DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 4 z 39
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 39
 #849216  autor: kozien70
 04 lut 2016, 10:31
Hehe, ZSZ mistrz. Wiedział, w którym momencie wycofać NetNet - gdy już będą rozesłane rezerwacje.
Kara dla T-mobile za procesy w sądach o unieważnienie przetargu na 1800 :-D
Liczy na to, że jeśli Play się uprze i nie zgodzi się na zamianę bloku ot tak, bez korzyści, to T-mobile odpuści. Wtedy Play łyka za grosze blok po NetNet, Plus dogaduje się z Play i robią sieć 15MHz. Dodatkowo Sferia ma niższą kwotę odnowienia. Nie cierpię gościa, ale fakt: ZSZ to miszcz krętactw i kombinacji :-D
 #849217  autor: zajadacz
 04 lut 2016, 10:34
@Kryniczanin: Nie rozjadą, bo to będzie ustawa reorganizująca pasmo, powodująca, że każdy z operatorów będzie miał ciągłość. Nikt nie straci ani Hertza pasma, jedynie zmieni się jego położenie. Nie ma się czego w tym czepić i nie ma podstaw do odszkodowania. Wręcz można argumentować, że dzięki temu można efektywniej wykorzystać pasmo, bo np. N! może mieć ciągłe 20 MHz w 1800, a Polkomtel będzie mógł w 900 odpalić LTE na 10 MHz (łącząc swoje pasmo z Aero2).

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #849219  autor: kozien70
 04 lut 2016, 10:40
Dokładnie, @zajadacz ma rację. Operatorzy nie będą mieli żadnych podstaw prawnych do uwalenia takiej specustawy, bo nie tracą żadnego zasobu a wręcz zyskują na ciągłości bloków. Dodatkowo cel wyższy pt. harmonizacja i optymalizacja wykorzystania zasobów. W innych krajach już takie operacje przeprowadzano (ostatnio bodajże w Szwecji).
 #849222  autor: habish
 04 lut 2016, 10:47
I w jakiej kolejności operatorów byście ułożyli im bloki pasm?
 #849226  autor: Kryniczanin
 04 lut 2016, 10:55
Zajadacz z innej beczki

Jaki koszt byłby takiej zabawy z przerabianiem wszystkiego? Myślisz, że Opy ot tak po zapłacie 7 czy 9 dużych baniek i przed budową 800 jeszcze same z siebie dadzą więcej kasy?

Ja wiem, mamy syf z lat 90 jeszcze w 900 i DCS i teraz 800.

Jednak nie bój się sądy arbitrażowe itd...Dla GSZ zamiana 2,4mhz w 1800 to cios większy niż brak 800.

Owszem ZSŻ też zyskuje. Jednak on woli trzymać kawałki pasm szachujące innych.

I nie da się ustawić wszystkich tak, żeby byli zadowoleni. Np. Plus, Play, T-Mobile, Orange. A jak nagle za kilka lat Orange będzie chciał małżeństwa z Play po rozwodzie z T?

Małe prawdopodobieństwo, jednak nie można go wykluczyć.

To co znów przestawiamy?
Ostatnio zmieniony 04 lut 2016, 11:01 przez Kryniczanin, łącznie zmieniany 1 raz.
 #849227  autor: zajadacz
 04 lut 2016, 11:01
Jak koszt? Nie rozumiem. Przecież to na jakim kanale pracuje stacja bazowa konfiguruje się zdalnie. Przełączenie tego, jak masz przygotowane wcześniej jakie kanały gdzie mają być (w przypadku GSM) to najpewniej jeden klik. Jedyne co muszą zrobić operatorzy, to zmienić kanały na stacjach bazowych GSM i to jest jedyny koszt. Z UMTS nie będzie tego problemu, bo tam nośna ma jedną częstotliwość dla wszystkich stacji bazowych. Podobnie z LTE.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #849228  autor: Kryniczanin
 04 lut 2016, 11:05
Zajadacz

Ja wiem, że zdalnie. Jednak opy mogą zacząć wymyślać - opinie prawne itd.

Podważanie - czemu tego nie dokonano dekadę temu i tak dalej.

