DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 485 z 1158
  • 1
  • 483
  • 484
  • 485
  • 486
  • 487
  • 1158
 #876953  autor: Spacedust
 13 lip 2016, 18:39
Wyniki masz zbliżone, a nawet gorsze niż ja bez żadnej agregacji. W Poznaniu Orange postawił raptem dwie stacje LTE2600 i nic kompletnie nie robią. Ostatnio dostali zezwolenie na trzecią, ciekawe kiedy wstanie ;)
 #876955  autor: Fmobile
 13 lip 2016, 18:41
Pojawił się dosyć mocny sygnał T-M LTE 3/5 -99dBm, ale to chyba testowy L800 , bo bardzo wolno.
Obrazek

Orange wymuszone LTE 1800 1/5 -114dBm ( z tego samego nadajnika)
Obrazek

Całkiem dobrze Orange 3G -90dBm
Obrazek
Ostatnio zmieniony 13 lip 2016, 19:05 przez Fmobile, łącznie zmieniany 1 raz.

LTE 1800 -90dBm 2.5 km do stacji
Obrazek
 #876961  autor: Mixiorek
 13 lip 2016, 18:58
Spacedust pisze:Wyniki masz zbliżone, a nawet gorsze niż ja bez żadnej agregacji. W Poznaniu Orange postawił raptem dwie stacje LTE2600 i nic kompletnie nie robią. Ostatnio dostali zezwolenie na trzecią, ciekawe kiedy wstanie ;)
Cóż, widać Orange uważa, że ruch, który jest obecnie w Poznaniu nie wymaga 2600 lub że są pilniejsze miejsca.

Stacja na Hlonda jest w okolicy, w której nie za bardzo można wybudować kolejne stacje. Obsługuje ona spory obszar na nowych, niskich (4 kondygnacje) ale zwartych osiedlach mieszkaniowych, niedawno doszły też biura i jest w miarę nowy, prywatny szpital. W Warszawie i bliskiej okolicy (jeżeli się nie pomyliłem licząc) mamy 35 pozwoleń na LTE 2600.
Kozien70 i ja możemy potwierdzić, że zwykle reguła jest taka, że stacja do dwóch miesięcy od ukazania się pozwolenia UKE zyskuje nowe pasmo fizycznie. Nie dotyczy to LTE 800, na które Orange pozwolenia w Warszawie zyskuje ale nadal chyba tylko stacja w Józefowie je ma.
Nie mam aż tyle samo zaparcia by objechać wszystkie stacje z pozwoleniami ale te, które mam jakoś tam po drodze 2600 mają.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #876963  autor: f0ku5
 13 lip 2016, 19:19
harys pisze:
f0ku5isko pisze:Pytanie do kolegi Yanosek - skoro masz jakieś dane to czemu się nimi nie podzielisz? Jak na razie to tylko gdybanie, ciagle nic nie wiemy, a Orange ciagle uparcie twierdzi, ze to sa awarie co mnie osobiście juz denerwuje...
Zakładam że jest pracownikiem, albo współpracownikiem którejs ze Spółek z N!
Mnie kompletnie nie dziwi że nic więcej nie mówi, narażać własny tyłek tylko po to żeby internety uświadamiać?
Z tego co widzę to jest tu kilka podobnych osób na forum i jakoś niektórzy próbują dyskretnie przemycać pewne informacje. A takie ataki nie prowadzą do niczego innego jak do tego że tych informacji będzie coraz mniej,
Nie był to z mojej strony bynajmniej żaden atak. Po prostu wychodzę z założenia, że jeśli jestem pracownikiem jakiejś tam spółki to danych nie wynoszę na zewnątrz i siedzę cicho. Tutaj mamy sytuację w której Orange twierdzi, że to awaria, T-Mobile twierdzi, że to "modernizacja", a kolega Yanosek twierdzi, że wszystko jest w porządku.
Mnie - jak i pewnie całą masę innych klientów Orange - taka niewiedza po prostu denerwuje.
Doszło już do tego, że nie czekam na naprawę sieci (ale jaką naprawę? przecież Orange twierdzi, że wszystko jest OK :lol:) tylko po prostu na kolejną awarię.
 #876966  autor: Yanosek
 13 lip 2016, 19:36
Nigdzie nie napisałem że wszystko jest ok. Napisalem tylko że to nie jest awaria sama w sobie bo tutaj ona byla wynikiem rekonfiguracji i ja na to patrzę trochę z innej strony. Wszystko miało być ok ale nie poszło. W większości takich prac użytkownicy nawet nie są w stanie wychwycić lecz w tym przypadku ich zakres jest dużo większy więc i szansa że coś się nie uda również proporcjonalnie rośnie. Mam nadzieję że rezultaty wynagrodzą Wam niedogodności które teraz występują.

