DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 21 z 54
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 54

 #664914  autor: Ricki1980
 29 wrz 2013, 17:59
To tak oficjalnie, ale wiadomo że to już jedna grupa i przez to Aero 2 zmienił identyfikator sieci z 260-17 na Plusowy 260-01 i zapewne gdyby ktokolwiek inny spoza grupy ZSŻ chciał kupić "hurtowy dostęp" dostałby cenę zaporową.

 #664917  autor: kwistas
 29 wrz 2013, 18:31
Niech Play rozbuduje swój UMTS900 tak jak Plus wtedy nie będzie płaczu, a tak to mamy cyrk, że telefon głupieje i długo myśli dlaczego do UMTS900 na ID Plusa nie może się dostać i ostatecznie zrzuca do Plusowego GSM.

Plus naprawdę się postarał, ostatnio testowałem radio online 192kb/s, E52 sztywno ustawiona na UMTS, trasa 50km w jedną stronę ani razu nie przerwało.

Zasięgu T-Mobile nie chcę, ale ostatnio byłem w firmie, która jest w dziurze zasięgowej firma ma telefony w T-Mobile, postawili im wzmacniacz zasięgu, wtedy tylko brakowało Tmobile.

 #664918  autor: Flash999
 29 wrz 2013, 18:51
kwistas pisze:Niech Play rozbuduje swój UMTS900 tak jak Plus wtedy nie będzie płaczu, a tak to mamy cyrk, że telefon głupieje i długo myśli dlaczego do UMTS900 na ID Plusa nie może się dostać i ostatecznie zrzuca do Plusowego GSM.

Plus naprawdę się postarał, ostatnio testowałem radio online 192kb/s, E52 sztywno ustawiona na UMTS, trasa 50km w jedną stronę ani razu nie przerwało.

Zasięgu T-Mobile nie chcę, ale ostatnio byłem w firmie, która jest w dziurze zasięgowej firma ma telefony w T-Mobile, postawili im wzmacniacz zasięgu, wtedy tylko brakowało Tmobile.
Aby Play rozbudował UMTS 900 musi mieć najpierw maszty. O ile w przypadku Plusa to żaden problem, bo wystarczy wymienić sprzęt, to Play musi stawiać od nowa.

Największym problemem Plusa jest różnorodność technologii i słabe radiolinie. NetWorkS! wszędzie ma chociaż EDGE, gdzie Plus w bardzo dużej ilości stacji (nawet w mieście) ma GPRS. Co ciekawe, u mnie na rozbudowanym maszcie do U900 Aero2 nadal sieje GPRS w 2G.

O tym że korzystać z GPRS się po prostu nie da wszyscy wiedzą. Dla mnie Plus zawsze będzie na końcu w rozglądaniu się za nowym operatorem, bo o ile gdy złapie 3G to jest bardzo dobrze, to w 2G tylko nadaje się do rozmów i SMS.

Stacje bazowe w województwie podlaskim

 #664923  autor: ja.michal
 29 wrz 2013, 19:25
janekt pisze:2 Mbit/s to za dużo moim zdaniem w roamingu. I, uprzedzę może już tutaj słowa niezadowolenia jakie mogą się pojawić, nie jestem jedyną osobą na tym forum, która uważa, że 16 kbit/s wystarcza.
Taa, pobierz podczas jazdy mapy w nawigacji w telefonie na 16 kb/s. To jest śmieszna prędkość. Te 2 Mb/s są ok. I dla jednych i dla drugich. W końcu to nie jest ciąga transmisja z prędkością 2 Mb/s.
Problemem nie są prędkości, a ilość zalogowanych do danej stacji.
Flash999 pisze:gdzie Plus w bardzo dużej ilości stacji (nawet w mieście) ma GPRS. Co ciekawe, u mnie na rozbudowanym maszcie do U900 Aero2 nadal sieje GPRS w 2G.
Fakt. Zawsze mi się to kojarzy z jazdą autostradą, a za chwilę polna droga. ;)

 #664927  autor: Kryniczanin
 29 wrz 2013, 19:52
Flash999 pisze:Aby Play rozbudował UMTS 900 musi mieć najpierw maszty. O ile w przypadku Plusa to żaden problem, bo wystarczy wymienić sprzęt, to Play musi stawiać od nowa.
Nic nie musi stawiać. Networks pozbywa się części masztów wystarczy odkupić. Wiem kosztuje jednak znacznie szybciej niż stawianie.

 #664947  autor: marcinek243
 29 wrz 2013, 21:01
w zasadzie do u900 play orange i t-mobile już ma dostęp a że pasmo jest wspólne to jakoś zbytniego obciążenia nie widać i te 3-5 mbit zawsze wyciąga.

