DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 408 z 533
  • 1
  • 406
  • 407
  • 408
  • 409
  • 410
  • 533
 #1061408  autor: pbbablin
 03 sty 2019, 22:29
Dzien dobry. W ciagu najblizszej doby planujemy prace serwisowe poprawiajace zasieg. W zwiazku z tym, w celu zachowania ciaglosci dzialania uslug, prosimy o ustawienie w telefonie automatycznego wyboru operatora sieci. Pozdrawiamy, Pla, Czy ktoś z was dostal jeszcze takiego smsa? Ciekawe czy będą coś takiego robić tylko tu okolice Obornik Wlkp i jakie to będą zmiany?
 #1061422  autor: Barciur
 04 sty 2019, 00:40
Przejechałem się z kilkoma kartami w roznych konfiguracjach z Lublina do Trójmiasta i z powrotem koleją - przez Lubartów, Parczew, Łuków, Siedlce, Warszawę, Działdowo, Iławę, Malbork. Kilka spostrzeżeń.

Na trasie z Lublina do Warszawy zasięg macierzysty Playa jest niemalże identyczny do tego z N! Czasem jedno lepsze, czasem drugie lepsze. Sporo jest tam bezludzia i ogólnie na luzie to działa, można jechać bez RK. Co ciekawe, często zrzuca do U900 mimo słuchawki z L800.

Jednak tak było na karcie internetowej. Karta voice z auto wyborem sieci wariowała - jak Play spadł a N! się polepszyło to przeskakiwalo na roaming. I tak w koło macieju - przeskoki z jednej sieci na drugą przy szczątkowym zasięgu każdej w pewnych momentach zjadły baterie niesamowicie. To akurat wyszło bardzo słabo.

Z Warszawy do Gdańska już róznie - byłem zaskoczony, na bardzo dużej części trasy bez problemu zasięg macierzysty, ale jednak były dziury - przy jeździe 100-160 km/h na trasie dziury bywały minutowe, dwuminutowe, ale były, a N! tego tam nie miał. Więc widać dalej braki, ale jest dużo lepiej, niż kiedyś.


Osobna kwestia co do roamingu. Wyłączałem automatyczne logowanie do t-mobile w BOK ale dalej mi się to robi automatycznie, nie wiedzieć czemu. A druga rzecz - wygląda na to, że moja karta ma najwyżej z partnerów ustawiony Plus, nie wiedzieć czemu? Jak robie manualne wyszukiwanie to Plus jest najwyżej, potem Orange i potem t-Mobile. I najczęściej słuchawka loguje się do Plusa przed N!.
 #1061426  autor: spotify
 04 sty 2019, 04:13
@Barciur
Jednak na trasie Lublin Wawa Play daje radę ;) Parasole robią swoje :-) Znając życie, N! pewnie uzupełni braki dowieszając sie do anten P4, jak to ma zwyczaj.
Podobnie np na A1 - dowiesił się do masztów Play, gdzie miał luki LTE i teraz na niej wymiata (zasięgowo na pewno)
Jaką trasą jechałeś Wawa Gdańsk? Aż zdziwiony jestem. że fioletowi mają tam jeszcze braki. Na trasie Gdańsk - Grudziądz po A1 (Nowe Marzy) Play na pewno daje radę poza dwoma czy trzema chwilowymi spadkami w 3G i kilkoma miejscami, gdzie tylko sięga B20 (bez agregacji innych pasm)
Mimo wszystko, nie jest i tak źle w porównaniu do Plusa ;)
Mają jeszcze około 2,5k stacji do postawienia, więc zaległości i dziury powinni załatać .
Szkoda, że nie robią jak N! i nie dowieszają się do innych od razu, tylko raczej próbują swoją własną postawić.
Jednak tak było na karcie internetowej. Karta voice z auto wyborem sieci wariowała - jak Play spadł a N! się polepszyło to przeskakiwalo na roaming. I tak w koło macieju - przeskoki z jednej sieci na drugą przy szczątkowym zasięgu każdej w pewnych momentach zjadły baterie niesamowicie. To akurat wyszło bardzo słabo.
Niestety, w trasie RK to katorga. Masz przynajmniej dowód na to o czym piszę od dłuższego czasu, iż z tego powodu (RK oraz zasięg wyspowy) odrzucam na ten moment P4, bo tak się nie da jeździć po Polsce.
Rozumiem, że karta internetowa miałeś na myśli bez RK a voice z RK?
 #1061452  autor: Barciur
 04 sty 2019, 10:28
spotify pisze:
04 sty 2019, 04:13

