DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 418 z 533
  • 1
  • 416
  • 417
  • 418
  • 419
  • 420
  • 533
 #1062834  autor: iphoneski
 17 sty 2019, 23:18
Dokładnie, gdyby można było to by było zrobione, pisaliśmy kiedyś o początkowej biedzie przy ul. Zapolskiej w Bydgoszczy a teraz jest wypas. Im też się nie opłaca kilka razy ekipę w to samo miejsce wysyłać. Do póki w Polsce będzie taki ciemnogród to będzie jak jest.
 #1062835  autor: kozien70
 17 sty 2019, 23:22
dagonPL pisze:
17 sty 2019, 23:09
Na konferencji wyraźnie powiedziane było że stacje mają średnio 6 systemów, a nie że każda ma 6 systemów.
No to niech telepolis sprostuje swój artykuł, bo w nim wyraźnie stoi: "Każda ze stacji pracuje na przynajmniej 6 systemach w osobnych pasmach" i wprowadza to zamieszanie.
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/wyd ... przyszlosc
Pawrzes pisze:
Mattia Ferrari pisze:Nie można było od razu zrobić przynajmniej LTE 1800?

Pisząc 10 razy to samo rozbudowy nie przyspieszysz...
Nie przyspieszy, jak i też nie spowolni. A napisać ma prawo :) Skoro wolno jechać po Plusie, jaki to zacofany, zapchany i ma multum stacji z samym G900/U2100, w Orange ciągle awaria, a T-mobile ma lejek 15Mbps, to chyba o Play też wolno nie tylko cukierkowo-wazelinowo ;)
 #1062836  autor: Mattia Ferrari
 17 sty 2019, 23:45
kozien70 pisze:No to niech telepolis sprostuje swój artykuł, bo w nim wyraźnie stoi: "Każda ze stacji pracuje na przynajmniej 6 systemach w osobnych pasmach" i wprowadza to zamieszanie.
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/wyd ... przyszlosc
Piwo dla Pana :mrgreen:
dagonPL pisze:
17 sty 2019, 23:09
Na konferencji wyraźnie powiedziane było że stacje mają średnio 6 systemów, a nie że każda ma 6 systemów.
W mojej okolicy nie mają nawet 5 systemów na żadnym nowym maszcie, a postawili ich tu kilka.
Pawrzes pisze: Można by było ale do dziś nie było by pozwolenia na budowę... Pisząc 10 razy to samo rozbudowy nie przyspieszysz...
Pozwolenia były i są na wszystkie systemy, także nie wiem. Ale nie będę wnikał więcej, nie znam się, czekam kto pierwszy uruchomi nowe anteny.
kozien70 pisze:Nie przyspieszy, jak i też nie spowolni. A napisać ma prawo :) Skoro wolno jechać po Plusie, jaki to zacofany, zapchany i ma multum stacji z samym G900/U2100, w Orange ciągle awaria, a T-mobile ma lejek 15Mbps, to chyba o Play też wolno nie tylko cukierkowo-wazelinowo ;)
Drugie piwo! :mrgreen:

I słowo subiektywnej oceny sieci Play: jak skończą budować i zaczną dostawiać/zmieniać, będzie można coś powiedzieć. Póki co dużo ruchu po za miastami leci po roamingu i to, w pewnym sensie, odciąża także ich sieć. Nie jestem pewien czy będzie tak różowo jak wszystko wpuszczą do własnej sieci, za dwa lata obciążenie będzie znacznie większe. Rzecz jasna jakoś to prognozują, ale póki co to marketing jak dla mnie.
 #1062837  autor: dagonPL
 17 sty 2019, 23:59
W mojej okolicy nie mają nawet 5 systemów na żadnym nowym maszcie, a postawili ich tu kilka.
Uśredniając moją okolice w której stacje mają po 6-8 systemów z Twoją może wyjdzie średnio 6 ;-)
No to niech telepolis sprostuje swój artykuł, bo w nim wyraźnie stoi: "Każda ze stacji pracuje na przynajmniej 6 systemach w osobnych pasmach" i wprowadza to zamieszanie.
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/wyd ... przyszlosc
Dlatego po informacje trzeba sięgać u źródła.
Nie ja pisałem ten artykuł.
Ostatnio zmieniony 18 sty 2019, 00:23 przez dagonPL, łącznie zmieniany 2 razy.