Zajdacz - każdy by chciał uporządkować ten syf. Zgadzam się jednak spójrz na CEPIK 2.0 syf po 1.0 w niczym się nie zmienia. Dalej wklepywane są w niego te 8 milionów aut których już dawno nie ma...
 #849229  autor: kozien70
 04 lut 2016, 11:11
Patryk7588 pisze:I w jakiej kolejności operatorów byście ułożyli im bloki pasm?
Wbrew pozorom nie trzeba dużo.

W 800ce wiadomo, najprościej.

W 900ce tylko jedna zamiana: bloku 4.4MHz T-mobile z ZSZ, wówczas N! ma 15.8 MHz a ZSZ otrzymuje 14 MHz ciągłego pasma. Reszty nie ruszamy, nie ma potrzeby.

W 1800 jest ciężej, bo żeby był 100% porządek to zaangażować trzeba wszystkich operatorów - zakładając, że ZSZ ma mieć całkowitą ciągłość. Wówczas trzeba przenieść jego dwa skrawki tak, by przytuliły się do bloków po Centernecie i MObylandzie. ZSZ wówczas ma obok siebie dwa bloki po 9.8 MHz i jeden 9.6 MHz. Wymaga to jednak przesunięcia 15 MHz Playa oraz całej reszty N! Ci ostatni zyskują ciągły blok 29.2 MHz
Na operacji 1800 zyskuje i ZSZ i N! - otrzymują prawie 30MHz-owe bloki. Play nie zyskuje nic.

W pozostałych częstotliwościach jest porządek, nic nie trzeba robić.

Technicznie na porządkach nikt nie traci, a niektórzy zyskują i to sporo.
Biznesowo/marketingowo to już inna bajka :-)
Ostatnio zmieniony 04 lut 2016, 11:18 przez kozien70, łącznie zmieniany 1 raz.
 #849230  autor: Halset
 04 lut 2016, 11:18
Kryniczanin pisze:
I żeby się wtedy P4 wykrywil!
Chyba na głowę upadłeś. Zakup bloku za 357 baniek znacząco zwiększy atrakcyjność Play przy zakupie sieci przez kogoś z zewnątrz. Ba z automatu obniży koszty dla nowego właściciela przy odnawianiu o 334mln plus wzrost czyli mniej więcej tyle ile cały blok.
Mówiłem już, że jesteś na bakier z biznesem.
A bierzesz pod uwage długi P4?
Już dzisiaj mają ponad 6mld. Do tego płakali, że muszą wyłożyć co najmniej 500mln na budowę nowych stacji pod LTE800 a do tego kolejne 300mln z groszem na drugi blok.
P4 przy odsprzedaży też chce zarobić a nie sprzedać ze psie kłaki.



Nie obraź się na mnie. Jednak po Tobie to widać jeszcze lepiej. W październiku kozak, wszystkie głosy rozsądku i mądrości o NN i T będącym w najgorszej sytuacji ze wszystkich odrzucałeś i wyśmiewałeś teraz gdy T-Mobile leży na kolanach Play po grillowaniu przez NN widać u Ciebie wściekłość.
Po mnie widać?
Chlopie poczytaj swoje posty.
Wszystko przeliczasz na kasę a jedyną sieć P4 co na tym zyska. Jedyną sieć P4 nie oceniasz pod względem finansowym, tylko to co zyska.
Nie jestem zły na to, że TM ma problem z drugim blokiem.
Jestem wściekły na burdel urzędowy i na przepisy. U nas żadna ustawa, żaden przetarg nie może się obejść bez wałka i kombinacji.
O jakim październiku Ty piszesz?
TM chciał zdobyć 10 Mhz i kibicowałem temu. Orange i TM mają przygotowaną sieć do tego i szybko byłoby LTE800.
Nie wiem o jakim kozactwie piszesz. Chyba o swoim.

