: Kryniczanin
 29 wrz 2013, 07:12
janekt, Chłopie nawet nie śnij o zakazie wjazdu do U900 T-Mobile jako jedna z niewielu osób miałem okazję bawić się kartą sim Play z aktywnym roamingiem w T (znajomi z Play mają pracownicze z roamingiem w T). I do U900 T jest piękny wjazd.

 #664838  autor: p__m
 29 wrz 2013, 09:32
Spokojnie, odpowiednie priorytety na pewno zdegradują abonenta Play w momencie gdy użytkownik T-M zechce wykonać połączenie, a sieć będzie obciążona.

 #664840  autor: marcinek243
 29 wrz 2013, 09:43
janekt pisze:Niemniej, mam nadzieję, że Play będzie miał zakaz na UMTS-900 T-Mobile'a.
Przecież już ma wjazd do u900 Orange a przecież to wspólna częstotliwość orange i T-mobile'a.

Zastanawiam też się co im da ten roaming z t-mobile jak po zakończeniu NetWorks! zasięg obu sieci będzie identyczny.

 #664841  autor: Andrzej24
 29 wrz 2013, 09:53
janekt Na podstawie jednej miejscowości nie generalizuj, że wszędzie tak działa. W końcu sam majstrowałeś w telefonie wybierając ręcznie tylko 3G więc nie dziw się, że potem jak przełączyłeś na Plusa do dostałeś sms-sy że ktoś do ciebie dzwonił. Nikt z żadnej W3 nie da ci 100% zasięgu 3G. Jadąc w trasę telefon ustawia się na automat albo na Plusa lub Orange oczywiście GSM/UMTS.
Co się tyczy Play pasożyta to zanim żuci ktoś takie oskarżenie to niech się dowie kto to jest pasożyt. Nawet na biologi cię uczą. Play za korzystanie z Plusa i Orange płaci wiec nie jest pasożytem.

Trzecia sprawa. Trzęsiecie się, że jak wpuszczą Play do T-mobile to sieć się zatka. Ciekawe. Orange jeszcze przed wpuszczeniem Play zatykała się na potęgę. Dlatego od nich odszedłem. T-mobile się nie zatyka bo nie ma dobrych ofert aby ludzie mogli komfortowo rozmawiać tylko muszą sie ograniczać (chodzi o kartę) więc sieć działa dobrze. Wychodzi na to, że jakby T-mobile przejęło użytkowników Play to sieć by się zatkała bo za dużo by miała ludzi? Ciekawe. Wniosek? Sieć mało pojemna i ponad 20 mln użytkowników nie obsłuży. Otóż nie jest tak. Większość użytkowników Play działa na własnej sieci więc wątpię aby T-mobile nie potrafiło obsłużyć 1 mln osób bo wątpię aby więcej Play-owców logowało się w jednym czasie do tej sieci.

Podsumowując. Play nie jest idealną siecią. Były, są i będą miejsca gdzie Play będzie fatalnie działać dlatego komu nie pasuje ma wolną rękę aby przenieść numer do tej sieci która u niego dobrze działa. Jakby Play był taki strasznie fatalny to nie miałby już ponad 10 mln klientów.

 #664848  autor: user_delete34
 29 wrz 2013, 10:27
Wcześniej byłem za tym, by PLAY otrzymał możliwość logowania do wszystkich operatorów. Skoro jednak nadal cała (z roamingiem) ich sieć działa jak działa - a niech sobie zarabiają sami na tych klientów. Niech sobie rozbudowują własną infrastrukturę i nie mają wstępu do obcego (przede wszystkim) UMTS 900. Tym bardziej - akurat w mojej okolicy brak stacji PLAYa, a użytkowników jest dużo.
Andrzej24 pisze:Jakby Play był taki strasznie fatalny to nie miałby już ponad 10 mln klientów.
Problem w tym, że jest, tylko nie każdy wie, że w innych sieciach potrafi być dla nich tańsza oferta. Ktoś powiedział, że w PLAY najtaniej - jak kiedyś było - no i zostało i dlatego klienci nadal się przenoszą.

 #664853  autor: MaciejM
 29 wrz 2013, 11:11
Z Playem jest taki problem, iż ma swoje stacje w dużych aglomeracjach i gdzie nie gdzie na drogach krajowych i jako tako działa. W małych miastach ma tylko jedną stację i poza centrum nie ma zasięgu. Z roamingiem Playa każdy wie jak jest...