N! Project Engineer
 #876970  autor: f0ku5
 13 lip 2016, 19:42
OK, dzięki za taką ilość informacji. Dowiedzieć się pewnie co konkretnie jest robione i jaki będzie tego rezultat na pewno się nie da.
Pytanie moje na koniec - dlaczego takie Orange nie może się po prostu przyznać, że trwają prace i mogą wystąpić utrudnienia? Jak czytam profil na Facebooku w momentach występowania "awarii" to mnie krew zalewa z powodu niewiedzy tych ludzi, którzy nim zarządzają...
 #876972  autor: Yanosek
 13 lip 2016, 19:47
Generalnie na FB zarówno Orange jak i TM mało wiedzą ale Orange jest w tym przypadku mistrzem ze względu na swoje tajemnice pomiędzy wydzialami firmy.

N! Project Engineer
 #876973  autor: zajadacz
 13 lip 2016, 19:48
Taki jest PR. (Niedo)rzecznik też robi zasłonę dymną. Nikt nie przyzna się, że to modernizacja, bo będą szły (bardzo racjonalne) joby, jakim prawem śmią to robić w godzinach największego szczytu telekomunikacyjnego. A że całość przypadkiem zbiegła się ze spotkaniem NATO i atakiem na Netię, to się chyba wszyscy w N! cieszą, bo powstała teoria spiskowa, że to wina ruskich hakerów :D I nie zdziwię się, jak niedługo znowu dadzą jakiś darmowy pakiet internetu dla wszystkich, tylko po to, żeby przetestować wydolność sieci ;)
Edit: I czy te modernizacje nie mają czegoś wspólnego z przygotowaniem core sieci do zwiększonego ruchu podczas ŚDM?

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #876974  autor: f0ku5
 13 lip 2016, 19:54
Niech dają tego internetu bonusowego ile chcą, i tak mam go w pakiecie tyle, że nie wiem co z nim robić.
Jak żyję to nie pamiętam, żeby jakaś sieć po prostu mi nie działała, zawsze było wszystko w porządku, nawet w głupim Play'u. Natomiast to co się dzieje ostatnio to jakaś komedia. Robię coś na telefonie, pada mi LTE wraz z całą transmisją danych i jedyne co mogę sobie powiedzieć to "oho, znowu...". Naprawdę, nie jest to fajne.

Jak było wdrażane całe Networks to byłem "szczęśliwym" abonentem Play'a i wtedy cała ta modernizacja mnie ominęła. To co się dzieje teraz widzę natomiast pierwszy raz w życiu.
 #876975  autor: Spacedust
 13 lip 2016, 19:55
Mixiorek pisze: Cóż, widać Orange uważa, że ruch, który jest obecnie w Poznaniu nie wymaga 2600 lub że są pilniejsze miejsca.
O T-Mobile nie wspominam, zero totalne, zezwoleń kilkanaście i nic nie robią. Najbliższa stacja LTE800 - 46 km od Poznania !
 #876977  autor: Yanosek
 13 lip 2016, 19:56
Tak to właśnie jest. Profil FB robi się tylko po to żeby ludzie mogli tam sobie zgłosić awarię i usłyszeć kilka dobrych słów że zaraz wszystko naprawimy :-P ale ludzie prowadzący te profile nigdy nie są o niczym informowani. A darmowe pakiety to chyba dobrze że rozdają choć to głównie operator ma w tym interes bo przecież nie ma lepszego sposobu na przetestowanie sieci.

