Telefon dość kontrowersyjny, więc myślę że warto conieco o nim napisać. Możliwe, że wiele osób waha się z powodu ceny (szczerze powiedziawszy podejrzana na allegro).
Nie będę odbiegał od ustanowionego już standardu, do którego się wszyscy przyzwyczaili.
Słowem wstępu powiem, że w okolicach grudnia 2006 zobaczyłem po raz pierwszy zdjęcia tego telefonu oraz krótkie opisy i powiedziałem sobie, że będzie mój ale nie sprawdziłem wtedy ceny - w sklepach dostępnych kosztował ok. 1300-1500zł.
Design znany już z udanej serii V3 od producenta Motorola. Ten wygląd sprawdza się do dzisiaj i nadal przyciąga uwagę.
Zestaw składa się z:
- telefon Benq Siemens EF81
- bateria litowo jonowa o pojemności 950mAh
- kabel USB
- słuchawki stereo (oryginalne siemensa)
- ładowarka
- cd z programikami i sterownikami (ja akurat tego nie dostałem, a już sprzedawcy z allegro nie chciałem truć tyłka - wszystko jest na internecie dostępne).
Zestaw średni jak na tej klasy telefon (brak karty pamięci czy polskiej instrukcji) ale patrząc na cenę (ok. 375-400zł połowie 2007r) jest znośny.
Kilka słów wytłumaczenia co to się wogóle porobiło z tą marką i skąd taka cena na allegro zważywszy, że w salonie Era bądź co bądź abstrakcyjna cena ale jednak oscyluje w granicach 1699,00zł.
Otóż niemiecka fabryka, która produkowała te telefony po prostu zakończyła swoją działalności i pozbywali się zapasów jakie naprodukowali. Nie znam niuansów tego przedsięwzięcia ale z pewnością schodziły za grosze. Nie ma na nie gwarancji producenta, a jedyną o jaką się możemy postarać to gwarancja sprzedawcy allegro - podobno za 50zł mamy 2 letnią.
1. Pierwsze wrażenie, wykonanie i wygląd
Pierwsze i trafiające w sedno określenie to - on jest piękny. Chyba z tym się zgodzicie no chyba, że ktoś nie lubi klapek. Obudowa jest ze stopów różnych metali (aluminium, magnez).
Góra w kolorze srebrnym z frezowanego metalu. Weń wtopiony ekran (o nim później). Pod ekranem 3 klawisze sterujące odtwarzaczem i aparatem foto. Tył z czarnego metalu ze srebrnym logo BENQ SIEMENS. I gdy tak jest złożony to znajdziemy tam jeszcze niczym nieosłonięte oczko aparatu 2MPX.
Waga telefonu wg. mnie nie powinna być za mała ani oczywiście za duża, a EF81 sprawia przez swój ciężar wrażenie dość solidnego telefonu.
Wbrew opinii sprzedających telefon jest jednak duży. Juz złożona klapka zwiastuje monstrum po jej otworzeniu. I tak faktycznie jest. Dla małych ludzi będzie to utrudnienie dla mnie to są same zalety (mam 193cm wzrostu i trzeba liczyć proporcje choćby odległości ucha od ust). W dalszej części postaram się usprawiedliwić te gabaryty.
Tak mniej więcej wygląda przy uchu.
Złożona klapka rusza się delikatnie na boki od nowości. Po 4 miesiącach luz się nie powiększa. Rozłożona już jednak jest stabilna i brak luzów. Klapkę rozłożyć można w dwóch pozycjach. Pierwsza jest przydatna do wideorozmów bo budowa tego telefonu wraz z umieszczonym na przegubie klapki aparatem foto ułatwia właśnie rozmawianie gdy telefon może swobodnie leżeć na biurku.
Myślę, że to zdjęcie umiejscowienia kamerki pozwoli sobie to wyobrazić.
Kilku osobom rysują się zawiasy i nieapetycznie to wygląda. Albo feler produkcyjny albo dostał się tam jakiś twardy okruszek.
Brak przycisków po boku. Szkoda bo ułatwiałoby to np. przyciszanie/pogłaśnianie rozmowy.
