DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #669895  autor: user_delete19
 23 paź 2013, 20:32
Witam,
dzisiaj zauważyłem śmieszną przypadłość. Po pierwsze primo - będąc w roamingu Orange nie mogłem nawiązać transmisji danych - w zasięgu własnym było ok, w Orange żadna strona się nie otwierała. Po wtóre - jak już karta wskoczyła na zasięg Orange (HSPA+!) to trzymała się go kurczowo (przejechałem z centrum Jaworzna do Sosnowca więc po drodze trochę stacji minąłem ;) ), nawet włączenie trybu samolot nie pomogło. Musiałem dopiero ręcznie wymusić Play.

Ktoś może wyjaśnić te przypadłości? Dla mnie obie to spore nowum - nigdy z transferem w roamingu nie miałem problemu; wyjaśniajac - nie odznaczyłem opcji wyłączającej transfer w roamingu, jedyne co przychodzi mi do głowy to sms otrzymany wczoraj na kartę orange o rozpoczęciu modernizacji sieci w Olkuszu i możliwych problemach z dostępem?).
Co to trzymania się roamingu to też dziwne, bo zawsze preferowany był zasięg własny, nawet jeżeli był dużo słabszy....

 #669901  autor: badyl
 23 paź 2013, 21:03
Chyba zależy od lokalizacji ja obecnie także nie mam internetu na roamingu Orange.

Widocznie orange robi pod górkę, albo specjalnie albo coś namieszali.

Można składać reklamację w play, ale jeżeli na mapce masz zasięg - każą korzystać ze swoich nadajników.

 #669903  autor: user_delete19
 23 paź 2013, 21:05
ale ja nie korzystam celowo z zasięgu orange - po prostu teraz pracuję w 'piwnicy' i play się sam na orange przełącza bo nic innego tam nie łapie ;)

w sumie napiszę zgłoszenie - zobaczymy co odpiszą...

 #669945  autor: grzegi
 23 paź 2013, 22:43
Wojciech - ostatnio pytaliśmy człowieka od sieci w Play, jak to jest, że po zalogowaniu do sieci operatora roamingowego telefon trzymał się kurczowo zasięgu Orange/Plus, pomimo obecności nadajników Play. Odpowiedział, że tak jest to skonfigurowane, że telefon trzyma się zasięgu około godzinę, czy coś w tym temacie. Mają zmniejszyć ten interwał.

Nie ma w Twojej okolicy prac związanych z NetWorkS? Jeśli są, to brak dostępu do sieci to normalna przypadłość.

 #669947  autor: user_delete19
 23 paź 2013, 22:46
grzegi pisze:Odpowiedział, że tak jest to skonfigurowane, że telefon trzyma się zasięgu około godzinę, czy coś w tym temacie.
Hm... ale on u mnie trzymał się chyba nawet dłużej - jutro przetestuję bardziej bo zapewne schemat się powtórzy...
grzegi pisze:Niw ma w Twojej okolicy prac związanych z NetWorkS?
Toć napisałem:
wojciech pisze:jedyne co przychodzi mi do głowy to sms otrzymany wczoraj na kartę orange o rozpoczęciu modernizacji sieci w Olkuszu i możliwych problemach z dostępem?).
;)

 #669950  autor: grzegi
 23 paź 2013, 22:51
W każdym razie, z rozmowy można było wywnioskować, że trzymanie na zasięgu partnera roamingowego godzinę lub dłużej, to normalna sytuacja - tak jest skonfigurowana sieć/dostęp, żeby uwalniał się z zasięgu operatora po dłuższym czasie, a nie od razu po wychwyceniu zasięgu Play, aczkolwiek sytuacja jest różna dla różnych partii kart SIM.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2013, 22:53 przez grzegi, łącznie zmieniany 1 raz.

 #669951  autor: user_delete19
 23 paź 2013, 22:53
Hm, ale to się nie zgadza z moimi dotychczasowymi obserwacjami przechodzenia pomiędzy roamingiem a zasięgiem własnym - zawsze szybko wracało jak tylko pojawił się inny zasięg. Chyba, że to kwestia wydłużonego braku zasięgu własnego (bo wsześniej to była max kilkuminutowa przerwa w zasięgu a teraz kilka godzin nie ma zasięgu własnego)

 #669952  autor: grzegi
 23 paź 2013, 22:55
Jest tak jak mówisz - jeśli zasięgu własnego nie ma dłuższy czas, wtedy telefon dłużej przebywa w roamingu. Dokładnych interwałów Ci niestety nie podam. Dużo zależy też od konkretnych lokalizacji i wzajemnych relacji sąsiedzkich między BTS-ami.

