DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 444 z 533
  • 1
  • 442
  • 443
  • 444
  • 445
  • 446
  • 533
 #1066873  autor: Spacedust
 05 mar 2019, 21:27
iphoneski pisze:
05 mar 2019, 20:38
A może tu ktoś będzie wiedział gdzie w nowych iPhone znaleść CID? Pytałem już w odpowiednim wątku, ale albo mało kto go czyta albo rzeczywiście nikt nie wie.
Nie znajdziesz bo go tam nie ma. Ostatni iPhone z normalnym FieldTestem to był 6S/SE w Polsce lub 7/8 w USA. Musi być modem firmy Qualcomm.
 #1066876  autor: spotify
 05 mar 2019, 21:51
Tak na spokojnie sobie poczytałem o tym wszystkim w necie. Również te przepychanki między Play/Orange/TM na Twitterze.
I kilka przemyśleń na spokojnie po opadnięciu emocji.
Kryniczanin pisze:
03 mar 2019, 16:06
Ba T nawet zlecało testy w których oczywiście wygrywało :-)
Czy zlecało czy nie ale wszędzie wygrywało jako całość. Zarówno w teście UKE czy RFB w drive testach w Wawie. Śmieszne by było, gdyby tylko wygrali w teście na własne zlecenie. Oczywiście teraz może być całkiem inaczej
Kryniczanin pisze:
03 mar 2019, 16:34
spotify
5G Ready mnie śmieszy bo to jest wałek marketingowy, ale cieszy mnie też ta przewaga Play nad N - jak N się nie obudzi to będą takim ciut lepszym Plusem czyli skansenem jakoś tam działającym.
No własnie. Po opadnięciu emocji.
Od lat uważam, że marketing Play'a jest najlepszy. Oni więcej słodzą niż W3 razem wzięte. Oczywiście zaraz ze mną się inni nie zgodzą ale taka jest prawda. Dzień bez Play dniem straconym.

Teraz odnośnie ich 5G Ready
Play wykorzystuje synchronizację fazy, która jest potrzebna do dynamicznego współdzielenia częstotliwości pomiędzy standardami komunikacyjnymi, przez co nadajniki Playa nawzajem się nie zagłuszają, dzięki czemu nie ma problemów z transmisją. Za sprawą Cloud Air nadajniki Playa mogą w sposób dynamiczny przydzielać to samo pasmo dla różnych standardów komunikacyjnych.
1) Jak Play wszedł na rynek, musiał korzystać z RK. MUSIAŁ inaczej by nie istniał na rynku i nadal bez RK nie jest w stanie funkcjonować na rynku. Oczywiście marketing wykorzystał jako zaletę najlepszego zasięgu w Polsce. Ludzie to kupili.
Wadę sieci obrócili w zaletę. A my dobrze wiemy że RK to jak AIDS. Przycięcie prędkości, jakość połączeń jak z kibla itd. Już nie wspomnę o zrywanych połączeniach czy zawieszaniu sesji internetowej. Albo słynne zapchane punkty styku z którymi się męczyli wiele lat.
2) Budowanie hotspotów. Stacja a dokładnie drapacze chmur na full wypasie, z wyżyłowanym sygnałem aby siać gdzie się da i jak najdalej. By jedną stacją ogarnąć jak najwięcej terenu. Co się nie udało, wrzutka do roamingu. Ale marketingowo - najbardziej zaawansowana sieć. Wszystkie technologie na stacji, wszystkie nowinki itd. Ale nie to dlatego, żeby klient był zadowolony ale dlatego że MUSIELI. CA wprowadzili na stacjach jako pierwsi bo musieli. Inaczej ich hot spoty by zdechły. Ale marketingowo najlepsza sieć w Polsce. I zawsze mogli na RK wyrzucić, jeśli własny nadajnik się "palił". Przecież tylko Play dzieli 1800 na L/G bo musi, ponieważ brakuje mu pasma. I wiele wiele innych "patentów" aby wyciskać jak najwięcej z tego co mają bo MUSZĄ a nie, że CHCĄ.
3) Obecnie 5G Ready. Znowu marketingowa papka. Łatanie tego co mają. W wielu miejscach nawet full wypasy zdychają. Więc gdzieś muszą wyciskać kolejne soki. Wprowadzanie technologii na kilkanaście stacji w Polsce (głównie w miastach, gdzie mają swoje stacje) jest nieopłacalne więc wprowadzili w całej sieci. I tak niektóre stacje (głównie te zapchane) dostały jeszcze drugie życie a te puste - turbo.