2. Technikalia - wyświetlacz, klawiatura, głośniczek
Tutaj znajdujemy esencję tego telefonu.
- zewnętrzny 120x160x256tyś kolorów
- wewnętrzny 240x320x256tyś kolorów
Już zewnętrzny ekran daje nam możliwości jakie ma sporo jeszcze starszych komórek. Jest oczywiście trochę mały ale wystarczy na sprawdzenie kto do nas dzwoni, jaki utwór jest teraz odtwarzany. Służy również jako wyświetlacz aparatu fotograficznego.
Wewnętrzny tłumaczy natomiast gabaryty telefonu. Jest po prostu wielki na 2.2 cale wyświetla taka ferię kolorów i ostrości tego co widzimy na nim, że po przesiadce z Siemensa S65 (w którym nawiasem mówiąc ekran był też dobrej jakości) dostałem szoku.
Jego wielkość to oczywiście niemal same plusy. Redagowanie oraz odczytywanie wiadomości od SMS, przez e-mail po MMS ze zdjęciami jest bardzo wygodne. Przeglądanie zdjęć, oglądanie filmów, surfowanie po stronach internetowych szczególnie w ostatnio testowanej przeze mnie Operze 4.0 beta to taki pomniejszony PC. Ten ekran do tego został stworzony.
Tak to wygląda - http://www.operamini.com/beta/demo/
Dźwięki już zostały okrzyknięte jako bezapelacyjna i niepodważalna zaleta tego telefonu. MP3 grają czysto, głośno i nie charczą, a korzystając z zestawu głośnomówiącego naszego rozmówcę słychać wyraźnie.
W słuchawce rozmówca słyszy nas wyraźnie i my jego również jednak na nadmiar nagłośnienia nie będziemy cierpieć.
Jak byłem na imprezie w plenerze to nie mogłem się dogadać z kolegą, a wcześniej na S65 spokojnie.
Tutaj muszę niemal zawsze mieć głośniczek w słuchawce na 100% podczas gdy w innych telefonach dawałem na 60-70%
Klawiatura to znany z V3 płaski kawał metalu z wyodrębnionymi klawiszami.
BQ do wyodrębnienia zastosował bardzo wygodne gumeczki (te świecące na niebiesko), które oddzielają i nadają kształt klawiszą. Do klawiszy przyporządkujemy funkcje jakie chcemy. Są one uruchamiane po dłuższym przytrzymaniu danego przycisku klawiatury.
3. Multimedia
Odtwarzacze.
1.MP3 - na standardowych słuchawkach jest powiedzmy to sobie szczerze średniej jakości. Do tego nie mamy żadnego korektora dźwięku. Rekompensuje nam to całkiem nieźle dopasowany pod względem niskich i wysokich tonów ten standardowy. Raczej nikt nie narzekał na niego, a jakość dzwięku jest lepsza od Creativ MuVo. Więc dla audiofili to nie jest dobry odtwarzacz ale jeżeli ktoś chce posłuchać muzyki w czasie jazdy autobusem to się nie zawiedzie. Uboga jest również lista jaką możemy tworzyć, a praktycznie jej brak.
Jedyne co możemy stworzyć to swoją listę robiąc to manualnie. Czyli danego katalog danego wykonawcy i do niego kopiujemy pliki (nawet gdy w "moich plikach" one już są skatalogowane).
Ułatwia nam to późniejsze odtwarzanie ale odtwarzacz powinien korzystać z listy "moje pliki" i nie trzebaby się bawić w tworzenie tej listy.
2. 3GP, MP4 (i inne zawsze wymieniane, a nie wykorzystywane formaty) dzięki wyświetlaczowi to taki pomniejszony ekran LCD. Jakość obrazu powala. Procesor pozwala na odtwarzanie plików płynnie nawet w rozdz. 240x320.
Obejrzałem kilka pełnometrażowych filmów o teledyskach czy zwiastunach gier nie wspominając i było naprawde ciekawie.
