DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii stacjonarnej - usługi, promocje, opinie, VoIP, sprzęt, itp. Także dostęp do Internetu - radiowy, xDSL, dial-up, itp.
Wszystko, co dotyczy telefonii stacjonarnej - usługi, promocje, opinie, VoIP, sprzęt, itp. Także dostęp do Internetu - radiowy, xDSL, dial-up, itp.
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #636455  autor: digit6
 31 maja 2013, 12:44
Witam, mam na posesji dwa domy. W pierwszym i drugim jest telefon na tej samej lini tp.
W domu pierwszym jest tez neostrada i router.

Pytanie co zrobic zeby w drugim domu byl internet?
Wifi na tej odleglosci nie lapie a nawet jakby to wolalbym net po kablu i ewentualnie rozdzielic go sobie w drugim domu, ale ciagniecie kabla bezposrednio z routera z pierwszego do drugiego domu byloby klopotliwe ze wzgledu na odleglosc i prucie calego podjazdu.

Dostalem info od TP ze moga pociagnac druga linie ale wiaze sie to z oplatami utrzymania lacza+abo czyli ok 80zl miesiecznie co mija sie z celem.

Czy mozna w tym wypadku wziac jakas inna oferte typu UPC Netia itp moze oplaty beda nizsze czy w ogole jakos inaczej to rozwiazac zakladajac ze w pierwszym domu wszystko zostaje bez zmian czyli telefon i neostrada.

 #636463  autor: Vieslav
 31 maja 2013, 13:09
Jeśli teraz przeciągnięcie kabla jest dla ciebie problemem to jakim cudem chcesz podłączyć drugą linię? Bez fizycznego położenia linii nie da się nic zrobić. Możesz jeszcze spróbować: do rutera podłączyć access point, do niego antenę panelową i skierować na dom bez internetu. Tam również umieścić antenę panelową i AP oraz w razie potrzeby ruter.

 #636569  autor: digit6
 31 maja 2013, 23:12
Jest jedna linia w obu domach ale to chyba nic nie zmienia skoro i tak telefon i neostrada jest w tym pierwszym, na jednej lini nie podlacze drugiego routera np..

Pociagniecie drugiej lini wiaze sie z kosztami no i comiesiecznym kosztem utrzymania drugiej linii, dlatego lepiej byloby pociagnac do drugiego domu kabel bezposrednio z routera, ale myslalem nad bezprzewodowymi metodami wzmocnienia sygnalu....moze PLC? czy w tym wypadku jesli sa to dwa oddzielne budynki to to nie zadziala? chociaz jak w drugim domu pojdzie konkretne przepiecie to w pierwszym tez wywala bezpieczniki wiec jakos tez sa ze soba polaczone jesli chodzi o instalacje elektryczna..

Rozwiazanie z AP i antena panelowa tez dobre, ale jaka konkretnie antene potrzebowalbym?
Odleglosc od obu domow to ok. 5metrow czyli niewiele ale biorac pod uwage to ze router w pierwszym musi przebic sie przez sciany to stojac przy wejsciu do drugiego domu jest jeszcze slaby sygnal, ale juz w srodku jest zerowy.

 #636598  autor: Arturos
 01 cze 2013, 06:37
A może kabel puścić górą skoro to tylko 5 metrów.

Pozdrawiam Arturos

 #636605  autor: Vieslav
 01 cze 2013, 08:56
Czy w obu domach jest ten sam numer telefonu?
Szczerze mówiąc to na 5 metrów nie opłaca się w żaden sposób montować instalacji zewnętrznej. Bierz ruter pod pachę, ustaw na oknie, z którego widać drugi dom i tam sprawdź siłę sygnału. Jeśli sygnał będzie dobry to wtedy kupujesz tylko 2xAP i ustawiasz w odpowiednich miejscach.

 #636612  autor: digit6
 01 cze 2013, 09:45
Tak w obu domach jest ten sam nr telefonu.
Gora puscic kabel nie za bardzo sie da, bo trzebaby sie przebijac z nim przez dwa stropy zeby wyjsc nim przy dachu a nizej go puscic nie moge bo drugi dom jest wyzej od pierwszego.

Router przelozyc do innego pomieszczenia tez nie za bardzo sie da poniewaz mam do niego podpiete 5urzadzen i cala instalacja jest przygotowana wlasnie w miejscu w ktorym jest obecnie.
Ale rozumiem ze chodzi o to aby na chwile to wszystko odpiac i poprowadzic router do okna najblizej skierowanego na drugi dom i sprawdzic czy sygnal lepiej sieje?
Zrobie tak dzisiaj i dam znac.