N! w porównaniu do Play nie musi tak wyciskać soków. Ich stacje zapchane to zazwyczaj takie, gdzie nie mają full wypasów jak Play czyli wszystkiego co mają. Jeszcze mają spory zapas dokładania w miastach L2600, bo nie mają tego wszędzie. Dokładają jeszcze L2100. Itd. Mają zapas. Poza miastami pozapychane only L800 mogą wzbogacić o L2100 by stacje dostały drugie życie. Później mają jeszcze L1800. Później mogą kolejne pasma przeznaczać na LTE, jak to robi Play.

Więc te nowinki w Play to raczej z przymusu są wykorzystywane. ONI MUSZĄ to robić.
Ale zwykły szarak o tym nie wie. Więc znowu działania marketingowe jaki to Play nie jest świetny. Na synchronizację fazy czy Cloud Air w N! jest jeszcze czas, ponieważ oni jeszcze nie wykorzystali dzisiaj wszystkiego w przeciwieństwie do Play.
Mają jeszcze zapas w postaci dokładania L2600 w miastach. Obecnie dokładają L2100. Później mogą się "bawić" w kolejne nowinki, które dzisiaj wprowadził Play.

Oczywiście fajne to jest, że jakaś sieć (Play) wprowadza nowinki i maniacy telekomunikacyjni, którzy się tutaj udzielają mają się czym cieszyć.
Ale określanie N! skansenem w tym gronie specjalistów jest moim zdaniem nie na miejscu. Ludzie Waszego kalibru powinni wiedzieć, dlaczego Play to wprowadza.
A wprowadza, bo musi!.
Oczywiście oficjalnie są najlepsi itd i ludzie na necie patrząc po komentarzach uwierzyli, że Play ma już 5G.

Mnie cieszy, że coś się dzieje. Ale staram się oceniać to z boku. I nie uważam, że N! jest skansenem. Co najwyżej sieć zielona...... A Play jest najbardziej zaawansowany technicznie i taki jest fakt. Tylko, że P4 musi to robić, ponieważ jest do tego zmuszony.

Nie mniej, podsumowując brawa dla Play za kolejne nowinki, za wyciskanie z sieci maksimum.
I baty dla W3, że po 10 latach!!! nadal marketingowo Play jest lata świetlne przed nimi i baty za N!, że mają potencjał o wiele większy niż Play, którego nie potrafią wykorzystać (może ze względu na zarządzanie z Niemiec i Francji)
Play, najmniejszy infrastrukturalnie operator zajeżdża N! jak cygan skrzypce.
Ostatnio zmieniony 05 mar 2019, 23:00 przez spotify, łącznie zmieniany 4 razy.
 #1066877  autor: iphoneski
 05 mar 2019, 21:55
@Spacedust Słabo, będzie trzeba wykombinować jakieś drugie urządzenie do tych danych. Niby mam jeszcze SE ale skoro w iphone i tak mało widać to chyba wezmę coś na androidzie.
 #1066878  autor: Athantor
 05 mar 2019, 22:25
maniek357 pisze:
05 mar 2019, 17:45
Athantor pisze:
18 lut 2019, 17:37
:arrow: Eliaszuki dz. nr 246, gm. Narewka, podlaskie, BIA5591B{1}, {2}:

Nie wiem czy działa. Budka warczała, ale sygnał pod masztem był podejrzanie słaby i niezmienny (p. „Niezidentyfikowane 1” poniżej)...
[...]
Eliaszuki już na pewno świecą (info z dziś). U900, U2100 i ... komplet pasm LTE :shock: (sprawdzane field testem na Lumii 640). GSM-u nie testowałem.
Pewnie od marca włączyli. Jak ja byłem, to pod samym masztem, jak wskazał @Pawrzes, łapałem Saki (HAJ4410; 199/57527).

