DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 407 z 1158
  • 1
  • 405
  • 406
  • 407
  • 408
  • 409
  • 1158
 #857680  autor: Halset
 22 mar 2016, 16:18
Tak, tylko, że Ciebie zrzucało notorycznie na 2G a mnie co któreś połączenie i jak się poruszam po chacie zmieniając pomieszczenia.
Pewnie z tym Samsungiem jest jak mówisz. Na telefonie, że sieć działa a jak dzwonię na niego przy tym słabym sygnale, w słuchawce (abonent chwilowo niedostępny) I też nie zawsze a siła sygnału się nie zmienia.
Na Sony nie ma żadnego problemu.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #857718  autor: kozien70
 22 mar 2016, 18:36
W świetle pewnego niepokojącego mnie tweeta: https://pbs.twimg.com/media/CeF7oacUEAACRA2.jpg:large

i tego wątku http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... 80#p857705
zmienię trochę temat. Jeżeli faktycznie P4 ma zostać wpuszczone przez T-mobile w roaming LTE1800 to wróże tu niezły disaster. Ktoś tu narzekał na prędkości LTE1800 w N! - po wpuszczeniu ssaczy z P4 dopiero będzie powód do narzekań ;-)
Tak sobie wobec tego pomyślałem, czy dla Orange nie byłoby wówczas lepiej zmienić zasady gry: zamiast wspólnego U900 i LTE1800 zrobić z T-mobile wspólne 2G, a LTE i UMTS swoje własne?
Widziałbym to tak:
w 900ce Orange ma swój blok 6.8MHz. Odpala na nim MORAN (czyli własny) 4.2MHz UMTS900, a resztę swojej 900ki daje na wspólny MOCN GSM900 z T-mobile.
w 1800 Orange ma swój blok 9.6Mhz. Odpala na nim swoje własne MORAN LTE1800 (tak, da się - nie trzeba mieć pełnego 10MHz), a z T-mobile robi MOCN ale GSM1800.
Oczywiście obie powyższe opcje wiążą się z likwidacją obecnego MOCN z T-mobile dla U900 i LTE1800.
Korzyści dla Orange: mają tylko swojego UMTS-a 900 (a nie współdzielonego z Tm i P4) i analogicznie z LTE1800. Co prawda LTE1800 mają tylko na bloku 10MHz a nie 15MHz, ale za to tylko dla siebie (a nie na dwie lub - jeśli wejdzie roaming P4 - trzy sieci). Dodatkowa potencjalna korzyść to fakt, że ruch GSM z roku na rok maleje, a więc wspólny GSM nie byłby tutaj wadą, jak to jest ze wspólnym LTE/UMTS.
Ciekaw jestem Waszych opinii. Głupie czy ma sens? Oczywiście to rozważanie teoretyczne, czysto techniczne i oderwane od aktualnych zobowiązań umowami- nie wiadomo, jak one wyglądają i czy w ogóle pozwalałyby na taki manewr.
 #857735  autor: kozien70
 22 mar 2016, 19:37
Tak? Kto zauważy? OK. Zróbmy teoretyczne założenie: niech z T-mobile odejdzie 1-2mln. A w zamian za to chcesz dorzucić ileś razy więcej mln klientów P4 i zakładasz, że to nie wpłynie na wydajność LTE i nikt tego nie zauważy w już przeciążonym L1800? Ciekawe.
 #857740  autor: Halset
 22 mar 2016, 19:51
cyanoone pisze:Za LTE od N się nie obrażę :) Powiedzmy sobie szczerze, skoro T traci klientów to kto zauważy większe obciążenie?
Ciekawe myślenie.....
TMobile ma założenia na najbliższe lata. Mieli założenie zmodernizować sieć i to zrobili. Skoro mówią o zwiększeniu bazy klientów to to zrobią.
kozien70 pisze: A w zamian za to chcesz dorzucić ileś razy więcej mln klientów P4 i zakładasz, że to nie wpłynie na wydajność LTE i nikt tego nie zauważy w już przeciążonym L1800? Ciekawe.
Dokładnie. Ale weź to wytłumacz....
Jeżeli faktycznie P4 ma zostać wpuszczone przez T-mobile w roaming LTE1800 to wróże tu niezły disaster. Ktoś tu narzekał na prędkości LTE1800 w N! - po wpuszczeniu ssaczy z P4 dopiero będzie powód do narzekań
Tego się właśnie obawiałem i co już pisałem dłuższy czas temu. To będzie masakra.

