DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 408 z 1158
  • 1
  • 406
  • 407
  • 408
  • 409
  • 410
  • 1158
 #857827  autor: p2225
 22 mar 2016, 23:42
Czy Orange naprawdę nie ma obsługi HD Voice w 2G czy to chodzi o to, że telefon tego nie obsługuje? Lg G4s.
Obrazek

Przy okazji sprawdziłem dostępne pasma LTE i oprócz LTE1800 jest tylko LTE800 Plusa.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #857832  autor: ja.michal
 23 mar 2016, 00:15
kozien70 pisze:W świetle pewnego niepokojącego mnie tweeta:
Jako klient Orange nie za bardzo to widzę. Już prędkości LTE1800 w stolicy zjechały w wielu miejscach do 10-15 Mbps. Z drugiej strony może Orange pokusić się o wyłączenie DCS, zagęszczenie GSM900 (ewentualnie dynamiczne współdzielenie z UMTS900; o ile się da) i pozostawienie LTE1800 tylko dla siebie.
Halset pisze:Skoro mówią o zwiększeniu bazy klientów to to zrobią.
Kupując P4? ;) Zawsze to jakiś sposób, szczególnie, że dziwnie mocno się integrują. Nie wiem czy zauważyliście, ale 1800 MHz Play z T-Mobile mają obok siebie i blok ciągły wynosiłby 27,4 MHz.
kozien70 pisze:- Orange we własnym zakresie dzierga przy wschodniej granicy U900. Może to takie przymiarki/testy przed przejściem na własny U900 w całym kraju...?
Coś robią z UMTS900. Nie wiem dokładnie co, może zaczęli wyrzucać klientów roamingowych (P4) z UMTS900, ale u siebie zauważyłem, że się "odetkało". Sygnał się poprawił o 10-13 dBm, EcIo o jakieś 4, upload bliski 5 Mbps, download w nocy koło 10-12 Mbps, w dzień w okolicy 6-7 Mbps (było ledwo 2 Mbps). Szkoda, że nie mam jak sprawdzić dokładnie szerokości pasma.
Halset pisze:Niech mi ktoś przypomni z tą granicą wschodnią.
Z tego co pamiętam, gdy się pojawił Play i korzystał tylko z roamingu Plusa.....w jakiś terenach na wschodniej granicy korzystał z nadajników Orange, bo ich sygnał by zagłuszany, jak również Plusa. No właśnie - jakie to tereny i przez który kraj? To było na granicy z Ukrainą?
Problem z Ukrainą i miał/ma go Play. Na Ukrainie podobno działa jakaś sieć CDMA na tej częstotliwości, ale jakieś dziwactwo bo uplink i dowlink są odwrócone. Plus od strony radiowej działa tam spokojnie, ale ze względu na przeciążenie sieci był problem z wpuszczaniem jeszcze P4. P4 dogadał się wtedy z Orange i początkowo karty SIM P4 tylko z tego regionu dostawały dostęp do roamingu Orange.

Generalnie może przy granicy coś się poprawi jak zostanę bardziej zunifikowane standardy i zaczną ten bałagan przenosić do LTE.
kozien70 pisze:Jest jeszcze możliwość pod nazwą S-UMTS (scalable UMTS), taka nowa odmiana, która pozwala na uruchomienie U900 na 1/2 lub nawet 1/4 standardowego bloku. Prezentował to 3 lata temu Huawei wspólnie z Qualcommem. Ta technologia jest właśnie robiona z myślą refarmingu u operatorów mających wąskie skrawki pasma. Wątpię jednak, czy Orange już u nas ją stosuje.
To jest dynamiczny podział czy sztywny wg nowego standardu? Pytam bo ciekawe jakby wyglądało przytoczony przeze mnie wyżej pomysł rezygnacji z DCS w miastach przez Orange.
 #857833  autor: kozien70
 23 mar 2016, 00:20
p2225 pisze:Czy Orange naprawdę nie ma obsługi HD Voice w 2G czy to chodzi o to, że telefon tego nie obsługuje? Lg G4s.
.
Oczywiście, że Orange ma HD Voice zarówno w 2G jak i 3G, od samego początku.
Żaden LG nie obsługuje HD Voice w 2G. Podobnie Sony Xperia.
 #857835  autor: kozien70
 23 mar 2016, 00:31
ja.michal pisze: Coś robią z UMTS900. Nie wiem dokładnie co, może zaczęli wyrzucać klientów roamingowych (P4) z UMTS900, ale u siebie zauważyłem, że się "odetkało". Sygnał się poprawił o 10-13 dBm, .
Tak, zauważyłem to samo u siebie w paru lokalizacjach. Poprawienie siły UMTS900. Tam, gdzie jeszcze niedawno przerzucało mnie do G900 telefon siedzi teraz w niezłym U900. Myślałem, że to placebo, moje złudzenie, ale widzę, że nie tylko u mnie tak jest.
ja.michal pisze: To jest dynamiczny podział czy sztywny wg nowego standardu? Pytam bo ciekawe jakby wyglądało przytoczony przeze mnie wyżej pomysł rezygnacji z DCS w miastach przez Orange.
Sztywno, zasadniczo sprowadza się do tego, że można UMTS uruchomić na 1/2 lub 1/4 dotychczas wymaganego bloku, przy zachowaniu identycznej jakości połączeń głosowych. Oczywiście pojemność dla głosu i transmisji danych maleje proporcjonalnie do wielkości bloku. Ale i tak jest większa, niż dla tego samego skrawka pasma w GSMie, więc zawsze to lepiej.
 #857836  autor: Halset
 23 mar 2016, 00:44
ja.michal pisze: Jako klient Orange nie za bardzo to widzę. Już prędkości LTE1800 w stolicy zjechały w wielu miejscach do 10-15 Mbps.
A co się spodziewałeś? Ludzie zamieniają kabel na mobilność.
W innych sieciach jest lepiej? Chyba tylko w TMobile (na dzień dzisiejszy w wielu miejscach jeszcze oddycha) do czasu jak zaczną "rozdawać" większe pakiety i trochę z ceny zejdą. W końcu muszą, jak chcą walczyć o klienta.
Albo poczekaj jak P4 wlezie z butami na ich nadajniki i LTE.
Wszystko może byłoby dobrze, gdyby P4 nie rozdawał neta na lewo i prawo.
Kupując P4? ;)

