DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 360 z 1158
  • 1
  • 358
  • 359
  • 360
  • 361
  • 362
  • 1158
 #846897  autor: Halset
 23 sty 2016, 17:09
@Mixiorek - ale to nie jest kłótnia :) To tylko wymiana poglądów.
To nie jest Monachium, Berlin czy Frankfurt gdzie punktowo jest już agregacja LTE po 300Mb/s.
Agregacja jest przed nami i zaraz również będziemy mieli takie prędkości.
Dla mnie powinny wszystkie sieci zrobić wszystkich pasm agregację i zrobić z tego VoLTE. Wszystkie pasma podzielona na wysoką jakość voice i data na obszarze jak największym w Polsce. Bez żadnego 3G i przestarzałego 2G.
Wyjdźcie poza Pomorskie i poza Tylicz.
Nie tylko pomorskie. W ciągu tygodnie jestem regularnie w pomorskim, kujawsko pomorskim i zachodnio pomorskim ;)
To nie jest inwestor branżowy więc ja na modernizację w jego grupie a'la Networks bym nie liczył. Czego jako użytkownik sieci bardzo żałuję bo każde unowocześnianie sieci jest z pożytkiem dla nas, użytkowników.
Nie chce tutaj gadać o polityce ale Solorz podobnie jak św.p. Kulczyk zbudowali swoje imperium na układach. Koniec polityki.
Solorz powinien płacić wysokie kary zatem za nie wykorzystanie zasobów.
I szkoda, że ta firma mając takie zasoby radiowe dzisiaj technicznie jest za N! i za P4. Inwestują tylko w LTE.
Wielka trójca też w pewnym momencie skostniała i osiadła na laurach. Na szczęście pojawił się Play i skrzętnie wykorzystał słabość dużych.
Dokładnie. Taki był zamysł UKE aby P4 ruszył skostniały rynek, gdzie W3 podzieliły sobie tort na 3 części i żaden z nich się nie wychylał. To jest dobre.
Z drugiej strony - usługi cenowo poszły trochę za nisko i patrząc co się dzieje na świecie i w Europie - w dalszej perspektywie z 4 dużych opów zostaną nam dwa. Stawiam na Orange i Plusa ale....gdyby UPC kupiło P4, kto wie, czy Plus nie zostanie wchłoniety przez UPC.
Testy się odbyły, metodologia była jaka byłą, wyniki są jakie są. A klient zawsze głosuje nogami, nie pasuje dana sieć i jej oferta? Wybiera się optymalną dla siebie, co nie zawsze niestety oznacza ofertę idealną.
Otóż to. Testy jak testy. Nic się zmieniło. Wcześniej testy przez opów wcale się nie różniły. Była taka kolejność zwycięzców Tmobile, Plus, Orange Play lub Play Orange.
Wg testów UKE zmienił się zwycięzca - Plus wyprzedził TMobile ale głównie przez LTE800, które we wcześniejszych testach nie było. Większość punktów jest za data i to pozwoliło wg testów UKE wygrać Plusowi. Ciekawe jak to będzie wyglądać po uruchomieniu LTE800 przez pozostałe podmioty. Coś mi się wydaje, że wróci do sytuacji prawie wyjściowej czyli TMobile, Orange, Plus I P4. Tutaj jest tylko zagadka z kim TM i P4 będą robić LTE800. Jeśli TM z Orange, będzie tak jak napisałem. Jeżeli TM z P4, to się może okazać, że Orange będzie nr 1 a drugie miejsce się będzie bić pozostała trójka, z czego - wg mnie, o drugie będzie walczyć Plus z TM ze wskazaniem na Plusa, jako nr 2 a TM jako nr 3 a P4 - zostanie na końcu, lub będzie walczyć z TM aby nie być ostatnim. Wspólne LTE800 dla TM i Play będzie zaraz zapchane, w związku z klientami P4 jakich posiada i w związku jakie oferuje usługi w swojej ofercie. Ale nie ma co się oszukiwać. P4 ma najmniejsze zasoby i najmniejszą infrastrukturę, stąd prawie zawsze będzie jednym z ostatnich
W przypadku, gdyby TM I Orange robiły po swojemu LTE800 czyli każdy 10Mhz to: TMobile, Orange Plus i Play. Taką bym widział kolejność testach jakości, ponieważ wg obecnych wyników TM i O mimo mniejszych procentowo ilości badań na LTE aż takiej dużej straty w parametrach do Plusa nie mają. Wystarczy, że po LTE800 w tych parametrach wyprzedzą Plusa a mają duże szansę, to Plus spadnie na 3 miejsce.
Jedno co można powiedzieć- dzięki roamingowi TM, działanie P4 w roamingu znacznie się poprawiło, zarówno przy zrywaniu połączeń i jakości samych połączeń. Za czasów Plusa tego nie było.

