DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 38 z 374
  • 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 374
 #837159  autor: plk. Mortimer
 28 lis 2015, 14:01
Halset pisze:
zajadacz pisze:Plus ma od jakiegoś czasu (minimum ze 3-4 lata) najgorszy szkielet. Kiedyś, na samym początku budowy sieci P4 było najsłabsze, ale też obciążenie sieci mieli najmniejsze ze wszystkich i nie musieli pakować w to kasy.
Miałem Plusa bardzo długo prywatnie a dzisiaj mam służbowy w Plusie.
Co mogę powiedzieć:
1) Zgadzam się z tym przestarzałym szkieletem. Plusa 3G ledwo chodzi a LTE coraz gorzej.
2) Brak jakiegoś dobrego planowania sieci. Każda stacja z innymi technologiami. Jedna samo GSM, druga samo Aero itd. Nie da się z tej sieci korzystać na samym 2G albo samym 3G, bo zawsze się któryś z nich skończy zasięg a drugi jest i to bardzo mocny. N! i P4- praktycznie na 99% stacji mają wszystkie anteny we wszystkich dostępnych technologiach.
Stąd też N! i P4 w miastach mają lepsza zagęszczenie, czego o Plusie nie można powiedzieć.
3) Sieć przeciążona. Nie wspomnę jak w pkt 1, że prędkości słabe ale często się zdarza, że przy pełnym zasięgu 3G albo 2G w miastach potrafi po prostu wywalić rozmowę albo.....nie idzie zainicjować, bo sieć zajęta.
4) Ostatnio również podczas rozmowy padają u nich handovery. W miastach rzadkie zjawisko i nawet nie wyczuwalne ale na trasie.....lecisz rozmowę na Aero, kończy się Aero i koniec rozmowy. A za chwilę na telefonie 2-3 kreski 2G. Porażka jakaś.