Kryniczanin - nie wiem czy masz problem z czytaniem albo problem z siecią TM.
Ale piszę o zmianie frontu przez P4.
Jak jest źle to lamentują. A jak zaczyna sie dobrze układać - to kozaczą.
To troche mi przypomina znajomych. Jak się nie układa to mili i słodcy i liczą na współczucie.
A jak sie poprawi sytuacja, to wyżej sra.ą jak D mają

TM od samego początku chciało 10Mhz. I nie zmieniło stanowiska.
Nie dziwię się, że Niemcy tego nie chcą w takiej postaci. Ja też bym nie chciał. Po co płacić 2mld za blok, skoro dzisiaj z tego nie skorzystają.
Jedno co widać, a na co TY najbardziej liczyłeś - TM nie było i nie jest wcale zainteresowane współpracą z P4.
Ewentualnie ten spór może do współpracy ich zbliży ze względów biznesowych ale.....wątpie w to.

Może TM zaproponuje P4 zamianę - P4 kupi blok NN a TM blok pierwotny P4. Każda sieć na tym zyska.
Tylko nie wiem co na to prawo i strony czyli Orange i Plus.

Nie wiem również czy Solorz w ogóle ma teraz coś dogadania jak wypad z obiegu.
Jedyną opcją wtedy jest bardzo szybka specustawa (myślę, że w max 2-3 miesiące się uwiną), która zmusi telekomy do reorganizacji wszystkich częstotliwości, żeby ze sobą sąsiadowały (przy okazji 1800 i 900 MHz). Kto wie czy Szeryfowa nie wpadła na coś takiego.
Tu jest jedyne wyjście. Jeżeli rządowi zależy na tych 2mld to wymyślą coś aby to zyskać.
A Play wykorzystuje moment, bo jest pod ścianą finansową i chce jak najwięcej zyskać.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #849233  autor: Kryniczanin
 04 lut 2016, 11:21
Biznesowo/marketingowo to już inna bajka :-)
No właśnie :D

Biznes często wygrywa z logiką i porządkiem.

Trzeba zadać sobie jedno pytanie. Kto najwięcej zyskuje? No właśnie N. A kto najwięcej traci? GSŻ która przestaje mieć swoje blokady, owszem jemu porządek też "robi dobrze", ale lepiej mieć blokadę :D

Play nic nie traci i nic nie zyskuje.
 #849237  autor: Kryniczanin
 04 lut 2016, 11:36
Mówiłem już, że jesteś na bakier z biznesem.
Tak, tak dla kupca blok za 357 warty 1,4mld to same straty. Chłopie taki obrót sprawy zwiększa zadłużenie na papierze o 357mln faktycznie spółka zyskuje na wartości z 10mhz.
Nie jestem zły na to, że TM ma problem z drugim blokiem.
Nieeee :mrgreen:
Jedno co widać, a na co TY najbardziej liczyłeś - TM nie było i nie jest wcale zainteresowane współpracą z P4.
Ja od dawna mówiłem 10mhz Play, 5T Play dominuje bo ma przewagę w paśmie. T-Mobile zostawia 1,65mld na 700.
Tu jest jedyne wyjście. Jeżeli rządowi zależy na tych 2mld to wymyślą coś aby to zyskać.
Nie dwa a 1,65mld.
Ostatnio zmieniony 04 lut 2016, 11:37 przez Kryniczanin, łącznie zmieniany 1 raz.
 #849238  autor: zajadacz
 04 lut 2016, 11:36
@Kryniczanin: Ale jakie opinie prawne? Przecież ustawa sama w sobie jest prawem i jedynie TK może ją podważyć. Ba, rząd może sobie uchwalić, że od przyszłego miesiąca telekomy mają płacić miesięcznie 1% swoich przychodów (jak sieci handlowe). Taka jest rzeczywistość, czy się Tobie to podoba, czy nie. Polska nie jest państwem prawa, a państwem rządzących. Co przepchają przez sejm, to będzie i kropka. Pytanie tylko, czy dla 2 mld będzie warto.

@Halset: Play, jak będzie mieć możliwość, to wywali te 300 baniek na 5 MHz. To jest śmiesznie tanio przy cenach uzyskanych na aukcji i na pewno podniesie wartość telekomu w odniesieniu do pozostałej trójki, która zapłaciła dużo więcej.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #849239  autor: Kryniczanin
 04 lut 2016, 11:41
Zajadacz

Nie wiem, nie jestem prawnikiem jednak choćby konstytucyjne prawo własności?
Pytanie tylko, czy dla 2 mld będzie warto.
1,65mld

Zawsze można jakiś nowy podatek walnąć.
To jest śmiesznie tanio przy cenach uzyskanych na aukcji i na pewno podniesie wartość telekomu w odniesieniu do pozostałej trójki, która zapłaciła dużo więcej.
No właśnie - może Ty mu to przetłumaczysz.

