DAJ CYNK
  • Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
 #110491  autor: Dragon
 01 paź 2006, 12:04
Nokia 7110 była swego czasu dość oczekiwanym modelem, spowodowane było to dość aktywną kampanią reklamową poprzedzającą wydanie telefonu, zaawansowanymi jak na ówczesne czasy rozwiązaniami oraz dość specyficzną obudową. Swego czasu był on odpowiednikiem np. Noki 7210 (wskazuje na to nawet nazewnictwo).

W pudełku wraz z telefonem znajdziemy:
-ładowarkę
-baterie
-instrukcje obsługi

Dość ubogi zestaw biorąc pod uwagę że był to telefon z wyższej półki, przydałby się zestaw słuchawkowy lub kabel do komputera (pod tym względem Nokia w przeszłości oszczędzała, poza tym telefon posiada podczerwień co tylko utwierdziło producenta w przekonaniu ze taki gadżet jest zbędny).

Pierwsze wrażenie- telefon nie należy do najmniejszych, przy wymiarach 125/53/24 mm trudno zmieścić go w mniejszej kieszeni, należy także pamiętać że telefon posiada zewnętrzną antenę więc do wysokości należałoby dodać jeszcze 17mm. Waga telefonu wynosi 141g, moim zdaniem taka waga jest idealna ponieważ zawsze czujemy telefon w kieszeni a mimo to nie ciąży nam on za bardzo. Co do wyglądu to wrażenie robi obudowa telefonu, w zależności od kąta pod jakim patrzymy nią zmienia ona kolor z zielonego na brązowy, z tego też powodu wielu osób nazywa ten telefon „kameleonem”.

Wyświetlacz jest niestety czarno-biały w erze MMS-ów, zdjęć w telefonach itp. jest to dość poważna wada. To co dla innych jest wadą dla innych jest jednak zaletą, ekran nie pobiera dużo energii, jest czytelny nawet przy silnym oświetleniu zewnętrzny, dodatkowo wszystkie litery są dość duże. Opisując wyświetlacz należy wspomnieć o jego wielkości, nie posiada on standardowych wymiarów 84x48 pikseli (taki ekran zastosowano np. w Noki 3310), a 95x65. Dzięki takiemu rozwiązaniu ekran potrafi pomieścić 6 linii po 16 znaków każda, z czego 2 pełnią funkcję informacyjną.

Klawiatura to właśnie to co wzbudza w telefonie największe zainteresowanie, w „stanie czuwania” jest ona zasłonięta klapką, natomiast po naciśnięciu srebrnego przycisku z tyłu telefonu (jest on łatwo dostępny, trzymając telefon znajduje się on pod palcem wskazującym) klapka odskakuje, towarzyszy temu dźwięk jakby przeładowania broni co jest dość charakterystyczne. Właśnie ze względu na te klapkę wiele osob myli ten telefon z słynna z Matrixa Nokia 8110. Kiedy już odsuniemy klapkę ukazują nam się klawisze numeryczne, są one dość wygodne jednak dostęp do „* ” oraz „ # ” jest dość niewygodny, przeszkadza wspomniana wcześniej klapka, moim zdaniem powinna się ona odsuwać trochę dalej. Kolejnym nietypowym rozwiązaniem jest Navi Roller, zamiast strzałek „góra, dół” zastosowano pokrętło, posiada ono dobrze wyczuwalny przeskok, dodatkowo pokrętło to można wcisnąć co powoduje zatwierdzenie danej opcji, całość pod względem działania przypomina rollery znane z myszek komputerowych. Komputerowych. Z dodatkowych klawiszy należy wymienić czerwoną oraz zieloną słuchawkę oraz dwa klawisze funkcyjne. Klawisze funkcyjne oraz roller są dostępne nawet kiedy klapka jest zamknięta. Dodatkowo klapka może służyć także do odbierania oraz kończenia rozmowy.

Menu to standardowe rozwiązanie producenta, poruszamy się po kolei po kategoriach, taka obsługa jest bardzo prosta dla użytkownika ale niezbyt efektywna. Można także zapamiętać nr każdej strony oraz podstrony i poruszać się po nim używając klawiatury numerycznej ale to rozwiązanie jest także dość utrudnione ponieważ telefon nie wyświetla, tak jak to miało miejsce w poprzednich modelach, numeracji określonego modelu (np. 5-3-1) co nie sprzyja takiemu korzystaniu z menu. Mówiąc o efektywności pracy z tym telefonem należy także wspomnieć o tym że telefon nie zawsze „nadąża” za użytkownikiem, dlatego też szybkie poruszanie się po menu jest bardzo utrudnione.

Książka adresowa pomieścić imponującą nawet jak na dzisiejsze czasy ilość wpisów- 1000. Do każdego kontaktu można przypisać trzy lub pięć numerów (pięć jeśli ilość kontaktów jest mniejsza niż 1000). Możemy określić także charakter danego numeru (domowy, faks, telefon komórkowy itp.). Dodatkowo do każdego kontaktu istnieje możliwość dopisania adresu e-mail, adresu domowego oraz krótkiej notatki.