Wady to powolne przewijanie oraz niemożliwość powrotu do miejsca w którym się ostatnio skończyło film oglądać. W połączeniu np. z przypadkowym wyłączeniem filmu w 60 minucie oglądania człowieka może delikatnie mówiąc zniechęcić do dalszego oglądania tegoż filmu.
3. Zdjęcia - też różne formaty - jpeg, bmp, itd. Co tu pisać. Ooo, jest możliwość autoprezentacji (zdjęcia lecą bez naciskania klawiszy).
4. Zakładki - czyli linki do internetu z jakimś filmikiem, mp3 czy obrazkiem. Nie korzystałem i nie wiem jak działa.
Za pomocą bluetooth możemy wysyłać, odbierać oraz komunikować się z różnymi urządzeniami. Sprawdzone i działa wyśmienicie. Nawet gry działają przez BT. Możemy razem grać z kolegą np. w bombermana (standardowa gra w EF81).
USB w wersji 2.0 pobiera z komputera pliczki mp3, filmy z prędkością 10MB/min.
Brak iRDA - może to być dość spora wada gdy nasi koledzy mają telefony tylko z taką możliwością wymiany danych.
4. Organizer
Standardowy jak w Siemensach.
- kalendarz - ustawiamy sobie terminy na kiedy i na którą chcemy.
- dyktafon do 150 minut.
- strafy czasowe - pomaga gdy podróżujemy lub gdy leci jakiś mecz na satelitce i chcemy sobie przeliczyć, o której będzie leciał w polskiej telewizji czy relacja z F1
- synchronizacja z kalendarzem oraz outlookiem
Brak notatnika razi. Ja sobie poradziłem wgrywając osobny jako aplikację JAVA.
A aplikacje JAVA to co sobie tylko zażyczymy to wgrywamy tym samym uzupełniając braki jakie nam zafundował producent.
5. Wiadomości
SMS - 755 znaków możemy zredagować co daje nam niecałe 5 SMS`ów. Jako ciekawostkę należy dodać, że gdy mijamy 160 znak telefon pyta nas czy nie chcemy skorzystać z MMS.
Oczywiście wysyłanie hurtowe również istnieje.
Mega wadą jest słownik T9 w polskiej wersji. Owszem jest ale brak słów jest po prostu rażący. Jest to spowodowane softem jaki jest wgrywany. Jest to ruski retail i tylko na nim telefon chodzi szybko. Czasami lepiej pisać SMS bez słownika T9.
MMS - standard. Wielkość pliku uzależniona od operatora.
e-mail - po skonfigurowaniu go napisanie i odbieranie maili jest proste jak na komputerze. Do tego synchronizacja z windosowskim outlookiem ułatwia nam np. utrzymywanie porządku wśród kontaktów.
6. Aparat foto i kamerka
2MPX pozwalają na zrobienie fotki 1600x1200. Jakość jest zadowalająca tylko i wyłącznie w dobrze naświetlonym pomieszczeniu bądź w słoneczny dzień.
Proszę kliknąć w link ponieważ są duże i nie chce aby się forum rozjechało
1. http://img267.imageshack.us/my.php?imag ... 081jn1.jpg
2. http://img505.imageshack.us/my.php?imag ... 083bk2.jpg
3. http://img239.imageshack.us/my.php?imag ... 061tb0.jpg
Tak jak wspominałem ekran zewn. służy do podpatrywania co uchwycimy po nacisnięciu migawki, której nawiasem mówiąc dzwięk jest drażniący i z poziomu menu go nie usuniemy :/
Brakuje również różncyh efektów. Tylko kolorowe zdjęcie i basta. Nie wiem kto korzysta z czarno białego lub sephi czy wypukłości no ale tutaj tego nie ma. Możemy jedynie ustawić rozdzielczości QVGA, VGA, 1.3MPX i 2MPX, miejsce zapisu karta lub telefon, balans bieli (wewn, zewn lub auto) i ustawienia migotania 50Hz i 60Hz albo wyłączone - to bardziej do filmów aby nie było pasków jak najedziemy kamerką na ekran TV lub monitora. Jest też samowyzwalacz.
