DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
  • Strona 63 z 179
  • 1
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 179
 #1010442  autor: iphoneski
 31 sie 2018, 18:56
@spotify Szczerze nie pamiętam, żeby play od początku komunikował coś o sieci. Najpierw było, że chcą mieć najtańsze usługi, potem o zasięgu 4 sieci było, dalej że nie chcą się z nikim ścigać w testach, w tzw międzyczasie HSPA nazwali 4G, dopiero od jakiegoś czasu informują o budowaniu, a dokładne dane co, kiedy i na kiedy podali niedawno.
Tego 11 tysięcy tak dokładnie na pół bym nie dzielił, bo są np stacje z nowymi pasmami dla T, a w O "Czerwony długopis" i rozbudowy brak, bywa też odwrotnie, chociaż taka sytuacja występuje (chyba) rzadziej.
W T masz ofertę za 25 zł ale promowana jest ta droższa, tak samo można powiedzieć, że w play masz tani net bo jest przecież DIL, ale w reklamach masz nowy abonament.
Każdy chce zarabiać, ale zobacz ile razy zmieniał się zarząd T, chyba sam z siebie się nie zmieniał tylko po prostu kogoś trzeba było za słabe wyniki wywalić. A co do podwyżek to się zgadzam, tanio już było i to dotyczy wszystkich.
 #1010453  autor: spotify
 31 sie 2018, 20:22
Play się nie chciał z nikim ścigać, bo miał za mało pasma i jest najbardziej obciążony. Stąd taka decyzja odnosnie testów.
11 tys stacji mniej więcej na pół. Czyli po 5,5tys dla Orange i dla TMobile. Co najwyżej 6 tys TMobile, 5 Orange. To, że Orange nie dowiesza anten nie znaczy, ze nie mają stacji. Dalej budują, może nie na taką skale jak Play bo nie muszą. N! już sieć ogólnopolską ma. Teraz tylko stara się łatać dziury.
Play ma małe szanse na przeskoczenie N! ale zblizyć się do nich może.

Nie interesują mnie zmiany personalne w Orange czy Tmobile. Ciężko jest zarządzać obcokrajowcowi jak nie zna realiów w Polsce. Play i Solorzowa sieć miała i ma inny komfort.
Zobacz sobie np w USA gdzie to Tmobile i zarządzanie to całkiem inna historia.
 #1010456  autor: WellDone
 31 sie 2018, 20:37
spotify pisze:
WellDone pisze: Odpowiadając na temat tego wątku, dla mnie najlepsza obecnie sieć to Play. Za technologiczny krok przed konkurencją, najlepszą apkę mobilną, zasięg wszystkich operatorów oraz coś co tygryski lubią najbardziej: największy progres w rozbudowie!
Można krytykować roaming krajowy za jego niedoskonałości, ale prawda jest taka, że to właśnie Play ma największy w Polsce zasięg internetu. Praktycznie w każdym miejscu kraju uda ci się odebrać maila, odczytać Twittera, przejrzeć ulubiony portal etc.
Każdy ma prawo tutaj napisać swoje odczucia odnośnie sieci bo po to ten wątek stworzono.
Ale:
1) Jaki krok technologiczny przed konkurencją?
2) Zasięg wszystkich opów? RK, net przycięty (raz 3 Mb/s, zaraz 1,5Mbs/ a teraz znowu 3Mb/s. Ja nigdy w Orange nie zleciałem poniżej 4Mb/s a przeważnie najsłabsze wyniki mam w okolicach 7-8Mb/s. Mało tego - rzadko kiedy nie widzę 3G albo LTE na telefonie)
3) Największy progres w rozbudowie? Gdzie Ty byłeś przed 2017r? Do tego roku to był najgorszy progres w historii.

