DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 199 z 374
  • 1
  • 197
  • 198
  • 199
  • 200
  • 201
  • 374
 #950853  autor: JFK2016
 15 wrz 2017, 23:51
Patryk7588 pisze:I przeniesie go do RŚUT jak T-Mobile?
Ten zapis jest całkowicie zbędny, sieć można ograniczać/regulować na wiele sposobów, bez karania heavy users w sposób uniemożliwiający korzystanie z usługi (świetnie robi to Orange już od ponad roku-ograniczając takowych w godzinach szczytu użycia sieci np. do 5Mbps, zwalniając lejki w nocy).
 #951018  autor: PawlusG
 17 wrz 2017, 17:09
Ostatnio bawiłem się trochę różnymi testami i zaobserwowałem kilka ciekawych rzeczy.
Mam wrażenie, że spółki ZSZ mają wielki burdel w sieci i na dodatek występują spore zgrzyty przy jej konfiguracji. Zdarzyło się, że telefon na Plusie agregował pasma, a a2mobile i Aero2 nie. Efekt jest taki, że Plus z agregacją wyciągał te 50Mbitów, a a2/Aero2 downl. 3-5Mbitów, a upl 25 Mbitów. Jednak w większości przypadków były takie same prędkości w Plusie, a2 i Aero2. Inna sprawa, że stacji Plusa z agregacją jest mało, albo są źle skonfigurowane, w Koninie jest chyba tylko 1 lub 2 i nie do końca dobrze to działa. Bardzo dużo BTSów ma przeciążone LTE1800, co widać po zalogowaniu się na siłę do LTE800. Testy wykonane mniej więcej w tym samym czasie, LTE1800 max 5 Mbitów przy upl. 25 Mbitów, LTE800 prawie 15 Mbitów i wisienka na torcie, UMTS2100 6 Mbitów. Zastanawiam się co oni odwalają mając tak duże pasmo, że internet ostatnio tak słabo u nich działa. Czyżby to była wina słabych dosyłów, czy ogólnie zła konfiguracja sieci. Gdyby takie zasoby pasma miał Networks, albo Play, to podejrzewam, że takich cyrków by nie było.

:)
 #951021  autor: harys
 17 wrz 2017, 17:27
Zobacz sobie raporty dotyczące zużycia danych przez klientów. Sieć jest miejscami zapchana pod korek. Mają mniej stacji bazowych niż N!+ Większe zużycie danych i efekt już masz. Sporo przez ostatnie 1,5 roku było zrobione,ale jak widać nie wszędzie są efekty, w takich przypadkach jak Twój aż się prosi o L2600 bo tam refarming l2100 to kiepski pomysł, skoro i u2100 jest dość obciążona
 #951027  autor: Mixiorek
 17 wrz 2017, 17:56
harys pisze:Mają mniej stacji bazowych niż N!+ Większe zużycie danych i efekt już masz.
Otóż to. Do tego tych stacji nie jest mniej o 1-2-5%. To jest chyba ~7,5k vs. 10k. Moje ostatnie głębsze doświadczenia z Plusem to potwierdzają. Są miejsca gdzie stacji jest ewidentnie mniej, np: tereny poza miastami ale i w aglomeracji typu warszawska. Są też gminy gdzie są na równi z N! np: Konstancin-Jeziorna gdzie ilość stacji jest niemalże 1:1. Dochodzi jeszcze kwestia iż są stacje, które nie mają w ogóle LTE co obecnie w N! jest rzadkością (nie biorę pod uwagę obszarów granicznych czy górskich gdzie są kłopoty z zakłócaniem).

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #951033  autor: PawlusG
 17 wrz 2017, 18:21
W chwili obecnej Honor 7 i Redmi 4X, testy były robione jeszcze na Samsungu S6 zwykłym i S7 EDGE oraz Huawei E3372. Oświeć mnie więc po co mam zmieniać telefony? Ten sam Honor 7 na Orange zapewnia transfery na LTE w okolicach 50 Mbitów, Redmi 4X tyle samo bez problemu. Na Samsungach da się wyciągnąć ponad 100 Mbitów w idealnych warunkach, ale nie w Plusie :)