Kamera to taki standard. Raczej do odtwarzania jedynie na komórce bo w komputerze to wygląda tragicznie bo maksymalna rozdzielczości to 176x144
W foto i kamerce są do ustawienia zoomy x7 ale w przypadku kamerki nie w czasie kręcenia.
Przy otwartej klapce rozmawiamy w wideorozmowie w sieci 3G tą samą kamerką, która w trakcie otwarcia klapki obraca się w naszym kierunku.
7. Ogólnie
Menu jest standardowe 3x4. Przemieszczanie po nim jest szybkie pod warunkiem, że nie zapchamy pamięci telefonu której jest 72MB, ale na starcie 40MB jest zapełnione przez system operacyjny oraz motywy, dzwięki i obrazki.
Motywów jest kilka. Zmieniają oczywiście wygląd menu, kolorystyke podmenu oraz dzwięki.
Są profile użytkownika ale brakuje samolotu. Myślałem, że to niedopatrzenie ze strony producenta ale jednak jest możliwość gdy w stanie gotowości (czyli po otwarciu klapki) chcemy wyłączyć telefon to jeszcze mamy do wyboru tryb bez sieci. Wtedy możemy korzystać z całego telefonu bez możliwości komunikowania się za pomocą sieci GSM i UMTS.
Taskhalder to taki fajny przycisk za pomocą którego możemy minimalizować różne zadania powieżone telefonowi gdy chcemy wykonać inna czynność. Przykład, słuchamy MP3 podczas przeglądania internetu, a właśnie nam się przypomniało, że musimy wysłać sms. Po jego napisaniu i wysłaniu sms wracamy do neta bez stracenia połączenia z netem, a w tle cały czas gra muzyczka.
O grach nie ma co pisać bo możemy sobie je wgrać tak jak programy o czym wspominałem w przypadku oprogramowania JAVA.
Książka telefoniczna jest taka jak w telefonach z górnej półki standardowa.
1000 pozycji, w każdej masę informacji o kontakcie. Przyporządkowanie zdjęcia do każdego z osobna bądź do grupy, osobno dzwięki oraz wywołanie głosem.
Zestaw słuchawkowy posiada tą wadę, że dzwonienie telefonu powinno być słyszalne tylko przez słuchawki, a nie normalnie z głośniczka. Oczywiście rozmowa jest już przeprowadzana tak jak ma być czyli tylko przez słuchawki.
Możliwość rozmawiania przez zestaw głośnomówiący, przeprowadzanie konferencji z kilkoma osobami równocześnie lub osobno. Wyłączenie mikrofonu również istnieje.
Denerwuje mnie, że gdy wykonuje połączenie nie mogę odrazu tego wykonać jako połączenia głośnomówiącego tylko mogę to zrobić dopiero w trakcie połączenia.
8. Największe wady - zauważone przez użytkowników
1. Są serwisy tych telefonów ale podobno działają bardzo opieszale. Do tego krótka gwarancja nieżadko miesięczna lub 3 miesięczna, a za dwuletnią trzeba dopłacać.
2. Dochodziły mnie słuchy, że sprzedają te telefony bez antenek GSM co powoduje nieprzydatność tego modelu do korzystania z tych sieci ale wtedy oddajemy go na gwarancji.
3. Wolo chodzące menu jak mamy zapchaną pamięć telefonu.
4. Częste problemy odczytywania plików które mają więcej niz 32 znaki w nazwie.
5. Drobne błędy z softem (zwieszanie sie telefonów, wolne działanie, zniknięcie historii połączeń).
Na każdy problem jest rozwiązanie ale już trzeba troszkę pokombinować z wgrywaniem albo programów albo reinstalacją softu co zwykłemu użytkownikowi się na pewno nie spodoba.
Bateria przy zabawie potrafi wysiąść po 1,5-2 dniach.
Ostatnio jednak zanotowałem rekord przy dość żadkim używaniu telefonu - 6 dób.
Dodane zdjęcia oraz poprawione większość błędów.
tekst: Krystian Stępień aka kaeres. wszelkie prawa zastrzeżone
zdjęcia telefonu: gsmonline.pl
zdjecia wykonane telefonem: Krystian Stępień aka kaeres. wszelkie prawa zastrzeżone.