Co do wyboru klienta. W Polsce nie liczy się jednak jeszcze jakość. Klient patrzy na cenę. Dla niego nie ważne, czy np P4 jest pierwszy czy ostatni w jakości badań sieci, ważne ile płaci.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #846905  autor: Mixiorek
 23 sty 2016, 17:35
100% pokrycia to pewnie nikt nie ma. 99% mieszkańców może i tak. Na Słowacji jest też Orange i TMobile, trzecia sieć to O2.
Nie jest chyba tak źle:
http://www.orange.sk/onas/mapa-pokrytia/?click=footer
Mają nawet LTE do 225MB/s, 3G do granicy z Polską

https://www.telekom.sk/wiki/mapa-pokrytia
LTE do 75Mb/s nawet blisko Ciebie, prawie do granicy

http://www.o2.sk/internet/mapa-dostupnosti-sluzieb-o2
Presov i Poprad z LTE, Kurov 3G
Halset pisze:Co do wyboru klienta. W Polsce nie liczy się jednak jeszcze jakość. Klient patrzy na cenę. Dla niego nie ważne, czy P4 pierwszy czy ostatnie, ważne ile płaci.
U mnie i w mojej firmie się liczy. Wiem, że jesteśmy w mniejszości bo w większości przypadków w naszym kraju wiele rzeczy i wiele wyborów robi się nadal "po taniości" bo przecież Polak nie przepłaca i jest "bardzo zaradny oraz sprytny"...
Jakiś czas temu zmienialiśmy operatora z TMobile. Głównie przez opiekuna, który po całości robił olewkę. Zresztą moim zdaniem pod względem oferty i jakości obsługi TMobile od około dwóch lat stacza się po równi pochyłej i końca nie widać ale za to widać przepaść skoro Play ich wciąga nosem pod względem klientów a niedługo przychodów.
Nie braliśmy pod uwagę Play właśnie ze względu na jakość. Sorry ale uważamy się za poważną firmę więc opieranie się partnera technologicznego na roamingu, który dziś jest a za rok może nie to nie jest dla nas poważny partner. Poza tym koronnym argumentem technicznym Szefowi nie do końca pasuje "otoczka" marketingowa Play ;) został Plus i Orange. Orange dał bardzo dobre warunki, do tego kończyła się modernizacja prowadzona przez Networks więc wybór był niejako naturalny bo onegdaj "dawny lider technologiczny" czyli Plus do nas nie przemawia. Ostatnio było przedłużenie umowy i Orange kolejny raz stanął na wysokości zadania dając bardzo dobrą ofertę. Do jakości przez ostatnie ponad 1,5 roku nie mieliśmy zastrzeżeń. Dodam, że nie mamy 1000 kart sim, tylko łącznie bodajże około 25, z których korzystamy intensywnie w skali kraju i zagranicy.
Jeden z naszych partnerów handlowych, który nieopatrznie przeszedł do Play szybko tego pożałował i w pakiecie z dobrą ofertą dostał słabą jakość połączeń i netu w skali kraju :)

Play i oferty pochodne na Play czyli np: Virgin są ok o ile jest się głównie w zasięgu własnym Play. Przy częstym podróżowaniu po kraju póki co słabo to wypada.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #846907  autor: Kryniczanin
 23 sty 2016, 17:49
Presov to 70km. Najbliżej z większych to Bardejov z 4G. Co do do 3G do granicy to na mapie bo fizycznie go nie ma w Muszynce na dawnym przejściu. Jest tylko 2G i to po 10km od granicy.

Co do o2 to taki Słowacki Play - co postanowił nie budowac sieci na cały kraj.