Twitter @FonRuchalFest
 #1062838  autor: Mattia Ferrari
 18 sty 2019, 00:07
dagonPL pisze:
17 sty 2019, 23:59
Uśredniając moją okolice w której stacje mają po 6-8 systemów z Twoją może wyjdzie średnio 6 ;-)
Przypominam, wg. TELEPOLIS.PL jest to przynajmniej 6 systemów na każdej stacji. A to chyba forum TELEPOLIS? :-)

I poprawiam się, na stacji w mojej lokalizacji brak GSM. Tylko LTE 800 i UMTS 900.
 #1062840  autor: dagonPL
 18 sty 2019, 00:15
Mattia Ferrari pisze:
18 sty 2019, 00:07
dagonPL pisze:
17 sty 2019, 23:59
Uśredniając moją okolice w której stacje mają po 6-8 systemów z Twoją może wyjdzie średnio 6 ;-)
Przypominam, wg. TELEPOLIS.PL jest to przynajmniej 6 systemów na każdej stacji. A to chyba forum TELEPOLIS? :-)

I poprawiam się, na stacji w mojej lokalizacji brak GSM. Tylko LTE 800 i UMTS 900.
Dlatego lepszym źródłem wiedzy są raczej zarządzający i budujący sieć, a nie redaktorzy Telepolis.

Twitter @FonRuchalFest
 #1062842  autor: Mattia Ferrari
 18 sty 2019, 00:29
dagonPL pisze:
18 sty 2019, 00:15
Dlatego lepszym źródłem wiedzy są raczej zarządzający i budujący sieć, a nie redaktorzy Telepolis.
Tak. Żadnego nie znam, więc i nie zapytam. Odmeldowuję się :smt006
 #1062843  autor: dagonPL
 18 sty 2019, 00:38
Mattia Ferrari pisze:
18 sty 2019, 00:29
dagonPL pisze:
18 sty 2019, 00:15
Dlatego lepszym źródłem wiedzy są raczej zarządzający i budujący sieć, a nie redaktorzy Telepolis.
Tak. Żadnego nie znam, więc i nie zapytam. Odmeldowuję się :smt006
Nie musisz pytać, sami odpowiadają.
https://youtu.be/V0U5z90lByo

Twitter @FonRuchalFest
 #1062844  autor: iphoneski
 18 sty 2019, 00:44
@dagonPL Jak już jesteś aktywny to zapytam: będziesz w najbliższym czasie robił objazd po okolicach? Trochę stacji stoi i świeci a w bazie pusto. Sam bym to zrobił ale w iPhone jest słabo z większością danych niestety.
 #1062845  autor: abberline
 18 sty 2019, 00:45
Czy ktoś z Was zaobserwował agregację 3 różnych pasm LTE z 3 różnych stacji? Witek na wieczornym streamie niestety nie mógł potwierdzić czy CA działa z więcej niż 2 stacji. Jeżeli było to sygnalizowane już wcześniej na forum to wybaczcie. 😉
 #1062846  autor: dagonPL
 18 sty 2019, 00:50
iphoneski pisze:
18 sty 2019, 00:44
@dagonPL Jak już jesteś aktywny to zapytam: będziesz w najbliższym czasie robił objazd po okolicach? Trochę stacji stoi i świeci a w bazie pusto. Sam bym to zrobił ale w iPhone jest słabo z większością danych niestety.
Masz na myśli jakieś konkretne ?

Twitter @FonRuchalFest
 #1062847  autor: iphoneski
 18 sty 2019, 00:55
Np Bysław, Cierplewo, jak Bysław działa to może Małe Gacno też już ogarnęli ale tego ostatniego nie jestem pewien.
 #1062848  autor: dagonPL
 18 sty 2019, 00:58
iphoneski pisze:
18 sty 2019, 00:55
Np Bysław, Cierplewo, jak Bysław działa to może Małe Gacno też już ogarnęli ale tego ostatniego nie jestem pewien.
Sam jestem ciekawy i szczerze to czekałam aż ktos inny obada tą lokalizacje.Do Bysławia wybieram się już od dłuższego czasu i jakoś dojechać nie mogę, ale widzę że nie ma rady...mus to mus. Postaram się to ogarnąć do końca miesiąca.