Nie będę odbiegał od ustanowionego już standardu, do którego się wszyscy przyzwyczaili.
Słowem wstępu powiem, że w okolicach grudnia 2006 zobaczyłem po raz pierwszy zdjęcia tego telefonu oraz krótkie opisy i powiedziałem sobie, że będzie mój ale nie sprawdziłem wtedy ceny - w sklepach dostępnych kosztował ok. 1300-1500zł.
Design znany już z udanej serii V3 od producenta Motorola. Ten wygląd sprawdza się do dzisiaj i nadal przyciąga uwagę.
Zestaw składa się z:
- telefon Benq Siemens EF81
- bateria litowo jonowa o pojemności 950mAh
- kabel USB
- słuchawki stereo (oryginalne siemensa)
- ładowarka
- cd z programikami i sterownikami (ja akurat tego nie dostałem, a już sprzedawcy z allegro nie chciałem truć tyłka - wszystko jest na internecie dostępne).
Zestaw średni jak na tej klasy telefon (brak karty pamięci czy polskiej instrukcji) ale patrząc na cenę (ok. 375-400zł połowie 2007r) jest znośny.
Kilka słów wytłumaczenia co to się wogóle porobiło z tą marką i skąd taka cena na allegro zważywszy, że w salonie Era bądź co bądź abstrakcyjna cena ale jednak oscyluje w granicach 1699,00zł.
Otóż niemiecka fabryka, która produkowała te telefony po prostu zakończyła swoją działalności i pozbywali się zapasów jakie naprodukowali. Nie znam niuansów tego przedsięwzięcia ale z pewnością schodziły za grosze. Nie ma na nie gwarancji producenta, a jedyną o jaką się możemy postarać to gwarancja sprzedawcy allegro - podobno za 50zł mamy 2 letnią.
1. Pierwsze wrażenie, wykonanie i wygląd
Pierwsze i trafiające w sedno określenie to - on jest piękny. Chyba z tym się zgodzicie no chyba, że ktoś nie lubi klapek. Obudowa jest ze stopów różnych metali (aluminium, magnez).
Góra w kolorze srebrnym z frezowanego metalu. Weń wtopiony ekran (o nim później). Pod ekranem 3 klawisze sterujące odtwarzaczem i aparatem foto. Tył z czarnego metalu ze srebrnym logo BENQ SIEMENS. I gdy tak jest złożony to znajdziemy tam jeszcze niczym nieosłonięte oczko aparatu 2MPX.
Waga telefonu wg. mnie nie powinna być za mała ani oczywiście za duża, a EF81 sprawia przez swój ciężar wrażenie dość solidnego telefonu.
Wbrew opinii sprzedających telefon jest jednak duży. Juz złożona klapka zwiastuje monstrum po jej otworzeniu. I tak faktycznie jest. Dla małych ludzi będzie to utrudnienie dla mnie to są same zalety (mam 193cm wzrostu i trzeba liczyć proporcje choćby odległości ucha od ust). W dalszej części postaram się usprawiedliwić te gabaryty.
Tak mniej więcej wygląda przy uchu.
Złożona klapka rusza się delikatnie na boki od nowości. Po 4 miesiącach luz się nie powiększa. Rozłożona już jednak jest stabilna i brak luzów. Klapkę rozłożyć można w dwóch pozycjach. Pierwsza jest przydatna do wideorozmów bo budowa tego telefonu wraz z umieszczonym na przegubie klapki aparatem foto ułatwia właśnie rozmawianie gdy telefon może swobodnie leżeć na biurku.
Myślę, że to zdjęcie umiejscowienia kamerki pozwoli sobie to wyobrazić.
Kilku osobom rysują się zawiasy i nieapetycznie to wygląda. Albo feler produkcyjny albo dostał się tam jakiś twardy okruszek.
Brak przycisków po boku. Szkoda bo ułatwiałoby to np. przyciszanie/pogłaśnianie rozmowy.
2. Technikalia - wyświetlacz, klawiatura, głośniczek
Tutaj znajdujemy esencję tego telefonu.