Plus śpi i ze swoimi zasobami ma szansę być liderem. Tylko Solorz i spółka, zamiast usiąść do okrągłego stołu i się wziąć za ponowne z sensem planowanie sieci, mają to gdzieś.
Przecież gdy zabrali się za porządną modernizację sieci, dostawienie nadajników, uzupełnienie obecnych w anteny ze wszystkimi technologiami, wymianę sprzętu i słabych radiolinii na porządne światełka - zjedliby wszystkich. Mają więcej zasobów niż całe N! (przynajmniej tak było do przetargu na LTE800) i mają z czego stworzyć sieć nr 1.
Sam zasięg ogólnopolski, niewiele gorszy od TM i najlepszy na dzień dzisiejszy LTE to za mało. To jak w porządnym sportowym aucie z mocnym silnikiem jeździć z zardzewiałymi blachami i rozpadającym się zawieszeniem.
Nie żałuje odejście prywatnie z tej sieci ale.....liczę, że może w końcu się wezmą za siebie i przegonią N!. A tak są dobrej drodze, że jeszcze ich P4 przegoni.
To jest forum laikow, wiec nie mam pretensji, ze mijasz sie z prawda co do tzw. jednolitosci pasm na stacjach Plusa. Pisze o tym Kaczorowski, piszesz Ty i jeszcze kilku innych. To mit. Spowodowany brakiem wiedzy dot. funkcjonowania sieci mobilnej.
Problem Plusa i to jest problem juz od wielu lat to calkowite (de facto) zakonczenie rozbudowy sieci o nowe stacje. Podkreslam - nowe. Stare powinno sie tak naprawde "odchudzac", a nie dokladac kolejne pasma. I budowac nowe stacje z wybranymi pasmami. Tego Plus nie robi i nie widac zadnych znakow, ze tak sie stanie. Ta polityka skonczy sie dla Plusa nieprzyjemnie.
 #837178  autor: zajadacz
 28 lis 2015, 15:53
Ta? To powiedz mi jaki sens z punktu widzenia użytkownika ma taka sytuacja, że jedziesz sobie autem i mijasz stacje, które kolejno mają:
-GSM 900+LTE 800
-GSM 900+UMTS 900
I wyobraź sobie, teraz, że nie masz najnowszego telefonu/tabletu z obsługą LTE, a jedynie z UMTS/HSPA+.
Połowę trasy siedzisz w EDGE, bo ktoś chciał przyoszczędzić na podstawowym paśmie, jakim w tej chwili jest UMTS 900.
Monolit technologiczny nie jest wymagany, ale powinno być tak, że jeśli stacja ma tylko GSM 900 to potem dokłada się UMTS 900 i dopiero na końcu LTE 800. A nie tak jak teraz, że rozbudowują tylko o LTE. Tak samo absurdem są stacje LTE 1800 only w miastach (trafiają się takie kwiatki), bez UMTS 2100 czy UMTS 900. Zasada powinna być taka, że stacja ma mieć najpierw UMTS, potem LTE.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #837195  autor: habish
 28 lis 2015, 20:23
Nowe stacje cały czas powstają, nie wiem skąd masz takie info.
Moim zdaniem też powinni zająć się najpierw modernizacją wszystkich stacji już posiadanych.
Na terenach wiejskich / małych miasteczkach min. GSM/U900/L800
W miastach min. GSM/U2100/L1800 + ew. U900/L800 ale nie na wszystkich stacjach.
Stacje LTE1800 only czy L1800+U900 to pozostałości po Huawei, często na masztach Orange czy Emitela, teraz są już likwidowane lub przenoszone na stacje Plusa, w mojej okolicy zlikwidowali już wszystkie takie przypadki.
 #837199  autor: tomi81
 28 lis 2015, 21:31
Zgadzam sie z @zajadaczem - odpalanie LTE800 bez U900 to czysta glupota - trasa S8 Białystok - Warszawa - wyjeżdżamy z Ostrowii Mazowieckiej w kierunku Warszawy, najbliższa stacja ma LTE 800, bez U900 co skutkuje transmisją GPRS (nawet nie EDGE). Podobnie zaraz za Białymstokiem na trasie na Augustów w miejscowości Rybniki. Dodam, że praktycznie wszystkie pozostałe lokalizacje na tych trasach maja LTE800/U900 - co więc spowodowało takie wyjątki? Wg Plusforum tak ma być i nic z tym nie będą robić.
@Patryk - Grupa ZSZ nie odpalila w woj Podlaskim ani na odcinku woj Mazowieckiego na trasach Białystok - Warszawa (kolejowej i drogowej) żadnej nowej lokalizacji od dobrych ponad dwóch lat (pomijam przeniesienia stacji ze względu na wymuszoną zmiane lokalizacji). Pułkownik ma wiec, w tym aspekcie, jak najbardziej rację (nowych planów takze nie ma, ani zadnych pozwoleń, ani wg Plus forum). A potrzeby są spore...
Ostatnio zmieniony 28 lis 2015, 21:46 przez tomi81, łącznie zmieniany 1 raz.
 #837201  autor: Spacedust
 28 lis 2015, 21:38
Sensacja - Plus odpalił trzecią nośną UMTS2100 w Poznaniu !

Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 lis 2015, 23:01 przez Spacedust, łącznie zmieniany 1 raz.
 #837209  autor: habish
 28 lis 2015, 22:24
@Spacedust
Która to stacja? Czy raczej które to stacje?