Co do reszty. Ciekawe opcje napisałeś i to jest chyba jedyne wyjście dla Orange.
Nie mam teraz głowy w sumie do analizy Twojej wersji wydarzeń ale na pierwszy rzut ma sens.
Tylko, czy obecnie GSM które zostanie na GSM900 i na GSM1800 Orange pociągnie?
w 900ce Orange ma swój blok 6.8MHz. Odpala na nim MORAN (czyli własny) 4.2MHz UMTS900, a resztę swojej 900ki daje na wspólny MOCN GSM900 z T-mobile.
9,6 Mhz TMobile i 6.8Mhz Orange. Daje nam 16,4 Mhz. Teraz wytnijmy dwa razy po 4,2 na UMTS (Orange oraz wspólne TM/Play) czyli 8,4 Mhz. Zostaje nam całe 8Mhz czyli po 4Mhz na GSM900. Da radę?
A jak to wyjdzie w GSM1800?
Pamiętajmy,że Play ma zawsze jeszcze roaming i może sobie na takie małe ilości pozwolić
Jeśli, powtarzam, jeśli TM wpuści na swoje anteny Play, to Ewekaucje robię najszybciej jak się da.
Z drugiej strony - te darmowe 1TB czy czasem nie było sprawdzianem właśnie przed wpuszczeniem P4?


Jeszcze pozostaje opcja, że TM sie dogadał z Play na wspólne 15Mhz na LTE800 lub 10Mhz a 5 TM połączy z Orange jako wspólne 15Mhz
Dołączmy jeszcze jedno pytanie!
Dzisiaj LTE1800 lata głównie po kanałach i zasobach Orange. Czy sobie może tak bez dogadania się z Orange, TMobile wpuszczać na LTE1800 Play?
Ostatnio zmieniony 22 mar 2016, 19:56 przez Halset, łącznie zmieniany 1 raz.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #857741  autor: p2225
 22 mar 2016, 19:52
Spokojnie. Na pewno będą jakieś ograniczenia. Np. tylko najdroższe taryfy, a nie darmowy net od RBM, albo tylko LTE1800 bez LTE800/2600... Możliwości jest wiele. Albo dostęp do roamingu LTE jako dodatkowa usługa.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #857745  autor: kozien70
 22 mar 2016, 20:00
Halset pisze:
Tylko, czy obecnie GSM które zostanie na GSM900 i na GSM1800 Orange pociągnie?
Stąd właśnie mój pomysł to inwersja obecnej sytuacji. Zamiast wspólnych U900 i LTE1800 zrobić
osobne dla każdej sieci U900 i LTE1800, a na reszcie zasobów 900/1800 zrobić wspólny GSM. Z biegiem czasu ruch GSM będzie malał, więc i problem wspólnego obciążenia zasobów będzie malał. W przeciwieństwie do transmisji danych U900, a szczególnie LTE - tu współdzielenie jest coraz bardziej dokuczliwe, bo ruch rośnie.
Halset pisze:
Dzisiaj LTE1800 lata głównie po kanałach i zasobach Orange. Czy sobie może tak bez dogadania się z Orange, TMobile wpuszczać na LTE1800 Play?
Nie wiemy, nie znamy umowy. Na U900 może, a też współdzielą zasoby.
 #857747  autor: Halset
 22 mar 2016, 20:05
Zamiast wspólnych U900 i LTE1800 zrobić
osobne dla każdej sieci U900 i LTE1800, a na reszcie zasobów 900/1800 zrobić wspólny GSM
Muszę się nad tym zastanowić. W końcu sam tak niedawno krzyczałem :D aby N! zrobiło wspólne GSM na zasobach TM czyli 6,8Mhz a całe pozostałe GSM900 Orange czyli 5Mhz dołożyli do U900.