Twitter @FonRuchalFest
 #1062849  autor: iphoneski
 18 sty 2019, 01:01
Ja pewnie dopiero na wiosnę pojadę jak już bez stresu będzie można śmigać na letnich :)
 #1062850  autor: Pawrzes
 18 sty 2019, 01:15
kozien70 pisze:Nie przyspieszy, jak i też nie spowolni. A napisać ma prawo :)
Może ale nie 10 razy to samo do znudzenia i tylko z tego powodu zakładając konto...
Mattia Ferrari pisze:W mojej okolicy nie mają nawet 5 systemów na żadnym nowym maszcie, a postawili ich tu kilka.

Jak to nie ma? 1. GSM1800 2. LTE1800 3. LTE2100 4. UMTS2100 5. LTE800 6. UMTS900 = 6 systemów
Mattia Ferrari pisze:Pozwolenia były i są na wszystkie systemy, także nie wiem. Ale nie będę wnikał więcej, nie znam się, czekam kto pierwszy uruchomi nowe anteny.

Pozwolenia UKE to prosta formalność i operatorzy z góry biorą na wszystkie pasma co nie oznacza, że wszystkie będą uruchomione. Lokalizację celu publicznego i pozwolenie na budowę tym trudniej uzyskać im bliżej są domy, do tego urzędnicy różnie interpretują te same przepisy i wymagają decyzji środowiskowych jeśli widzą w projekcie tyle anten/pasm (choć nie są one wymagane przez prawo gdzie jest jasno napisane, że stacje bazowe nie oddziałują na środowisko) a samo bezsensowne wszczęcie takiego i umorzenie po wymianie pism pomiędzy urzędami a nawet powoływanie jakiś biegłych ekspertów wydłuża postępowanie o wiele kolejnych miesięcy. Drugi powód to protesty - im więcej pasm/anten w projekcie tym większy strach i krzyk protestujących. Dlatego też miejscami aby szybko wybudować maszt w projekcie są tylko pasma zasięgowe. Szybciej i łatwiej jest potem rozbudować instalację na istniejącej wieży niż taką postawić od razu.
Miejscami są wykonywane postępowania środowiskowe co wydłuża proces o około rok na które godzi się pełnomocnik inwestora. Sam monitoruję proces jednej z ponad 60m wież, po sprawdzeniu sytuacji w terenie zamienny projekt przewiduje po 3 anteny na azymut 1xU900 + 2xL800, następnie gdy uda się wybudować i zostaną dołożone docelowe pasma to instalacja z mniej korzystnego dla optymalnego zasięgu masztu Orange zostanie zdemontowana.
Zdarzają się też i maszty gdzie anteny obsługują więcej pasm ale na dobry początek odpalane są wybrane pasma i przeważnie do około miesiąca odpalane są docelowe a jeszcze innym powodem jest wiele lat walki o uzyskanie pozwolenia więc stacja powstaje wg starego projektu kiedy nie istniała technologia LTE a wtedy na start jest taki taki zestaw pasm: http://beta.btsearch.pl/bts/details/58031/

Pozdrawiam
 #1062851  autor: bed
 18 sty 2019, 01:30
Mattia Ferrari pisze:
17 sty 2019, 23:45
Pawrzes pisze: Można by było ale do dziś nie było by pozwolenia na budowę... Pisząc 10 razy to samo rozbudowy nie przyspieszysz...
Pozwolenia były i są na wszystkie systemy, także nie wiem. Ale nie będę wnikał więcej, nie znam się, czekam kto pierwszy uruchomi nowe anteny.
Widać, że się nie znasz, bo widzisz tylko pozwolenia UKE. Te pozwolenia to można zdobyć w dużo prostszy sposób niż pozwolenie na budowę, o którym mowa. Masa dokumentacji była tworzona na np. U900 only, a potem następowała rozbudowa - z czegoś to wynika w nowych projektach. Choć spotkałem się ostatnio z jeszcze ciekawszym przypadkiem, kiedy wieża nie ma nawet przyłącza energetycznego, brak anten nadawanych, ale za to zaprojektowano dwie anteny radiolinii. Jak to miałoby działać? Pech chciał, że robotnicy chyba przestraszyli się sprzeciwu społecznego i porzucili teren budowy. Pozostała tylko dziura, która miała być na fundament... Łódź ul Skrajna. @Pawrzes cos wiesz o tym? Bo aż przykro patrzeć :(

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #1062852  autor: Pawrzes
 18 sty 2019, 02:24
Potwierdzam takie projekty gołych wież z samymi tylko radioliniami :-) Czemu? Bo nie są one własnością P4 ale będą wynajmowane i inny podwykonawca zamontuje na nich instalacje. To pewnie Algo Poland z Radomia który na zlecenie Play sam wyprodukuje i wybuduje te konstrukcje. Tu przykład postępowania de facto RAD1044: http://bip.gozd.pl/upload/BGK_211118_decyzja2.pdf
Nie wiem ale myślę, że winna jest zima i warunki pogodowe wstrzymujące takie prace budowlane.