Trasa Nowa sól - Świebodzin. Telefon ustawiony 3g only. Wszędzie piękne u900 orange i zero białych plam :-D .

 #664995  autor: wook
 29 wrz 2013, 22:41
janekt pisze:
parasite pisze:Skoro płaci to korzysta. Nie rozumiem dlaczego niby miałby nie generować ruchu skoro za to zapłacił.
Zgoda, niech już korzystają z tych sieci. Ale moim zdaniem wszyscy powinni mieć przycięte pasmo tak, żeby "normalni" klienci mogli bez większych utrudnień z niej korzystać. Mówię- proponuję 16 kbit/s na pobieranie i tyle samo na wysyłanie. Jak ma się Operę Mini to nawet na takim "lejku" można w miarę spokojnie poprzeglądać Internet. 2 Mbit/s to za dużo moim zdaniem w roamingu. I, uprzedzę może już tutaj słowa niezadowolenia jakie mogą się pojawić, nie jestem jedyną osobą na tym forum, która uważa, że 16 kbit/s wystarcza.
to spróbuj skorzystać na tym lejku ze skype i przeprowadzić rozmowe, a i "normalni" klienci mogą korzystać bo UMTS jest pojemne (ja miałem tylko raz sieć zajętą gdy byłem zalogowany do umts, ale podejrzewam że ta sieć była zajęta u osoby korzystającej z gsm do której dzwoniłem).

Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"

 #665008  autor: marcinek243
 29 wrz 2013, 23:08
16kbit :smt005 . Już widzę tysiące skarg że internet nie działa.

 #665015  autor: oem82
 29 wrz 2013, 23:43
marcinek243 pisze:16kbit :smt005 . Już widzę tysiące skarg że internet nie działa.
Ktoś tu chyba sobie żartuje :) taka prędkość byłaby dobra 10 lat temu. Dziś telefony są coraz bardziej wymagające. Owszem na Operze w jakiejś Nokii 6300 taka prędkość może i wystarcza ale nie wyobrażam sobie korzystać z netu na SGSII przy 16kbit.

 #665018  autor: grzegi
 30 wrz 2013, 00:03
Kolega po prostu zaserwował prędkością oderwaną od rzeczywistości.

Play po to płaci operatorom ciężką kasę, żeby jego klienci mogli korzystać z zasięgu konkurencji. Zdecydowanie nie zgadzam się z zarzutami, że klienci Play nie wiedzą, że mają dostęp do zasięgu 3/4 sieci i zmiana zasięgu to dla nich utrudnienie, bo powinni mieć zasięg tylko z Play. Przypominam, że Play przespał jedną swoją okazję na tanie częstotliwości i dlatego ich sytuacja z GSM wygląda jak wygląda. Teraz będą trochę nadrabiać.

Ostatnio spotykam się wręcz z sytuacją, że ludzie wybierają Play, bo "będą sobie mogli wybrać innego operatora, jeśli Play będzie miał słaby zasięg" - nie jest to dla nich problem - i mówię tutaj o osobach po 60-ce czyli wcale nie ekspertach telekomunikacyjnych.
Zupełnie nie widzę powodu, dla którego klienci Play mieliby być dyskryminowani i otrzymywać drastycznie przycięte pasmo.

Destabilizacja sieci przez użytkowników Play? Taki zarzut też się pojawił. To znaczy, że sieć jest źle skonfigurowana, bo nie powinno mieć znaczenia dla danego operatora czy użytkownik jest z sieci T czy z Play - infrastruktura powinna obsłużyć każdego (pomijam kwestię priorytetów - zwiększona ilość abonentów nie powinna wywoływać większych zachwiań w funkcjonowaniu sieci). Idąc tym tropem - T miałoby problem z obsługą ~20 mln użytkowników w swojej sieci, jeżeli założymy, że wszyscy użytkownicy Play zalogują się do T. Toż to zakrawa na jakiś absurd - jeśli byłoby 20 mln użytkowników z T to nie będzie problemu, ale nagle jak pojawiają się użytkownicy Play to jest destabilizacja? TO samo w Orange/Play?

[ Dodano: 2013-09-30, 00:12 ]
Markadiusz pisze:Wcześniej byłem za tym, by PLAY otrzymał możliwość logowania do wszystkich operatorów. Skoro jednak nadal cała (z roamingiem) ich sieć działa jak działa - a niech sobie zarabiają sami na tych klientów. Niech sobie rozbudowują własną infrastrukturę i nie mają wstępu do obcego (przede wszystkim) UMTS 900. Tym bardziej - akurat w mojej okolicy brak stacji PLAYa, a użytkowników jest dużo.
Po pierwsze - skoro Orange/T i Plus się na to godzą, to znaczy, że jest im to na rękę - pieniądz nie śmierdzi.