Z tym nic nie robią to trochę przesadzasz. Możesz podziękować pani Gaj.

N! Project Engineer
 #876978  autor: kozien70
 13 lip 2016, 20:00
@Yanosek - ogólnie wielkie dzięki za info.

W każdej dużej operacji technicznej mogą zdarzyć się rzeczy nieprzewidziane. W założeniu wszystko ma się udać bez problemów, a potem w praktyce wyskakuje jakaś nieprzewidziana skucha.
I jest to jak najbardziej OK, to się może zdarzyć.
Nie rozumiem tylko polityki informacyjnej obydwu firm, a zwłaszcza Orange. Zamiast dać jasny komunikat (przeprowadzane będą prace modernizacyjne, mogą pojawić się problemy, których będziemy starać się uniknąć, ale jakby co - z góry przepraszamy za usterki, w zamian damy Wam w nagrodę lepszą sieć) to błądzą jak dzieci we mgle, coś tam bełkoczą o awarii, a klienci wkurzeni plują na "ch...sieć". Kompletnie tego nie rozumiem.
Klienci (przynajmniej w większości) nie są aż takimi debilami. Jak ich się uprzedzi, że robimy rekonfigurację i mogą być awarie, ale finalnie będzie lepiej, to przyjmą to do wiadomości i jakoś zniosą usterki. A jak się im nie mówi nic, to klną na operatora i zła renoma idzie w świat.
Nie kumam tej polityki.
 #876997  autor: zajadacz
 13 lip 2016, 20:50
f0ku5isko pisze:Jak było wdrażane całe Networks to byłem "szczęśliwym" abonentem Play'a i wtedy cała ta modernizacja mnie ominęła. To co się dzieje teraz widzę natomiast pierwszy raz w życiu.
Akurat wdrażanie Networks! było bardzo bezbolesne w porównaniu do tych awarii. Jedynie były problemy z handoverami świeżo po modernizacji, ale o normalne, że nie wszystko da się przewidzieć podczas projektowania i w praktyce czasem wyjdzie, że trzeba zrobić jakieś zmiany.