 #669965  autor: user_delete19
 23 paź 2013, 23:15
eh... w sumie logiczne - unika skakania... byleby jeszcze wszystko (internet!) działało w roamingu jak powinno... :roll:

 #670013  autor: ja.michal
 24 paź 2013, 01:18
Ostatnio miewam problemy z transmisją danych w Play, ale odwrotnie czyli na roamingu Plusa. Połączenie można nawiązać, wiadomości dochodzą, ale transmisja danych nie działa. Po przelogowaniu ręcznie na Orange transmisja działa. Kilka dni są problemy potem kilka dni jest ok. I tak w koło Macieju.

 #670037  autor: Edmund
 24 paź 2013, 09:24
wojciech, ja sądzę, że to jednak będzie spowodowane tą modernizacją. Obecnie w Bytomiu, Tarnowskich Górach i Piekarach Śląskich robią modernizację i na 3G nie da się normalnie korzystać z neta - transfer jest powolny, albo w ogóle zerowy. O dziwo na 2G nie ma takiego problemu... Testowałem kartą Orange.
Ostatnio zmieniony 24 paź 2013, 22:40 przez Edmund, łącznie zmieniany 1 raz.

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #670093  autor: Gardzij
 24 paź 2013, 13:18
Ostatnio z roamingiem w Play mam same problemy. Na moim numerze nie działa transmisja danych w zasięgu sieci Orange w miejscowościach Sosnowiec, Będzin i Dąbrowa Górnicza. Niby transmisja zostaje uruchomiona lecz żadne pakiety nie dochodzą do urządzenia.
Zaś na numerze mojej dziewczyny jeszcze większe cyrki się dzieją. Ze względu na miejsce zamieszkania ustawiłem jej na sztywno Plusa. Wszystko dobrze chodziło przez kilka dobrych miesięcy. Ale w ostatnim tygodniu zaczęły dziać się cuda. Osoba dzwoniąca otrzymuje komunikat "Nagraj Wiadomość' ,a telefon leży obok z pełnym zasięgiem. Pomogło ustawienie na sztywno sieci Orange, lecz z zasięgu zadowolona nie jest. Nie wiem jak u niej z transmisją danych bo nie korzysta z internetu w telefonie.

 #670094  autor: user_delete19
 24 paź 2013, 13:20
Gardzij pisze:zasięgu sieci Orange w miejscowościach Sosnowiec, Będzin i Dąbrowa Górnicza.
Czyli coś się radośnie pokopało w okolicy... pewnie faktycznie 'usprawnienia' w postaci networks!...

 #670099  autor: grzegi
 24 paź 2013, 13:38
Gardzij pisze:Ostatnio z roamingiem w Play mam same problemy. Na moim numerze nie działa transmisja danych w zasięgu sieci Orange w miejscowościach Sosnowiec, Będzin i Dąbrowa Górnicza.
Panowie - wystarczy zerknąć na mapkę http://www.t-mobile.pl/pl/najlepszasiec i widać, że w miastach o których piszecie albo jest prowadzona modernizacja związana z NetWorkS! albo są one na granicy miejscowości w których modernizacja jest prowadzona, przez co konieczna jest rekonfiguracja BTS-ów i relacji sąsiedzkich.

To akurat nie jest to wina Play - w każdym innym mieście była podobna sytuacja z transmisją danych i zasięgiem, jeśli była lub jest wykonywana modernizacja, także uzbrójcie się w cierpliwość.

 #670101  autor: Gardzij
 24 paź 2013, 13:50
@grzegi

No tak rozumiem cie doskonale, ale w Sosnowcu modernizacja sieci zakończyła się we wrześniu. Rzekomo zostało już wszystko pięknie zmodernizowane i skonfigurowane (Słowa pani z Boku Orange).