Jak dali komplet, to może będzie 5G Ready. :lol:
maniek357 pisze:
05 mar 2019, 17:45
Zasięg trochę rozczarowuje (6km od stacji na otwartej przestrzeni brak LTE (tylko U900). Ale może się rozkręci :)
Pewnie jeszcze nieostateczna konfiguracja i właśnie nie smaży jeszcze na pełnej mocy. No i zależy gdzie te 6km, bo jak gdzieś pod Tarnopolem, to nie dziwne że przez las kipesko ściąga ;) Dodatkowo maszt stoi w dolinie Narwi, średnio 15-20m niżej od okolic, co też nie pomaga.

Szymki i Świnoroje powinny, docelowo, doświetlić.

:-)
 #1066882  autor: Kryniczanin
 06 mar 2019, 05:44
A wprowadza, bo musi!.
Pozwolę się nie zgodzić. Wystarczyło odpalić gdzie się da L2600 i nic więcej na razie nie robić. Uruchomienie pozostałego to jednak jest myślenie przyszłościowe i rewolucyjne.

Tak sobie przypominam jak wyglądał w Play reframing U2100 do L2100 (jedna nośna) trwało to jakoś od wakacji 2015 do lutego 2016 gdzie odpalono LTE Ultra :mrgreen:

N się delikatnie mówiąc ociągą jak się porówna do Play.
 #1066883  autor: AlfredoUssr
 06 mar 2019, 07:00
Delikatnie mówiąc trochę bredzisz.
Play w tamtych latach miał do refarmingu 2100 jakieś 3-4 tys stacji.
N ma co najmniej 2x tyle a przecież jednocześnie trwają prace przy 1800.
Plus w rok zrobił refarming na ponad 6000 stacjach 900.
 #1066884  autor: Kryniczanin
 06 mar 2019, 07:13
N już prawie rok leni się z L2100. Połowa sieci powinna być już zrobiona patrząc na tempo Play. Zrobiono zaledwie garstkę metropolii nie ruszając miast wojewódzkich jak choćby Kielce, no i Zakopane plus kilka dziur.
 #1066890  autor: kozien70
 06 mar 2019, 08:23
@Kryniczanin - mijasz się z prawdą. Np. w wątku N! masz mapę, na której jest zrobione całe Pomorze i to dość sporo w głąb kraju. Od razu uprzedzam, że mapka jest poglądowa i nie trzymaj się ściśle kropek. Tych stacji jest więcej.
Po drugie pisał Ci już @AlfredoUssr - N! w porównaniu do Play ma 2x tyle roboty na stacji. Oprócz 2100 przebudowuje jednocześnie 1800. Obydwie prace są sprzętowe.
 #1066901  autor: Robert K
 06 mar 2019, 10:39
[
No wyniki nie powalają niestety.... (te drugie)
@WellDone również słabo. Może faktycznie jakaś awaria.
Można by się spodziewać zdecydowanie lepszych wyników po takich "smaczkach" w sieci P4 jak to się chwalą....
Grzebią po stacjach , u mnie wczoraj przed południem na 10 min wyłączyli stację , po włączeniu była chwilę na H+ i wróciło Lte.
 #1066903  autor: maniek357
 06 mar 2019, 10:44
Athantor pisze:
05 mar 2019, 22:25
maniek357 pisze:
05 mar 2019, 17:45
Zasięg trochę rozczarowuje (6km od stacji na otwartej przestrzeni brak LTE (tylko U900). Ale może się rozkręci :)
Pewnie jeszcze nieostateczna konfiguracja i właśnie nie smaży jeszcze na pełnej mocy. No i zależy gdzie te 6km, bo jak gdzieś pod Tarnopolem, to nie dziwne że przez las kipesko ściąga ;) Dodatkowo maszt stoi w dolinie Narwi, średnio 15-20m niżej od okolic, co też nie pomaga.