Taki blok za śmieszną kasę jest bardzo cenny.
 #849240  autor: zajadacz
 04 lut 2016, 11:48
Kryniczanin pisze:Nie wiem, nie jestem prawnikiem jednak choćby konstytucyjne prawo własności?
Bitch please...
1. Pasmo nie jest własnością operatora, dostaje je w użytkowanie na określony czas.
2. Nawet jeśli byłoby własnością to w Polsce nie ma czegoś takiego jak prawo własności. Spróbuj sobie ściąć swoje drzewo albo wybudować dom na swojej działce.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #849241  autor: Kryniczanin
 04 lut 2016, 11:51
Nawet jeśli byłoby własnością to w Polsce nie ma czegoś takiego jak prawo własności. Spróbuj sobie ściąć swoje drzewo albo wybudować dom na swojej działce.
Jestem właścicielem lasu w strefie natura 2000. Właścicielem jestem przy nakazie płatniczym podatku leśnego. W pozostałych terminach załatwienie czegoś jest ciężkie.

Koleżanka ma las w naturze 2000 i popradzkim parku krajobrazowym. Ścięcie parę drzew na krokwy do nowo budowanego domu zajęło jej 3 lata...

Nie dziwię się teraz Play - są w sytuacji super komfortowej. Mogą mieć 10mhz za mniej niż T-Mobile wydał na 5mhz.

Kto wie może może już jakaś szybka tania pożyczka jest gotowa :D Np. z drugiej strony barykady.

A ktoś pomyślał o takim wariancie. Play nie zamienia się z T, Niemcy rezygnują i Play...rezygnuje w zamian dowiadujemy się, że bierze za 353 bańki Polkomtel blok GSŻ wpuszcza Play na swoje stacje i robią wspólną sieć bądź Play odpuszcza a w zamian ma darmowy dostep dla swoich 5mhz przez X lat..


Kolejność jest taka

Orange - Orange - T-Mobile - Play - NN - Sferia

Możliwa w takim wariancie.
 #849244  autor: Tabaluga
 04 lut 2016, 12:20
Kryniczanin pisze:
Biznesowo/marketingowo to już inna bajka :-)
Play nic nie traci i nic nie zyskuje.
Oczywiście że Play traci, bo konkurencja będzie mogła zaoferować lepsze usługi.
 #849258  autor: Halset
 04 lut 2016, 13:43
Kryniczanin pisze:
Biznesowo/marketingowo to już inna bajka :-)
Biznes często wygrywa z logiką i porządkiem.
.
Niemożliwe :mrgreen: W końcu Kryniczanin zrozumiał a od dwóch miesięcy swój punkt widzenia tylko widzi w kosztach :-)
Brawo! Lepiej późno niż wcale.
1,65mld
2mld jeśli zapłaci TM, 1,65mld straty jeśli nie zapłaci a weźmie P4 albo Plus. Jest co rozważać.
A ktoś pomyślał o takim wariancie. Play nie zamienia się z T, Niemcy rezygnują i Play...rezygnuje w zamian dowiadujemy się, że bierze za 353 bańki Polkomtel blok GSŻ wpuszcza Play na swoje stacje i robią wspólną sieć bądź Play odpuszcza a w zamian ma darmowy dostep dla swoich 5mhz przez X lat..
Już o tym myśleli , nie martw się :-)
Tak się zastanawiam, czy P4 nie poszedł na układ z Plusem już dużo wcześniej. Gdyby TM odmówił a potem P4 i w konsekwencji łyknie Solorz - to na bank układ P4-Plus
@Halset: Play, jak będzie mieć możliwość, to wywali te 300 baniek na 5 MHz. To jest śmiesznie tanio przy cenach uzyskanych na aukcji i na pewno podniesie wartość telekomu w odniesieniu do pozostałej trójki, która zapłaciła dużo więcej.
Ok ale gdyby Play to łyknął, średnia za LTE800 spada. Więc suma sumarum Play wróci do sytuacji poczatkowej z dzisiaj przed LTE800 - czyli ponad 6mld długu.
Ja od dawna mówiłem 10mhz Play, 5T Play dominuje bo ma przewagę w paśmie. T-Mobile zostawia 1,65mld na 700.
Wątpie w to. Już szybciej się dogada z Orange, to jak Orange dogadało się z LTE1800.
Natomiast 700Mhz - to już śpiew. Unia zapowiada na 2020 a u Nas to pewnie będzie później.
Za ok 7 lat to będzie już po ptakach. Za dużo strat w Marketingu który będzie później trudno odbudować.