Jednak w porównaniu do Plusa i ich zaięgu 2/3/4G to wygląda bardzo kiepsko w takim małym kraju.
 #846909  autor: Halset
 23 sty 2016, 17:59
100% pokrycia to pewnie nikt nie ma
I nie będzie. Nie opłacalne dla Opa :)
U mnie i w mojej firmie się liczy. Wiem, że jesteśmy w mniejszości bo w większości przypadków w naszym kraju wiele rzeczy i wiele wyborów robi się nadal "po taniości" bo przecież Polak nie przepłaca i jest "bardzo zaradny oraz sprytny"...
Dokładnie tak jak piszesz. Porządne firmy raczej stawiają na jakość. Inne na koszty. Ja stawiam na jakość, moi znajomy różnie ale głównie na cenę. Byle jak, byle działało. I to nie chodzi tylko o operatora komórkowego. Nie jestem milionerem ale wszystko co kupuje wybieram najlepsze jakościowe w danym przedziale cenowym. Wolę odpuścić jakieś wodotryski i lepsze wyposażenie ale mieć jakość. W domu np nie mam nic Koreańskiego poza lodówką :) Bo w tej cenie nic lepszego nie dostanę. Lepsi się dużo lepiej cenią a te tanie tych lepszych - to typowa jakość marketowa, byle obroty były ;)
Zresztą moim zdaniem pod względem oferty i jakości obsługi TMobile od około dwóch lat stacza się po równi pochyłej i końca nie widać ale za to widać przepaść skoro Play ich wciąga nosem pod względem klientów a niedługo przychodów.
Zgadzam się z Tobą, Jedyny zarzut jaki mam do TMobile to BOK ale telefoniczny. W salonie na obsługę nie narzekam. Ale.....tak czy siak, to chyba najgorsze BOK z jakim miałem do czynienia.
Wbrew pozorom np na Orange nie narzekałem jak i moi rodzice :) A znamy wiele "dziwnych" historii.
Orange dał bardzo dobre warunki, do tego kończyła się modernizacja prowadzona przez Networks więc wybór był niejako naturalny bo onegdaj "dawny lider technologiczny" czyli Plus do nas nie przemawia.
To również wynika z raportów. Wiele firm przeszło właśnie do Orange. Przede wszystkim za komplet usług jak net mobilny, stacjonarny telefon, net na kablu i sieć telefoniczna w dobrej cenie
Pracowałem już w kilku branżach ale zawsze terenowo. Jeszcze kilka lat temu firmy głównie były w Erze/TM lub Plusie. Dzisiaj wielu przeszło do Orange. Ale są również tacy co załują. Niektórzy chcą wrócić do swojego byłego opa, bo jakość połączeń była lepsza choć ceny dość wysokie na tle Orange czy Play.
Naprawdę nie znam firmy, szanującej się albo dużej korporacji, która miałaby telefony w Play. Znam tylko takich co poszli za "reklamą" raz i już dzisiaj w Play nie są i żadne pieniądze nie chcą
Play i oferty pochodne na Play czyli np: Virgin są ok o ile jest się głównie w zasięgu własnym Play. Przy częstym podróżowaniu po kraju póki co słabo to wypada.
No właśnie. Kilku znajomych przeszło do Virgin. Ci którzy mieli wcześniej zasięg Play nie narzekają. Ale Ci to korzystali z roamingu w Play, bo macierzystego P4 nie mieli, już w Virgin nie są, bo mieli ciągle na roamingu "Abonent czasowo niedostępny" Dzisiaj albo wrócili do P4 albo - przeszli do nju.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #846920  autor: goral2099
 23 sty 2016, 18:29
Wydawało mi się, że wszedłem do wątku "Budowa oraz konsolidacja sieci Orange i T-Mobile". Ale jak na razie czytam Play to, play tamto...niech tu ktoś posprząta i rozda upomnienia chociaż.
 #846921  autor: kozien70
 23 sty 2016, 18:32
Cóż Góral2099 - każda dyskusja Halset-a i Kryniczanina tak wygląda. Popieram Cię, ale niewiele to zmieni.

Raport z I linii metra: Networks! uruchomiło LTE/3G na kolejnej stacji: Wilanowska. Być może tym razem przepowiednie rzecznika o pokryciu całej linii do końca lutego sprawdzą się... :-)
 #846924  autor: kozien70
 23 sty 2016, 18:45
Halset, zapomniałeś jeszcze dodać " na tle galaktyki".
W ten sposób właśnie robisz syf na forum. Jak zwykle Ty i Kryniczanin. Nie jest to tylko moje zdanie: wystarczy poczytać komentarze o Was pod artykułem o badaniach sieci. Większość ma Was dość.
Pierwszy przykład z brzegu,Twój ostatni post w tym wątku: pieprzysz o jakichś marżach na usługach w Play. Jaki to ma związek z tematem "budowa i konsolidacja sieci N!" ? To jest temat techniczny o N!
Taki jesteś najmądrzejszy na tym portalu i w powiecie pewnie też, a nie umiesz nacisnąć przycisku Nowy Temat.
 #846948  autor: Mixiorek
 23 sty 2016, 19:50
Może jutro zejdę na końcowe stacje metra by zbadać czy jest już nowa infrastruktura operatorów. Ostatecznie na I linii (zresztą na II też) idzie to chyba po cięknącym feederze? Ciekawe czy dokładają też nowe pikokomórki? Na II linii jest ich sporo na stacjach. Tyle, że może to też wynikać z innej architektury stacji. Więcej zakamarków, schodów itp.

