DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #219107  autor: emeswu
 05 wrz 2007, 19:26
Witam. Potrzebuje możliwie jak najwięcej informacji na temat urządzeń Ericsson RBS serii 2000. Sposób podłączenia, zasilanie, itp. Jeśli to możliwe najlepiej dostępne online. Ewentualnie papierowa dokumentacja, przy czym z informacją gdzie można taką nabyć i za ile :)

z góry dziękuje

ps. pierwszy post i zaraz czegoś chce... :)

 #219181  autor: tesla
 05 wrz 2007, 22:21
Przypomnij mi, RBS 2000, to taki duży zielony BTS z drzwiami które ważą 200kg, bo zawierają klimatyzację i wytrzymują ostrzał z broni myśliwskiej ? Po co ci to, w Polsce nie ma już takich BTSów (jak mniemam). :P

 #219216  autor: emeswu
 05 wrz 2007, 23:46
Powiem wprost, nie znam sie na tym ale potrzebuje informacji. Na jakim sprzecie stawia sie teraz BTSy. Firma chce mnie wysylac na wymiane sprzetu (z tego co wiem jest nokii a ma byc ericssona). Do tej pory zajmowalem sie sieciami i monitoringiem.
Praca ma byc w nocy, wylaczenie sprzetu, zamontowanie nowego, w razie niepowodzenia powrot do starego. Bede pewnie przeszkolony, nie boje sie wyzwania bo szybko sie ucze ale wolalbym miec jakis material przed czasem.

z gory dzieki za wszelkie informacje

 #219226  autor: tesla
 06 wrz 2007, 06:50
Nic nie obiecuje, zajmowałem się Ericssonem ~ 5 lat temu. Może znajdę jakąś płytkę CD...
A tak przy okazji, o jakiej sieci mowa?

 #219287  autor: emeswu
 06 wrz 2007, 14:35
Wydaje mi sie ze Plus (na 90%)

 #219292  autor: mariusz9a
 06 wrz 2007, 14:45
TimeSlot pisze:Po co ci to, w Polsce nie ma już takich BTSów (jak mniemam).
emeswu pisze:Wydaje mi sie ze Plus (na 90%)
Czyli z tego co rozumiem z tej Waszej rozmowy to Polkomtel chce wrócić do sprzętu którego już od dawna się nie używa? Ale po co w takim razie?

 #219295  autor: emeswu
 06 wrz 2007, 14:56
Nie, to nie tak. Ja nie jestem pewien jaki to sprzet. Wydawalo mi sie ze na takim sie stawia btsy. Mam nadzieje ze TimeSlot, napisze czego sie teraz uzywa, ewentualnie rzuci linkiem do dokumentacji.
Generalnie (z tego co wiem na dzien dzisiejszy) jest sobie bts zbudowany na sprzecie nokii ktory ma byc wymieniony na sprzet ericssona. Niestety modelu nie znam. I w tym jest problem.

 #219360  autor: krzykos
 06 wrz 2007, 18:23
A wiec tak:

1) jesli masz zrobic SWAPA z Noki na Ericssona - to na pewno bedzie to dla sieci Plusa i to na okreg na Pomorzu:)

co do serii 2000 - to nadal sie jej uzywa - tylko ze teraz instaluje sie RBS-y nowej generacji - jest to np, RBS 2206, RBS 2202 i sa nadal koloru zielonego:))

2) co do dokumentacji - nie mozna jej poprostu od tak kupic...., bo jest ona scisle chroniona i poufna i moze ja miec tylko certyfikowany instalator, lub tez bazowiec i utrzymaniowec ze sieci

3) SWAP to nie zabawa - tutaj nie jest tak ze sie nauczyc z kartki w 5 minut....

 #219362  autor: tesla
 06 wrz 2007, 18:29
krzykos pisze:co do dokumentacji - nie mozna jej poprostu od tak kupic
zresztą jak dokumentacji do pozostałych BTSów :-D,

Nie znalazłem nic elektronicznego, pewnie dlatego że na każdej stacji był fajny zielony manual :)

Ale nie poddawaj się, jak tylko nie będziesz musiał go dźwigać, to cała reszta z poziomu 'bazowca' jest całkiem przyjemna :D

Na końcu zdania dajemy kropkę, potem spację i zaczynamy z dużej litery. Proste?

 #219364  autor: krzykos
 06 wrz 2007, 18:31
TimeSlot pisze:
krzykos pisze:co do dokumentacji - nie mozna jej poprostu od tak kupic
zresztą jak dokumentacji do pozostałych BTSów :-D,

Nie znalazłem nic elektronicznego, pewnie dlatego że na każdej stacji był fajny zielony manual :)

Ale nie poddawaj się, jak tylko nie będziesz musiał go dźwigać, to cała reszta z poziomu 'bazowca' jest całkiem przyjemna :D

Na stacji masz manuale do RBS-ów starej generacji.... teraz się już nie zostawia dokumentacji do nowego typu.... chocby po to aby nie wpadła w niepowołane ręce...