 #636613  autor: Andrzej24
 01 cze 2013, 09:54
Tak jak napisał przedmówca. Postaw router lub jego antenę na parapecie okna z którego widać drugi budynek i spokojnie powinno obsłużyć 2 budynki. Z mojego doświadczenia dodam, że jak masz wolny internet to przełącz router na sygnał Wi-Fi B. Zdecydowanie lepszy jest na dalekie odległości. Słabością B jest mała prędkość bo tylko do 10 Megabitów lecz jeśli masz wolniejszy internet to spokojnie wystarczy. U mnie sąsiad na netbooku sprawdzał gdzie dom ma ponad 10 m i działał bez problemu gdzie na dodatek u mnie w domu sygnał musiał pokonać 2 ściany. Ja mam router speedtouch. Jakiś taki mało znany lecz gość z TP co ram nam naprawiał linie telefoniczną po burzy powiedział, że jest to jeden z najlepszych routerów. Sęk w tym, że już ich nie produkują. Próbuj. Jak masz dobry router i kartę sieciową w komputerze to musi działać. Jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Router postaw jak najdalej od bezprzewodowego domowego telefonu. Potrafi nieźle zakłócać. Nawet sama słuchawka.

 #636617  autor: Sig
 01 cze 2013, 10:28
Andrzej24 pisze:Tak jak napisał przedmówca. Postaw router lub jego antenę na parapecie okna z którego widać drugi budynek i spokojnie powinno obsłużyć 2 budynki. Z mojego doświadczenia dodam, że jak masz wolny internet to przełącz router na sygnał Wi-Fi B. Zdecydowanie lepszy jest na dalekie odległości. Słabością B jest mała prędkość bo tylko do 10 Megabitów lecz jeśli masz wolniejszy internet to spokojnie wystarczy. U mnie sąsiad na netbooku sprawdzał gdzie dom ma ponad 10 m i działał bez problemu gdzie na dodatek u mnie w domu sygnał musiał pokonać 2 ściany. Ja mam router speedtouch. Jakiś taki mało znany lecz gość z TP co ram nam naprawiał linie telefoniczną po burzy powiedział, że jest to jeden z najlepszych routerów. Sęk w tym, że już ich nie produkują. Próbuj. Jak masz dobry router i kartę sieciową w komputerze to musi działać. Jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Router postaw jak najdalej od bezprzewodowego domowego telefonu. Potrafi nieźle zakłócać. Nawet sama słuchawka.
Takie pytanie laika... B ma lepszą "przenikalność" przez przeszkody w swoim zasięgu niż g, lub n?

I'll touch you in any way or manner that my professional judgment indicates.

 #636618  autor: Andrzej24
 01 cze 2013, 10:41
Sig pisze:Takie pytanie laika... B ma lepszą "przenikalność" przez przeszkody w swoim zasięgu niż g, lub n?
Przenikalność jest taka sama lecz u mnie nie idzie zestawić połączenia przy słabym zasięgu na G. Wystarczy, że przełączę router na B i już nie mam z tym problemu. Nie będę w chodził w szczegóły lecz dlaczego producenci zachwalają N że ma lepszy zasięg?

 #636660  autor: tiger93
 01 cze 2013, 13:15
Podstawowe pytanie: czy kabel telekomunikacyjny do drugiego budynku jest chociaż dwuparowy i jaki to kabel ? Doziemny telefoniczny, YTKSY, jakiś domofonowy czy (o zgrozo) typowy kabel elektryczny ? Czy w drugim budynku telefon nadal musi działać ? Jak odpowiesz na te pytania podam kilka przykładowych rozwiązań ;)

http://www.speedtest.net/result/2572992339.png

 #636701  autor: Ricki1980
 01 cze 2013, 15:27
Dziwne, aby był tak słaby zasięg wifi, ale i na to jest sposób. Wystarczy dorwać używanego TP Linka z możliwością wgrania DD-WRT, wtedy możesz postawić go w miejscu, gdzie jest sieci wifi i ustawić go w tryb Client Bridge Repeater. Znacznie zwiększy się dzięki temu zasięg i zapewne w drugim budynku sygnał będzie zadowalający.

