Dziś mam zamiar przedstawić Wam trochę szerzej telefon
BenQ-Siemens CL71
W skład zestawu wchodzą:
- Telefon BS CL71
- Ładowarka
- Bateria
- kabel USB
- stereofoniczny zestaw słuchawkowy z anteną FM
- płyta CD z oprogramowaniem
- 2 instrukcje obsługi (angielska oraz w moim przypadku turecka)
- karta gwarancyjna
Pierwsze wrażenia
Piękny klocek przypominający z profilu maszynkę do golenia w smutnym, czarnym kolorze ozdobiony srebrnymi dodatkami. Rozsuwam slider i… tak, jest duży. Wygodnie leży w dłoni, środkowy korpus, (na, którym znajduje się klawiatura) jest jasny, czuć wagę całej konstrukcji- 110g. Duży, jasny ekran rozświetla się, a klawisze nabierają błękitnego podświetlenia- nowocześnie i ładnie.
Ekran i klawiatura
Ten pierwszy jest wyraźny, odpowiednich rozmiarów, świetnie nasycony kolorami, bardzo jasny (można regulować podświetlenie) i ze standardową rozdzielczością 176x220 oraz 256.000 kolorów. Wyświetla 10 linii tekstu, wygaszasz z zegarem strasznie denerwuje- godzina cały czas jest lekko rozjaśniona- o ile w dzień tego nie widać o tyle w nocy daje całkiem dużo światła…
Ogólnie na wyświetlacz patrzy się bardzo przyjemnie.
Po krótkim naciśnięciu czerwonej słuchawki w stanie czuwania widzimy takie coś
Klawisze nawigacyjne są duże, głośne i mają bardzo wyczuwalny skok. Trochę latają na wszystkie strony (są i efekty- czerwona słuchawka ma swoje życie). ‘Strzałki’ mają przypisane do siebie funkcje. Np.długie przytrzymanie w górę daje wybieranie głosowe, krótkie dostęp do profili (tego nie da się zmienić). Prawo, lewo można sobie zaprogramować jednak wybór opcji jest dość ograniczony. Jako ciekawostka dodam, że gdy telefon jest zamknięty to nad prawym funkcyjnym widnieje skrót do odtwarzacza MP3, a gdy się otworzy mamy szybki dostęp do aparatu i jeszcze jedno: przytrzymanie w stanie czuwania prawej ‘kreski’ powoduje wyłączenie dźwięku.
Przyciski numeryczne z kolei mnie pozytywnie zaskoczyły. Nie przypuszczałem, że tak wygodnie można pisać sms-y na sliderze. Są one cichsze od kierunkowych, równie wygodne i posiadają efektowne, niebieskie podświetlenie. Do tego można jest zaprogramować tak jak nawigacyjne- ilość funkcji co prawda jest ograniczona ale to zawsze jakieś ułatwienie.
Dodatkowe klawisze po bokach służą do: (od)blokowania klawiatury i regulacji głośności- rozmowy, dzwonka lub radia czy odtwarzacza.
Podstawowe cechy telefonu
Telefon posiada oczywiście książkę telefoniczną (na 1000 pozycji) z wybieraniem głosowym. Do każdego wpisu można dodać: Nazwę, tel. komórkowy, tel. domowy, e-mail, wybrać grupę i nagrać komendę do ww. wybierania głosowego. To wszystko znajdziemy zapisując kontakt na pamięci telefonu. Dodając nowy wpis na SIM mamy tylko 3 możliwości: Nazwa, Numer i Grupa.
BenQ pisze SMSy, wysyła MMSy (wbrew obiegowej opinii ustawienia są dla każdego operatora) i dzwoni. O ile mój egzemplarz ma problemy z tymi rzeczami za sprawą gubienia zasięgu (co było wadą fabryczną o, której nie zostałem poinformowany podczas zakupu) o tyle jest jeszcze jedna irytująca sprawa: MMSy tylko do 100kb i co najgorsze jak otrzymamy jakies większe zdjęcie tudzież dzwonek nie otworzymy wiadomości.
Dźwięk z słuchawki jest głośny i wyraźny, nie ma, na co narzekać.
Wiadomości tekstowe może pisać normalnie lub przy pomocy całkiem sprawnie działającego w tym modelu słownika T9. Niestety pod koniec pierwszej wiadomości telefon zaczyna straaaasznie zwalniać, co powoduje poirytowanie… Maksymalnie da się napisać 9 smsów (to musi być katorga), nie ma licznika poszczególnych znaków tylko ogólnie, którego smsa piszemy.