- zewnętrzny 120x160x256tyś kolorów
- wewnętrzny 240x320x256tyś kolorów
Już zewnętrzny ekran daje nam możliwości jakie ma sporo jeszcze starszych komórek. Jest oczywiście trochę mały ale wystarczy na sprawdzenie kto do nas dzwoni, jaki utwór jest teraz odtwarzany. Służy również jako wyświetlacz aparatu fotograficznego.
Wewnętrzny tłumaczy natomiast gabaryty telefonu. Jest po prostu wielki na 2.2 cale wyświetla taka ferię kolorów i ostrości tego co widzimy na nim, że po przesiadce z Siemensa S65 (w którym nawiasem mówiąc ekran był też dobrej jakości) dostałem szoku.
Jego wielkość to oczywiście niemal same plusy. Redagowanie oraz odczytywanie wiadomości od SMS, przez e-mail po MMS ze zdjęciami jest bardzo wygodne. Przeglądanie zdjęć, oglądanie filmów, surfowanie po stronach internetowych szczególnie w ostatnio testowanej przeze mnie Operze 4.0 beta to taki pomniejszony PC. Ten ekran do tego został stworzony.
Tak to wygląda - http://www.operamini.com/beta/demo/
Dźwięki już zostały okrzyknięte jako bezapelacyjna i niepodważalna zaleta tego telefonu. MP3 grają czysto, głośno i nie charczą, a korzystając z zestawu głośnomówiącego naszego rozmówcę słychać wyraźnie.
W słuchawce rozmówca słyszy nas wyraźnie i my jego również jednak na nadmiar nagłośnienia nie będziemy cierpieć.
Jak byłem na imprezie w plenerze to nie mogłem się dogadać z kolegą, a wcześniej na S65 spokojnie.
Tutaj muszę niemal zawsze mieć głośniczek w słuchawce na 100% podczas gdy w innych telefonach dawałem na 60-70%
Klawiatura to znany z V3 płaski kawał metalu z wyodrębnionymi klawiszami.
BQ do wyodrębnienia zastosował bardzo wygodne gumeczki (te świecące na niebiesko), które oddzielają i nadają kształt klawiszą. Do klawiszy przyporządkujemy funkcje jakie chcemy. Są one uruchamiane po dłuższym przytrzymaniu danego przycisku klawiatury.
3. Multimedia
Odtwarzacze.
1.MP3 - na standardowych słuchawkach jest powiedzmy to sobie szczerze średniej jakości. Do tego nie mamy żadnego korektora dźwięku. Rekompensuje nam to całkiem nieźle dopasowany pod względem niskich i wysokich tonów ten standardowy. Raczej nikt nie narzekał na niego, a jakość dzwięku jest lepsza od Creativ MuVo. Więc dla audiofili to nie jest dobry odtwarzacz ale jeżeli ktoś chce posłuchać muzyki w czasie jazdy autobusem to się nie zawiedzie. Uboga jest również lista jaką możemy tworzyć, a praktycznie jej brak.
Jedyne co możemy stworzyć to swoją listę robiąc to manualnie. Czyli danego katalog danego wykonawcy i do niego kopiujemy pliki (nawet gdy w "moich plikach" one już są skatalogowane).
Ułatwia nam to późniejsze odtwarzanie ale odtwarzacz powinien korzystać z listy "moje pliki" i nie trzebaby się bawić w tworzenie tej listy.
2. 3GP, MP4 (i inne zawsze wymieniane, a nie wykorzystywane formaty) dzięki wyświetlaczowi to taki pomniejszony ekran LCD. Jakość obrazu powala. Procesor pozwala na odtwarzanie plików płynnie nawet w rozdz. 240x320.
Obejrzałem kilka pełnometrażowych filmów o teledyskach czy zwiastunach gier nie wspominając i było naprawde ciekawie.
Wady to powolne przewijanie oraz niemożliwość powrotu do miejsca w którym się ostatnio skończyło film oglądać. W połączeniu np. z przypadkowym wyłączeniem filmu w 60 minucie oglądania człowieka może delikatnie mówiąc zniechęcić do dalszego oglądania tegoż filmu.