 #636721  autor: Vieslav
 01 cze 2013, 16:51
Andrzej24 pisze:Przenikalność jest taka sama lecz u mnie nie idzie zestawić połączenia przy słabym zasięgu na G.
Obetnij prędkość z poziomu ustawień rutera. Teoretycznie g ma większy zasięg. Jakiś czas temu się bawiłem i było to kilka metrów różnicy.
tiger93, na pewno leży dwużyłowy, można samemu próbować użyć jednej pary jako transfer dla sygnału z rutera (zaciskarka rj-45 + schemat i odpowiednie ułożenie żył), jeśli dobrze pamiętam to będzie 10mb/s w half duplexie. Niestety z praktyki wiem, że jeśli działa na tym telefon to będą zakłócenia, a half duplex zapewni piękne kolizje pakietó i lepiej dać sobie spokój. Ale to głównie zależy od kabla, jaki jest położony.
Ricki1980 pisze:Wystarczy dorwać używanego TP Linka z możliwością wgrania DD-WRT, wtedy możesz postawić go w miejscu, gdzie jest sieci wifi i ustawić go w tryb Client Bridge Repeater.
Autor nie napisał jaki ma ruter. Siejesz teorią, która w 90% przypadków się nie sprawdza. Urządzenia muszą być ze sobą zgodne. Zaoszczędzi czasu i nerwów jak: 1. puści skrętkę do AP skierowanego na drugi dom, 2. kupi AP z dwoma niezależnymi chipsetami wlan, 3. wymieni ruter i dokupi zgodny AP w celu ustawienia go jako repeater.
No ale czekamy na

 #636922  autor: MaciejM
 02 cze 2013, 13:54
digit6, na twoim miejscu nie bawiłbym się w kombinowanie tylko zakupił Ovislink G.DUO + jakiś Accesspoint by podłączyć do routera w pierwszym domu a w G.DUO podłączyć się do AP, a ten bezprzewodowo będzie rozsiewał sygnał za pomocą drugiego radia, można też kablem do G.DUO podłączyć komputer stacjonarny, czy inne sprzęty.

Najlepiej byłoby takie urządzenie ze standardem N, dlaczego ? Może w N nie ma ogromnej różnicy w zasięgu, ale zamiast męczenia się na szczątkowym sygnale z prędkościami 1,2,5 mb/s na 802.11B na 802.11N będzie analogicznie więcej 15 mb/s 22 mb/s i tak dalej. Trzeba pamiętać, że te 11 mb/s w B to tak naprawdę 5,5 mb/s w praktyce.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby coś na częstotliwości 5GHZ w standardzie 802.11N o szerokości 40mhz. Miałbyś prędkości w sieci domowej tak jak na kablu. Skoro to 5m 5GHZ spokojnie się przebije.


Możesz też użyć Home Plug jak masz taką samą fazę prądową w tym i tym drugim domku, będzie to najwygodniejsze, najszybsze i pewnie najtańsze rozwiązanie + AP za 70 zł z standardem G, do internetu w zupełności wystarczy. Można też zaszaleć i podłączyć switcha do home pluga i podłączyć kilka komputerów po kablu + accespoint

używam TP-LINK TL-PA251 do podłączenia kina domowego i TV z internetem, po streamingu DLNA bez problemu działają nawet filmy full HD. Podczas wymiany plików prędkości dochodzą do 100 mb/s

skoro masz tylko 5 m do domku podejrzewam, że jest to ta sama faza prądowa i kable nie są zbyt długie to na twoim miejscu zainteresowałbym się tym rozwiązaniem.
-Tanie w porównaniu do proponowanych tutaj rozwiązań
-bezproblemowe, podłączasz i działa.
-nie musisz kłaść nowych kabli, wiercić w ścianach.
-wymienia dane poprzez istniejącą instalację elektryczną.

[ Dodano: 2013-06-02, 14:09 ]
Andrzej24 pisze:Wystarczy, że przełączę router na B i już nie mam z tym problemu. Nie będę w chodził w szczegóły lecz dlaczego producenci zachwalają N że ma lepszy zasięg?
ma lepszy zasięg pod warunkiem iż korzystasz z kanału o szerokości 40mhz, a nie 20mhz tak jak w B/G, w N o szerokości 20 mhz zasięg będzie prawie identyczny z tą różnicą, że prędkości będą trochę szybsze.

 #636940  autor: tiger93
 02 cze 2013, 15:08
Ja tam jestem zwolennikiem rozwiązań opartych na połączeniu kablowym i z mojej strony proponuję takie rozwiązanie jak media converter Ethernet > VDSL > Ethernet (np. Planet VC-234) który pozwala również na obecność analogowego sygnału telefonicznego na tej samej parze i transmisje LAN 100/100 Mb/s. Będziesz mógł uniknąć kładzenia nowego okablowania i uzyskasz jakość jak na kablowej sieci LAN.

Vieslav, jakby jego kabel miał dwie pary i telefon w drugim budynku byłby zbędny to na tych 5m śmiało można uruchomić transmisję 100 Mb/s która chyba wymaga właśnie dwóch par. Użycie jednej pary dla sieci Ethernet mija się z celem i tutaj masz zupełną rację.

Obrazek[/b]

http://www.speedtest.net/result/2572992339.png