Dzieki usługom CB możemy na wyświetlaczu sprawdzić gdzie jesteśmy.
Menu, soft, bateria
Wciskając srebrny klawisz na środku telefonu wchodzimy do menu. Znajdziemy tam 6 ładnych, animowanych ikonek. Poruszanie się po nim nie sprawia większych problemów, umieszczenie niektórych funkcji trochę komplikuje ergonomię.
Teraz kąsek dla przeciwników telefonów Siemensa, a obecnie BenQ-Siemensa. Mianowicie oprogramowanie i jego działanie…
Przyznaję bez bicia- jest kiepsko. Każda opcja wymaga chwilowego zastanowienia się przy pomocy debilnego gifu- wygląda on mniej więcej tak (w zalezności od czynności różni się tylko napisem np. włączanie lub zapisywanie):
Kasowanie 50 wiadomości zajmuje ~15sek.! Wyżej wspomniane spowalnianie podczas pisania ‘esek’ (mms, od razu zwalnia, bo trzeba załadować plik). Trzeba za to przyznać, że się nie wyłącza i nie zawiesza (o ile nie sprowokujemy tego np. włączając Javę podczas słuchania muzyki). Irytujące luki jak brak wysyłania kilku plików przez BT jednocześnie lub też kilku na raz kopiowania czy ten nieszczęsny obrazek podczas potwierdzania czynności. Ciekawą i na pewno dobrą rzeczą są pliki poufne. Aby do nich wejść należy wpisać kod telefonu. Jedna z rzeczy, które wywarły na mnie najlepsze wrażenie
Negatywną ciekawostką jest domyślne w każdym telefonie pojawienie się cyferki podczas pisania ‘eski’ po długim przyciśnięciu klawisza. Tu tego nie ma…
Baterii nie jestem w stanie ocenić, (choć jej 750mAh wygląda dość obiecująco), ponieważ, przez ciągłe poszukiwania zasięgu jest ona niemal cały czas podczas pracy.
Mi starcza na maksymalnie 2 dni (!) podczas może z 2 minut dziennie rozmowy min. 5smsów i do niedawna ok. 30min. słuchania radia/muzyki.
Multimedia
I teraz to, co w ostatnich telefonach najważniejsze: co i jak odtwarza.
No, więc formaty plików to: MP3, WAV, AMR, MID, 3GP. Nie wiem czy radzi sobie z MP4, podejrzewam, że tak, ale nie dane mi to było sprawdzić. Pliki można przechowywać na karcie pamięci typu microSD (do 512MB) niestety i w tym przypadku nie wiem jak telefon działa, bo nie mam jak tego sprawdzić. Jeśli dostanę do rąk tego typu pamięć dopiszę do testu działanie BenQ z takim ‘wynalazkiem’
Standardowo w telefonie są 24MB dla użytkownika.
Aparat 1,3 robi dobre zdjęcia. Rozdzielczości, jakie mogę wybrać to: 1280x960, 640x480 i mniejsze: 176x220 (na tapetę) oraz 176x144 (nie wiem, po co to, komu).
Dużo programów ułatwia wykonanie poprawnej fotografii: Auto, Noc, Tekst (nie wiem, o co w nim chodzi, makro to to nie jest), Niebo itd. Jakiś większych różnić podczas użycia ich nie widać, więc nie będę się na ten temat rozpisywał. Głupi patent z Sony Ericssonów wdarł się i do BenQ-Siemensa. Aby używać zoomu (3x, cyfrowy) należy zmniejszyć rozdzielczość zdjęcia… tragedia. Ton migawki można zmienić oraz co najfajniejsze wyłączyć, jest samowyzwalacz, znacznik czasu, można ustawić balans bieli, jasność itd. W tym przypadku BenQ stanęło na wysokości zadania!
Parę zdjęć dla rozeznania:
(bez trybu nocnego)
CL71 vs. K510i
Kamera mnie miło zaskoczyła. Po tragedii w CX75 tutaj film się nie tnie, nie ma takich pikseli i co najlepsze można używać zoomu podczas kręcenia sekwencji. Długość video ograniczona jest pamięcią telefonu/karty pamięci. Format nagrywania to 3GP w 4 różnych konfiguracja 176x144 zwykła i MMS oraz 128x96 zwykłe i MMS. Jeśli uda mi się załadować filmik gdzieś na serwer to będzie tu link do niego.
FILM 1 FILM 2 FILM 3
Odtwarzacz MP3 jest bardzo efektowny. Z wyglądu. Taki przerost formy nad treścią.