Wiadomości- niestety ze względu na zastosowany wyświetlacz nie możemy odbierać ani wysyłać MMS-ów oraz EMS-ów, pozostają tylko SMS-y, wchodząc do menu wiadomości widzimy cztery foldery:
-Skrz. odbiorcza
- Skrz. nadawcza
-Archiwum
-Szablony
Czasami oprócz czterech wymienionych wyżej folderów wyświetlają się także nie przeczytane wiadomości dzięki czemu dostęp do nich jest łatwy i szybki. W zależności od oprogramowania w telefonie możemy zachować 50 lub 150 SMS-ów (jest to jedno z udogodnień oprogramowania 5.00 lub wyższy). Wiadomości możemy edytować na trzy sposoby. Pierwszy jest najmniej wygodny, po prostu litery są wyświetlane po prawej stronie ekranu a my roller-em wybieramy spośród wszystkich aktualnie potrzebną, wątpię żeby ktoś pisał w ten sposób całą wiadomość, nadaje się on tylko do wyszukania określonego znaku. Drugi sposób jest chyba najbardziej popularny, naciskając na dany klawisz określoną ilość razy wybieramy literę. Denerwujące jest tylko zastosowanie polskich znaków, zamiast ciągu liter a-b-c jest a-ą-b-c-ć , z tego względu zmieniłem w moim modelu język na angielski, wtedy wszystko jest dobrze. Trzecim sposobem edycji tekstu jest korzystanie ze słownika T9, jednak to udogodnienie oferują tylko wyżej wspomniane softy.

Transmisje danych możemy przeprowadzić w telefonie na dwa sposoby: poprzez kabel USB lub podczerwień, z komputerem możemy zsynchronizować kontakty oraz wpisy z kalendarza. Irda może służyć także do wysyłania wizytówek na inne urządzenia które obsługują format Vcard. Nadajnik została umieszczony na górze telefonu a uaktywnia się go w menu telefonu, całość jest bardzo łatwa w obsłudze.

Przeglądarka stron WAP jest niestety stworzona w technologii 1.1 co mocno ogranicza jej możliwości, dziś jest już praktycznie bezużyteczna ponieważ korzysta się z wersji 2.0 lub nawet przeglądarek HTML w telefonie.

Inne rzeczy warte wymienienia to:
- kalendarz - wygodny w obsłudze, mamy trzy możliwości wyświetlania ułożenie miesięczne, tygodniowe oraz dzienne.
- gry – fabrycznie są zainstalowane cztery Snake II, Rotation, Racket oraz Opposite niestety w telefonie nie zainstalowano Javy więc jesteśmy „skazani” na rozrywkę zaproponowaną przez producenta
- kalkulator
- budzik

Bateria- zastosowano ogniwo litowo- jonowe o pojemności 900mAh przy wysłaniu kilku wiadomości oraz przeprowadzaniu ok. 5 min rozmów dziennie telefon wytrzymuje 4 dni, należy jednak pamiętać że bateria w testowanym modelu ma już 5 lat więc czas czuwania znacznie się wydłuży po zakupie nowej. Pisząc o baterii należy także wspomnieć o jej dość znaczącym defekcie. Nie jest ona dopasowana idealnie, trochę „lata” i przy mocniejszym szarpnięciu może ona wypaść wyłączając telefon.

Nokia 7110 jest i była telefonem mało popularnym, jej główny konkurent Nokia 6210 wygrał walkę o klienta dzięki bardziej stonowanemu wyglądowi oraz mniejszym problemom z oprogramowaniem. Dzisiaj telefon można polecić fanom nietypowych rozwiązań tym bardziej że jego cena jest bardzo niska. Na aukcjach internetowych nie przekracza 80zł. Dodatkowym wydatkiem może być moim zdaniem konieczna aktualizacja oprogramowania do wersji 5.00 i wyższej, zyskamy dzieki temu kilka udogodnień i pozbędziemy się problemów tj. spowolnione menu.

 #110506  autor: adiq1033
 01 paź 2006, 12:43
Jak dla mnie,może być 5/5
Niektórzy mogą być wybredni,że nie pogrubiłeś,pochyliłeś czcionki w pewnych miejscach tekstu.W sumie mogłes tak zrobić...mogłeś :P

Zabrakło zdjęcia telefonu,ale da się temu zaradzić,proszę.
Obrazek

 #110536  autor: Dragon
 01 paź 2006, 14:40
to dlatego ze nie mam dzisiaj za duzo czasu na bawienie sie w pogrubianie i zdjecia, test napisalem wlasciwie wczoraj i jesli kogos interesuje jego bardziej wzbogacona wersja to tutaj jest mozliwosc sciagniecia pelnego pliku doc

 #110685  autor: Forest
 01 paź 2006, 23:03
Dobry test. Daje 9/10. Jeden w dół za brak zdjec. Ale tresc naprawde OK :wink: Pozdro :-)

HTC U12+ Black + Goodram 64GB USH-I U3 95/90MB