DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii stacjonarnej - usługi, promocje, opinie, VoIP, sprzęt, itp. Także dostęp do Internetu - radiowy, xDSL, dial-up, itp.
Wszystko, co dotyczy telefonii stacjonarnej - usługi, promocje, opinie, VoIP, sprzęt, itp. Także dostęp do Internetu - radiowy, xDSL, dial-up, itp.
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #467262  autor: Sig
 26 mar 2011, 15:14
Czy ktoś z Was próbował podłączyć modem USB (GSM) przez przedłużacz USB? Zastanawiałem się, czy jeżeli modem nie ma portu na antenę, to to nie byłoby jakieś rozwiązanie, bo można by modem podsunąć gdzieś na parapet. Pamiętam, że jak kupowałem przedłużacz do drukarki, to miało znaczenie, żeby był ekranowany czy coś. W każdym razie gdzieś czytałem, że mogą pojawić się problemy i zastanawia mnie czy próbowaliście tej kombinacji z modem i czy nastapiłą poprawa, czy wręcz na odwrót.
Kupilibyście coś takiego z Allegro? Pewnie w sklepie komputerowym kosztowałoby ze 20 zł (Allegro z przesyłką 15)?

 #467264  autor: kowcio
 26 mar 2011, 15:15
Ja to stosowałem jak korzystałem z modemu EDGE i nie było problemu. Był podłączony dwoma przedłużaczami 1,5m i do tego 1m kabel od modemu USB.
Obecnie do mojego modemu Nokia dała taki przedłużacz, ale on dość krótki jest. Też łącze się przez niego i nie widzę żadnej różnicy w działaniu.

 #467266  autor: maciek764
 26 mar 2011, 15:22
Takie coś to jest loteria - modemy są bardzo prądożerne i o ile w przypadku EDGE jest bezproblemowo to w przypadku 3G mogą być problemy "prądowe". Rozwiązanie jest dosyć nieprzewidywalne :)

 #467268  autor: Sig
 26 mar 2011, 15:26
Słusznie, wiele też zależy od tego czy np. mamy jakieś inne urządzenia USB, bo wtedy obniżymy, eee.... napięcie(?) wyjścia. W każdym razie pamiętam, że z komputera na wszystkie porty wychodzi x-energii i jak się ma jakieś huby, dyski zewnętrzne itd. to efektywność spada.
Właśnie o to mi chodziło. O EDGE w zasadzie sie nie obawiam, ale jak sobie pomyślę w przypadku kilku Mbps i kilku metrów długości, to może być różnie.

W sumie nie ma się nad czym zastanawiać, kabel sobie załatwię i sprawdzę w praniu :-). Z samym kablem to będzie loteria, bo już dawno oduczyłem się wierzayć w najbardziej fantazyjne opisy :-).

 #467415  autor: kuwejt
 27 mar 2011, 21:30
Sig pisze:Słusznie, wiele też zależy od tego czy np. mamy jakieś inne urządzenia USB, bo wtedy obniżymy, eee.... napięcie(?) wyjścia. W każdym razie pamiętam, że z komputera na wszystkie porty wychodzi x-energii i jak się ma jakieś huby, dyski zewnętrzne itd. to efektywność spada.
Niestety błąd. Jeden port USB ma 5V i wydajność prądową 500mA. Dopiero potem stosując huby USB bez wtórnika zaliczamy straty (na wydajności prądowej).

Audyt UX, www i SM
Szukasz pomysłu na prezent?
Satysfakcja użytkownika na FB

 #467517  autor: mariusz9a
 28 mar 2011, 13:20
maciek764 pisze:3G mogą być problemy "prądowe"
A co do tego ma kabel USB? Nic :-)

Sierra Wireless też daje w zestawie kabel USB - na oko z 1 metr ma.

PS. Pierwsze słyszę żeby przez przedłużacz USB ktoś miał problem z modemem :-]

 #467523  autor: Maniek99
 28 mar 2011, 13:37
A ja spotkałem się z problemami z kablami, choć akurat na 1-2m nie powinno być problemu.

Problem jest nie tyle w obciążalności portu, co w spadku napięcia na końcu takiego kabla i łączeniach. Wystarczy spadek rzędu 0,2-0,3V, żeby wiele urządzeń zaczęło głupieć (szczególnie dyski HDD tutaj nawet 2m może być za dużo).