 #664878  autor: janekt
 29 wrz 2013, 13:32
Co do tego UMTS-900 z T-Mobile'a, to się trochę zagalopowałem, fakt. :(
@Andrzej24- tam Play nie miał zasięgu nawet GSM (żeby było jasne). Jak chcesz to wejdź sobie na mapa.btsearch.pl , mapę zasięgu na stronie Play'a i sprawdź. I nie, nie generalizuję. Takich przypadków jest coraz więcej, szczególnie tam, gdzie było już NetWorks! i odpalili UMTS-900. Przykłady: a proszę bardzo. Krajowa "3" od Międzyzdrojów do Szczecina, krajowa "10" od Szczecina do Recza, a także lokalne drogi w Zachodniopomorskim w promieniu 50 kilometrów w linii prostej od Szczecina na północ i północny-wschód. Sprawdzone latem 2013. Bardzo często zdarzało się, że zasięg Play'a nie istniał- albo nie było 3G, albo nie było wcale, a zasięg "pozostałej trójki" był. Zasięg T-Mobile (3G) był przez ponad 90% czasu testów, jak nie lepiej. "Białych plam" jak na lekarstwo.
Wracając do "pasożyta"- rzuciłem to pojęcie pamiętając o tym, że musi płacić operatorom za korzystanie z infrastruktury. Tu mi chodziło o dodatkowo generowany ruch w sieci, co negatywnie wpływa na jej stabilne działanie.
Niska cena usług nie zawsze idzie w parze z jakością.

JanekT

 #664879  autor: parasite
 29 wrz 2013, 13:48
janekt pisze:rzuciłem to pojęcie pamiętając o tym, że musi płacić operatorom za korzystanie z infrastruktury. Tu mi chodziło o dodatkowo generowany ruch w sieci, co negatywnie wpływa na jej stabilne działanie.
Skoro płaci to korzysta. Nie rozumiem dlaczego niby miałby nie generować ruchu skoro za to zapłacił.

Ja niestety zacząłem ostatnio korzystać z usług Orange, i jak praktycznie zawsze mogłem na telefonie z Play/Virgin połączyć się z netem, tak we Wrocławiu z Orange nawet 1MB nie dałem rady pociągnąć bez zrywania połączenia. Niestety ale Orange to jeszcze większe badziewie niż Play.

 #664886  autor: janekt
 29 wrz 2013, 14:37
parasite pisze:Skoro płaci to korzysta. Nie rozumiem dlaczego niby miałby nie generować ruchu skoro za to zapłacił.
Zgoda, niech już korzystają z tych sieci. Ale moim zdaniem wszyscy powinni mieć przycięte pasmo tak, żeby "normalni" klienci mogli bez większych utrudnień z niej korzystać. Mówię- proponuję 16 kbit/s na pobieranie i tyle samo na wysyłanie. Jak ma się Operę Mini to nawet na takim "lejku" można w miarę spokojnie poprzeglądać Internet. 2 Mbit/s to za dużo moim zdaniem w roamingu. I, uprzedzę może już tutaj słowa niezadowolenia jakie mogą się pojawić, nie jestem jedyną osobą na tym forum, która uważa, że 16 kbit/s wystarcza.
parasite pisze:Niestety ale Orange to jeszcze większe badziewie niż Play.
I właśnie dlatego wyniosłem się z tej sieci. Technicznie to wiele im brakuje do ideału.

JanekT

 #664891  autor: Andrzej24
 29 wrz 2013, 15:33
janekt Nie muszę patrzeć na zasięg Play bo wiem jak jest poza miastem. Jest kiepsko. U mnie akurat nie jest winne Play tylko protesty ludzi, którzy skutecznie oprotestowali budowę i niestety został roaming lub szczątkowy zasięg Play. Mi akurat roaming działa bardzo dobrze i nie narzekam. Jedyne czego się mogę doczepić to fatalna jakość internetu na Orange bo na Plusie działa dobrze. Dużo dzwonię do innych w Play, którzy siedzą tylko na roamingu i też nie narzekają. Najgorzej jest w miejscach, gdzie szczątkowo dobija Play. Wtedy robią się cyrki i pomaga tylko ręczny wybór Orange czy Plusa oczywiście jak cię nie wywali. Na pewno roaming T-mobile dla wielu będzie dobrym rozwiązaniem. Wiele jest miejsc gdzie tylko T-mobile ma zasięg. Bez powodu nie bawiliby się w podpisywanie z nimi umowy.

 #664897  autor: Flash999
 29 wrz 2013, 16:27
Podpisali, bo chcieli dostęp do UMTS 900.
Po NetWorkS! nie ma sensu używania dwóch roamingów, z wyjątkiem właśnie wspólnego U900.

Stacje bazowe w województwie podlaskim

 #664908  autor: MaciejM
 29 wrz 2013, 17:34
janekt pisze:Plus ma umowę na roaming wewnętrzny dlatego, że ma tego samego właściciela w obu przypadkach (skomplikowane, jak to w Polsce). Niemniej, mam nadzieję, że Play będzie miał zakaz na UMTS-900 T-Mobile'a. Byłoby za dobrze, mogłoby się skończyć tak jak we Francji, o czym wspomniał @ja.michal. U nas by to nie przeszło bez jakiegoś większego odzewu.
Plus kupuje hurtowo dostęp do sieci Mobylandu, Aero2 i temu ma dostęp. Play wstępu nie ma i mieć nie będzie póki nie podpisze umowy z Mobylandem, Aero2
  • Strona 20 z 54
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 54
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 54