Po drugie - tak jak mówiłem - Play przespał poprzednie rozdanie częstotliwości, ratują się roamingiem, ale po wygranych przetargach powinno być lepiej w dłuższej perspektywie.

Gdybyś poczytał chociaż trochę więcej, to byś wiedział, że obecnie jest trend do konsolidacji operatorów i użyczania sobie wzajemnie częstotliwości i nadajników - zyskują na tym obie strony.

 #665020  autor: MaciejM
 30 wrz 2013, 00:17
Flash999 pisze:
kwistas pisze:Niech Play rozbuduje swój UMTS900 tak jak Plus wtedy nie będzie płaczu, a tak to mamy cyrk, że telefon głupieje i długo myśli dlaczego do UMTS900 na ID Plusa nie może się dostać i ostatecznie zrzuca do Plusowego GSM.

Plus naprawdę się postarał, ostatnio testowałem radio online 192kb/s, E52 sztywno ustawiona na UMTS, trasa 50km w jedną stronę ani razu nie przerwało.

Zasięgu T-Mobile nie chcę, ale ostatnio byłem w firmie, która jest w dziurze zasięgowej firma ma telefony w T-Mobile, postawili im wzmacniacz zasięgu, wtedy tylko brakowało Tmobile.
Aby Play rozbudował UMTS 900 musi mieć najpierw maszty. O ile w przypadku Plusa to żaden problem, bo wystarczy wymienić sprzęt, to Play musi stawiać od nowa.

Największym problemem Plusa jest różnorodność technologii i słabe radiolinie. NetWorkS! wszędzie ma chociaż EDGE, gdzie Plus w bardzo dużej ilości stacji (nawet w mieście) ma GPRS. Co ciekawe, u mnie na rozbudowanym maszcie do U900 Aero2 nadal sieje GPRS w 2G.

O tym że korzystać z GPRS się po prostu nie da wszyscy wiedzą. Dla mnie Plus zawsze będzie na końcu w rozglądaniu się za nowym operatorem, bo o ile gdy złapie 3G to jest bardzo dobrze, to w 2G tylko nadaje się do rozmów i SMS.
Niestety w Plusie dominują stacje z GPRS, albo słabe jeszcze przed modernizacją U2100 z radiolinią 4x2 mbps, lecz powoli się to zmienia, niby Plus dużo ma stacji na słabych radioliniach, a internet działa w niektórych miejscach z prędkością 1 mb/s.

W Plusie nigdy nie miałem komunikatu, sieć zajęta, brak dostępu do sieci, a z Plusa trochę korzystam (2 lata) i prawie wszędzie byłem z nim po Polsce, od morza po góry.

W ostatnim badaniu jakości sieci jeżeli chodzi o rozmowy wygrał właśnie Plus, a jeżeli chodzi o internet T-Mobile, tutaj HD Voice nic nie zmienia.


W terenach po modernizacji NetWorks! Orange i T-Mobile ma ostatnio problemy z rozmowami po GSM (prawie wcale EFR, czasami FR dominuje HR) Gdzie w Plusie mamy co prawda mamy miejscami GPRS mimo to jakość rozmów jest lepsza.

Nie wspomnę o U900 N! i U900 Aero2, które te pasmo ma tylko dla siebie. Dlatego 15 mb/s po niedawno zmodernizowanych Node B nie jest wielkim wyzwaniem dla Plusa gdzie w N! mamy 1-6 mb/s

 #665021  autor: grzegi
 30 wrz 2013, 00:22
janekt pisze:Ja powiem może tak. Jestem za roamingiem Play ->T-Mobile jak najbardziej. Ale co do tego, że ma być dostęp do UMTS-900, to już mi się nie podoba za bardzo. Na to bym raczej nie liczył, bo nie po to chłopaki latają po masztach i ulepszają sieć, żeby zaraz kilka tuzinów Playowców się zleciało z obciętym pasmem do 2Mbit/s.
Chciałbym Cię uświadomić, że chłopaki modernizują sieć T również dla klientów Orange, czy też sieć Orange dla klientów T, bo za tym kryją się olbrzymie pieniądze i jeszcze większe oszczędności dla obu opów. Co więcej, sieć jest modernizowana również dla klientów Play, bo jeśli P4 podpisał umowę z T, to będzie również mógł korzystać z ich sieci.