Szymki i Świnoroje powinny, docelowo, doświetlić.
W Lewkowie Nowym. Wymuszając LTE B20, automatycznie wpadał roaming Orange ... W budynku z kolei całkowity brak zasięgu Playa (nawet GSM-u - może jeszcze go nie odpalili z tej stacji ?). Bliżej o jakiś 1-1,5 km będzie stacja HAJ4440 w Świnorojach, więc pewnie będzie tu lepiej.

Ogólnie mam nadzieję, że nie dałem plamy z tymi czterema pasmami LTE, do testów musiała mi wystarczyć stara Lumia. Przejeżdżając obok stacji, na każdej wymuszonej częstotliwości LTE łapała sygnał. Do tej pory mnie nie zawodziła :)
Online
 #1066904  autor: 3G
 06 mar 2019, 10:57
Nie masz w ten sposób gwarancji, że pasmo nie leci z innej stacji. Wprawdzie zwłaszcza w przypadku 2600 rzeczywiście prawdopodobieństwo znacznie maleje, ale nie można wykluczyć, że mógł zalecieć np. z Michałowa sygnał tylko taki, że go telefon jedynie wykrył (~13 km).

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #1066906  autor: maniek357
 06 mar 2019, 11:31
Jeśli poziom sygnału rósł dojeżdżając do stacji, a malał oddalając się od niej, to mam 100% pewności. Najbliższe stacje 12-13 km za lasem, pagórkowaty teren.
Online
 #1066934  autor: kozien70
 06 mar 2019, 16:00
Mixiorek pisze:
05 mar 2019, 15:13
Dzięki! Nie wiem gdzie stałeś ale zalecam miejsce zaznaczone kropą, zaznaczyłem też sektory

Zrobiłem pomiary dokładnie w tym miejscu. Niestety nie pomogło, a wręcz miałem kilka razy jakiś wyjątkowo beznadziejny wynik (awaria?)

Obrazek
 #1066935  autor: piotrzet
 06 mar 2019, 16:05
A może jeszcze grzebią coś przy tym? Gruszka zapowiadał na 15.03 wykaz urządzeń. Zupełnie nie rozumiem czemu tak późno.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1066938  autor: topiq
 06 mar 2019, 16:36
U mnie w Puławach wg różnych źródeł BTSy obsługują 4 pasma. Zrobiłem kilka przejazdów ale ani razu nie miałem MIMO 4x4 czy QAM 256. Owszem niezły wynik wykręciłem na mieście zaraz po ogłoszeniu 5G Ready od 150-200 Mbit DL, a już następne dni straszna bida 30-50 Mbps DL. Więc być może u mnie też coś grzebią jeszcze. Póki co nie tracę nadziei, ale z S8 wiele więcej ponad 200 Mbit nie wykręcę pewnie.
 #1066939  autor: iphoneski
 06 mar 2019, 17:24
@piotrzet gadali, że mają wyjść teraz jakieś nowe urządzenia i chcą opublikować wykaz już z nimi.
 #1066942  autor: piotrzet
 06 mar 2019, 17:45
A jaki problem opublikować to wcześniej? I dać napis "wkrótce"

