DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 225 z 230
  • 1
  • 223
  • 224
  • 225
  • 226
  • 227
  • 230
 #1176997  autor: Mixiorek
 12 sie 2024, 13:31
Spacedust pisze:
12 sie 2024, 10:36
Takie coś się pojawiło na czas imprezy Męskie Granie w Poznaniu w Parku Cytadela, niestety potem znika i nie można tego złapać, spróbujemy za rok:

Na dole, na kontenerze to anteny c-band?

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1177005  autor: muchakk
 12 sie 2024, 14:11
Podstawowy problem tego artykułu polega na tym, że test był robiony zapewne w środku tygodnia +wszystko wskazuje na to, że nie wewnątrz parku rozrywki, a to właśnie tam jest problem.
 #1177226  autor: tomi81
 14 sie 2024, 19:57
Noszę się z tematem migracji firmy z Orange do T-Mobile (m.in. dzięki „problemom” z u900, które dość mocno daje się we znaki w terenie woj. podlaskiego, z dużym zalesieniem). Pomijając kwestie samej oferty ważniejsze są kwestie techniczne. Jestem w trakcie intensywnych testów T-Mobile, stąd mam kilka pytań, zwłaszcza do osób przebywających na terenach z już wyłączonym u900 w Orange i odpalonym L900:

1. Czy w Orange, na powyższym terenie spadki rozmów głosowych do 2G są tak częste jak w T-Mobile? Wydaje się (na podstawie TM), że to L900 w kwestii voice praktycznie nie uczestniczy (w Orange, tam gdzie jest jeszcze u900 spadek następuje do tego pasma, w TM wiadomo - 2G);
2. Jak wygląda jakość takich rozmów w 2G w Orange (zwłaszcza na IPhone). Czy mamy tam HD, jak w T-Mobile? W TM, z tego co ustaliliśmy leci to w WB 12,65 lub (przy większym obciążeniu 2G) spada jeszcze o połowę.
3. W T-Mobile, z racji nie stosowania (przy rozmowach wewnątrz własnej sieci) kodeka SWB z bitrate powyżej 30 (jak to ma miejsce w VoLTE wewnątrz Orange) nawet spadek do 2G nie powoduje aż tak dużego dyskomfortu i różnicy w jakości połączenia głosowego. Mam obawy czy w Orange, z uwagi na ten najwyższy bitrate jak też dużo mniejszą szerokość pozostałego, na 2G pasma 900 MHz różnica w jakości nie będzie skrajna (dużo bardziej odczuwalna zmiana jakości niż ma to miejsce teraz w T-Mobile). W końcu TM ma 2 x tyle pasma na 2G aniżeli Orange, a samo Orange więcej klientów niż TM (plus RK dla klientów Play, choć to tylko do końca roku). Może ktoś już to testował?
4. Czy macie może doświadczenie/uwagi z korzystania z usług Orange i T-Mobile przy bardzo słabym zasięgu/na skraju zasięgu? Mam kilka sygnałów, że w takich okolicznościach Orange szybciej traci zasięg/dostęp do usług podczas gdy T-Mobile jeszcze lepiej lub gorzej ale działa, chciałbym to potwierdzić w szerszym i dużo bardziej „technicznym” gronie :wink:

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi :-)
 #1177229  autor: kozien70
 14 sie 2024, 20:38
Same zrzuty z VoLTE do 2G w Tm to jedno. Gorsze jest, że nierzadko zrzut ten kończy się utratą HD Voice. Zależy to od lokalizacji. W niektórych miejscach Tm ma to ewidentnie skopane i spadek do 2G zawsze kończy się utratą HD. W innych zaś zależy od chwilowego obciążenia 2G i bywa, że zrzut kończy się tragedią w postaci HalfRate. Jeżeli rozmawiasz w samochodzie, w trasach to bądź pewien, że w każdej rozmowie dłuższej niż kilka minut zaliczysz wypad do GSMu.
Niestety w iPhone wyłączenie 2G możliwe jest jedynie w Lockdown Mode. A ten tryb równa się wiele upierdliwych ograniczeń, z których najgorszym dla mnie był brak powiadomień o rozmowie przychodzącej na Watch-u. Nie wytrzymałem, wyłączyłem Lockdown no i męczę się dalej z tymi rozmowami w 2G.
 #1177232  autor: butch
 14 sie 2024, 20:50
Spacedust pisze:
12 sie 2024, 10:36
Takie coś się pojawiło na czas imprezy Męskie Granie w Poznaniu w Parku Cytadela, niestety potem znika i nie można tego złapać, spróbujemy za rok:

Dla Orange były to te dwa górne logi... Pytanie tylko, czy przypadkiem na innych MG nie stosowali tych samych danych, bo telefon mi fiksował i pokazywał momentami pogodę dla Szczecina, a tam Męskie Granie było 2 tygodnie wcześniej.