Posiadam numer z Orange który wykorzystuje głownie do internetu i tam problemu z transmisją nie mam. Chodzi aż miło. Fakt we wrześniu chodziło to gorzej niż GPRS, ale po zakończeniu oficjalnie modernizacji wszystko zaczęło chodzić prawidłowo.

Wiec na karcie z Play też wszystko powinno chodzić dobrze. Ewidentnie winny jest któryś z operatorów, a nie infrastruktura ich sieci.

Dzisiejsza sesja na karcie z sieci Orange. Jak widać na załączonym obrazku sieć działa prawidłowo.

Obrazek

 #670116  autor: doktor
 24 paź 2013, 14:35
u mnie często będą zalogowany do Orange (karta play abo) nie połączy się z EDGE, jeżeli jestem pod HSPA+ to się łączy. Sam nie wiem dlaczego tak jest

https://www.speedtest.net/result/a/10352767239
LTE2600+LTE2100+LTE1800+LTE800+5G 3600

https://www.speedtest.net/result/15854998413.png
GPON w domu

 #670135  autor: grzegi
 24 paź 2013, 16:45
Gardzij pisze:@grzegi

No tak rozumiem cie doskonale, ale w Sosnowcu modernizacja sieci zakończyła się we wrześniu. Rzekomo zostało już wszystko pięknie zmodernizowane i skonfigurowane (Słowa pani z Boku Orange).

Posiadam numer z Orange który wykorzystuje głownie do internetu i tam problemu z transmisją nie mam. Chodzi aż miło. Fakt we wrześniu chodziło to gorzej niż GPRS, ale po zakończeniu oficjalnie modernizacji wszystko zaczęło chodzić prawidłowo.

Wiec na karcie z Play też wszystko powinno chodzić dobrze. Ewidentnie winny jest któryś z operatorów, a nie infrastruktura ich sieci.
Dwie rzeczy - sprawdzasz, czy z tą samą kartą SIM, na innym telefonie problem występuje - najprościej to wsadź tą kartę do modemu w którym działa zasięg Orange i sprawdź, czy modem się połączy - wybierz w opcjach manualnie Orange po włożeniu karty z Play. Wtedy będziesz wiedział, czy to nie wina karty i trzeba ją wymienić.

 #670172  autor: panasz
 24 paź 2013, 21:21
Z ciekawości postanowiłem też sprawdzić. Telefon firmowy w PLAY (sic!). Włączyłem transmisję danych w roamingu, ustawiłem na sztywno Orange 3G, odpalam neta i "Połączenie nie powiodło się" :) Po ustawieniu na sztywno Orange 2G internet działa. Z kartą Orange internet w 3G działa poprawnie, powiedział bym nawet, że śmiga jak ta lala. Sosnowiec jest już z miesiąc po optymalizacji, także ktoś tu coś kombinuje :)

 #670187  autor: Gardzij
 24 paź 2013, 22:16
@grzegi

Jestem pewien że to nie jest wina karty sim ani telefonu. Kartę sim sprawdziłem w modemie i również nie działa transmisja danych na zasięgu Orange. Dodatkowo dopytałem się znajomych którzy posiadają numer w Play i również potwierdzają moje słowa. Wiec panasz ma racje. Ktoś coś tutaj kombinuje. Wątpię aby to była awaria. Jutro będę miał trochę jeżdżenia wiec sprawdzę czy wyżej opisana sytuacja występuje w innych miastach. Z rana będę w okolicach Raciborza i Rybnika, a wieczorem w okolicach Częstochowy.

 #670239  autor: user_delete19
 25 paź 2013, 09:29
fun! dzisiaj telefon skacząc po zasięgach wskoczył na T-mobile... aczkolwiek po chwili (i komunikacie 'no line') poszedł do plusa ;)

a konsultant stwierdził, że to na pewno wina braku wlaczonej opcji 'tranmisja danych w roamingu' (pomimo zaznaczenia w oryginalnym zgloszeniu, ze na pewno telefon mam dobrze ustawiony i nie mam wlaczonych zadnych opcji blokujacych transfer danych) z kolei wyjasnienie o zasiegu bylo o tyle komiczne, ze konsultant sugerowal, ze to prawidlowe i telefon zawsze wybierze silniejszy zasieg partnera roamingowego... to nic, ze tam gdzie przebywalem w wielu miejscach play mial duzo lepszy zasieg wlasny... coz, poszła stricte reklamacja...