Do tego dochodzi jeszcze taka kwestia, że większość kabli dostępnych na rynku jest dość marnej jakości (cienkie żyły, często nie miedziane, tylko jakaś mieszanina aluminium z czymś).

Akurat modemów nie miałem okazji testować na przedłużaczach, ale biorąc pod uwagę że niektóre modele dość znacznie się nagrzewają (czyli sporo mocy idzie w gwizdek), też może być różnie.
Ostatnio zmieniony 28 mar 2011, 13:58 przez Maniek99, łącznie zmieniany 1 raz.

 #467532  autor: Pajuch
 28 mar 2011, 13:58
mariusz9a pisze:
maciek764 pisze:3G mogą być problemy "prądowe"
A co do tego ma kabel USB? Nic :-)

Sierra Wireless też daje w zestawie kabel USB - na oko z 1 metr ma.

PS. Pierwsze słyszę żeby przez przedłużacz USB ktoś miał problem z modemem :-]
oj bardzo dużo, marnej jakości przewód nie dostarczy na odległość odpowiedniej ilości prądu a nawet nie rozpozna urządzenia ;)

Dobry przewód to do 5m powinno śmigać, zależy jeszcze od modemu. np.E173 będzie śmigać a option icon już nie

tak do 2metrow to rozsadna i pewna granica przy dobrym przewodzie USB każdy powinnien działać bez problemu, mozna tez kupic huba aktywnego(osobne zasilanie przy wyjsciu, wtedy nie ma strat na kablu usb)

E. Na forum bez kabli moderator ma przedluzacz zrobiony własnorecznie i działa 10m bez huba hehe
Ostatnio zmieniony 28 mar 2011, 14:08 przez Pajuch, łącznie zmieniany 2 razy.

 #467533  autor: Forest150
 28 mar 2011, 14:06
Ja nie zauważyłem problemu a przewód mam 1,5m(15zł) i jeszcze ten kabel z zestawu play (około 50-60cm) więc te jakieś problemy "napięciowe" to bujdy... :P

 #467534  autor: maciek764
 28 mar 2011, 14:24
A co do tego ma kabel USB? Nic :-)

Sierra Wireless też daje w zestawie kabel USB - na oko z 1 metr ma.

PS. Pierwsze słyszę żeby przez przedłużacz USB ktoś miał problem z modemem :-]
To że nie słyszałeś, to nie znaczy, że nie istnieją. A istnieją i jest dokładnie tak jak pisze Maniek99. Niektóre porty w laptopach czy netbookach ledwo ciągną sam modem a jak się dołoży jakiś kabelek robiony przez skośnookich za 200dg ryżu to modem zacznie szaleć.

 #467659  autor: mariusz9a
 29 mar 2011, 00:23
maciek764 pisze:
A co do tego ma kabel USB? Nic :-)

Sierra Wireless też daje w zestawie kabel USB - na oko z 1 metr ma.

PS. Pierwsze słyszę żeby przez przedłużacz USB ktoś miał problem z modemem :-]
To że nie słyszałeś, to nie znaczy, że nie istnieją. A istnieją i jest dokładnie tak jak pisze Maniek99. Niektóre porty w laptopach czy netbookach ledwo ciągną sam modem a jak się dołoży jakiś kabelek robiony przez skośnookich za 200dg ryżu to modem zacznie szaleć.
A świstak siedzi i...
PS. Co Ty za laptopy kupujesz? :lol:
Forest150 pisze:Ja nie zauważyłem problemu a przewód mam 1,5m(15zł) i jeszcze ten kabel z zestawu play (około 50-60cm) więc te jakieś problemy "napięciowe" to bujdy...
Bo to są bujdy.
Pajuch pisze:oj bardzo dużo, marnej jakości przewód nie dostarczy na odległość odpowiedniej ilości prądu a nawet nie rozpozna urządzenia
Na jaka odległość? Bo tu obowiązują konkretne normy :-)