Jaką trasą jechałeś Wawa Gdańsk? Aż zdziwiony jestem. że fioletowi mają tam jeszcze braki. Na trasie Gdańsk - Grudziądz po A1 (Nowe Marzy) Play na pewno daje radę poza dwoma czy trzema chwilowymi spadkami w 3G i kilkoma miejscami, gdzie tylko sięga B20 (bez agregacji innych pasm)
Mimo wszystko, nie jest i tak źle w porównaniu do Plusa ;)
Tak jak mówiłem, jechałem pociągiem - linia kolejowa nr 9, przez Nasielsk, Działdowo, Iławę, Susz, Malbork, Tczew. :) Faktycznie, jak mówisz, nie jest źle w porównaniu do Plusa - jest mało miejsc gdzie nic nie ma, wtedy często N! też nic nie ma, ale zdarzały się własnie miejsca, gdzie wjechało się w czarną dziurę. Patrzyłem wtedy sobie na mapę btsearch i tam faktycznie nic nie bywało w okolicy od P4, a od N! już tak.
spotify pisze:
04 sty 2019, 04:13
Jednak tak było na karcie internetowej. Karta voice z auto wyborem sieci wariowała - jak Play spadł a N! się polepszyło to przeskakiwalo na roaming. I tak w koło macieju - przeskoki z jednej sieci na drugą przy szczątkowym zasięgu każdej w pewnych momentach zjadły baterie niesamowicie. To akurat wyszło bardzo słabo.
Niestety, w trasie RK to katorga. Masz przynajmniej dowód na to o czym piszę od dłuższego czasu, iż z tego powodu (RK oraz zasięg wyspowy) odrzucam na ten moment P4, bo tak się nie da jeździć po Polsce.
Rozumiem, że karta internetowa miałeś na myśli bez RK a voice z RK?
Tak, karta internetowa bo bez RK (Internet na kartę) a voice z RK.

Swoją drogą, nie wiem, od czego to zależy, ale jak pierwszy raz jechałem Lublin - Wawa to jechałem na karcie z voice i ustawiłem manualnie sieć na Playa. Zasięg był na praktycznie całej trasie, więc nie skakał na roaming. Natomiast innym razem jak zostawiłem na ręcznie na Playu to i tak przeskoczył na T-Mobile. Nie ogarniam działania tego. Na automacie też skacze, ale wraca, a z ręcznym tak jak ktoś mówił - już nie wraca, póki ma zasięg.