:)
 #951038  autor: habish
 17 wrz 2017, 18:59
Stacji z agregacją jest minimum 5 na 12 stacji Plusa, Play ma 9 a N ma 18 wszystkich stacji.
Logowanie się do L800 jest wyznacznikiem obciążenia L1800?
Ciekawa teoria.
Gdzie robiłeś te testy? O której godzinie?
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2017, 19:01 przez habish, łącznie zmieniany 1 raz.
 #951039  autor: MobileMaster
 17 wrz 2017, 19:00
Mixiorek pisze:
harys pisze:Mają mniej stacji bazowych niż N!+ Większe zużycie danych i efekt już masz.
Otóż to. Do tego tych stacji nie jest mniej o 1-2-5%. To jest chyba ~7,5k vs. 10k. Moje ostatnie
Nie do końca rozumiem niektórych zdziwienie w tej kwestii przecież ta przewaga w ilości stacji jest od początku N!. N! dzieli koszta utrzymania lokalizacji itp na 2 operatorów wiec może sobie na to pozwolić, Orange czy T-Mobile samodzielnie raczej nigdy by się nie zdecydowały na taką ilość. Powiedziałbym, że nawet ta przewaga mogła być większa bo skoro Plusa stać na utrzymanie samodzielnie 7,5 lokalizacji i mimo to mieć dobre wyniki finansowe, to N teoretycznie mógłby mieć dzieląc koszta na 2 15k?
 #951042  autor: PawlusG
 17 wrz 2017, 19:17
Patryk7588 pisze:Logowanie się do L800 jest wyznacznikiem obciążenia L1800?
Jeżeli się loguje do L800 i mam prędkość 15, a po przelogowaniu się na L1800 mam 5 i jest to powtarzalne, to nie jest to wyznacznikiem obciążenia?
Testy robione w piątek po południu w Koninie i dla pewności jeszcze przed chwilą zrobiłem to samo. Dzisiaj L1800 ma downl. 1 Mbit, upl 5,5 Mbita, a L800 ma down. 10 Mbitów i upl. 7 Mbitów. Jeżeli to nie świadczy o obciążeniu pasma, to o czym?

:)
 #951046  autor: Cobretti
 17 wrz 2017, 19:42
PawlusG pisze:
Patryk7588 pisze:Logowanie się do L800 jest wyznacznikiem obciążenia L1800?
Jeżeli się loguje do L800 i mam prędkość 15, a po przelogowaniu się na L1800 mam 5 i jest to powtarzalne, to nie jest to wyznacznikiem obciążenia?
Testy robione w piątek po południu w Koninie i dla pewności jeszcze przed chwilą zrobiłem to samo. Dzisiaj L1800 ma downl. 1 Mbit, upl 5,5 Mbita, a L800 ma down. 10 Mbitów i upl. 7 Mbitów. Jeżeli to nie świadczy o obciążeniu pasma, to o czym?
To świadczy o tym że plus stoi w miejscu:-) Mniej stacji niż N!, żadnych nowych lokalizacji, zastój.
Nie będzie lepiej w plusie jak się nie obudzą i nie wezmą za sieć. Cały czas mam porównanie do Orange na N! i... plus odstaje niestety. Mam nadzieję że się ruszą.
 #951047  autor: Mixiorek
 17 wrz 2017, 19:44
MobileMaster pisze:Plusa stać na utrzymanie samodzielnie 7,5 lokalizacji i mimo to mieć dobre wyniki finansowe, to N teoretycznie mógłby mieć dzieląc koszta na 2 15k?
Nie posiadam akcji żadnej z tych firm więc wyniki finansowe są dla mnie mniej ważne od tego, że w terenie widać różnicę w ilości stacji 7,8k vs. 10k. Do tego to nie jest tak, że tą ilość stacji możemy porównywać 1:1 bo Plus nie na każdej stacji ma LTE a niestety nadal są rodzynki tylko 2G.

Kolejna sprawa to 2600. W aglomeracjach przy siatce jaką ma Plus średnio widzę dobrą penetrację tym pasmem a będzie ono mieć coraz większe znaczenie bo 1800 całego ruchu nie pociągnie. I tak są w dobrej sytuacji bo mają jako jedyni 20MHz co jest ich duża przewagą. L2100, które testują i pewnie niedługo wdrożą na większym obszarze też potrzebuje gęstszej siatki niż ta pod 1800. Mimo to podchodzę bardzo entuzjastycznie do tych działań bo w przypadku gdy wdrożą 2600 i 2100 na swoich stacjach (oby na wszystkich w aglomeracjach) to da to drugie życie 1800 i 800/900. Zdejmą wyższymi pasmami ruch, który jest na zewnątrz a do pokrycia indoor zostawią dwa niższe. Oby tylko był to projekt gruntowny, tzn. robimy całe klastry a nie tylko stacje z największym ruchem. Póki co zauważyłem, że Plus modernizuje stacje raczej wyspowo co przy aglomeracjach moim zdaniem nie zda egzaminu i będą narzekania na obniżenie sygnału. Choć moim zdaniem Plus nieco lepiej robi HO z 1800 do 800 niż N! także jest szansa, że przy HO 2600 do 1800 też może będzie lepiej. Jeżeli robić 2600 w aglomeracjach to na każdej stacji.