 #219369  autor: tesla
 06 wrz 2007, 18:42
krzykos pisze:chocby po to aby nie wpadła w niepowołane ręce
oj te Twoje teorie spiskowe, co komuś z instrukcji wymiany TRXa :lol:

Na końcu zdania dajemy kropkę, potem spację i zaczynamy z dużej litery. Proste?

 #219380  autor: krzykos
 06 wrz 2007, 18:57
TimeSlot pisze:
krzykos pisze:chocby po to aby nie wpadła w niepowołane ręce
oj te Twoje teorie spiskowe, co komuś z instrukcji wymiany TRXa :lol:
zdziwilbys sie co ludzie potrafia wyrabiac na stacjach..... i nie sa wcale to inzynierowie - tylko jacys "zapalency", którym sie wydaje, że po przeczytaniu ksiazki wszystko wiedza i wszystko potrafia zrobic.... a potem stacja lezy przez pol dnia.....

bo ktos cos zle zrobil... lub tez jakas taka "osoba - inzynier- niezrzeszony" na dziko probowal sie douczyc na stacji..... w zyciu widzialem juz wiele i w sumie nic mnie nie zdziwi... ;-)

 #219382  autor: emeswu
 06 wrz 2007, 19:02
Nie mam zamiaru douczać sie na stacji :) Wiadomo że nie pojadę sam. Przez jakiś czas to na pewno tylko w charakterze obserwatora będę. Ale próbuję sam się czegoś dowiedzieć, jak działa to w praktyce.
A tak na marginesie: skąd czerpiecie wiedzę o gsm? Bo chyba na polibudzie takich nowości nie uczą. Konkretnie - strony, książki. Chętnie bym się zagłębił w temat.

 #219383  autor: krzykos
 06 wrz 2007, 19:04
emeswu pisze:Nie mam zamiaru douczać sie na stacji :) Wiadomo że nie pojadę sam. Przez jakiś czas to na pewno tylko w charakterze obserwatora będę. Ale próbuję sam się czegoś dowiedzieć, jak działa to w praktyce.
A tak na marginesie: skąd czerpiecie wiedzę o gsm? Bo chyba na polibudzie takich nowości nie uczą. Konkretnie - strony, książki. Chętnie bym się zagłębił w temat.

Nie twierdze że Ty bedziesz chcial sie "wbijac" :))) na stację:)
Wiedze czerpie ze szkolen u operatorów i z codziennej pracy na stacji:)) przy sieci:)

 #219386  autor: emeswu
 06 wrz 2007, 19:09
No dobrze ale kiedyś zaczynałeś - skąd podstawy? Na stację nie wysłali Cię chyba zielonego??

 #219391  autor: krzykos
 06 wrz 2007, 19:15
emeswu pisze:No dobrze ale kiedyś zaczynałeś - skąd podstawy? Na stację nie wysłali Cię chyba zielonego??
Ech... dlugo by tlumaczyc.... wiec moze po krotce.... najpierw trzeba miec wiedze...powiedzmy teoretyczna - czyli jakas szkola techniczna w kierunku telekomunikacji, potem przyjmujesz sie do firmy ktora np, pracuje dla operatora...... tam Cie ucza po kolei co masz robic ze sprzetem itd... a potem jak zdasz certyfikaty to sam zaczynasz robic stacje..:)))) oczywiscie w jakies firmie lub tez bezposrednio u opa - jesli sie tam zatrudnisz:) ot tyle....a reszta to nowe szkolenia - srednio co 3-4 miesiace...:))

A tak na marginesie bedziesz jako obserwator - to musisz jechac z jakas firma , ktora robi SWAP dla Polkomtela... znam ich chyba ze 2....:)) moze znam i Ciebie?:P
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2007, 19:18 przez krzykos, łącznie zmieniany 1 raz.

 #219392  autor: emeswu
 06 wrz 2007, 19:17
Dziękuję bardzo za wszystkie informacje :)

 #219395  autor: krzykos
 06 wrz 2007, 19:20
Nie ma problemu:) niestety nie jest tak latwo wejsc w branze GSM......ale jak juz sie dostaniesz to na pewno sie nie bedziesz nudzil, bo sprzet zmienia sie tutaj bardzo szybko i trzeba sie nonstop szkolic aby byc na biezaco:)

 #219447  autor: tesla
 06 wrz 2007, 22:32
Dziękuję bardzo za wszystkie informacje
welcome, choć pomoc raczej marna :wink:

Na końcu zdania dajemy kropkę, potem spację i zaczynamy z dużej litery. Proste?