DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #668959  autor: KSI
 19 paź 2013, 17:55
Czytając różne opinie na forach, w komentarzach, blogach itp. wyczytałem, że najlepszą infrastrukturę tzn. zasięg w kraju ma PLUS, co nie oznacza, że ta sieć ma najlepszy zasięg tam gdzie ja najczęściej przebywam, więc niekoniecznie musi być najlepsza.

Oprócz zasięgu ważna jest też jakość rozmów, która zależy od kodeków dźwięku stosowanych przez operatorów, zasięgu bo jak słaby to przerywa itp., od telefonu, HD Voice itp.

Czy ktoś w Was sprawdzał i porównywał, ma wiedzę na temat tego, jaki operator stosuje jakie kodeki i który jest najlepszy. Jaka sieć ma najlepszą jakość dźwięku przy założeniu, że zasięg w miejscu x, każda sieć ma taki sam a telefon działa sprawnie?

Temat bardzo mnie zainteresował z tego względu, że tak promowane i ostatnio popularne nju mobile podobno stosuje (a może całe orange), kodek dźwięku który sprawia, że jakość dźwięku jest gorsza niż w pozostałych sieciach, czy to prawda?

 #668965  autor: abramek92
 19 paź 2013, 18:31
W Polsce HD Voice uświadczysz tylko w dwóch sieciach:
TMobile - część 2G, oraz całe 3G
Play - całe 3G.


Jakość połączeń zależy od wielu czynników - zasięgu, technologii, telefonu, obciążenia stacji bazowych. Żaden operator nie ma w każdym miejscu takiej samej jakości, raz jest lepiej, raz jest gorzej.
 #668976  autor: ms93
 19 paź 2013, 19:25
KSI pisze:nju mobile podobno stosuje (a może całe orange), kodek dźwięku który sprawia, że jakość dźwięku jest gorsza niż w pozostałych sieciach, czy to prawda?
Z moich obserwacji wynika, że w Orange jakość połączeń jest zdecydowanie najgorsza. Jeśli mam problemy ze zrozumieniem rozmówcy, to tylko w przypadku połączeń z tą siecią - z innymi mi się to raczej nie zdarza.

Korzystam na co dzień z Playa i jakość jest dobra. Znacznie lepsza niż w Orange.
Zasięg 3G jest na tyle duży, że często zdarza mi się korzystać z HD Voice - różnica jest zauważalna nie tylko w przypadku połączeń z osobą także korzystającą z tego kodeku, ale również przy innych połączeniach. Przykład: dzwonię na stacjonarny (np. infolinia) i sieć zrzuca mnie na 2G, bo sygnał 3G osłabł - od razu gorzej słychać.
 #668977  autor: macc
 19 paź 2013, 19:36
ms93 pisze: Z moich obserwacji wynika, że w Orange jakość połączeń jest zdecydowanie najgorsza. Jeśli mam problemy ze zrozumieniem rozmówcy, to tylko w przypadku połączeń z tą siecią - z innymi mi się to raczej nie zdarza.
Mam inne zdanie i mimo to,że korzystam z virgin/play to uważam właśnie,że najgorszą jakość rozmów ma właśnie play.Dzwięk jest niewyraźny jakby przesterowany.
 #668978  autor: marcin1980
 19 paź 2013, 19:47
KSI pisze:Temat bardzo mnie zainteresował z tego względu, że tak promowane i ostatnio popularne nju mobile podobno stosuje (a może całe orange), kodek dźwięku który sprawia, że jakość dźwięku jest gorsza niż w pozostałych sieciach, czy to prawda?
NJU to Orange jak coś to całe Orange wraz z NJU. Aby uświadczyć rozmowy w HD VOICE musisz spełnić jeden warunek >> osoba z którą rozmawiasz musi mieć telefon w tej samej sieci co i ty << plus musicie mieć telefony obsługujące ta jakość rozmów w przeciwnym razie nici z tej technologii. I jak @abramek92 napisał to jak słyszysz danego rozmówce zależy od wielu czynników.
Jeśli korzystasz z HD VOICE a druga osoba nie korzysta z tej technologii to różnicy żadnej nie ma oprócz tego że siedzisz w sieci o większych możliwościach i szanse na zerwanie rozmowy są minimalne

Uśmiechnij się szkoda życia na głupoty

 #668991  autor: DanielR
 19 paź 2013, 20:51
KSI, tak jak już powyżej zauważyli koledzy, jakość rozmów, nawet w tym samym miejscu, nie jest cały czas taka sama. Nikt Tobie nie zagwarantuje przez cały czas, większość czasu, czy też jakikolwiek procent czasu korzystania z sieci, że podczas rozmowy będą występować optymalne warunki.
Teoretycznie, powtarzam teoretycznie jest tak, że najlepszą jakość połączenia, jak sam zresztą zauważyłeś, powinno zapewniać HD Voice w sieci 3G (przy założeniu korzystania przez obydwu rozmówców z przystosowanych terminali i byciu w tej samej sieci).