Chcesz aby była w Polsce największa fala samobójstw? ;)

Dzięki za wyjaśnienie sprawy ze wschodnią granicą :-)
kozien70 pisze: Tak, zauważyłem to samo u siebie w paru lokalizacjach. Poprawienie siły UMTS900. Tam, gdzie jeszcze niedawno przerzucało mnie do G900 telefon siedzi teraz w niezłym U900. Myślałem, że to placebo, moje złudzenie, ale widzę, że nie tylko u mnie tak jest.
Pisałem o tym przed południem. Również coś się stało z TMobile. Praktycznie nawet na trasie trzyma się U900 i sygnał jest zdecydowanie silniejszy.
kozien70 pisze: Oczywiście, że Orange ma HD Voice zarówno w 2G jak i 3G, od samego początku.
Żaden LG nie obsługuje HD Voice w 2G. Podobnie Sony Xperia.
A Samsungi? Z tego co pamietam. też w 2G jesli chodzi o HDVoice leżały.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #857854  autor: p2225
 23 mar 2016, 08:40
@kozien70
no to nie wiem czemu LG tak wskazuje.

Co do mocniejszego U900 to pisałem to już w niedzielę:
p2225 pisze:N! w końcu poprawiło u mnie zasięg U900. W miejscu gdzie nie było kompletnie żadnego zasięgu jest teraz -110dBm (0,66Mb/s) lecz...
I to kolejny argument za tym, że chcą jak najwięcej ludzi trzymać na U900, a nie GSM.
MaciejM pisze:Samsungi nie obsługiwały HDVoice po 2G. Tak właściwie po co komu smartphone jak chce tylko w 2G korzystać ?.
To tylko w razie zrzutu do 2G. Ostatnio tak zleciałem z bólem ucha i miła byłaby obsługa HDV również w 2G.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #857858  autor: loker
 23 mar 2016, 08:54
3) W którą stronę nie pójdziemy - i tak zawsze najwięcej zyskuje na tym kartonowa sieć P4.
P4 od początku stawia na nowoczesne technologie, więc 2G się mało przejmują. A w 3G oraz LTE są w wielu przypadkach mocniejsi niż reszta. Co takiego mieliby zyskać?
 #857862  autor: kozien70
 23 mar 2016, 09:17
MaciejM pisze:Samsungi nie obsługiwały HDVoice po 2G.
Zasadniczo zgadza się, nie obsługują. Ale w niektórych modelach, na niektórych softach da się wejść w Debug Mode i włączyć w opcjach modemu HD Voice w 2G. Robiłem tak w S4 LTE i Ace 4 LTE z softem T-mobile.
Z androidów to wszystkie Huawei obsługujące HD Voice w 3G mają go również w 2G. Z markowych to jeszcze HTC miewa HD Voice w 2G, ale tu znów zależy od modelu i wersji softu. Ostatnio testowałem HTC Desire 510 i 620 z dystrybucji T-mobile i obydwa mają HD w 2G.
Oczywiście wszystkie Lumie mają HD w 2g.
p2225 pisze: To tylko w razie zrzutu do 2G. Ostatnio tak zleciałem z bólem ucha i miła byłaby obsługa HDV również w 2G.
Dokładnie. Po to, żeby w tym nieszczęsnym handoverze do 2G nie tracić jakości HD. U mnie to jedna z głównych przyczyn korzystania z telefonu Huawei. Choć jeśli N! poprawi i zasięg U900 i handover do U900 z U2100 to problem dla telefonów bez HD w 2G stanie się mniej dokuczliwy.
 #857866  autor: p2225
 23 mar 2016, 09:22
@kozien70
Właśnie w hidden menu mam opcje włączenia HDVoice w 2G. Są opcje: amrwb w 3G/2G, tylko w 3G lub tylko w 2G. Czy zadziała - sprawdzę.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #857873  autor: west
 23 mar 2016, 10:11