Jeśli zasoby i obciążenie pozwoli, dobry pomysł z Twojej strony. GSM, czyli archaiczne ale które jeszcze trochę pożyje zrobić wspólne a resztę osobno. Dzisiaj mają GSM własne, a resztę robią wspólną
Ale to nie zmienia jednej sprawy. TMobile będzie przeciążone i ich "jakość" poleci na łeb i szyje. Ale zyska na tym Orange.

Jeśli ten ruch na GSM się sprawdzi i nie zostanie zadyszki, wtedy bije się w pierś i muszę przyznać Kryniczaninowi rację w przypadku jak liczył pomysł Solorza odnośnie zamiany GSM na UMTS/LTE i pociągnięcia ruchu na GSM w Plusie
Ale tylko wtedy :P

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #857754  autor: kozien70
 22 mar 2016, 20:17
Do takiego rozwiązania zainspirowało mnie kilka rzeczy:
- Orange we własnym zakresie dzierga przy wschodniej granicy U900. Może to takie przymiarki/testy przed przejściem na własny U900 w całym kraju...?
- rozwiązanie pt. wspólne 2G w trybie MOCN zastosowano np. w Danii (Telenor, Telia)
- czytałem gdzieś, że problemy z handoverem U2100->U900 mogą wynikać z faktu, że handover między MORAN (u nas U2100) a MOCN (u nas U900) nie jest trywialny w uruchomieniu. Dodatkowo niektóre telefony mają problem z odpowiednim zachowaniem się w takiej sytuacji. Nie wiem, na ile to prawda, ale jeśli tak by było, to uruchomienie osobnych U900 rozwiązałoby problem.
 #857758  autor: Halset
 22 mar 2016, 20:29
kozien70 pisze: - Orange we własnym zakresie dzierga przy wschodniej granicy U900. Może to takie przymiarki/testy przed przejściem na własny U900 w całym kraju...?
Z tego co pisał bodajże Flash to kuleje ten U900. Nie pamiętam czy ogólnie to wielkie dno czy brakuje po prostu jeszcze dopieszczenia w konfiguracji
czytałem gdzieś, że problemy z handoverem U2100->U900 mogą wynikać z faktu, że handover między MORAN (u nas U2100) a MOCN (u nas U900) nie jest trywialny w uruchomieniu. Dodatkowo niektóre telefony mają problem z odpowiednim zachowaniem się w takiej sytuacji.

Ktoś już tu pisał, że niektóre telefony z tym mają problemy.
U mnie w Samsungu S2 i S3 zdarzały się takie maniany na Orange podczas testów. Raz przejechałem pięknie i zrzuciło mnie do U900 z U2100 a raz - po prostu zrywało połączenia bo się telefon gubił (nie wiedział, czy wejść w GSM czy przerzucić do U900, bo z handoverem do GSM nigdy nie było problemu) oraz - w konsekwencji wieszał. W TMobile nigdy tego nie miałem. Ale to pewnie wynika z tego, że w Trójmięscie pierwszą siecią, która sobie poradziła z konfiguracją był TM i nadal jest. Orange cały czas coś dłubie, bo brachol ma w Orange. Całe szczęście, że u pomarańczy widać poprawę

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #857760  autor: Kryniczanin
 22 mar 2016, 20:33
a na reszcie zasobów 900/1800 zrobić wspólny GSM.
A co powiesz na inny wariant - ogólnokrajowy GSM 900

Orange ma 34 kanały Plus i T po 45 kanałów. Playowe 2-3 kanały pominę...

Orange jakby przeznaczył 9, Plus i T po 20 czyli 49. Tylko jak wyrównać mniejszy wkład Orange? Większymi kosztami utrzymania sieci?

Taki ogólnokrajowy jeden GSM mógłby uwolnić każdej sieci (poza Play) pasmo pod UMTS/LTE.