A teraz kilka testów LTE. Oto dowód, że mam platynową kartę sim, która ma priorytet :-D

Obrazek

I dwa testy na innym terminalu, też abonament:

Obrazek

Obrazek

Wszystkie testy wewnątrz budynków w Konstancinie-Jeziornie w odległości około 800m od nadajnika, zasięg 2-3/5. Zbliżenie się do okna lub wyjście na taras powoduje z automatu mocniejszy sygnał i lepszy wynik.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #846951  autor: ja.michal
 23 sty 2016, 20:10
macc pisze:u mnie po wypłynięciu kutrem na Bałtyk tylko Orange nadaje w gsm 900.Play brak. Dorsze i śledzie czekają na LTE i hd voice od Plusa :D
A jak tam z LTE i U900? Pozwolenia są na platformach na komplet - GSM900, GSM1800, UMTS900, UMTS2100 i LTE1800. :)
Kryniczanin pisze:Jednak były to testy na zewnętrznym podmiocie. Dużo bardziej wiarygodne niż badania T-Mobile i UKE. Tam były zwykłe karty.
Serio? Nie wiesz, że można ustawić tak parametry sieci, aby dla speedtestów były lepsze wyniki? Wiarygodność, że hej. Ciekawe dlaczego ze strony speedtest.net zniknęły wszystkie porównania poza sieciami w Ameryce Północnej?
Kryniczanin pisze:Obie sieci mają porównywalną liczbę klientów żeby było 15mln i 1mln to by jeszcze można było nie dzielić a tu mamy 30mln kart.
To jak chcesz tak dzielić, mnożyć, robić współczynniki to dodaj jeszcze zasoby radiowe jakimi dysponują operatorzy, oblicz współczynniki (zasoby i ilość klientów) i przemnóż przez wyniki testu.
Kryniczanin pisze:Tyle, że Słowacja to kraj 7 razy mniejszy od Polski...
Do tego jaka norma promieniowania? Z tego co wiem 4,5 W/m2 dla 900 MHz, 9 W/m2 dla 1800 MHz i 10 W/m2 dla 2100 MHz. U nas niezależnie od częstotliwości 0,1 W/m2. Na Słowacji taniej sieć zbudować.
Halset pisze:I nie będzie. Nie opłacalne dla Opa :)
I niemożliwe. Nie wszędzie można postawić stacje bazowe ze względów środowiskowych czy infrastrukturalnych. Kto wie, może z 450 MHz coś się zmieni. W tym roku kończy się rezerwacja dla Orange, a na tej częstotliwości można pokryć faktycznie cały kraj. Odnośnie połączeń to zostaje Thuraya. Wystarczy włożyć kartę abonamentową (na pewno Orange, T-Mobile i Play, nie wiem jak Plus) do telefonu satelitarnego tej marki i można cieszyć się rozmowami, SMSami i internetem. Cena za minutę w okolicach 15 zł. ;)
kozien70 pisze:Raport z I linii metra: Networks! uruchomiło LTE/3G na kolejnej stacji: Wilanowska. Być może tym razem przepowiednie rzecznika o pokryciu całej linii do końca lutego sprawdzą się... :-)
Na jakiej częstotliwości działa LTE? Na 1800 MHz? Jaka szerokość pasma?

Odnośnie Orange i spraw technicznych. Gdzieś (w Hiszpanii?) Orange testuje agregację łącza stacjonarnego z siecią radiową (LTE). Ciekawe czy i u nas się to pojawi.
 #846957  autor: Kryniczanin
 23 sty 2016, 20:16
Kto wie, może z 450 MHz coś się zmieni. W tym roku kończy się rezerwacja dla Orange, a na tej częstotliwości można pokryć faktycznie cały kraj.
Ale czym? GSM 400? LTE 400?

A Orange nie może odnowić rezerwacji?