3. Zdjęcia - też różne formaty - jpeg, bmp, itd. Co tu pisać. Ooo, jest możliwość autoprezentacji (zdjęcia lecą bez naciskania klawiszy).
4. Zakładki - czyli linki do internetu z jakimś filmikiem, mp3 czy obrazkiem. Nie korzystałem i nie wiem jak działa.
Za pomocą bluetooth możemy wysyłać, odbierać oraz komunikować się z różnymi urządzeniami. Sprawdzone i działa wyśmienicie. Nawet gry działają przez BT. Możemy razem grać z kolegą np. w bombermana (standardowa gra w EF81).
USB w wersji 2.0 pobiera z komputera pliczki mp3, filmy z prędkością 10MB/min.
Brak iRDA - może to być dość spora wada gdy nasi koledzy mają telefony tylko z taką możliwością wymiany danych.
4. Organizer
Standardowy jak w Siemensach.
- kalendarz - ustawiamy sobie terminy na kiedy i na którą chcemy.
- dyktafon do 150 minut.
- strafy czasowe - pomaga gdy podróżujemy lub gdy leci jakiś mecz na satelitce i chcemy sobie przeliczyć, o której będzie leciał w polskiej telewizji czy relacja z F1
- synchronizacja z kalendarzem oraz outlookiem
Brak notatnika razi. Ja sobie poradziłem wgrywając osobny jako aplikację JAVA.
A aplikacje JAVA to co sobie tylko zażyczymy to wgrywamy tym samym uzupełniając braki jakie nam zafundował producent.
5. Wiadomości
SMS - 755 znaków możemy zredagować co daje nam niecałe 5 SMS`ów. Jako ciekawostkę należy dodać, że gdy mijamy 160 znak telefon pyta nas czy nie chcemy skorzystać z MMS.
Oczywiście wysyłanie hurtowe również istnieje.
Mega wadą jest słownik T9 w polskiej wersji. Owszem jest ale brak słów jest po prostu rażący. Jest to spowodowane softem jaki jest wgrywany. Jest to ruski retail i tylko na nim telefon chodzi szybko. Czasami lepiej pisać SMS bez słownika T9.
MMS - standard. Wielkość pliku uzależniona od operatora.
e-mail - po skonfigurowaniu go napisanie i odbieranie maili jest proste jak na komputerze. Do tego synchronizacja z windosowskim outlookiem ułatwia nam np. utrzymywanie porządku wśród kontaktów.
6. Aparat foto i kamerka
2MPX pozwalają na zrobienie fotki 1600x1200. Jakość jest zadowalająca tylko i wyłącznie w dobrze naświetlonym pomieszczeniu bądź w słoneczny dzień.
Proszę kliknąć w link ponieważ są duże i nie chce aby się forum rozjechało
1. http://img267.imageshack.us/my.php?imag ... 081jn1.jpg
2. http://img505.imageshack.us/my.php?imag ... 083bk2.jpg
3. http://img239.imageshack.us/my.php?imag ... 061tb0.jpg
Tak jak wspominałem ekran zewn. służy do podpatrywania co uchwycimy po nacisnięciu migawki, której nawiasem mówiąc dzwięk jest drażniący i z poziomu menu go nie usuniemy :/
Brakuje również różncyh efektów. Tylko kolorowe zdjęcie i basta. Nie wiem kto korzysta z czarno białego lub sephi czy wypukłości no ale tutaj tego nie ma. Możemy jedynie ustawić rozdzielczości QVGA, VGA, 1.3MPX i 2MPX, miejsce zapisu karta lub telefon, balans bieli (wewn, zewn lub auto) i ustawienia migotania 50Hz i 60Hz albo wyłączone - to bardziej do filmów aby nie było pasków jak najedziemy kamerką na ekran TV lub monitora. Jest też samowyzwalacz.
Kamera to taki standard. Raczej do odtwarzania jedynie na komórce bo w komputerze to wygląda tragicznie bo maksymalna rozdzielczości to 176x144
W foto i kamerce są do ustawienia zoomy x7 ale w przypadku kamerki nie w czasie kręcenia.
