DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii stacjonarnej - usługi, promocje, opinie, VoIP, sprzęt, itp. Także dostęp do Internetu - radiowy, xDSL, dial-up, itp.
Wszystko, co dotyczy telefonii stacjonarnej - usługi, promocje, opinie, VoIP, sprzęt, itp. Także dostęp do Internetu - radiowy, xDSL, dial-up, itp.
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #637899  autor: Sig
 06 cze 2013, 20:25
Pytam bardziej z ciekawości, niż gdyż to problem.

U moich rodziców na linii Orange - BSA Netii i routerze Linksys WAG200G (ma już chyba z 4-5 lat) po jakimś czasie w trybie ADSL2+ połączenie jest tracone i nie może być ponownie nawiązane, chyba, że się ręcznie zrestartuje router przez panel, lub wtykiem zasilania.

To absolutnie nie jest problem, bo w G.dmt działa bardzo stabilnie, synchronizując się w przedziale 91xx-94xx kbps, tak więc poprawnie działający ADSL2+ w tym wariancie spowodowałby niewielki przyrost prędkości.

Moim pytaniem raczej kieruje zwykła ciekawość :-). Dlaczego tak się dzieje? Wiem, że tłumienie downloadu jest niskie, ale powtarzam - na G.dmt od kilku miesięcy w tych synchronizacjach działa bardzo stabilnie jedno IP trzymając ileś dni.

G.dmt
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 9376 kbps
Upstream Rate: 1024 kbps
Downstream Margin: 7 db
Upstream Margin: 6 db
Downstream Line Attenuation: 31 db
Upstream Line Attenuation: 6 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 4 db

ADSL2+


DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 10234 kbps
Upstream Rate: 1112 kbps
Downstream Margin: 15 db
Upstream Margin: 7 db
Downstream Line Attenuation: 33 db
Upstream Line Attenuation: 6 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db

i po jakimś czasie - nie znalazłem zależności, router po prostu gubi synchronizację i jej nie wznawia, ale parametry linii nadal pokazuje. Moze się to stać po kilkunastu minutach, może po kilku godzinach, ale jak się stanie - to już tak zostaje.


DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 0 kbps
Upstream Rate: 0 kbps
Downstream Margin: 2147483647 db
Upstream Margin: 7 db
Downstream Line Attenuation: 33 db
Upstream Line Attenuation: 6 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db

Myślę, że coś nie tak jest z routerem, a jakie jest wasze zdanie?

Normalnie zostawiam im na G.dmt i problemu nie ma, a prędkość tylko nieznacznie mniejsza.


Dodam, że jedyne co z routerem było nie tak, to tyle, że jakieś 3 lata temu padł w nim zasilacz i kupiłem jakiś zastępczy o chyba takich samych parametrach. W każdym razie działa bez zarzutu, tylko z tym ADSL2+ sobie nie radzi.
Co do linii to była kilka razy sprawdzana (jeszcze zanim przepięli na port z ADSL2+) i technicy twierdzili, że wszystko jest ok. Bo jest, prawie 10Mbps w G.dmt wyciąga stabilnie, co jest przecież limitem tej modulacji. Kable w domu też już dawno wymienione na grube, podobnie gniazdka. Linia wg. Check TP miała chyba 1,8 kilometra i generalnie ponoć "zaszumiona". Cóż, w pobliskim miasteczku w końcu pojawiła się kablówka i pozostaje mieć nadzieję, że dużo ludzi do niej zmigruje i odciąży centralę z biegiem czasu :-).


Po przełączeniu na G.dmt jest znów ok:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 9248 kbps
Upstream Rate: 1024 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 6 db
Downstream Line Attenuation: 31 db
Upstream Line Attenuation: 6 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 4 db

[ Dodano: 2013-06-06, 20:30 ]
Aha, pytam, bo latem chyba przedłużą sobie umowę w Netii, może wezmą Netiaszrota, znaczy Netiaspota, może kupiłoby się jakiś inny router, bo ten jest już dość leciwy o ile to jest kwestia urządzenia, a nie linii. Jak linii, to niech zostanie tak jak jest :-). Naprawdę się poprawiło kilka miesięcy temu, a perspektywy odpływu klientów do kablówki ze świeżo kładzionym niezależnym światłowodem tylko poprawią parametry w długim okresie.