Co do polityki informacyjnej to przypuszczam, że wszystko miało się udać i działać od razu. Nikt nie planował tej awarii, więc nie było potrzeby informowania o modernizacji i możliwych problemach.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #877001  autor: f0ku5
 13 lip 2016, 20:55
Ale na czym może polegać ta cała modernizacja? Zbyt duża awaria (i zbyt duża ich ilość), aby to była prosta sprawa. Ostatnia modernizacja jaką pamiętam to chyba zwiększenie bloku LTE do 15 MHz, które odbyło się w ogóle niezauważalnie.
Tutaj te jaja wyglądają co najmniej jakby się Orange całkowicie z T-Mobile łączyło, albo przynajmniej do tego przymierzało :lol:
Parę awarii Orange, jedna T-Mobile, czyli dotyczy to obu sieci.
 #877004  autor: habish
 13 lip 2016, 21:01
Panowie, panowie... żaden operator nie prowadzi rekonfiguracji podczas największego obciążenia sieci tuż przed weekendem, bez obrazy ale wasze rozumowanie jest naiwne.
Takie prace odbywają się w środku nocy gdy ruch jest najmniejszy.
Łykacie to co pisze Yanosek mimo że wcześniej udzielał się praktycznie tylko w wątku o przedłużeniu umowy w T-Mobile.
Samo Orange dla PR mogło napisać że problemy pojawiły się z powodu modernizacji sieci w celu polepszenia jej jakości i inne takie PRowe opowiastki ale napisali wprost że to awaria.
Coś się uwaliło, być może już we wspólnej części sieci, dlatego problemy u obydwu operatorów, to tylko elektronika, wszystko jest możliwe, naprawili, już jest ok.
 #877007  autor: zajadacz
 13 lip 2016, 21:04
@f0ku5isko: Uwierz mi, że konfigurując core sieci (łącza między NodeB a RNC i RNC a resztą sieci) można skopać dużo więcej niż robiąc modernizację tylko na radiu (np. poszerzenie LTE, albo wdrożenie U900). Trochę siedzę w sieciach komputerowych i mniej więcej wiem jak to działa i jak łatwo coś położyć. Wystarczy jeden źle skonfigurowany router BGP u dużego dostawcy i pół internetu w Europie może leżeć przez godzinę albo i dłużej. Nie wiem jaka jest wewnętrzna struktura sieci Orange i T-Mobie, jak jest zrealizowany system bilingowy, samo połączenie z internetem i sieciami innych operatorów, ale wiem, że przy tej skali stopień skomplikowania musi być dużo większy niż sieci internetowej mającej 1k klientów, którą czasem też nie jest łatwo zarządzać i potrafi się coś wyłożyć całkowicie niespodziewanie przy "prostych pracach modernizacyjnych".
@ Patryk7588: Czasem problemy wychodzą dopiero jak obciążenie sieci jest odpowiednio duże. Dlatego wyłożyło się podczas największego szczytu, a modernizację mogli np. robić dzień wcześniej w nocy. Co do teorii odnośnie modernizacji, to wydaje mi się być wiarygodna, dlatego, że wcześniej NIGDY nie miałem takich wyników speedtesta jak podczas darmowego weekendu z internetem.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #877010  autor: f0ku5
 13 lip 2016, 21:09
Patryk7588 pisze:Coś się uwaliło, być może już we wspólnej części sieci, dlatego problemy u obydwu operatorów, to tylko elektronika, wszystko jest możliwe, naprawili, już jest ok.
Jakby się wywaliło o obu to chyba by się wywaliło u obu na raz? Poza tym nie jest OK, Orange ma codziennie wieczorem problemy.
zajadacz pisze:@f0ku5isko: Uwierz mi, że konfigurując core sieci (łącza między NodeB a RNC i RNC a resztą sieci) można skopać dużo więcej niż robiąc modernizację tylko na radiu (np. poszerzenie LTE, albo wdrożenie U900). Trochę siedzę w sieciach komputerowych i mniej więcej wiem jak to działa i jak łatwo coś położyć. Wystarczy jeden źle skonfigurowany router BGP u dużego dostawcy i pół internetu w Europie może leżeć przez godzinę albo i dłużej. Nie wiem jaka jest wewnętrzna struktura sieci Orange i T-Mobie, jak jest zrealizowany system bilingowy, samo połączenie z internetem i sieciami innych operatorów, ale wiem, że przy tej skali stopień skomplikowania musi być dużo większy niż sieci internetowej mającej 1k klientów, którą czasem też nie jest łatwo zarządzać i potrafi się coś wyłożyć całkowicie niespodziewanie przy "prostych pracach modernizacyjnych".
Spokojnie, ja wiem, że tutaj 99% ludzi się na tym zna bardziej, niż ja :) Ja swoją wiedzę czerpię tylko i wyłącznie z tego podforum i muszę przyznać, że miło mi się czyta takie technologiczne wywody. Dlatego chyba też u mnie taka chęć poznania prawdziwej przyczyny tych problemów.
Ostatnio zmieniony 13 lip 2016, 21:13 przez f0ku5, łącznie zmieniany 1 raz.
 #877011  autor: Mixiorek
 13 lip 2016, 21:12
Napiszę tak, ta osoba moim zdaniem ma wiedzę i często, gęsto sprawdzone informacje. Rozszyfrujcie tylko skróty :)

"SiP
‏@stojeipatrze

W orange wczoraj MME zdechło a dalej DRFy. Zwykla awaria a nie atak isis #NATOSummit"

https://twitter.com/stojeipatrze/status ... 4938728452

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
  • Strona 485 z 1158
  • 1
  • 483
  • 484
  • 485
  • 486
  • 487
  • 1158
  • 1
  • 483
  • 484
  • 485
  • 486
  • 487
  • 1158