Czynników od których uzależniona jest jakość rozmowy istnieje na tyle dużo, że nie sposób Ci jednoznacznie odpisać. A jeśli znów ktoś się o to pokusi, obawiam się, że będzie to kolejny rozwlekły, wielostronicowy temat, w rezultacie którego i tak wzajemnie nie dojdziemy do wspólnych wniosków, a i Ty będziesz zagubiony.
Tego typu tematów było już sporo. Moim zdaniem nie ma sensu rozpoczynać kolejnego. :wink:

Z sieci komórkowych korzystam począwszy od 2004 roku.
Aktualny numer:
Era Tak Tak -> Play Fresh / Play na Kartę (MNP) -> Virgin Mobile (MNP)

 #669343  autor: ciekawy
 21 paź 2013, 17:02
coś w tym jest

O ma najgorszy dźwięk nawet na NetWorks,a na Virgin na zasięgu O już słychać lepiej, Plus nigdy nie słyszałem szumów,a w T tak,jak telefon jest między budynkami albo w budynku i zasięg zanika to w telefonie słychać szum,tego szumu nie syszałem nigdy w żadnej innej sieci,za to Play na swoim zasięgu 3G jest bardzo dobry,szkoda że ten zasięg jest głównie w miastah bo jakość jest super, zna ktoś nazwy tych kodeków stosowanych przez sieci ?

 #669361  autor: Flash999
 21 paź 2013, 17:57
ciekawy pisze:[...]zna ktoś nazwy tych kodeków stosowanych przez sieci ?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kodek_GSM

Ja słyszę o wiele lepiej na Orange, niż na roamingu. W Play na zasięgu Orange mam trzaski i muszę się nieźle skupić by coś zrozumieć.
Z Plusa mało co korzystałem więc się nie wypowiem.
Play - na zasięgu 3G macierzystym jest ok, a z HD Voice odjazd ale na roamingu to jest jak wspomniałem na początku.
T-Mobile - rozmowy są dobrej jakości, zależy do której sieci dzwonię i od zasięgu (czasem przerywania na minimalnym 2G).

Stacje bazowe w województwie podlaskim

 #669373  autor: ciekawy
 21 paź 2013, 18:14
a ja lepiej słyszę na roamingu Orange choćby z Virgin czy Play niż z samego Orange,może dziwne ale tak jest u mnie

Plus nie jest tak "cyfrowy" jak T-Mobile i może dzięki temu nigdy nie słyszałem szumów na słabym zasięgu jak w T-Mobile,jak jeszcze wziąć pod uwagę 3G Plusa to już jakość rozmowy jak na żywo

w Play nigdy nie słyszałem żadnych trzasków,zawsze rozmowa jest zrozumiała nawet na roamingu więc jak dla mnie Play jest w porządku

Orange najgorzej wypada w jakości chociaż na słabym zasięgu w budynkach i miedzy budynkami lepiej niż T-Mobile bo słychać rozmówce,a nie szumy, w T-Mobile w takich sytuacjach musiałbym powtarzać albo osoba po drugiej stronie musiałaby powtarzać bo przez ten szum T-Mobile jest jakiś pogłos echo szumu i tu lepiej wypada Orange

 #669390  autor: alkonauta
 21 paź 2013, 19:13
Na odcinku sluchawka-stacja bazowa mamy podstawowe kodeki FR i HR wraz z pochodnymi. A jak wyglada kodowanie dzwieku od stacji bazowej do centrali? Czy tu tez jakies sposoby kodowania sa majace na celu kompresje? Jak to technicznie wyglada - pytanie od laika.

 #669564  autor: Marcin_7
 22 paź 2013, 11:48
alkonauta pisze:Na odcinku sluchawka-stacja bazowa mamy podstawowe kodeki FR i HR wraz z pochodnymi. A jak wyglada kodowanie dzwieku od stacji bazowej do centrali? Czy tu tez jakies sposoby kodowania sa majace na celu kompresje? Jak to technicznie wyglada - pytanie od laika.
W telefonach GSM kodeki FR, HR, w GSM i WCDMA kodeki AMR i AMR-WB (konieczne przy HD - voice).

Potem do "centrali" juz innych kodekow nie ma. Uzylem cudzyslowia, bo teraz raczej klasyczne centrale MSC sa wypierane przez architekture warstwow: MSC servery odpowiedzialne za cala logike zwiazana z polaczeniem i Media Gatewayes (MGW) za switchowanie rozmow. Dane zwiazane z zakodowana rozmowa trafiaja do MGW i tam sa kodowane np. na standardowe PCM znane z sieci stacjonarnych ISDN.

 #669566  autor: alkonauta
 22 paź 2013, 11:58
Dzieki. Pytam bo zdarza mi sie ze niekiedy slysze rozmowce gorzej, pasmo dzwiekow o wysokich czestotliwosciach jest jakby sciete i bylem ciekaw czy w sieci nie kompresuja w pewnych sytuacjach rozmowy tak zeby zmiescic wiecej polaczen "na jednym laczu". Opisywana sytuacja pojawia mi sie relatywnie czesto gdy rozmowca jest w plusie a ja w play i nie ma to znaczenia jaki telefon mialem. Nawet rozmawiajac ze starej nokii 6150 rozmowca mowil: ej nie slysze cie mow glosniej. A te stare telefony nie mialy ani redukcji szumow ani nie bylo problemow ze zrozumieniem rozmowcy.

 #671076  autor: karoo
 28 paź 2013, 23:49
Witam!
Za pomocą jakiego programu możemy sprawdzić podczas rozmowy czy włączone jest HD Voice (kodek AMR WB)?