Ma największy zasięg internetu ale jakiej jakości? To jakby powiedzieć, że kocham szybką jazdę a kupię Fiata Tipo w kombi bo potrzebny mi duży bagażnik.
Ad.1 Skrót myślowy, mimałem na myśli rozbudowę o wszystkie pasma, albo szybkie ich uzupełnianie.
Ad.2,3 Play-a próbuje co roku, przeważnie na kilka dni, bo później wywalałem kartę do śmieci. Sieć własna przytkana jak kibel po obiedzie tirowca, mizerne pokrycie i ciągły brak sieci przy próbie reselekcji/HO do RK. Tak było do tej pory. W tym roku jakość Play-a tak mnie zadziwiła, że przeniosłem tam swój główny numer :) Dostęp do LTE Orange, Volte, Vowifi, świetny system bilingowy i mega szybkie tempo rozbudowy - to główne argumenty za. No i fakt, że naprawdę rzadko zdarza się, że coś nie działa.
Co do limitu 3/1. Brak zasięgu Playa zdarza się już tak rzadko, że ten limit to DLA MNIE żaden problem. Do zastosowań typu streaming Apple Music (testowałem to nawet dzisiaj jeżdząc godzinę po krakowie na zmianę z wszystkimi Opami w RK), maila, twittera, rozmów VOIP w zupełności wystarcza. Nawet youtube w 480p daje radę. Inna sprawa, że mając jakiegokolwiek innego operatora w miejscu gdzie nie ma jego zasięgu to nie zrobię NIC. Jest różnica, prawda? ;)

Jak T-bombaj zmieni swoje dziadowskie systemy i rozbuduje się w pełni o L800 i L2600 to z chęcią do nich wrócę na testy, a kto wie, może i na stałe :)

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1010459  autor: iphoneski
 31 sie 2018, 20:42
@spotify Debilem nie jestem, wiem dokładnie dlaczego Play się ścigać nie chciał. Nawet chciałem na FB Gruszki napisać, że niby testy nie są istotne, a teraz jak któryś miesiąc z rzędu mają drugie miejsce w speedtest to post leci i jednak się chwalą ;)
@Welldone sam zwracałem na to uwagę nie raz - lepiej mieć net ograniczony do 3 mega niż nie mieć neta w ogóle. Oczywiście jeśli w miejscu zamieszkania jest jedynie RK to nie ma co się pakować w play. Moim zdaniem każda sieć powinna mieć RK choćby z jednym partnerem, bo niestety idealnej sieci nie ma.
 #1010509  autor: spotify
 01 wrz 2018, 00:34
@WellDone
Dzięki za merytoryczną odpowiedź
WellDone pisze:
Ad.1 Skrót myślowy, mimałem na myśli rozbudowę o wszystkie pasma, albo szybkie ich uzupełnianie.
A zastanawiałeś się, co by było gdyby tego nie robili? Już chodzi w miastach często słabo (u mnie np najgorzej z wszystkich sieci a praktycznie można powiedzieć że mają 4CA), bez modernizacji i dokładanie sprzętu byłoby game over.
Play-a próbuje co roku, przeważnie na kilka dni, bo później wywalałem kartę do śmieci. Sieć własna przytkana jak kibel po obiedzie tirowca
Mam to samo co dwa lata :mrgreen: I nadal to robię :)
Akurat dostęp do LTE Orange nie uważam za zaletę
Brak zasięgu Playa zdarza się już tak rzadko, że ten limit to DLA MNIE żaden problem.
Mam akurat inne zdanie. W miastach nawet brakuje zasięgu macierzystego. Zasięg uzupełnili głownie poza miastami, głównie tylko przy głównych trasach.
Aplikacje, które wymieniłeś nie są wymagające pod względem prędkości (Tym bardziej w dużym mieście, jak np Kraków.)i W3 czasami na 3G lepiej chodzi ;) Nie znam przypadku - mając Orange w 99% przypadków jak nie ma ich zasięgu, nie mają inne opy.

Nie można brać tylko pod uwagę TMobile. Ale zgoda - pisałeś, że Plusa miałeś więc nie będę tego wątku rozwijał. TMobile jak tylko będzie miał sam L1800 a nie dzielone z Orange oraz uruchomi L2100 to będzie już co najmniej na poziomie Play ;)

Ale spoko. Każdy wybiera jak mu wygodnie.
Koniec spamowania. Czas zając się ciekawszymi zajęciami jak spamowanie na telepolis. :-)
 #1010559  autor: SACZI
 01 wrz 2018, 13:07
Czy jest ktoś w stanie pokusić się o stwierdzenie, która sieć spośród 4 dużych operatorów,jest technicznie najlepsza?
Pomijamy kwestie zasięgu, oferty, podejścia do Klientów,osobiste preferencje i uprzedzenia.
Tylko aspekty techniczne.
 #1010560  autor: dominikm27
 01 wrz 2018, 13:15
Próbujemy na to pytanie odpowiedzieć od początku tego wątku :).
Jakbym miał to podsumować i dodać swoje doświadczenie od 1996 roku to wygląda to NA TEN MOMENT tak:

1. T-Mobile
2. Plus
3. Orange
4. Play


Historycznie do czasów Solorza Plus był niekwestionowanym nr 1 a patrząc w przyszłość może się okazać, że Play wyjdzie wyżej.
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2018, 13:24 przez dominikm27, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1010566  autor: spotify
 01 wrz 2018, 13:42
Kurde, pisałem z telefonu wieczorem i widzę, ile popełniłem literówek :shock:
I najgorsze, że już nie mogę poprawić :( Bezsensu...

Oceniamy średnią, bo w różnych miejscach może być że np Play rządzi a TM jest najsłabszy.
Zgadzam się z f0ku5. Z czego jeszcze trochę i Play zamieni się z Plusem
Co najciekawsze - większość ludzi narzekała na testy Tmobile, że nie są obiektywne a jak widać....jednak mieli rację. RFB również robił dla przykładu testy w Wawie i wyszło identycznie.
TM/O/Plus/Play. I od kilku lat jest taka kolejność, z czego różnice się po prostu zmniejszają.

Może DT ma za uszami ale technicznie są najlepsi. Ostatni Play obecnie ma już 2019r szansę wyprzedzić Plusa i gonić N! Najpierw dobrać się do skóry Orange, następnie TMobile. Czy mu się uda, czas pokaże :wink: Moim zdaniem nie ale.....właśnie pozostaje ALE :-)
 #1010570  autor: spotify
 01 wrz 2018, 14:04
Nie napisałem, że wyprzedzi tylko, że ma szansę.
A ma, ponieważ:
1) Więcej stacji bazowych niż Plus. Jeśli utrzymają tempo budowy, to na koniec 2019 ok 8 tys stacji
2) Nowsza sieć, inny i nowszy szkielet, więc pokrycie przy większej ilości stacji niż Plus ma szansę pokrycia większego terenu Polski
3) Zazwyczaj full wypas na każdej stacji, czego o Plusie nie można powiedzieć.

Z tego też względu ma szansę wyprzedzić Plusa. Czy mu się uda, dowiemy się w 2019 czy też 2020.
Wszystko zalezy od Plusa. Niech przestaną spać, pokrywają dziury (ok tysiąc stacji w skali kraju da bardzo dużo) i niech dorzucają swoje Mhz ukryte w szafie, to nie dopuszczą do sytuacji, aby ich Play wyprzedził. A gdyby wyprzedził, to na własne życzenie Solorza, bo moce przerobowe mają. Spadek za N! to tylko i wyłączenie wina Zygmunta!
 #1010571  autor: iphoneski
 01 wrz 2018, 14:12
SACZI pisze:Czy jest ktoś w stanie pokusić się o stwierdzenie, która sieć spośród 4 dużych operatorów,jest technicznie najlepsza?
Pomijamy kwestie zasięgu, oferty, podejścia do Klientów,osobiste preferencje i uprzedzenia.
Tylko aspekty techniczne.
Ale skoro pomijamy zasięg to jakie aspekty masz na myśli?
Bo jeśli ilość pasma to każdy ma mniej więcej tyle samo.
Jeśli chodzi o ilość nadajników to N.
Jeśli pytasz o najbardziej nowoczesną infrę to play.
A jeśli o system billingowy to na pewno nie t-m.
Cieżko na takie pytanie odpowiedzieć, ale gdybym już musiał to byłoby tak:
1: t ze względu na zasięg i średnie prędkości
2: play ze względu na rozbudowę, budowanie tam gdzie nikt inny nie ma zasięgu, te wysokie maszty i zwykle komplet pasm
3: plus ze względu na 20 MHz w paśmie 1800 - przy sprzęcie bez agregacji fajna sprawa
4: Orange ze względu na oszczędności - T cześciej dodaje nowe pasma na stacjach a O nie.
 #1010574  autor: habish
 01 wrz 2018, 14:24
@spotify
Ale miałeś pominąć kwestię zasięgu. :-)
1) w tej kwestii możesz mieć sporo racji, rok 2019 będzie bardzo ciekawy.
2) to jest MIT powielany na forum, Play ma ponad 10 lat, pozostali ponad 20 lat, ale jeśli ktoś myśli że w tym czasie nie odbywały się wymiany sprzętu u każdego z operatorów, to jest w błędzie.
Play ma nowszy software, billingi, to prawda, ale z tego co wiem Plus i Orange są w trakcie wymiany całego software, więc wkrótce i tutaj przestanie być to aktualne.
3) full mają w miastach (ewentualnie bez L2600) ale na terenach wiejskich już tak różowo nie jest.