Pozdrawiam
 #1062858  autor: lordbyd
 18 sty 2019, 09:18
Podczas wczorajszej transmisji padło dość ciekawe stwierdzenie pana Witka odnośnie technologii GSM 900 oraz telemetrii :).
Ma być ona w Play rozbudowywana w paśmie 900 MHz ponieważ - jak słusznie zauważono - wiele osób (czy urządzeń) jeszcze z tej technologii korzysta.
 #1062864  autor: spotify
 18 sty 2019, 12:15
lordbyd pisze:
18 sty 2019, 09:18
Ma być ona w Play rozbudowywana w paśmie 900 MHz ponieważ - jak słusznie zauważono - wiele osób (czy urządzeń) jeszcze z tej technologii korzysta.
Dla mnie gdzieś jest drugie dno ale oficjalnie tego na razie się nie dowiemy. dlaczego zostają jeszcze przez co najmniej 5 lat z 2G (jak powiedział Witek)
Ogólnie prawie godzina ich rozmowy to masło maślane, koloryzowanie, naginanie i typowy bełkot marketingowy. Może góra z 5 minut z całości jest ważna uwagi.
Podoba mi się ta synchronizacja fazy i za to wielki plus. Ciekawe kiedy inne sieci sie tym zajmą.
Natomiast przytyki co do innych sieci są nie na miejscu. Śmiali sie z testu P3 na zlecenie DT ale jak pamiętamy test UKE również wykazał (może nie tak samo różnice) które sieci na jakiej pozycji są i P3 się nie myliło. W każdym razie od razu widać, która sieć jest dla Play benchmarkiem. Jakoś inne sieci w swoich pokazach i rozmowach nie porównują się do innych, tylko patrzą na siebie.
Pokazywanie ile wybudowali stacji w danym roku i robienie z tego mistrzostwa świata też jest śmieszne. Racja, osiągnięcie godne podziwu. Ale inne sieci nie muszą budować po 1300stacji rocznie, bo sieć mają. Gdyby Play się budował od razu, dzisiaj też nie musiałby tak intensywnie budować stacji. Co świadczy o tym, że nawet do dzisiaj warunków licytacji L800 nie spełnili.
Czy 9,5 tys stacji wystarczy? Okaże się. Faktycznie mają nowszą sieć, siatka najbardziej nowoczesna i adekwatna do obecnych warunków zabudowy w Polsce. Średnio po 6 systemów na stacji daje radę (w końcu zostało wyjaśnione). Pokrycie jednak to jedno, a pojemność to drugie. N! i Plus mają co myśleć a przede wszystkim działać.
Jak się tez okazało, po rozmowie z Witkiem - wiele stacji nie ma jeszcze L2600 a na forum można wyczytać że P4 ma same full wypasy.
Ostatnio zmieniony 18 sty 2019, 14:21 przez spotify, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1062868  autor: p2225
 18 sty 2019, 12:27
spotify pisze:
18 sty 2019, 12:15
W każdym razie od razu widać, która sieć jest dla Play benchmarkiem. Jakoś inne sieci w swoich pokazach i rozmowach nie porównują się do innych, tylko patrzą na siebie.
Nie zaczynając kolejnego offtopu o marketingu, ale T-mobile często robi przytyki Play'owi (głównie na twitterze). Nawet jak chwalili się osiągnięciem 354 Mb/s to liczyli ile to razy więcej niż w roamingu krajowym: https://gsmonline.pl/artykuly/play-tmobile-wojna

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
  • Strona 418 z 533
  • 1
  • 416
  • 417
  • 418
  • 419
  • 420
  • 533
  • 1
  • 416
  • 417
  • 418
  • 419
  • 420
  • 533