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1066947  autor: spotify
 06 mar 2019, 18:17
Kryniczanin pisze:
06 mar 2019, 05:44
Pozwolę się nie zgodzić. Wystarczyło odpalić gdzie się da L2600 i nic więcej na razie nie robić. Uruchomienie pozostałego to jednak jest myślenie przyszłościowe i rewolucyjne.
Proszę Cię Kryniczanin. O czym Ty mówisz? Znowu o swojej miejscowości?
Nie było QAM256 i innych rzecz z 5G ready a Ty masz 120-130Mb/s (gdzie maks przy 20Mhz na L2600 jest 150Mb/s). Kto to tam obciąża? Nikt. Na takich stacjach, gdzie nie ma obciążenia, jak napisałem technologię 5G Ready dają turbo. Na takich stacjach samo L2600 to już turbo ;)
Jest wiele stacji w Polsce ,gdzie przy full wypasie L800/l1800/l2100/L2600 masz masakrę w sieci Play. 5G ready daje im drugie życie.
Podobnie mam u siebie.
Dwa. Play na większości stacji ma już L2600 i to nie pomaga. U mnie wszystkie stacje mają L2600 w mojej okolicy zamieszkania i jest fajnie za dnia. Wieczorami nawet L2600 nie ratuje, bo stacje padają. Bez L2600 to już w ogóle byłoby pozamiatane. Ale nie tylko ja tak mam. Wystarczy przejrzeć neta ilu ludzi narzeka na zapchanie sieci P4 w miastach. U mnie wieczorami przekroczenie na full wypasie 3Mb/s graniczy z cudem. Kolega na innym osiedlu na stacji full wypas nie przekraczał 6Mb/s (od 3 tygodni w nju, gdzie po dodaniu L2100 nie spada z 40Mb/s). Itd. Wiele jest komentarzy na internecie z tym związanych.
Trzy - L2600 to pojemnościówką, która nie zawsze do budynku dociera. Jest ładnie na zewnątrz z L2600 a w budynkach zazwyczaj kisisz się na zapchanych od dłuższego czasu w miastach L2100/L1800. Tak jak ja w mieszkaniu. Tak jak dużo ludzi w wielu miastach w Polsce. Synchronizacja fazy i Cloud Air pozwala dać danej stacji kolejny oddech aby zaciągnąć pasmo mniej obciążone w innej lokalizacji.
Więc samo dokładanie L2600 w wielu lokalizacjach to już za mało, jeśli stacje z fullem j.w nie dają rady.
Stąd poszukiwanie wyciągnięcia z tego jeszcze więcej. I to juz jest maks. Teraz zostaje tylko pełne 5G.
Dlatego wg mnie to konieczność ze strony P4. A że są lepsi w marketingu i potrafią to sprzedać owinąwszy w kolorowy papierek to tylko wina W3, którzy tak nie umieją sie sprzedać.
N! ma jeszcze zapas mocy, więc na razie nie muszą wyciskać wszystkich soków z sieci. Oczywiście przegrywają marketingowo i nie wykorzystują pełnego potencjału sieci, co taki Play im pokazuje głośno i wyraźnie jak to się robi.


BTW Nie ma oczywiście tak, że tylko P4 jest zapchane w lokalizacjach. N! również, zwłaszcza na only 800. Tylko, że na zdecydowanie mniejszej ilości stacji N! ma L2600 (ma co jeszcze gdzie dołożyć to L2600) lub na only L800 co najmniej dołożyć L1800 czy L2100. Chodzi mi o to, że N! ma jeszcze zapas częstotliwości niewykorzystany bo nie musi albo gdzie musi to zaraz tam dojdzie (chodzi o akcje "cała Polska w N! z L2100"). Więc w N! na te smaczki, które wykorzystuje dzisiaj Play (Synchronizacja fazy i Cloud Air) jako 5G Ready to jeszcze czas. Nie stoją pod ścianą, jak to ma P4.
I dlatego właśnie w speedtestach Play wyskoczył. Z dwóch powodów - turbo daje drugi oddech na zapchanych stacjach a na pustych/mniej obciążonych mega wyniki. Więc średnia rośnie. I dwa - wydawają teraz mega kasy na budowę sieci i chcą to marketingowo wykorzystać, czego np celem jest bycie nr 1 w tego typu testach.
I o to mi chodzi. Na spokojnie bez emocji ocenienie tego z boku.

Natomiast wracając do tematu.
Jestem ciekaw, czy ktoś z tym 5GReady na swoim telefonie w terenie (nie wliczam biura Play, gdzie Grucha z Witkiem gadali na YT) jest w stanie osiągnąć powtarzalne ponad 300Mb/s. @WellDone w N! uzyskał ponad 300Mb/s (lub blisko, ponieważ teraz nie pamiętam....) bez 5G Ready.
  • Strona 444 z 533
  • 1
  • 442
  • 443
  • 444
  • 445
  • 446
  • 533
  • 1
  • 442
  • 443
  • 444
  • 445
  • 446
  • 533