Ciekawe jakby liczyli stawki za przedłużenie :mrgreen:
 #846960  autor: Mixiorek
 23 sty 2016, 20:21
Kryniczanin pisze:Ciekawe jakby liczyli stawki za przedłużenie :mrgreen:
Drogo. Jest tyle kasy do rozdania i obietnic to spełenienia... tyle grup społecznych do udobruchania. Musi być drogo.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #846982  autor: Halset
 23 sty 2016, 21:47
ja.michal pisze: Odnośnie Orange i spraw technicznych.
No właśnie. Orange i ich techniczne aspekty. Jak to jest możliwe, że przy wspólnej sieci jaką jest N! od powstania N! nadal nie mogą wygrać z TM? Dwa testy poprzednie zrobione przez TMobile, obecny przez UKE - Orange ciągle za TMobile. Mimo że daleko nie jest za Niemcami aż wręcz przeciwnie - bardzo blisko ale i tak są za.
Wyniki jakoś tego testu potwierdzają, że Orange odrobiło znacznie zadanie domowe i zbliża się do TMobile.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #847015  autor: Halset
 24 sty 2016, 00:59
Najmniej zasobów radiowych zapewne wymusza inne zasady konfiguracji szczegolnie, że Orange ma najwięcej klientów.
Na papierze najmniejsze zasoby. W rzeczywistości najmniejsze ma Play. W końcu Orange zyskał zasoby przez wspólne LTE (gdzie 12,5 z 15 należy od TM) oraz na U900.
TM na dzień dzisiejszy wygrywa tylko większym zasobem na GSM900 - 6,8 do 5 Mhz i tym. że ma niższe kanały. Za to Orange w U2100 ma niższe kanały.
Co do ilości klientów. Hmm, wg ostatnich danych to Tmobile ma ich najwięcej. Jestem ciekaw, jak zaczną w końcu wszyscy liczyć SIMy jak to robi Plus, kto ma najwięcej tych ludzi?
Do tego jest inny dalszy szkielet sieci w przypadku obydwu operatorów.
Chyba wlaśnie tutaj jest pies pogrzebany. Z tego co słyszałem ale nie mam 100% potwierdzenia, Orange bardziej oszczędzał niż Niemcy i starał się to zrobić najniższym kosztem. Pytanie - sprzętowo i rozwiązaniami technicznymi, czy oprogramowaniem? Musimy brać pod uwagę, że pomimo, iż to TM jest głównym opem roamingowym dla P4, przez to ma większe obciążenie, wg testów UKE w data wyszedł lepiej. Chociaż różnice w voice i data między TM i O są bardzo małe i w jednych parametrach wygrywa Orange a w innych TMobile, gdzie jednak suma sumarum TM wypadł w data lepiej. W jakości voice również.
Na chłopski rozum, gdy Orange nie jest obciążone tak jak TM, przez P4 powinien z tym aspekcie zdecydowanie wygrać. A jednak rzeczywistość jest inna.
To również świadczy o tym. że podczas modernizacji sieci N!, w kuluarach latała plotka, że właśnie P4 bardzo walczy o roaming z TM. Pewnie wiedzieli, co się świeci.
Bardzo kibicuje po cichu Orange aby osiągnął poziom albo prześcignął TM. Ale czy to w ogóle jest możliwe? Bo jeśli wiąże się to znowu z przebudową infry to raczej wątpliwe. Chyba, że problem polega na aspektach czysto softwerowych i po prostu Orange brakuje tego dopieszczenia czyli ostatniego szlifu. Diabli wiedzą....

Gdyby P4 musiał budować sieć LTE800 na własną rękę a to wiąże się z tym, że musi postawić dużo nowych stacji, jest szansa, że zrezygnuje wtedy z roamingu ogólnopolskiego. W takim przypadku, zyskają użytkownicy innych sieci, jak również P4, który w końcu by miał ogólnopolską infrę z dobrą jakością i bez uzależnienia się od innych. Dla mnie chociaż to wątpliwe aby sam ją budował. Albo się dogada z TM albo z Plusem.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #847016  autor: zajadacz
 24 sty 2016, 02:08
Halset pisze:Z tego co słyszałem ale nie mam 100% potwierdzenia, Orange bardziej oszczędzał niż Niemcy i starał się to zrobić najniższym kosztem. Pytanie - sprzętowo i rozwiązaniami technicznymi, czy oprogramowaniem?
Orange przed Networks! miał dużo lepszy szkielet niż T-Mobile, więc siłą rzeczy musieli mniej inwestować. Przecież mają za sobą dawną TP, która ma największą sieć światłowodów w Polsce. No chyba, że mówisz o radioliniach, to tam faktycznie stali kiepsko, ale poprawili.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #847019  autor: Halset
 24 sty 2016, 03:18
Ale mi chodzi o aspekt techniczny (sprzęt, oprogramowanie, core, rozwiązania techniczne itp) a nie o światłowody czy radiolinie. Chyba w tym polega różnica, skoro w większości parametrów TMobile wychodzi lepiej od Orange.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #847022  autor: kozien70
 24 sty 2016, 04:36
Halset pisze: Za to Orange w U2100 ma niższe kanały
Nic to nie daje, różnica korygowalna tiltem anten.