W centrum Szczecina zaczyna się coś dziać z LTE -A . Przed chwilą robiłem test jak przejeżdżałem przez centrum( Brama Portowa) i na stacji na której nie byłem w stanie osiągnąć więcej niż 35-40 mbit/s dzisiaj osiągnąłem 74 mbit/s w DL i 31 w UL. Później będę tam jeszcze raz to zobaczę ponownie i napiszę. Zaczęła się chyba optymalizacja:)
 #857876  autor: zajadacz
 23 mar 2016, 10:22
Ciekawi mnie tylko z jakich anten oni puszczają LTE 2600, bo przy antenach na stacji przy Bramie Portowej nic nie zmieniali. Wychodzi na to, że można to puścić z anten, które były wcześniej wykorzystywane. W katalogu Kathrein są anteny, gdzie jedna sekcja jest na pasmo 1710–2690, czyli 2600 może lecieć z tej samej części do 1800 i 2100. Pewnie takie zakładali na wszystkich nowych stacjach i teraz nie muszą na nich wymieniać.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #857885  autor: kozien70
 23 mar 2016, 11:46
p2225 pisze:@kozien70
Właśnie w hidden menu mam opcje włączenia HDVoice w 2G. Są opcje: amrwb w 3G/2G, tylko w 3G lub tylko w 2G. Czy zadziała - sprawdzę.
Sprawdź, to ciekawy temat. W żadnym LG, które miałem w ręku nigdy HD nie działało w 2G, ale nie wchodziłem do hidden menu.
Czasem jeszcze w 2G N! (zarówno O jak i Tm) zdarzają się pojedyncze stacje/niedobitki, niezmodernizowane, które nie obsługują HD Voice w 2G. Tak jest u mnie na Ursynowie z muzealną stacją "2G only" przy Puszczyka, tak również trafiło mi się kiedyś w jakiejś dziurze na drodze między Wrocławiem a Kudową. Tam było ciekawie, bo co drugie, co trzecie połączenie w 2G było bez HD. Podobny przypadek, tyle, że tylko z T-mobile mam u siebie w domu. Tu dla odmiany tylko co drugie, co trzecie połączenie w 2G mam w HD Voice. W Orange mam u siebie zawsze HD w 2G.
 #857889  autor: zajadacz
 23 mar 2016, 11:55
kozien70 pisze:Tam było ciekawie, bo co drugie, co trzecie połączenie w 2G było bez HD. Podobny przypadek, tyle, że tylko z T-mobile mam u siebie w domu. Tu dla odmiany tylko co drugie, co trzecie połączenie w 2G mam w HD Voice. W Orange mam u siebie zawsze HD w 2G.
A to nie jest tak, że jak stacja mocno obciążona w 2G to nie można przydzielić tyle pasma ile potrzeba do HD Voice i leci gorszym kodekiem?

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #857892  autor: Halset
 23 mar 2016, 12:13
No właśnie to samo chciałem zadać pytanie. Nawet wg testów UKE w niektórych regionach gdy Orange było przeciazone o kodeku HDVoice mogłeś zapomnieć. To samo w TMobile i innych sieciach
Nie mam HDVoice na Z3 w 2G ale czasami jak gadam po TMobile to na 2G jest taka jakość jakbym gadał na HDVOICE. Dotyczy to terenów gdzie jeszcze U900 jest na tyle słabe albo znikome że nie pociągnie rozmowy

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #857900  autor: kozien70
 23 mar 2016, 12:53
zajadacz pisze:
kozien70 pisze:Tam było ciekawie, bo co drugie, co trzecie połączenie w 2G było bez HD. Podobny przypadek, tyle, że tylko z T-mobile mam u siebie w domu. Tu dla odmiany tylko co drugie, co trzecie połączenie w 2G mam w HD Voice. W Orange mam u siebie zawsze HD w 2G.
A to nie jest tak, że jak stacja mocno obciążona w 2G to nie można przydzielić tyle pasma ile potrzeba do HD Voice i leci gorszym kodekiem?