Ja, jako zwycięzcę, wskazałbym na dzień dzisiejszy Orange.
Ogarnęli się z awariami które nękały ich dość często, z tego co czytam ogarnęli VoLTE i VoWiFi,
wprowadzili 256QAM, 4CA, mają najwięcej światłowodów, wdrażają nowy software.
 #1010576  autor: f0ku5
 01 wrz 2018, 14:47
Patryk7588 pisze:Ja, jako zwycięzcę, wskazałbym na dzień dzisiejszy Orange.
Ogarnęli się z awariami które nękały ich dość często, z tego co czytam ogarnęli VoLTE i VoWiFi,
wprowadzili 256QAM, 4CA, mają najwięcej światłowodów, wdrażają nowy software.
Tylko czemu tak oszczędzają...
 #1010579  autor: spotify
 01 wrz 2018, 15:01
@Patryk
Oceniłem średnią łącznie z zasięgiem. Nie ma sieci, nie masz możliwości z niej korzystać.
1) Zobaczymy. Play zasuwa. Reszta jak przyśnie, to będzie powtórka z historii. Olali P4 a dzisiaj jest największą siecią pod względem kart SIM
2) Nie wiem czy mit. Po pierwsze - 2o lat temu inaczej wyglądała zabudowa, infrastruktura drogowa, miasta. W3 raczej od lat korzysta ze stacji, które wybudowali wiele lat temu. Play buduje sieć obecnie, więc inaczej zarządza swoim zasięgiem. Wystarczy zobaczyć większe miasta, gdzie kiedyś inaczej wyglądała zabudowa. Dzisiaj wygląda inaczej i P4 ma "lepsze" lokalizacje. Nie zawsze ale często się zdarza.
Mówisz o systemie czy o całej sieci? Bilingi i inne "bzdety" mnie nie interesują. A TMobile śpi? Od lat gadają, że mają zmienić i jak?
Trzeba wziąć po uwagę, że sieć mobilna dzisiaj to głowny chleb TM i Play. Plus i Orange mają jeszcze inne usługi.
Problem z TM polega na tym, że nie mają forum, bloga i nic w sumie nie wiemy, co mają w planach
3) I tak mają wiekszy "wypas" jak W3. Już same wielkie stacje po 60m robią swoje, gdzie W3 ma częściej mniejsze.

Czy Orange zwycięzcą? Wątpie. Od lat oszczędzają. Mają najmniej pasma. To firma, która jest jeszcze komuną, gdzie mają najwięcej pracowników ze wszystkich opów. Sam France Telekom nie jest tak oszczędny. To wszystko wina Orange Polska.
Czas pokażę i uważam, że jeśli W3 nie przyśnie, to Play nadal będzie ostatni.
 #1010584  autor: iphoneski
 01 wrz 2018, 15:40
@spotify Pewnie znowu napiszesz, że jestem fanatykiem, ale trudno. Moim zdaniem play pod względem zasięgu zbliży się znacznie do plusa już do końca tego roku. Dopiero uruchomili 500 tych nowych stacji przewidzianych na ten rok a już widać wyraźną poprawę, a jeszcze ok 700 albo 750 stacji do końca roku ma być, czyli więcej uruchomią niż uruchomili. Co do przyszłości to do 2020 jeśli będzie tak jak jest to będziemy wybierać najlepszego pomiędzy play i t-m.
 #1010587  autor: spotify
 01 wrz 2018, 15:51
Jeśli będziesz tak pisał, jak przez ostatnie kilka dni, nie będę miał ku temu powodu.
Jak napisał @Patryk - rok 2019 może być bardzo ciekawy.
Na ten moment może być tak jak piszesz - walka po 2020 o miejsce numer 1 może się odgrywać między TM a Play. Czas pokaże.
  • Strona 63 z 179
  • 1
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 179
  • 1
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 179