[ Dodano: 2011-03-29, 00:29 ]
Maniek99 pisze:Wystarczy spadek rzędu 0,2-0,3V, żeby wiele urządzeń zaczęło głupieć (szczególnie dyski HDD tutaj nawet 2m może być za dużo).
Piszesz z doświadczenia czy wyczytałeś to gdzieś w googlach? ;-) Urządzenia pracują przeważnie w zakresie 3-5 V więc spadek napięcia rzędu 0,2 V to z pewnością odczują. Co innego z prądem - ale to inna bajka ;-) Dlaczego stosuje się hub aktywny przy np 4 urządzeniach podpiętych do jednego portu USB? Bo napięcie jest za małe? ;-) Chyba raczej nie ;-)

PS. do 5 m kabla nie może być żadnych problemów - taki jest standard 2.0 ;-) Powyżej 5 metrów powinno się stosować hub aktywny. W praktyce - da się wyciągnąć przy bardzo dobrym kablu i 10 m bez zewnętrznego zasilania.

 #467715  autor: Maniek99
 29 mar 2011, 15:02
@mariusz9a zmierzyłem dobrym multimetrem.
Podłącz sobie przez taki 5m kabel jakiś HDD, większość dysków nawet nie zostanie wykryta przez system. W wielu przypadkach kontroler silnika nawet nie będzie w stanie zakręcić talerzem. Tak jak pisałem na 2m kabel nie jest długością krytyczną i większość urządzeń będzie działać poprawnie.

Co do habów aktywnych, chodzi zarówno o wydajność prądową jak i stabilność napięcia.
Jeżeli dojdziesz do granicy wydajności prądowej, napięcie zacznie spadać.

Standard, standardem a Chińczycy i tak zrobią po swojemu.
Ostatnio zmieniony 29 mar 2011, 15:24 przez Maniek99, łącznie zmieniany 1 raz.

 #467721  autor: maciek764
 29 mar 2011, 15:24
A świstak siedzi i...
PS. Co Ty za laptopy kupujesz? :lol:
Problem w tym, że nie każdy sra kasą i co 1,5 roku zmienia laptopa, mój z USB nie ma problemu.
Bo to są bujdy.
Kabel 60cm nie spowoduje ci problemów z modemem. Tylko ludzie zazwyczaj myślą, że jak wywalą modem za okno/na okno na 5-10m kablu to będzie im to wszystko lepiej działało bo będą mieli lepszy zasięg. I stąd się biorą te problemy. A niektóre modemy są naprawdę prądożerne. I nie wiem skąd wziąłes że kabel 5m nie spowoduje problemów. Jasnowidzem jakimś jesteś widzę bo tak jak poprzednik - spróbuj na takim kablu podpiąć dysk 2,5 cala bez zasilania :lol: No i zwróć uwagę, że niektóre modemy mają 2 wtyczki USB - jedna dla wspomagania. Dla jaj to ich raczej nie dają...

 #467908  autor: mariusz9a
 30 mar 2011, 12:20
maciek764 pisze:I nie wiem skąd wziąłes że kabel 5m nie spowoduje problemów.
Zapraszam na stronę standaryzacyjną organizacji telekomunikacyjnych i poczytaj sobie chłopie o USB 2.0.
Maniek99 pisze:Podłącz sobie przez taki 5m kabel jakiś HDD, większość dysków nawet nie zostanie wykryta przez system.
Podłączyłem przez 5 kabli 1 metrowych i mój HDD Samsung zewnętrzny działa :-) Dziwne prawda?
Maniek99 pisze:@mariusz9a zmierzyłem dobrym multimetrem.
Jakim? A spadki napięcia na sondach, na styku pomiarowym oraz niepewność pomiaru wyliczona? Zapewne nie - więc nie gadaj mi, że zmierzyłeś mi tu 0,2V bo mnie śmieszą takie pomiary ;-)

 #467914  autor: Szczecinianin
 30 mar 2011, 12:42
Mi modem na 2m kablu USB czyta ale rozłącza szczególnie na 2G. Coś takiego się nie dzieje w gnieżdzie kompa. Co ciekawe tel nie rozłącza z netem po tym kablu. Ale to nie wina modemu sprawdzałem 3 różnych firm i każdy tak miał.