Nie odczuwasz absurdu w swojej wypowiedzi? Klienci T mogą korzystać z nadajników Orange i na odwrót w ramach NetWorkS! - oczywiście nie za darmo, a klienci P4 korzystający z tej infrastruktury Cię oburzają? Przecież nie robią tego za darmo...
janekt pisze:Jedyny argument, bardzo silny jak dla mnie, to zasięg. Jaki mają swój własny każdy wie, chociaż z tego forum. A to, że mają nie najgorsze oferty to co innego. Płacę i wymagam- jestem w miejscu X i nie obchodzi mnie jak, ale ma być zasięg tej sieci, w której podpisuję umowę.
Chciałbym zauważyć, że żaden operator nie gwarantuje zasięgu na całym obszarze Polski - również Orange, T czy Plus. Poza tym, mapki zasięgu są ogólnie dostępne, można pobrać starter testowy dla sprawdzenia zasięgu w salonie - nikt nikogo nie zmusza do przechodzenia do Play.

janekt pisze:Ostatnio zauważyłem, że moja rodzina, która jest właśnie w Play, ma coraz częściej problemy z zasięgiem i przerywaniem połączeń.
A ja wręcz na odwrót - sporo ludzi dostrzega wyraźną poprawę i możliwość korzystania z sieci NetWorkS!.

[ Dodano: 2013-09-30, 00:37 ]
MaciejM pisze:

W ostatnim badaniu jakości sieci jeżeli chodzi o rozmowy wygrał właśnie Plus, a jeżeli chodzi o internet T-Mobile, tutaj HD Voice nic nie zmienia.
Kiedy było robione to badanie?

 #665323  autor: kwistas
 01 paź 2013, 20:15
U mnie Plus po modernizacji jest najlepszą infrą, wcześniej nadawali się tylko do rozmów z internetem było różnie, aktualnie jest bardzo dobrze, dzięki dużemu pokryciu UMTS900 nie ma miejsca bez neta, rozmowy na takim samym poziomie. Stacje zmodernizowane u mnie mają zawsze EDGE. Zakup Mobylandu i Aero2 to był najlepszy ruch, bo stacje po modernizacji mogą naprawdę obsłużyć dużo ruchu.
Drugim konkurentem jest Networks, czekam do listopada, aż u nas uruchomią UMTS900, oraz odpalą parę stacji, które stoją puste, wtedy zasięg GSM powinien poskoczyć i dzięki UMTS900 będzie dobry zasięg 3G.

 #668244  autor: grzegi
 16 paź 2013, 14:56
Jakby ktoś pytał, to na roaming PTC jeszcze sporo poczekamy.

 #668247  autor: patrix-83
 16 paź 2013, 15:16
grzegi pisze:Jakby ktoś pytał, to na roaming PTC jeszcze sporo poczekamy.
Dokładnie tak gdyż w BOK Play informują że roaming T-Mobile ma być dopiero od stycznia 2014r. choć nawet w tą datę im nie wierzę.

 #668251  autor: MaciejM
 16 paź 2013, 15:21
Od tego roamingu znacznie lepsze byłoby pokrycie kraju własnym zasięgiem lub dołączenie do NetWorks! czy Solorza-Żaka zamiast żerować od prawie 7 lat na roamingu.

 #668253  autor: marcin1980
 16 paź 2013, 15:24
Patryk83żółwik pisze:
grzegi pisze:Jakby ktoś pytał, to na roaming PTC jeszcze sporo poczekamy.
Dokładnie tak gdyż w BOK Play informują że roaming T-Mobile ma być dopiero od stycznia 2014r. choć nawet w tą datę im nie wierzę.
Teraz t-mobile i orange nadają na tym samym nadajniku wiec po co kolejny operator z którego nie będzie korzysci

 #668264  autor: Spacedust
 16 paź 2013, 16:22
MaciejM pisze:Od tego roamingu znacznie lepsze byłoby pokrycie kraju własnym zasięgiem lub dołączenie do NetWorks! czy Solorza-Żaka zamiast żerować od prawie 7 lat na roamingu.
Wtedy czekałaby nas znowu likwidacja całej masy nadmiarowych stacji ;)

 #668479  autor: pakierhakierxd
 17 paź 2013, 10:57
Czasem przez networks w niektórych miejscach zasięg się pogorszył wręcz ;) ,jak było tak że w T-Mobile byl lepszy a teraz są na nadajniku tam gdzie Orange było ...

Pozdrawiam :)
  • Strona 21 z 54
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 54
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 54