Wszystko zalezy od tego co wymyśli UKE z rządem. Mieć 2mld czy tylko 300mln - to jest duża różnica.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #849262  autor: Kryniczanin
 04 lut 2016, 14:05
Ok ale gdyby Play to łyknął, średnia za LTE800 spada. Więc suma sumarum Play wróci do sytuacji poczatkowej z dzisiaj przed LTE800 - czyli ponad 6mld długu.
Nie opowiadaj głupot

Jak dwa bloki weźmie Play to średnia za blok będzie wynosić 1,389mld

Play za dwa bloki zapłaci 1,496 + 0,357 = 1,853mld / 2 = 0,9265 mld za 5mhz

Wzięcie 5mhz za grosze to dla Play faktyczne obniżenie zadłużenia. O mniej więcej pół miliarda.

Przecież blok zawsze można sprzedać. Choćby za 2,5mld T-Mobile ze zgodą na podmianę :D

Lub w ostateczności sprzedać ten co się kupiło za 1,496mld.
 #849265  autor: Halset
 04 lut 2016, 14:29
A ponad 0,5mld na postawienie stacji policzyles matematyku? To sobie dodaj do swoich wyliczeń
0,9mld + 0,5 mld= 1,4mld Czyli sytuacja wyjściowa

Ogólnie jeśli lyknie 10Mhz Play to będzie najgorszy scenariusz. Play wybuduje najniższym kosztem stacje w takiej ilości aby tylko spełnić założenia aukcji ponieważ jego akcjonariusze nie chcą już inwestować ale zarabiać

W przypadku 10Mhz Play + 5Mhz TM to równie dobrze Tm może budować sam. Zaraz będzie LTE zapchane przez ssaczy z P4. Na tym tylko stracą klienci Tm

A gdyby kanapka czyli w środku Play swoim blokiem a Tm na zewnątrz TM swoimi to uzależnienie Tm od Play na lata do czasu sprzętu na agregacje.

W każdym scenariuszu zyskuje tylko Play jeśli chodzi albo o zasoby radiowe albo o stacje bazowe Tm.
Najwięcej traci klient Tm a klient Play - jak zwykle na początku będzie się cieszył a później skończy się zapchaniem

Całe jeszcze szczęście że to nie koniec negocjacji i że jest jeszcze na rynku Orange :-)

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #849266  autor: Kryniczanin
 04 lut 2016, 14:42
W każdym scenariuszu zyskuje tylko Play jeśli chodzi albo o zasoby radiowe albo o stacje bazowe Tm.
W końcu otrzeźwienie! W końcu zaczynasz rozumieć to Co od października Ci tłumacze. Sytuacja T-Mobile to katastrofa po tej aukcji.
A ponad 0,5mld na postawienie stacji policzyles matematyku? To sobie dodaj do swoich wyliczeń
0,9mld + 0,5 mld= 1,4mld Czyli sytuacja wyjściowa
A to Play mając 5mhz by stacji nie stawiał? Koszt byłby podobny jak na 10mhz jeśli nie ten sam.

Z jednym się zgodzimy. Ja sam się nie spodziewałem, że Play w rozważaniach przed pseudo licytacją będzie łatwym kąskiem. Działania NN zrobiły z niego głównego gracza który może mieć niewiarygodnym szczęściem/celowym działaniem konkurencji wyśmienitą końcówkę.
  • Strona 4 z 39
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 39
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 39