DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 450 z 1158
  • 1
  • 448
  • 449
  • 450
  • 451
  • 452
  • 1158
 #868303  autor: p2225
 29 maja 2016, 19:01
Albo coś Orange pokombinowało znowu z mocą U900 albo z konfiguracją, bo od tygodnia częściej siedzę w 2G w miejscach gdzie jest słabe 3G. Dzisiaj również przejście z U2100 do U900 odbyło się poprzez 2G.

PS: pykło równo 600 stron tematu :P

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #868317  autor: kozien70
 29 maja 2016, 19:53
@p2225 - ja również zaobserwowałem zmniejszenie mocy U900 w mojej lokalizacji (Warszawa-Ursynów). Handover głosowy z U2100 przechodzi nadal przez U900, ale nieraz zdarza się, że po chwili bycia w U900 następuje zrzut do GSM1800 - w miejscach, gdzie wcześniej telefon bez problemu siedział w U900 do końca rozmowy.
Ewentualnie to nie kwestia mocy a zmiana konfiguracji skutkująca tym, że telefon mniej siedzi w U900. W każdym razie coś faktycznie się zmieniło.
 #868322  autor: pbbablin
 29 maja 2016, 21:21
Ja podobnie co nie którzy zmieniam karty i patrze na na zasięg. Jak wiadomo T-mobile jak i Orange nadają z tej samej stacji. Ale 6 km dalej z Obornik Wlkp ma lepszy zasięg Orange nawet w dom na LTE1800. Co mnie kiedyś zmyliło i myślałem ze ze to LTE800 z Parkowa. PLAY ma podobny zasię. Teraz niby były też modernizacje w NetWorkS! przy okazji zmiany aneten w Play.
 #868335  autor: ja.michal
 29 maja 2016, 23:32
No tak. ;) Brok, mazowieckie. Od niedawna komplet pozwoleń i już nawet technicy byli, sprzęt i nowe anteny powiesili. Czekam na LTE z tej stacji. Najlepiej LTE1800, ale LTE800 pięknie daje radę (co do zasady).
 #868424  autor: kozien70
 30 maja 2016, 17:51
W grudniu mija termin odnowienia dla tego pasma. Mimo wszystko nadal nie ma pewności, że Orange będzie chciało przedłużyć posiadanie 450ki, bo wszystko zależy od kwoty, jaką beknie UKE. Ale zakładając, że przedłużą, to na 100% wykonają refarming do LTE. CDMA to technologia schyłkowa, LTE da efektywniejsze wykorzystanie tej częstotliwości. Pytanie, do czego wykorzystaliby LTE450. Ja obstawiam M2M i ew. VoLTE (gdy pojawią się telefony z obsługą LTE450). Dla VoLTE jest to pasmo wręcz idealne, zapewniłoby doskonałe pokrycie terenu i dobry zasięg w głębi budynków. Mogliby się chwalić usługami głosowymi VoLTE/HD Voice nawet w przysłowiowym środku puszczy. Dla M2M pasmo idealne również ze względu na zasięg, no i M2M nie wymaga dużych przepustowości, więc 4.5MHz blok LTE spokojnie dałby radę. Nie zakładam wykorzystania tego pasma w taryfach stricte internetowych ze względu właśnie na wąski blok, tylko 4.5MHz i relatywnie małą przepustowość. Choć z drugiej strony U900 jest na jeszcze mniejszym bloku, na dodatek dla dwóch sieci, a taryfy internetowe jednak mają tam dostęp... A L800 w Play czy u ZSZ to też podobny blok i wszystkich tam wpuszczają, nie tylko taryfy głosowe... Więc kto wie?

Niezależnie od wszystkiego, nie spodziewałbym się uruchomienia LTE450 wcześniej, niż za kilka lat. Obecnie mają dużo zasobów 800ki do wykorzystania/uruchomienia i to ich priorytet. A urządzeń obsługujących LTE450 wciąż jak na lekarstwo.
 #868439  autor: Mixiorek
 30 maja 2016, 19:11
Nowy prezes Orange PL:
"JF Fallacher
‏@fallacher

The coverage of @Orange_Polska network is getting better with over 400 BTS poles operating on 800/2600 MHz frequencies won in #LTE auction."

https://twitter.com/fallacher/status/737186945823080448

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #868517  autor: Mixiorek
 31 maja 2016, 12:13
http://www.telko.in/rzad-zapewnia-ze-z- ... -problemow

" Rząd zapewnia, że z telekomunikacją na ŚDM nie będzie problemów
31 maja 2016, 09:30

Marek Jaślan

Wczoraj w Krakowie odbyło się wyjazdowe posiedzenie rządowego zespołu ds. Światowych Dni Młodzieży. Dyskutowano o kwestiach związanych z bezpieczeństwem i logistyką lipcowego spotkania z papieżem Franciszkiem. Podczas spotkania omawiano także kwestie związane z zapewnieniem pielgrzymom łączności telekomunikacyjnej.

Podczas Światowych Dni Młodzieży zostanie zapewniona m.in. dodatkowa przepustowość sieci łączności, zarówno ogólnodostępnych telekomunikacyjnych, jak i niezależna łączność służb – informowali przedstawiciele rządowo-kościelnego zespołu ds. przygotowania tego wydarzenia.