Halset pisze: Dla mnie chociaż to wątpliwe aby sam ją budował. Albo się dogada z TM albo z Plusem.
Jeśli P4 myśli o agregacji z obecnym LTE 1800, a pewnie myśli, to dogadywanie się z Plusem nie ma sensu ze względu na różnych vendorów sprzętu (P4 to Huawei, Polkomtel - Ericsson i NSN). Pozostaje T-mobile. Wg mnie z nimi się dogadają. W ten sposób T-mobile opłatami od P4 za wpuszczenie na infrastrukturę LTE 800 będzie sobie rekompensował ew wydatek na drugi blok, który kupi w razie nieodebrania go przez NetNet (bardzo prawdopodobne).
Nie wiem, czy zwróciliście uwagę na ostatnią wypowiedź rzecznika Orange. Stwierdził, że do końca roku zapewnią na terenie niemal całego kraju co najmniej LTE 75Mbit/s. Czyli ewidentnie LTE 800 na bloku 10 MHz. Wygląda na to, że 800kę obydwaj operatorzy Networks! (O i T-m) będą robić bez współdzielenia częstotliwości. Tylko współdzielenie sprzętu. A T-m zrobi 800kę być może współdzieląc częstotliwości z P4 i wpuszczając ich na to LTE. Bardzo prawdopodobne.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2016, 04:50 przez kozien70, łącznie zmieniany 2 razy.
 #847023  autor: kozien70
 24 sty 2016, 04:47
ja.michal pisze:
kozien70 pisze:Raport z I linii metra: Networks! uruchomiło LTE/3G na kolejnej stacji: Wilanowska. Być może tym razem przepowiednie rzecznika o pokryciu całej linii do końca lutego sprawdzą się... :-)
Na jakiej częstotliwości działa LTE? Na 1800 MHz? Jaka szerokość pasma?
.
1800MHz, na szerokość niestety nie zwróciłem uwagi. Sprawdzę następnym razem :-)
ja.michal pisze: Odnośnie Orange i spraw technicznych. Gdzieś (w Hiszpanii?) Orange testuje agregację łącza stacjonarnego z siecią radiową (LTE). Ciekawe czy i u nas się to pojawi.
Tak, pojawi się - mówił o tym prezes Orange Polska parę miesięcy temu. Mają w planach test tej technologii w Polsce w tym roku i ew. komercyjne uruchomienie. Do tego właśnie między innymi potrzebna im była bardzo 800ka (przyspieszenie łączy miedzianych na terenach wiejskich, podmiejskich itp.) Z tej technologii (DSLTE) korzysta już od roku m.in. DT w Niemczech.
 #847026  autor: Kryniczanin
 24 sty 2016, 05:35
Nie wiem, czy zwróciliście uwagę na ostatnią wypowiedź rzecznika Orange. Stwierdził, że do końca roku zapewnią na terenie niemal całego kraju co najmniej LTE 75Mbit/s. Czyli ewidentnie LTE 800 na bloku 10 MHz.
Tak, ciekawi mnie czy się wygadał czy to był już sygnał w świat, że jedno z małżonków idzie na kanapę spać :D
Tylko współdzielenie sprzętu. A T-m zrobi 800kę być może współdzieląc częstotliwości z P4 i wpuszczając ich na to LTE.
I wtedy Solorz będzie miał w 2018 bardzo ciężki orzech do zgryzienia. Przedłużyć jeden blok 800 czy nie.
  • Strona 360 z 1158
  • 1
  • 358
  • 359
  • 360
  • 361
  • 362
  • 1158
  • 1
  • 358
  • 359
  • 360
  • 361
  • 362
  • 1158