Na pewno to nie jest kwestia przeciążenia. U mnie w domu w T-mobile 2G taka sytuacja jest od zawsze, od lat. Tylko co drugie, co trzecie połączenie jest HD Voice, niezależnie od dnia i godziny. A nie sądzę, by np. o 3 nad ranem (a zdarzyło mi się wtedy to sprawdzać) stacja była przeciążona w 2G.
Bardziej wg mnie prawdopodobne wytłumaczenie: dochodzi do mnie zbliżony zasięg dwóch stacji 2G T-mobile. Jedna obsługuje HD Voice, druga nie. Telefon raz łączy się w zasięgu jednej, raz drugiej. Nigdy nie chciało mi się tego sprawdzić na monitorze GSM, może kiedyś to zrobię ;-)
 #857980  autor: cyanoone
 23 mar 2016, 20:00
kozien70 pisze:Tak? Kto zauważy? OK. Zróbmy teoretyczne założenie: niech z T-mobile odejdzie 1-2mln. A w zamian za to chcesz dorzucić ileś razy więcej mln klientów P4 i zakładasz, że to nie wpłynie na wydajność LTE i nikt tego nie zauważy w już przeciążonym L1800? Ciekawe.
Ile klientów P4 wie, że może ustawić sobie na sztywno zasięg? Pozatym wszyscy których znam (z T) mają telefon tylko do dzwonienia bądź mają bardzo mały pakiecik danych. Znajomi z P4 chcą, aby usługa działała bez ingerencji, więc mega obciążenia się nie spodziewajcie ;)
Halset pisze:Skoro mówią o zwiększeniu bazy klientów to to zrobią.
Baza sama z siebie nie urośnie. Muszą dać dobrą ofertę lub rozdawać startery :D

Plus-->Play (2015) -->Plus (2018)
Klucz-->Orange-->Lajt (2017)
 #857988  autor: ja.michal
 23 mar 2016, 20:28
kozien70 pisze:Tak, zauważyłem to samo u siebie w paru lokalizacjach. Poprawienie siły UMTS900. Tam, gdzie jeszcze niedawno przerzucało mnie do G900 telefon siedzi teraz w niezłym U900. Myślałem, że to placebo, moje złudzenie, ale widzę, że nie tylko u mnie tak jest.
Akurat jeśli chodzi o U900 to moje podstawowe łącze w domu także wszystko ładnie widać jeśli cokolwiek się dzieje. Do tego na karcie mPCIe, modemie USB i routerze mobilnym mogę zobaczyć i ustawić trochę więcej niż na telefonie.
Halset pisze:W innych sieciach jest lepiej?
Tak. Jakiś czas temu zrobiłem test LTE only w trasie. Miałem się zabrać za zrobienie tabelki speedtestów, lokalizacji i prędkości przy jakiej był pomiar. Trochę tego jest, a różnice są spore w osiągach w różnych miejscach.
 #857991  autor: Halset
 23 mar 2016, 20:36
ja.michal pisze: Tak. Jakiś czas temu zrobiłem test LTE only w trasie. Trochę tego jest, a różnice są spore w osiągach w różnych miejscach.
Uśredniłem sytuację. Mam telefon w TMobile, net mobilny służbowy w Plusie. Od dwóch dni na prepaid sprawdzam Orange. Play sprawdza mój kumpel bo ma nielimitowany LTE.
I w zależności od miejsca, każda sieć ma lepsze lub gorsze wyniki, w zależności od obciążenia. Z racji najmniejszego obciążenia najlepiej chodzi TMobile ale są miejsca, gdzie jest na ostatnim miejscu lub nie ostatni daleko za Orange czy Plus. Średnio - najgorzej zapchany jest Play. Plus działa lepiej, Orange lepiej od Plusa. Testy w północnej Polsce.
A nie zapominajmy, że wielu ludzi jeszcze nie korzysta z neta mobilnego i pakiety w nim nie są po średnio po 500GB ale gdzieś średnio w okolicy 20-40GB na miesiąc. A ruch rośnie i rósł będzie.
Więc dzisiaj się podniecamy zwiększaniem prędkości do ok 200Mb/s a za rok dwa - znowu będzie tak jak dzisiaj.
Dlatego też
ja.michal pisze: Jako klient Orange nie za bardzo to widzę. Już prędkości LTE1800 w stolicy zjechały w wielu miejscach do 10-15 Mbps.
mnie nie dziwi, bo znacznie gorsze prędkości w LTE we wszystkich sieciach widziałem.
PS Dla przykładu. Zdarzają się miejsca, gdzie TMobile szybciej chodzi na 3G niż na LTE, które wyniki i tak są zdecydowanie większe niż LTE "zapchany userami" w sieci P4.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
  • Strona 408 z 1158
  • 1
  • 406
  • 407
  • 408
  • 409
  • 410
  • 1158
  • 1
  • 406
  • 407
  • 408
  • 409
  • 410
  • 1158