Wiceminister cyfryzacji Witold Kołodziejski wskazał m.in., że dotychczasowe problemy polegały na trudnych inwestycjach operatorów telekomunikacyjnych – ze względu na obawy lokalnych społeczności o wzrost promieniowania elektromagnetycznego. Problem udało się jednak zażegnać. – Doprowadziliśmy do podpisania porozumienia między organizatorami ŚDM a teleoperatorami. Już możemy powiedzieć, że prace ruszyły – są zainstalowane dodatkowe stacje bazowe w Brzegach (10) i na Błoniach (2), są podciągnięte światłowody, jest zwiększona przepustowość i pojemność sieci w Krakowie i w okolicach. Dzięki tym działaniom będzie zagwarantowana dostępność do usług teleinformatycznych i do internetu podczas ŚDM - mówił Witold Kołodziejski.

Dodał, że resort cyfryzacji koordynuje działania związane z cyberbezpieczeństwem, i tak np. zidentyfikowano infrastrukturę krytyczną, skoordynowano kanały wymiany informacji o zagrożeniach, a specjalny zespół będzie przez 24 godziny na dobę dbał o cyberbezpieczeństw pielgrzymów.

Piotr Durbajło z Urzędu Komunikacji Elektronicznej dodaał, że trwają pracę mające na celu stworzenie dodatkowej infrastruktury telekomunikacyjnej oraz stworzenia niezależnej łączności służb i wolontariatu. Jednym z najważniejszych kanałów komunikacji z uczestnikami ŚDM będzie bezpłatny telefon informacyjny, dla przyjezdnych z poza Polski (+987) a także aplikacja „Pielgrzym”, która zostanie wkrótce uruchomiona.

Durbajło zaznaczył m.in., że dodatkowe stacje bazowe w Brzegach i na Błoniach mają nie tylko zapewnić dostępność do usług, ale przede wszystkim zapewnić dostęp do numerów alarmowych. Operatorzy zwiększyli też liczbę łączy dochodzących do krakowskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a same centra zwiększyły obsadę stanowisk obsługi. Dodał, że już działają zespoły monitorowania radiowego UKE, których zadaniem jest monitorowanie widma radiowego w Krakowie, a w czasie ŚDM będą pomocne w sytuacji ew. zakłócania pracy służb, organizatora czy np. mediów. Będą np. w stanie wykryć źródła takich zakłóceń i zareagować."

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #868640  autor: ja.michal
 31 maja 2016, 22:28
Pawel1945 pisze:Ciekawe co Orange zrobi z CDMA,może pójdą ,,ruskim tropem"?-http://www.telko.in/lte450-w-tele2-russia
Chyba Fińskim. ;) Pierwsza sieć komercyjna, która zrobiła refarming 450 do LTE, jest w Finlandii i mają tyle samo zasobów co Orange. Szału nie ma, ale lepiej niż CDMA.
kozien70 pisze:Orange będzie chciało przedłużyć posiadanie 450ki, bo wszystko zależy od kwoty, jaką beknie UKE.
Podobno jest z tym problem bo nie wiadomo na jakiej zasadzie to wyliczyć. Było o tym na telko.in.
kozien70 pisze:Ja obstawiam M2M i ew. VoLTE (gdy pojawią się telefony z obsługą LTE450). Dla VoLTE jest to pasmo wręcz idealne, zapewniłoby doskonałe pokrycie terenu i dobry zasięg w głębi budynków.
VoLTE na tej częstotliwości np. w górach byłoby idealne. Tylko właśnie sprzęt. Niewykluczone, że byłby na zamówienie, tylko w Orange i pewnie od Huawei.
kozien70 pisze:Nie zakładam wykorzystania tego pasma w taryfach stricte internetowych ze względu właśnie na wąski blok, tylko 4.5MHz i relatywnie małą przepustowość.
To pewnie priorytetami na poszczególne rodzaje SIM i konfiguracją sieci załatwiliby.

Sieć LTE450 w Finlandii nie wspiera VoLTE, ba, nawet nie da się wysyłać i odbierać SMSów. Tylko i wyłącznie transmisja danych. Zapewne nie musi tak być.
kozien70 pisze:A urządzeń obsługujących LTE450 wciąż jak na lekarstwo.
Chyba jeszcze mniej. ;) Jak napisałem wyżej, smartphony pewnie będą na zamówienie.
 #868650  autor: kozien70
 31 maja 2016, 23:10
ja.michal pisze:
kozien70 pisze:Orange będzie chciało przedłużyć posiadanie 450ki, bo wszystko zależy od kwoty, jaką beknie UKE.
Podobno jest z tym problem bo nie wiadomo na jakiej zasadzie to wyliczyć. Było o tym na telko.in.
:-)
http://www.uke.gov.pl/ogloszenie-o-konk ... -mhz-19826
ja.michal pisze:
kozien70 pisze:A urządzeń obsługujących LTE450 wciąż jak na lekarstwo.
Chyba jeszcze mniej. ;) Jak napisałem wyżej, smartphony pewnie będą na zamówienie.
W zasadzie to w grę wchodzi Europa Środkowo-Wschodnia + Skandynawia czyli kraje gdzie działało NMT 450, a potem (często nadal) CDMA 450. Tu jest lista operatorów CDMA450 planujących bądź już uruchamiających LTE 450:
http://ltemaps.org/home/lte-band/lte-450
Do tego można już dorzucić Brazylię, która chce uczynić z 450MHz jedno ze swych podstawowych pasm.
Myślę, że jest szansa, iż sprzęt nie będzie musiał być dedykowany i obsługa Band 31 pojawi się w standardzie, obok innych pasm.
Wszystko zależy od tego, w którą stronę pójdą operatorzy: LTE450 tylko dla M2M, czy coś więcej.
  • Strona 450 z 1158
  • 1
  • 448
  • 449
  • 450
  • 451
  • 452
  • 1158
  • 1
  • 448
  • 449
  • 450
  • 451
  • 452
  • 1158