Choć nawet Play mógłby dołączyć do niego.

Play utrzymuje w miastach nie daje pasma, Orange w terenie gdzie nie ma Play i 9 kanałów, Plus i T daja tylko po 20 kanałów i nie mają żadnych kosztów.
Ostatnio zmieniony 22 mar 2016, 22:29 przez Kryniczanin, łącznie zmieniany 5 razy.
 #857766  autor: p2225
 22 mar 2016, 20:38
Może po to testują u mnie handover U2100->U900 żeby odciążyć 2G żeby móc puścić sieć na mniejszych zasobach.

I jednak da się zrobić handover między MORAN i MOCN, bo u mnie działa za każdym razem. :P

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #857773  autor: Halset
 22 mar 2016, 20:46
p2225 pisze: I jednak da się zrobić handover między MORAN i MOCN, bo u mnie działa za każdym razem. :P
Da się. W końcu to działa. Na początku był z tym DUŻY problem.

PS Widać, że Kryniczanin się pogubił w czytaniu :D Kozien o wspólnym GSM dla N! a kolega z Tylicza o ogólnopolskim :)

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #857781  autor: Halset
 22 mar 2016, 21:30
Zależy od regionu. Dzisiaj byłem w Kościerzynie. Ja na LTE w TM nie mogłem przekroczyć 30Mb/s a klient w Orange nie schodził z 60.
A wczoraj wieczorem w Gdańsku w centrum w okolicach godziny 23 miałem w TM większe prędkości na 3G niż na LTE.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #857783  autor: kozien70
 22 mar 2016, 21:38
Kryniczanin pisze:
a na reszcie zasobów 900/1800 zrobić wspólny GSM.
A co powiesz na inny wariant - ogólnokrajowy GSM 900
To miałoby największy sens, zarówno w kwestii zasięgu jak i racjonalnego wykorzystania zasobów. Niestety wg mnie mało realne. Główny hamulec wg mnie to ZSZ. Jemu nie zależy, bo ma na tyle dużo zasobów, że nie potrzebuje współdzielenia GSM. Sam sobie rade da.
p2225 pisze:
I jednak da się zrobić handover między MORAN i MOCN, bo u mnie działa za każdym razem. :P
Tak, da się, ale jest to problematyczne - gdyby nie było, to pewnie mielibyśmy to od początku wszędzie, a nie tylko w niektórych miejscach. Do tego dochodzą problemy z niektórymi telefonami, o czym już pisałem.
Halset pisze:
kozien70 pisze: - Orange we własnym zakresie dzierga przy wschodniej granicy U900. Może to takie przymiarki/testy przed przejściem na własny U900 w całym kraju...?
Z tego co pisał bodajże Flash to kuleje ten U900. Nie pamiętam czy ogólnie to wielkie dno czy brakuje po prostu jeszcze dopieszczenia w konfiguracji.