PS. Dziś dodałem do gsm.poznan.pl sporo stacji LTE800 z południowego Poznania, Lubonia i Puszczykowa, wygląda na to że znów był wysyp LTE800 w Poznaniu.
 #837210  autor: zajadacz
 28 lis 2015, 22:26
Patryk7588 pisze: Stacje LTE1800 only czy L1800+U900 to pozostałości po Huawei
Nie tylko. W Stargardzie jest jedna LTE 1800, wybudowana jako całkowicie nowa stacja na sprzęcie Ericssona. Jak stacja LTE ma jeszcze jakieś UMTS (bez znaczenia czy 900 czy 2100), tak jak te niedobitki Huawei, to pół biedy, bo 95% telefonów z niej skorzysta i do tego przeprowadzisz na niej rozmowę. A jak jest tylko LTE, to nic innego oprócz transmisji danych nie pójdzie. Sensu i logiki w tym nie ma.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #837211  autor: habish
 28 lis 2015, 22:30
Możliwe że ta stacja ma zapewnić tylko dodatkową pojemność dla internetu LTE.
Jeśli masz taką możliwość wykonaj prosty test.
Będąc zalogowany na tej stacji do LTE, wykonaj połączenie głosowe, wówczas zobaczysz gdzie przeniesie Cię CSFB, jeśli do U900/U2100 i zasięg będzie dobry, moja teza się potwierdzi :)
 #837213  autor: zajadacz
 28 lis 2015, 22:39
Nie chodzi o to co ma zapewnić, a czego nie, a o sensowność planowania sieci w taki sposób. Tym bardziej, że w tej samej lokalizacji jest Orange z kompletem pasm. Przenieść rozmowę, pewnie na coś przeniesie, ale nie chce mi się specjalnie kupować karty Plusa, żeby sprawdzić. W każdym razie jakieś UMTS i GSM by się na niej przydało, żeby zwiększyć pojemność sieci na części os. Zachód i Chopina. Najbliższe stacje Plusa nie są wcale tak blisko (900m, 800 m, 1 km i 1,1 km, więc stacja jest idealnie po środku) i zakłócać niczego nie będzie. Ponadto Plus ma w Stargardzie mniej stacji niż Networks!

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #837214  autor: habish
 28 lis 2015, 22:43
Plus ogólnie ma ok 2-3 tys stacji mniej niż N!
Sam mam kilka kwiatków Plusa w okolicy.
Stację GSM only przy głównej drodze, która jest niestety moją najbliższą stacją.
Kawałek dalej Plus ma stację GSM only 1-sektorową na światłowodzie ;)
 #837218  autor: Pawrzes
 28 lis 2015, 22:57
W Grupie ZSŻ uznali chyba, że są siecią tylko dla tych co mają urządzenia działające w każdej technologii i częstotliwości...
Potwierdzam, że od dawna trudno trafić na nową stację Plusa jeśli w pobliżu nie została zlikwidowana inna lub ewentualnie jako jedyni nie mieli stacji w okolicy. Rozbudowa podstawowego pasma UMTS2100 w miastach wstrzymana a nawet zlikwidowali tam gdzie ono było w kilku miejscowościach.

Doszło do tego, że PLAY lub NetWorkS! na kilku masztach Sferii wykorzystują komplet swoich pasm a Plus uznał, że tam UMTS2100 nie potrzeba choć sygnał nawet na zewnątrz jest słaby a po swapie na NSN dodali tylko GSM900.

Sporo stacji po modernizacji zostało jako LTE800/1800/U900 only. W Warszawie i okolicach nadal działa kilkadziesiąt Aero2 Huawei RNC 1.
Ostatnio zlikwidowali kilka stacji własnych i pasmo GSM900/UMTS2100 zostało uruchomione z pierwotnych instalacji sieci Sferia CDMA2000.

Polkomtel specyficznie zbudował sieć GSM w stolicy instalując jednosektorowe stacje w różnych zaskakujących miejscach, często to był split dwóch anten na elewacjach. Teraz je likwidują.
Chociaż trafił się wyjątek, ta zabytkowa antena: https://goo.gl/maps/rMg7bhaPjGF2 od bieżącego roku zaczęła świecić dodatkowo UMTS900 :-)

Pozdrawiam
 #837221  autor: Spacedust
 28 lis 2015, 23:00
Patryk7588 pisze:@Spacedust
Która to stacja? Czy raczej które to stacje?