Obrazek
 #1177235  autor: tomi81
 14 sie 2024, 21:26
@kozien70 - dzięki za opinię. Mój staż w korzystaniu z usług TM jest nieporównywalnie mniejszy niż Twój, mogę jednak potwierdzić szybkość zrzucania rozmów do 2G w trakcie jazdy (bez trzymania ich na LTE). Z tą jakością HR w zależności od lokalizacji też coś może być na rzeczy - w zasięgu jednych stacji było lepiej, innych gorzej. W weekend będzie ciąg dalszy testów w trudniejszym geograficznie terenie. Przy założeniu, że Orange po wyłączeniu u900 będzie zachowywać się podobnie jak TM (w kwestii zrzucania rozmów do 2G), mając na względzie ich zasoby na paśmie 900 MHz z jakością rozmów może być jeszcze gorzej niż w TM. Obyśmy nie wrócili do czasów z zajętością sieci 😉. Chyba, że konfiguracja będzie inna (jak choćby miało to miejsce z LTE trzymanym w Orange do oporu zamiast szybszego spadku do 3G, co miało miejsce w TM) - stąd wszelkie obserwacji osób z terenów już po wyłączeniu u900 w Orange będą bezcenne :-)
 #1177237  autor: p2225
 14 sie 2024, 21:33
tomi81 pisze:
14 sie 2024, 19:57
3. W T-Mobile, z racji nie stosowania (przy rozmowach wewnątrz własnej sieci) kodeka SWB z bitrate powyżej 30 (jak to ma miejsce w VoLTE wewnątrz Orange) nawet spadek do 2G nie powoduje aż tak dużego dyskomfortu i różnicy w jakości połączenia głosowego.
Bitrate powyżej 30 kb/s? U mnie wewnątrz Orange zawsze EVS SWB 24,4 kb/s.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1177240  autor: tomi81
 14 sie 2024, 21:47
O ile mnie pamięć nie myli to to EVS_SWB z tym wyższym bitrate działa tylko pomiędzy Iphonami wewnątrz Orange. Nie mogę znaleźć żadnego artykułu na ten temat ale utkwiło mi to w pamięci. Rozmawiając między Iphonami w Orange (w VoLTE) różnica jest słyszalna.
 #1177692  autor: ST
 22 sie 2024, 11:17
tomi81 pisze:
14 sie 2024, 21:26
(...) Z tą jakością HR w zależności od lokalizacji też coś może być na rzeczy - w zasięgu jednych stacji było lepiej, innych gorzej. (...)

Orange na terenie byłego woj. pilskiego - U900 wyłączone od miesięcy. Dopóki voice idzie przez LTE, jest cacy. Natomiast nawet niewielkie wahnięcie parametrów sygnału powoduje spadek do 2G, z jakością subiektywnie gorszą niż ongisiejsze sławetne HR w Plusie. Niestety, nie zdarzyło mi się, aby tak zdegradowane połączenie wróciło samoczynnie do 4G, nawet przy podjechaniu pod obiekt. Muszę po prostu pamiętać, aby wyciąć 2G na SIM-ie Orange gdy tam się udaję. To jest mega słabe, bo o ile ja wiem, że to można zrobić, to prawdopodobnie miażdżąca większość użyszkodników już nie. Przed swapem, na sprzęcie Huawei, HD Voice działał normalnie i bezproblemowo na 2G (głos prawie nie do odróżnienia od 3G/4G). Teraz jest niestety kompletna porażka. Nie wiem, czy pomogłem... ;-)
 #1177693  autor: tomi81
 22 sie 2024, 11:43
ST pisze:
22 sie 2024, 11:17
tomi81 pisze:
14 sie 2024, 21:26
(...) Z tą jakością HR w zależności od lokalizacji też coś może być na rzeczy - w zasięgu jednych stacji było lepiej, innych gorzej. (...)

Orange na terenie byłego woj. pilskiego - U900 wyłączone od miesięcy. Dopóki voice idzie przez LTE, jest cacy. Natomiast nawet niewielkie wahnięcie parametrów sygnału powoduje spadek do 2G, z jakością subiektywnie gorszą niż ongisiejsze sławetne HR w Plusie. Niestety, nie zdarzyło mi się, aby tak zdegradowane połączenie wróciło samoczynnie do 4G, nawet przy podjechaniu pod obiekt. Muszę po prostu pamiętać, aby wyciąć 2G na SIM-ie Orange gdy tam się udaję. To jest mega słabe, bo o ile ja wiem, że to można zrobić, to prawdopodobnie miażdżąca większość użyszkodników już nie. Przed swapem, na sprzęcie Huawei, HD Voice działał normalnie i bezproblemowo na 2G (głos prawie nie do odróżnienia od 3G/4G). Teraz jest niestety kompletna porażka. Nie wiem, czy pomogłem... ;-)
Pomogłeś i to bardzo - chcąc dalej korzyść z sieci opartej o Networks dużego wyboru nie mam ;-) Dzięki ☺️
 #1177695  autor: Mixiorek
 22 sie 2024, 12:07
Jastarnia. Pozdro dla spragnionych wiatru.

Super MikroPiko 5G Hua w Molo Beach Bar na campingu Molo Surf jest na 90% tylko dla magenty. Antena jest w strefie cowork (+1) nad barem i w zasadzie chyba do jego obsługi. Skierowana na zatokę, azymut mniej więcej na molo w Juracie.
Kolejne testy oraz relacja foto wkrótce. Stay tuned.

P.s
Ten Camping zwykle był na wypasie ale w tym roku chyba wygląda najlepiej z tych znanych mi na mierzei helskiej. Może dlatego, że jest chyba najnowszy. Małe miasteczko premium plus.
Także jakoś ta perełka c-band mnie już nie dziwi. W zasadzie to na innych campingach bez pomocy Muska z netem jest mega cieniutko. Także Molo Surf wyróżnia się (temp co roku a teraz jeszcze piko c-band). Obok Mariny i w samej Jastarni co dla niektórych też ma znaczenie.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1177774  autor: Mixiorek
 22 sie 2024, 23:09
Proszę. Muszę tam jeszcze wrócić z magentowym simem.
Dobrze współgra ten przedłużacz obok anteny :mrgreen: tu c-band 3700 high tech a tu cyk kabel.

37107 40919N! Jastarnia6
Antena 1800/2100/3600 Huawei pRRU5633GR

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
  • Strona 225 z 230
  • 1
  • 223
  • 224
  • 225
  • 226
  • 227
  • 230
  • 1
  • 223
  • 224
  • 225
  • 226
  • 227
  • 230