strasznie cieniutko z Wikipedii wyjaśnione jest to pojęcie. Moim zdaniem, ten kto, to pisał nie za bardzo ma pojęcie o tej technologii. Notabene, moim zdaniem lepszej od GSM (choć, praktycznie, to tylko amerykański odpowiednik GSM'u w duużym uproszczeniu).
Ja, w takim razie troszkę sobie pozwolę rozszerzyć temat bo swego czasu interesowałem się CDMA jak i jej jedynym operatorem w Polsce - siecią Sferia (czyli firma Polpager).
CDMA jest to Code Division Multiple Access - technologia wielodostępu z podziałem kodowym (zwana także technologią rozproszonego widma). Jest stosowana w systemach telefonii komórkowej. Wielodostępność oznacza możliwość obsługi wielu użytkowników jednocześnie, tzn. że duża grupa użytkowników może wspólnie wykorzystywać grupę panałów radiowych. Dowolny użytkownik może uzyskać dostęp do kanału niewykorzystanego w danym momencie przez innych współużytkowników. W systemie CDMA, zamiast odrębnych częstotliwości radiowych, w celu rozróżniania poszczególnych użytkowników systemu stosuje się niepowtarzalne kody cyfrowe, która są wspólnie wykorzystywane przez stację bazową i stację ruchomą (terminal). Kody cyfrowe noszą nazwę "pseudolosowych ciągów kodowych". Istnieje kilka rodzajów CDMA (o czym później). W telefonii komórkowej jest stosowany wielodostęp o bezpośredniej sekwencji: DS-CDMA. Wszyscy użytkownicy systemu pracują w szerokim paśmie na tej samej częstotliwości nośnej (1.25MHz). Kanały ruchu tworzy się, przydzielając każdemu użytkownikowi odrębny kod, który jest mieszany z sygnałem użytkowym i nadawany w całej szerokości pasma. Kod cyfrowy charakteryzuje się silną autokorelacją i jednocześnie szczątkową korelacją skrośną względem innych kodów tego typu. Po stronie odbiornika sygnał jest ponownie mieszany z kodem charakterystycznym dla konkretnego odbiornika. Jeżeli, jest to ten sam kod, z którym sygnał użytkowy zmieszano po stronie nadajnika; następuje efekt wzmocnienia pierwotnego sygnału użytkowego (efekt autokorelacji). Każdy odbiornik niebędący adresatem przekazu radiowego, wymiesza odebrany sygnał z własnym (innym) kodem. Dzięki szczątkowej korelacji skrośnej pomiędzy różnymi kodami nastąpi silne wytłumienie sygnału użytkowego. Maksymalna liczba kanałów ruchu (par użytkowników) przypadających na jedną nośną zależy od sytuacji na każdym kanale. Mamy tu do czynienia z koncepcją łągodnego przeciążenia, według której w razie potrzeby dodatkowa para użytkowników zostanie obsłużona co jednak odbywa się kosztem jakości pozostałych rozmów. CDMA jest techniką rozproszonego widma częstotliwości co oznacza że informacja zawarta w sygnale użytkowym jest rozpraszana na szersze pasmo niż pasmo sygnału pierwotnego. W połączeniach CDMA głos ludzki jest zamieniany na strumień danych cyfrowych o prędkości 9.6kb/s. Strumień ten, zostaje następnie rozproszony po całym widmie częstotliwości nośnej, osiągając prędkość transmisji 1.25mb/s. Rozproszenie to, polega na poszatkowaniu powolnego strumienia danych cyfrowych (odpowiednik głosu rozmówcy) za pomocą szybkiego strumienia kodu cyfrowego, unikalnego dla danego kanału ruchu. Te poszatkowane bity danych są nadawane wraz z sygnałami pozostałych użytkowników danej komórki. Podczas odbioru sygnału kody są usuwane z pożądanego sygnału, co zapewnia rozdział użytkowników i przywrócenie pierwotnej prędkości transmisji (9.6kb/s).
CDMA jest także określana mianem Spread Spectrum, oznaczającym nową postać usług telefonii cyfrowej. Według Motoroli, CDMA jest technologią rozciągnięcia pasma, która przydziela kod wszystkim bitom mowy, wysyła zaszyfrowane transmisje zakodowanej mowy bezpośrednio i wydziela mowę w pierwotnej postaci.
Główną korzyścią CDMA, jest wzrost pojemności (10x w stosunku do technilki analogowej) i bardziej wydajne wykorzystanie pasma.
Najważniejsze, w technologii CDMA są trzy cechy, które podnoszą jakość systemu:
1. cecha łagodnego przekazywania, która powoduje, że połączenie jest zrealizowane przed zakończeniem ręcznej manipulacji przy aparacie telefonicznym
2. zmienna szybkość kodowania głosu, umożliwiająca transmisję mowy tylko z taką szybkością, jaka jest niezbędna w celu uzyskania wysokiej jakości połączenia. Pozwala to zachować na dłużej baterię zasilającą aparat telefoniczny.
3. wielokanałowa technika przetwarzania sygnału, zapewniająca wzrastającą integralność sygnału.
4. niezakłócona transmisja: głosy rozmówców brzmią czysto
5. całkowita poufność przepływu informacji: dzięki kodowaniu każdego połączenia podsłuchanie pojedynczej rozmowy telefonicznej praktycznie jest niemożliwe; ponadto urządzenie abonenckie reguluje swoją moc 800 razy na sekundę, dlatego nawet znajomość indywidualnego kodu rozmowy nie pozwala na podsłuch;
Dodatkowe korzyści dla abonentów to zwiększony czas rozmowy w przypadku przenośnych telefonów, bardziej bezpieczna transmisja oraz specjalne opcje - transmisja danych, integracja transmisji danych i głosu, usługi faksowe i inne.
Mówi się też, że systemu CDMA oferują 20-krotnie większą pojemność niż konwencjonalne systemy komórkowe (np. GSM), przez przydzielenie specjalnego, elektronicznego kodu (o czym było pisane wyżej) do każdego sygnału połączenia telefonicznego, co umożliwia większej liczbie połączeń zajęcie tej samej przestrzeni. Proces użycia podzielonego pasma częstotliwości w połączeniu z poszczególnymi kodami korelacyjnymi jest znany jako CDMA.
Jako ciekawostkę, podam również że...
CDMA była początkowo używana przez amerykańskie wojskowe służby wywiadowcze. W roku 1993 została przekazana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych na potrzeby cywilnej komunikacji. Obecnie technologia ta wykorzystywana jest w amerykańskim cyfrowym systemie komórkowym IS-95 (CdmaONE).
Obecnie CDMA wykorzystują najnowocześniejsze systemy łączności, takie jak telefonia komórkowa, satelitarna oraz wszelkiego rodzaju sieci bezprzewodowe, korzystające z pasm 800 MHz czy 1,9 GHz. W oparciu o CDMA komunikują się całe Stany Zjednoczone i Daleki Wschód – to ponad 60 milionów abonentów. CDMA w Polsce to jak by nie patrzeć nowatorska technologia. Oferuje ją tylko OSP Polpager, operator sieci Sferia, która oferuje swe usługi na bazie technologii CDMA 2000 1X.
System UMTS (3G) jest udoskonaleniem technologii CDMA, a konkretnie technologią W-CDMA.
Technologia CDMA działa obecnie w 76 krajach.
W Polsce, pozwolenie na świadczenie usług CDMA ma także Telekomunikacja Polska.
Dla zainteresowanych jeszcze bardziej, początkami technologii polecam też
ten artykuł.