Nie ma przewijania utworu, sławna z S88 tylko jedna playlista (do tego nie wiem jak ona działa z microSD), korektor dźwięku, który raczej tylko w 2 ustawieniach polepsza dźwięk,
efekt dźwięku 3D (na słuchawkach wprost „genialne” echo się z tego robi…). Utwory można powtarzać lub odtwarzać losowo, a całe narzędzie zminimalizować. Podczas nadejścia połączenia lub smsa piosenka wyłącza się i należy jej słuchać od początku, nie od momentu przerwania. Pisząc wiadomość również dźwięk się wyłącza za to po wysłaniu wiadomości wraca do momentu ‘pauzy’. Głupi bug.
Radio FM jest dość dobrze zaplanowane. Ma pamięć do 20 stacji, może antena trochę za słaba. Co tu więcej pisać? Po prostu jest
Nie ma takich ‘udziwnień’ jak np. RDS. Można je zminimalizować, w przypadku otrzymania telefonu dolegliwości są podobne do tych z odtwarzacza MP3.
Odtwarzacz video i przeglądanie obrazów są na raczej niskim poziomie. Ani jednego ani drugiego nie można przybliżyć podczas oglądania ani przełączyć na pełen ekran.
Co ciekawe filmy można przewijać! I gdyby nie kumpel sam bym na to nie wpadł (po doświadczeniach z piosenkami byłem pewien, że filmu tym bardziej nie przewinę).
Java jest. Generacja 2.0, ograniczenie jednego pliku do 230kb i trzeba wkleić plik .jar i .jad.
Super utrudnienie. Gry 3D odtwarza, na pokładzie znajdziemy kręgle i tenisa.
Narzędzia
Bluetooth. Następna porażka, może troszkę mniejsza.. V1.2 jest trochę niedzisiejszy przyrównując do 2.0 w K750i. Stosunkowo szybki (40kb/s), ma idiotyczne parowanie celem zabezpieczenia telefonu i ogólnie to nic specjalnego, bo czasami wariuje i nie przyjmuje pliku…
Budzik ciekawy. Można sobie ustawić ich, aż 5 do każdego przypisując inny dzień tygodnia czy dźwięk!
Notatki, kalendarz czy kalkulator to raczej funkcje normalne. Prawie nie ma udziwnien, o ile nie to, że ten ostatni jest bardzo ubogi (/,+,-,*,.), a ten drugi zaczyna się po ‘angielsku’ od niedzieli. Wolałem to z Siemensa.
USB powoduje, że połączenie z komputerem jest bardzo proste. Telefon wykrywa jako osobne urządzenie. Niestety program do synchronizacji z komputerem (QSyncher CL71) nie działa. Za to ma ładną szatę graficzną.
Można wymieniać pliki, uzywać go jako modemu GPRS, MPT (nie mam pojęcia, co to jest) oraz nic nie robić po prostu go ładując. Jeśli podczas kopiowania zdjęć czy innych dźwięków nadejdzie telefon, połączenie z komputerem zostanie zerwane.
Pozostałe
Tu napiszę o różnych innych rzeczach wartych uwagi.
Dzwonki nadejścia telefonu można ustawiać, jakie się chce- MP3, mid itd.
Z SMSem już gorzej, bo mamy 12 melodyjek, spośród których musimy coś wybrać. Są tragiczne.
Fon może sam wyłączać się o określonych porach- po ustawieniu tego w opcjach oczywiście.
Do użycia mamy różne profile, nie wiem, po co w sumie tyle tego…
Można wybrać spośród 2 motywów: ciemnoczerwony i niebieski. Są wyraźne, ale nudne, brakuje swobody z SE czy starszych modeli niemieckiego producenta.
Metalowa obudowa, jest przyjemnie zimna, nadaje klasy temu telefonowi, a do tego odpowiedniej wagi- komórki nie powinny być lżejsze. Slider chodzi bez zarzutu, nie ma luzów i bardzo fajnie się nim bawi- duży plus.
O takich drobnostkach jak zmiana kodu telefonu, czy tekst na powitanie nie będę już pisał.
Brakuje uniwersalnego wejścia na miniUSB. Ułatwiłoby to trochę komunikację.
Podsumowanie
Telefon do wyglądania…, co innego można powiedzieć? Że chcieli dobrze, a wyszło jak zawsze? Nie sądzę. Szkoda, że na wyglądzie, teoretycznych funkcjach i niektórych fajnie działających w praktyce się kończy. Dobry telefon dla kobiet, bo nie oferuje jakoś szczególnie dużo. Cieszmy się, że w zestawie dostajemy słuchawki i kabel USB, bo wtedy model ten byłby praktycznie bezużyteczny…