W ostatnim czasie na spokojnie badałem pokrycie m.in. na warszawskim Targówku Przemysłowym/ Fabrycznym. I tak. Plus ma 3 stacje z czego jedna to chyba tylko piko na Zabranieckiej (CP). Na tych dwóch lokalizacjach jest fajny standard GSM, U900, U2100, LTE800, LTE1800. N! ma 6-7 stacji, nie jestem pewien jednej stacji (może to być piko). Część jest już po wymianie anten, świeci 2600. Niestety ale posiadanie dwóch stacji przez Plusa powoduje, że są miejsca gdzie L800 jest na granicy i terminal wpada do 3G. Nie są to jakieś kazamaty czy blaszane magazyny, przez które sygnał przedziera się z trudem. W takich miejscach jest pewnie jeszcze gorzej. Póki co na interesujących mnie obszarach nie widzę po pozwoleniach UKE z ostatniego roku by robili zryw w nowych lokalizacjach. Najczęściej są to zamienniki za likwidowane stacje.

Moim zdaniem Plus powinien zacząć budować całkiem nowe lokalizacje oraz dodać LTE wszędzie tam gdzie nie ma zakłóceń. Tylko w ciągu miesiąca wykryłem sporo miejsc gdzie bez nowej stacji nie będzie lepiej lub nadal nie będzie w ogóle zasięgu.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #951049  autor: Cobretti
 17 wrz 2017, 19:57
Kolejna sprawa to 2600. W aglomeracjach przy siatce jaką ma Plus średnio widzę dobrą penetrację tym pasmem a będzie ono mieć coraz większe znaczenie bo 1800 całego ruchu nie pociągnie. I tak są w dobrej sytuacji bo mają jako jedyni 20MHz co jest ich duża przewagą.
Owszem ma słabą penetrację, mieszkam w GOP w mieście blisko 200tyś. i plus ma tu mało stacji, co najmniej połowę mniej od N!, do tego ten rozpiździaj, na jednej jest wszystko na innej jakiś skansen, zero LTE2600 od momentu gdy wylicytowali to pasmo, N! ma już chyba na wszystkich stacjach, ciągle mam porównanie na dwóch telefonach i plus odstaje, jest wolniej (internet) i rzadziej (lokalizacje), dodam że nie jestem fanbojem ani N! ani plusa, staram się obiektywnie porównywać i najlepsze słowo jakie mi przychodzi na określenie plusa to - zastój.
 #951062  autor: PawlusG
 17 wrz 2017, 20:53
Patryk7588 pisze:Świadczy.
Myślałem że chodziło Ci o to że sieć sama Cię przelogowała z L1800 do L800 ze względu na przeciążenie L1800.
Nie, bawiłem się w ręczną zmianę pasma, bo też mi się nie chciało wierzyć, że są aż takie różnice :)
Mixiorek pisze: Kolejna sprawa to 2600. W aglomeracjach przy siatce jaką ma Plus średnio widzę dobrą penetrację tym pasmem a będzie ono mieć coraz większe znaczenie bo 1800 całego ruchu nie pociągnie. I tak są w dobrej sytuacji bo mają jako jedyni 20MHz co jest ich duża przewagą. L2100, które testują i pewnie niedługo wdrożą na większym obszarze też potrzebuje gęstszej siatki niż ta pod 1800. Mimo to podchodzę bardzo entuzjastycznie do tych działań bo w przypadku gdy wdrożą 2600 i 2100 na swoich stacjach (oby na wszystkich w aglomeracjach) to da to drugie życie 1800 i 800/900. Zdejmą wyższymi pasmami ruch, który jest na zewnątrz a do pokrycia indoor zostawią dwa niższe.
Nie zapominajmy, że Aero2/Plus jest jeszcze w posiadaniu pasma LTE 2600 TDD B38, jest to aż 50 MHz, więc naprawdę są w bardzo komfortowej sytuacji. Najlepsze jest to, że przez tyle lat kompletnie nic z tym pasmem nie zrobili. Pasmo mają od 2011 roku i do końca 2016 roku powinny byli zapewnić dostępność technologii dla co najmniej 50% ludności kraju. Jednak znowu nie osiągnęli tego poziomu i UKE znowu dało im czas do 2019 roku. Na dzień dzisiejszy Aero2 ma pozwolenia na 120 stacji LTE2600, z czego kilkanaście (!) działa. Jeżeli Aero2 nie potrafiło przez 5 lat zapewnić pokrycia pasmem 50% populacji kraju, to jakoś wątpię, żeby Plus przy pomocy LTE1800 zapewnił zasięg w całym kraju. Pewnie mimo szumnych zapowiedzi skończy się na przedłużeniu koncesji na LTE800, bo bez tego stracą spore pokrycie LTE.
Cobretti pisze:
Kolejna sprawa to 2600. W aglomeracjach przy siatce jaką ma Plus średnio widzę dobrą penetrację tym pasmem a będzie ono mieć coraz większe znaczenie bo 1800 całego ruchu nie pociągnie. I tak są w dobrej sytuacji bo mają jako jedyni 20MHz co jest ich duża przewagą.
Owszem ma słabą penetrację, mieszkam w GOP w mieście blisko 200tyś. i plus ma tu mało stacji, co najmniej połowę mniej od N!, do tego ten rozpiździaj, na jednej jest wszystko na innej jakiś skansen, zero LTE2600 od momentu gdy wylicytowali to pasmo, N! ma już chyba na wszystkich stacjach, ciągle mam porównanie na dwóch telefonach i plus odstaje, jest wolniej (internet) i rzadziej (lokalizacje), dodam że nie jestem fanbojem ani N! ani plusa, staram się obiektywnie porównywać i najlepsze słowo jakie mi przychodzi na określenie plusa to - zastój.
Moja rodzina mieszka prawie w centrum Katowic i tam też jest ciekawie. Zasięg LTE Plusa jest do złapania w mieszkaniu praktycznie tylko przy oknie, za to N! i co ciekawe Play nie mają problemów ze złapaniem LTE. W okolicy Plus jako jedyny ma stację na której jest tylko LTE1800, Orange/T/Play mają stacje z kompletem technologii.