I'll touch you in any way or manner that my professional judgment indicates.

 #638141  autor: Ricki1980
 07 cze 2013, 18:22
Jeśli parametry linii są przedstawione prawidłowo (wiadomo Linksys :mrgreen: ) masz zbyt dużą różnicę w tłumieniu między UL i DL. Odłącz wszystko i sprawdź gniazdko i mikro filtr przed telefonem.

 #638496  autor: Sig
 10 cze 2013, 10:01
Pokazane wartości są z... Odłączonym telefonem :-). Telemarketerzy zaszli rodzicom za skórę mocno i przez większość dnia mają kabel z gniazdka wyjęty. Co do wskazań - te wiele cyfr w tłumieniu DL to w Linksysach pojawia się przy wartości bliskiej zero. Kiedy dwa lata temu rodzicei przedłużyli umowę z Netią, ta włączyła im profil do 10Mbps w G.dmt (bez portu ADSL2+). Rwało strasznie (wiem, bo do mnie dzownili :-)). Tłumienie na DL było niższe niż te 6-7 teraz (wiem, że wszystko poniżej 10 to źle). Zmienili im profil na 6Mbps i było spoko. Jakoś na jesieni DLM objął ich centralę. Najpierw przyspieszył im wysyłanie do 1Mbps (mieli 6/1Mbps), po jakimś czasie profil na do 10Mbps. Myślałęm, że znów będzie im tak rwać, ale okazało się, że wszystko działa bardzo stabilnie. Jakoś w lutym przełączyli ich na ADSL2+ - zauważyli bo im internet przestał działać, a jak przyjechałem sprawdzić - okazało się, że router przełączył się na ADSL2+ (miał ustawione Multimode) i stało się to, co jest opisywane wyżej.

Co do kabli to nie ma raczej czego już sprawdzać, bo po ostatniej wizycie technika trochę to wszystko zostało przerobione. Jak u nich będę, to mogę spróbować podłączyć bez UPS - teraz kabel przechodzi przez UPS (tam jakaś ochrona przed przepięciami), ale mówię - technik jak był mierzył i z nim i bez niego (drugi był w centrali) i ponoć wszystko było ok. Po ich ostatniej wizycie kilka miesięcy temu wymieniony został kabel od gnizadka do komputera (UPS) na ten włąściwy telefoniczy, z przeciągniętym gniazdkiem. Zresztą sam techni Sprinta go kładł (nie musiał) :-), zakładałteż nowe gniazdko itd.

Teraz to wygląda tak:
Gniazdko telefoniczne wchodzące do domu
---Telefon z mikrofiltrem (zazwyczaj odłączony)
---Na stałe wpięty gruby kabel telefoniczny przeciągnięty do innego pokoju (z zapasem kabla, chyba w sumie jakieś 6 metrów - można skrócić ewentualnie)
Na przeciągnięty kabel założone gniazdko telefoniczne. Wpięty kabel telefoniczny.
UPS
wpięty kabel telefoniczny do routera.

Opcje:
podłączyć router bezpośrednio do tego przedłużonego gniazdka poza UPS.
ewentualnie skrócić te kilka metrów zbędnego kabla

innych nie widzę :-).

[ Dodano: 2013-06-21, 21:57 ]
Chciałęm tylko wspomnieć, bo dopiero mam okazję sprawdzić, że bez UPSa, jest tak samo. Nadal jak zerwie ADSL2+ to nie wznowi, a G.dmt trzyma w sumie ok. Szkoda, że nie udało się ustalić, czy to wina routera, czy łącza, bo nie wiem, czy jest sens zmieniać. Pozostaje poczekać na okazję pożyczenia innego urządzenia od kogoś.
Teraz np. wygląda to tak:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 9184 kbps
Upstream Rate: 1024 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 6 db
Downstream Line Attenuation: 31 db
Upstream Line Attenuation: 6 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 4 db

I'll touch you in any way or manner that my professional judgment indicates.