Pamiętajmy, że uruchomiono to dopiero co. Po drugie to mogą być jedynie testy, niezestrojone, niezoptymalizowane. Po trzecie to nie wiemy, na jakim kawałku pasma to tam działa. To może być jedynie jakiś poligon doświadczalny.
 #857789  autor: Halset
 22 mar 2016, 21:48
kozien70 pisze: To miałoby największy sens, zarówno w kwestii zasięgu jak i racjonalnego wykorzystania zasobów. Niestety wg mnie mało realne. Główny hamulec wg mnie to ZSZ. Jemu nie zależy, bo ma na tyle dużo zasobów, że nie potrzebuje współdzielenia GSM. Sam sobie rade da.
Widać, że Kryniczanin poprawił wpis :)
@kozien to wcale nie głupi pomysł. Pamiętajmy, że w przypadku LTE800 to Solorz był w tym przypadku pierwszy z pomysłem ogólnopolskiego jako jeden podmiot, który miałbym świadczyć usługi dla wszystkich.
2. Tylko, że z LTE800 polegało głownie na tym, że Solorz nie chciał stracić lidera w LTE.
W przypadku GSM może nie być tak kolorowo. Tutaj znowu Solorz ma przewagę w zasobach i gdyby to zrobili, straci na tym CP.
3) W którą stronę nie pójdziemy - i tak zawsze najwięcej zyskuje na tym kartonowa sieć P4.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #857806  autor: Flash999
 22 mar 2016, 22:26
kozien70 pisze:- Orange we własnym zakresie dzierga przy wschodniej granicy U900. Może to takie przymiarki/testy przed przejściem na własny U900 w całym kraju...?
Gdyby mogli zrobić tam współdzielone U900, to by już dawno było.
Nie mogą, bo zakłócaliby sieci białoruskie. Play i Plus mają inny zakres pasma i od początku nadawali przy wschodniej granicy (choć pamiętam, że w którymś rejonie Plus wyłączał stacje z powodu zakłóceń, jednak na pewno nie w mojej okolicy). Tak samo Orange, wykroili skrawek który nie koliduje z sąsiadami i tak działają. Obawiam się, że nie wejdą z tym w kraj i pozostanie na pojedynczych stacjach przy granicy - przecież w innych lokalizacjach to pasmo nadal jest używane, być może kanały GSM są inaczej rozłożone.
Co do działania - może wyraziłem się mało jasno, tam gdzie jest dobry sygnał to działa to w porządku, jak zwykły UMTS900 (choć pewnie na minimalnym możliwym bloku), to w mojej dziurze jest problem - dziury w U2100 uzupełniane są przesterowanym U900 z dalekich lokalizacji. Tu NetWorkS! chyba nigdy nie będzie działało dobrze.

Stacje bazowe w województwie podlaskim
 #857815  autor: Halset
 22 mar 2016, 22:42
Niech mi ktoś przypomni z tą granicą wschodnią.
Z tego co pamiętam, gdy się pojawił Play i korzystał tylko z roamingu Plusa.....w jakiś terenach na wschodniej granicy korzystał z nadajników Orange, bo ich sygnał by zagłuszany, jak również Plusa. No właśnie - jakie to tereny i przez który kraj? To było na granicy z Ukrainą?

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #857819  autor: kozien70
 22 mar 2016, 22:51
Flash999 pisze:
kozien70 pisze:- Orange we własnym zakresie dzierga przy wschodniej granicy U900. Może to takie przymiarki/testy przed przejściem na własny U900 w całym kraju...?
Gdyby mogli zrobić tam współdzielone U900, to by już dawno było.
Nie mogą, bo zakłócaliby sieci białoruskie.
(...)
Co do działania - może wyraziłem się mało jasno, tam gdzie jest dobry sygnał to działa to w porządku, jak zwykły UMTS900 (choć pewnie na minimalnym możliwym bloku)
Tak, tak, to wiemy, że wspólne czyli N! U900 nie działa ze względu na sąsiadów. Bardziej chodziło mi o to, że te przygraniczne własne U900 pomarańczowi mogą traktować jako poligon doświadczalny przed ewentualnym przejściem kiedyś na własne U900 w całym kraju.
Ten blok właśnie bardzo mnie intryguje. Ciekaw jestem jak szeroki jest. Standardowo U900 można uruchomić na bloku 5MHz, 4.4 MHz, 4.2MHz i 3.8MHz - ten jest najmniejszy. Zastanawiam się zatem, na czym oni tam u Ciebie jadą. Jest jeszcze możliwość pod nazwą S-UMTS (scalable UMTS), taka nowa odmiana, która pozwala na uruchomienie U900 na 1/2 lub nawet 1/4 standardowego bloku. Prezentował to 3 lata temu Huawei wspólnie z Qualcommem. Ta technologia jest właśnie robiona z myślą refarmingu u operatorów mających wąskie skrawki pasma. Wątpię jednak, czy Orange już u nas ją stosuje.
  • Strona 407 z 1158
  • 1
  • 405
  • 406
  • 407
  • 408
  • 409
  • 1158
  • 1
  • 405
  • 406
  • 407
  • 408
  • 409
  • 1158