 #467924  autor: Maniek99
 30 mar 2011, 13:49
mariusz9a pisze:Podłączyłem przez 5 kabli 1 metrowych i mój HDD Samsung zewnętrzny działa :-) Dziwne prawda?
Jest dziwne, w mojej opinii to niema prawa zadziałać (starty na 6 złączach), chyba że masz zawyżone napięcie na samym porcie. Podaj model dysku, jak mi się taki trafi, chętnie sprawdzę.

Maniek99 pisze:Jakim? A spadki napięcia na sondach, na styku pomiarowym oraz niepewność pomiaru wyliczona? Zapewne nie - więc nie gadaj mi, że zmierzyłeś mi tu 0,2V bo mnie śmieszą takie pomiary ;-)
Specjalnie dla Ciebie powtórzyłem dziś test.
Miernik Metex M3800
Pomiary wykonane na wewnętrznych stykach kieszeni (dysk Fujitsu HandyDrive 120GB).

Pomiar na samym oryginalnym kablu zasilającym 70cm: 5.01V - to jak byś miał wątpliwości co do spadku na sondach ;)
Pomiar na oryginalnym kablu USB 70cm: 4,88V jałowy/4,8V obciążenie.
Pomiar na 2M kablu Digitus + 70cm oryginalnego kabla: 4,80V jałowy/4,70V obciążenie.
Pomiar na 4,5m kablu Gambid + 70cm oryginalnego kabla: 4,6V Dysk non stop się resetuje.

Oczywiście w ostatnim teście można było użyć lepszego kabla (ten Gambid nie jest miedziany, a Digitus tak), ale z testu wynika że próg stabilności dla tego dysku wypada właśnie gdzieś w okolicach 4,7V.

 #467943  autor: mariusz9a
 30 mar 2011, 15:43
Maniek99, zadam tylko jedno pytanie - miałeś kiedyś styczność z takim czymś jak metrologia? Nie wiem, może na jakiś laboratoriach z fizyki? Albo właśnie bezpośrednio w elektronice?
To co Ty mierzysz to sa co najwyżej pomiary przybliżone - nie dokładne! Także to że masz np 4,7 V na swoim metexie wcale nie oznacza że tam jest 4,7 V a nawet powiem Ci więcej - na pewno tyle tam nie ma.

Chcesz znać mój dysk: Samsung S2 Portable 500 GB - działa on na kablu do 5 metrów zgodnie ze specyfikacją USB 2.0 :-)

 #467949  autor: Maniek99
 30 mar 2011, 16:29
mariusz9a pisze:Maniek99, zadam tylko jedno pytanie - miałeś kiedyś styczność z takim czymś jak metrologia? Nie wiem, może na jakiś laboratoriach z fizyki? Albo właśnie bezpośrednio w elektronice?
To co Ty mierzysz to sa co najwyżej pomiary przybliżone - nie dokładne! Także to że masz np 4,7 V na swoim metexie wcale nie oznacza że tam jest 4,7 V a nawet powiem Ci więcej - na pewno tyle tam nie ma.
Tak, po to właśnie podałem odczyty względem napięcia na porcie, żeby zobrazować różnice.
Poza tym nie przesadzajmy, że do pomiaru z dokładnością 0,1V jest wymagany nie wiadomo jak wysokiej klasy sprzęt.

 #467950  autor: senshiro
 30 mar 2011, 16:33
Ciekawostka do tematu:
Mam modem Huawei E122 + przedłużacz USB ~50 cm. Ogólnie zestaw się spisuje dobrze i nie ma problemu, nie ważne czy podłącze modem od razu do laptopa, czy poprzez przedłużacz. Ale jest jedna lokalizacja (jest tam zasięg Orange EDGE), gdzie po podłączeniu modemu przez przedłużacz dzieją sie cyrki - laptop gubi WSZYSTKIE porty usb (giną z Menedżera Urządzeń, tak jakby żadnego usb nie bylo w komputerze). Reset też nie pomaga, dopiero po wyłączeniu laptopa i wyjęciu baterii na kilka sekund, po ponownym włączeniu porty pojawiają się z powrotem w Windowsie.

Kilka razy sprawdzałem i za każdym razem tak było. Ktoś wie o co może chodzić? Z czystej ciekawości pytam :P

Obrazek

 #467952  autor: Maniek99
 30 mar 2011, 16:41
senshiro
Może w tym rejonie jesteś już na granicy zasięgu i modem musi pracować na maksymalnej mocy.