PS. Dziś dodałem do gsm.poznan.pl sporo stacji LTE800 z południowego Poznania, Lubonia i Puszczykowa, wygląda na to że znów był wysyp LTE800 w Poznaniu.
Ta: http://gsm.poznan.pl/include/b-photo.ph ... R-Rataje-P
 #837222  autor: Spacedust
 28 lis 2015, 23:02
Stacja na ul. Termalnej 1 czyli Termy Maltańskie została w końcu zalegalizowana i nadają co najmniej 2 sektory UMTS900 i jeden LTE1800 ;) Reszta do potwierdzenia.
 #837248  autor: habish
 29 lis 2015, 09:53
Widać budowa nowych stacji zależy od lokalizacji.
Jak pisałem wyżej, wolałbym aby w pełni zmodernizowano najpierw wszystkie istniejące stacje, ale mimo wszystko w 2015 w mojej okolicy powstały co najmniej 4 nowe stacje.
3x Poznań, 1x Jarogniewice.
 #837306  autor: Spacedust
 29 lis 2015, 16:12
Działają 3 sektory UMTS900 na Termalnej, natomiast dodatkowych dwóch sektorów LTE1800 w ogóle nie słychać (łapie dalsze stacje mimo idealnej widoczności optycznej).
 #837319  autor: Halset
 29 lis 2015, 17:44
plk. Mortimer pisze: To jest forum laikow, wiec nie mam pretensji, ze mijasz sie z prawda co do tzw. jednolitosci pasm na stacjach Plusa. Pisze o tym Kaczorowski, piszesz Ty i jeszcze kilku innych. To mit. Spowodowany brakiem wiedzy dot. funkcjonowania sieci mobilnej.
No proszę, odezwał się specjalista telekomunikacyjny.
Chłopie mam oczy i rozum i nie łykam żadnych pierdół PR.
Zapraszam do Trójmiast albo do samej Gdyni.
Wiele stacji Plusa to tylko only GSM900. Niewiele mniej to G900 i UMTS2100. A gdzie U900? LTE przeważnie calkowicie na innych obiektach i przeważnie jeżeli już jest to z U900.
Itd
Z tej sieci nie da się korzystać komfortowo. U2100 zapchany jak syfon w zlewie. Prędkości na poziomie EDGE. Do tego - rozmowy telefoniczne na U2100 to porażka. Pełny zasięg a Cię wywala z sieci podczas rozmowy albo....musisz 3-4 razy próbować zainicjować połączenie aby się do kogoś dodzwonić. LTE też żadna rewelacja poza zasięgiem. Prędkość na tle innych sieci słabe. Na N! w 3G osiągasz większe prędkości na niż Plusa LTE. Aero również prędkość neta porażka.
A na trasach zamiast dokładać nadajniki to stawiali swego czasu tylko Aero i tylko tam jest U900. A gdzie nawet GSM900?
Plus nie modernizuje sieci w ogóle. Są na szarym końcu a do tego mają przestarzały szkielet, co widać po prędkośćiach na 3g. Po prostu ta sieć jest zapchana. I nic z tym nie robi.
Solorz ma tyle częstotliwości i takie możliwości ale ma to gdzieś. Obecnie to nie lider technologiczny ale lider porażki, lider, który zbiera zasoby a ich nie wykorzystuje.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #837323  autor: Halset
 29 lis 2015, 17:56
Bo jest. Nie osiągnąłem na modemie Huawai w Plusie na LTE więcej niż 32 Mb/s. Testowane w Gdańsku Gdyni Szczecinie Toruniu Bydgoszczy Koszalinie. Itd. Zazwyczaj osiąga w granicach 18-24.
Przed chwilą głupi test na TM 3G2100 u mnie w mieszkaniu - sygnał -101dBM, 28Mb/s a na LTE 49. Na Orange jest jeszcze wyższe. P4 nie wiem, testowałem jakieś 8 miesięcy temu - nie schodził z 36 a najcześciej w okolicach 40 jeżeli chodzi o LTE. 3G P4 miał w granicach 10-12 Mb/s
Więc nie żadne bla bla bla, tylko taka jest prawda.

EDIT
Przed chwilą
Plus na 3G - sygnał -98dBm na U2100 - 2.1 Mb/s
Plus na 3G sygnał -83dBm na U900 - 3,4 Mb/s
Taki szybki jest Plus.

Tylko w Plusie zdarzyło mi się kilka razy w kilku miejscach w Polsce podczas ściągania Pliku na 3G wskoczyć w Edge. I to nie na łąkach i polach ale w miastach w pomieszczeniach. To chyba o czymś świadczy.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #837331  autor: MaciejM
 29 lis 2015, 18:29
Patryk7588 gdyby nie była liczona średnia lecz mediana te wyniki Plusa nie byłyby takie wesołe. Owszem w Plusie można mieć po LTE nawet 120 mb/s ale w kilku lokalizacjach, które można policzyć na palcach jednej ręki.
  • Strona 38 z 374
  • 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 374
  • 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 374