:)
 #951069  autor: habish
 17 wrz 2017, 21:36
@Cobretti,
Nie jest prawdą że w Plusie nie ma nowych lokalizacji, nie masz takich informacji.
N! niedawno zlikwidowało 2 stacje w mojej okolicy, nie dali nic w zamian ale ja nie marudzę że się zwijają.

Co to za miasto w której Plus ma o połowę mniej stacji?

@PawlusG,
Coś sobie ubzdurałeś z tym 2019, nie działa ani jedna stacja TDD i o ile nic się nie zmieni nigdy nie powstanie sieć LTE w tym paśmie.

@Mixiorek,
Pamiętaj że N! trochę poskręcał moc stacji w dużych miastach, stacji Plusa jest mniej ale sieją z pełną mocą, sam byłem zdziwiony jaki zasięg na zewnątrz mają dwie stacje L2600 w Lesznie.
 #951071  autor: Mixiorek
 17 wrz 2017, 21:45
Patryk7588 pisze: Pamiętaj że N! trochę poskręcał moc stacji w dużych miastach, stacji Plusa jest mniej ale sieją z pełną mocą, sam byłem zdziwiony jaki zasięg na zewnątrz mają dwie stacje L2600 w Lesznie.
Możliwe, że tak jest ale to nie zmienia faktu, że mimo siania z "pełną mocą" nie zapewnią sygnału takiej jakości jaką zapewnili by budując gęstszą siatkę. Poza tym pozostaje kwestia, którą już przytaczałem. Na warszawskim Natolinie czy Kabatach stacje są często bez L800 i indoor są miejsca gdzie jest tylko 3G. Do tego siatka stacji jest dużo słabsza niż N! czy Plusa. W bezpośrednim porównaniu można śmiało napisać że w ilości stacji na tym obszarze jest 2:1 dla N!. Podobnie Targówek Fabryczny czy inne przytaczane przez mnie obszary. Gmina Konstancin Jeziorna jest miłym akcentem gdzie jest 1:1 i jest tylko jedna stacja only 2G :-)

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
  • Strona 199 z 374
  • 1
  • 197
  • 198
  • 199
  • 200
  • 201
  • 374
  • 1
  • 197
  • 198
  • 199
  • 200
  • 201
  • 374