Przy otwartej klapce rozmawiamy w wideorozmowie w sieci 3G tą samą kamerką, która w trakcie otwarcia klapki obraca się w naszym kierunku.
7. Ogólnie
Menu jest standardowe 3x4. Przemieszczanie po nim jest szybkie pod warunkiem, że nie zapchamy pamięci telefonu której jest 72MB, ale na starcie 40MB jest zapełnione przez system operacyjny oraz motywy, dzwięki i obrazki.
Motywów jest kilka. Zmieniają oczywiście wygląd menu, kolorystyke podmenu oraz dzwięki.
Są profile użytkownika ale brakuje samolotu. Myślałem, że to niedopatrzenie ze strony producenta ale jednak jest możliwość gdy w stanie gotowości (czyli po otwarciu klapki) chcemy wyłączyć telefon to jeszcze mamy do wyboru tryb bez sieci. Wtedy możemy korzystać z całego telefonu bez możliwości komunikowania się za pomocą sieci GSM i UMTS.
Taskhalder to taki fajny przycisk za pomocą którego możemy minimalizować różne zadania powieżone telefonowi gdy chcemy wykonać inna czynność. Przykład, słuchamy MP3 podczas przeglądania internetu, a właśnie nam się przypomniało, że musimy wysłać sms. Po jego napisaniu i wysłaniu sms wracamy do neta bez stracenia połączenia z netem, a w tle cały czas gra muzyczka.
O grach nie ma co pisać bo możemy sobie je wgrać tak jak programy o czym wspominałem w przypadku oprogramowania JAVA.
Książka telefoniczna jest taka jak w telefonach z górnej półki standardowa.
1000 pozycji, w każdej masę informacji o kontakcie. Przyporządkowanie zdjęcia do każdego z osobna bądź do grupy, osobno dzwięki oraz wywołanie głosem.
Zestaw słuchawkowy posiada tą wadę, że dzwonienie telefonu powinno być słyszalne tylko przez słuchawki, a nie normalnie z głośniczka. Oczywiście rozmowa jest już przeprowadzana tak jak ma być czyli tylko przez słuchawki.
Możliwość rozmawiania przez zestaw głośnomówiący, przeprowadzanie konferencji z kilkoma osobami równocześnie lub osobno. Wyłączenie mikrofonu również istnieje.
Denerwuje mnie, że gdy wykonuje połączenie nie mogę odrazu tego wykonać jako połączenia głośnomówiącego tylko mogę to zrobić dopiero w trakcie połączenia.
8. Największe wady - zauważone przez użytkowników
1. Są serwisy tych telefonów ale podobno działają bardzo opieszale. Do tego krótka gwarancja nieżadko miesięczna lub 3 miesięczna, a za dwuletnią trzeba dopłacać.
2. Dochodziły mnie słuchy, że sprzedają te telefony bez antenek GSM co powoduje nieprzydatność tego modelu do korzystania z tych sieci ale wtedy oddajemy go na gwarancji.
3. Wolo chodzące menu jak mamy zapchaną pamięć telefonu.
4. Częste problemy odczytywania plików które mają więcej niz 32 znaki w nazwie.
5. Drobne błędy z softem (zwieszanie sie telefonów, wolne działanie, zniknięcie historii połączeń).
Na każdy problem jest rozwiązanie ale już trzeba troszkę pokombinować z wgrywaniem albo programów albo reinstalacją softu co zwykłemu użytkownikowi się na pewno nie spodoba.
Bateria przy zabawie potrafi wysiąść po 1,5-2 dniach.
Ostatnio jednak zanotowałem rekord przy dość żadkim używaniu telefonu - 6 dób.
Dodane zdjęcia oraz poprawione większość błędów.
tekst: Krystian Stępień aka kaeres. wszelkie prawa zastrzeżone
zdjęcia telefonu: gsmonline.pl
zdjecia wykonane telefonem: Krystian Stępień aka kaeres. wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2007, 14:05 przez krs, łącznie zmieniany 4 razy.