Najgorsze jest to skakanie po sieciach - a to Plus, a to Orange, macierzysta itp. Faktycznie, mam nadzieję, że od odpaleniu wszystkiego sukcesywnie wyłaczą RK i zostawią tylko tam, gdzie jest naprawdę konieczny. Jest coraz lepiej, myślę, że będzie dobrze i tak jak mówisz - za 2 lata można ich znowu próbować. ;)
 #1061476  autor: abberline
 04 sty 2019, 13:57
Ooo. :wink: No to ładnie. Jeszcze czekamy na QAM256. Jak to WitekT powiedział: "Luty, Szanowni Państwo, w całej naszej sieci". :D
 #1061478  autor: marcin19883
 04 sty 2019, 14:16
No u mnie się należało 15MHz, bo z miesiąca na miesiąc czułem spadki prędkości. Teraz mam znów 30-33Mbps jak kiedyś. Dla mnie to bardzo dużo. Przedtem było ok 18-20Mbps. Oczywiście mam średni zasięg, bo 7km przez lasy.
 #1061479  autor: piotrzet
 04 sty 2019, 14:29
abberline pisze:
04 sty 2019, 13:57
Ooo. :wink: No to ładnie. Jeszcze czekamy na QAM256. Jak to WitekT powiedział: "Luty, Szanowni Państwo, w całej naszej sieci". :D
Czyli luty to wprowadzenie również sieci 5G w całej Polsce :lol:
Ostatnio zmieniony 06 sty 2019, 03:58 przez Morvius, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Treść wypowiedzi nie dotyczy tematu dyskusji.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1061481  autor: abberline
 04 sty 2019, 14:40
Myślisz, że zaryzykowaliby teraz widząc jaki ruch anty5G powstał? :D Przecież mieliby demonstracje na Taśmowej ;)
 #1061493  autor: spotify
 04 sty 2019, 15:58
@Barciur - dzięki za uzupełnienie.
Barciur pisze:
04 sty 2019, 10:28
Swoją drogą, nie wiem, od czego to zależy, ale jak pierwszy raz jechałem Lublin - Wawa to jechałem na karcie z voice i ustawiłem manualnie sieć na Playa. Zasięg był na praktycznie całej trasie, więc nie skakał na roaming. Natomiast innym razem jak zostawiłem na ręcznie na Playu to i tak przeskoczył na T-Mobile. Nie ogarniam działania tego. Na automacie też skacze, ale wraca, a z ręcznym tak jak ktoś mówił - już nie wraca, póki ma zasięg.
Nikt tego nie wie. Działanie RK często jest losowe. Może zależy od obciążenia, jakości sygnału? Pamiętajmy, że propagacja sygnału również zależy od warunków pogodowych
Jest coraz lepiej, myślę, że będzie dobrze i tak jak mówisz - za 2 lata można ich znowu próbować. ;)
Dokładnie. Można nawet wcześniej. W 2019r N! ma dokładać L2100 (L1800 pewnie też). Zasięg mają, wystarczy tylko porównać osiągi data i zobaczyć w jakim kierunku to idzie
marcin19883 pisze:
04 sty 2019, 14:16
No u mnie się należało 15MHz, bo z miesiąca na miesiąc czułem spadki prędkości. Teraz mam znów 30-33Mbps jak kiedyś. Dla mnie to bardzo dużo. Przedtem było ok 18-20Mbps.
A jak miałeś od początku? Play stawiając w Twoich rejonach wypasy, pewnie na początku zamiatał prędkościami. Aż taki spadek prędkości przez około jeden rok?
I jak do tych wyników ma się Orange? W końcu z nich też korzystasz a jak wiadomo takiego wypasu u Ciebie na stacjach nie mają jak P4.
 #1061505  autor: marcin19883
 04 sty 2019, 16:54
spotify pisze:
04 sty 2019, 15:58
A jak miałeś od początku?
Ile stacja dała 50-65Mbps w Gowidlinie odległośc 1km. Przez ostatnie pół roku spadło do 30-40Mbps. Z domu, czyli z 7km mam 30-33Mbps po modernizacji do 15MHz, czyli tyle co kilka miesięcy temu na 10MHz. Myśle, że 1km od stacji 80Mbps wyciągne napewno.
I jak do tych wyników ma się Orange?
Nijak, bo zapchane od początku l800. Upload wyższy niż download. N! nie ma w Gowidlinie l1800 :lol:
 #1061508  autor: spotify
 04 sty 2019, 17:18
marcin19883 pisze:
04 sty 2019, 16:54
Nijak, bo zapchane od początku l800. Upload wyższy niż download. N! nie ma w Gowidlinie l1800 :lol:
Ktoś tu ma problem z czytaniem :lol:
Spytałem się o rejon a nie jedną lokalizację :-)
 #1061512  autor: marcin19883
 04 sty 2019, 17:37
spotify pisze:
04 sty 2019, 17:18
Spytałem się o rejon a nie jedną lokalizację :-)
l800/l1800: Sulęczyno ok, nigdy nie było zapchane. Tak samo Węsiory. Sierakowice lekko zapchane w godzinach wieczornych. Gowidlino dostanie l1800 niedługo. Rokity, Mściszewice i Borucino czekają na podpięcie do Playa. Ciekawe czy dostaną l1800, czy będą jak inne stacje mieć gołe l800. Nie rozumiem N!. Dlaczego daje najpierw l1800 na stacje mało obciązone a te zapchane mają gołe l800 dosłownie lata.
 #1061513  autor: spotify
 04 sty 2019, 17:45
marcin19883 pisze:
04 sty 2019, 17:37
Dlaczego daje najpierw l1800 na stacje mało obciązone a te zapchane mają gołe l800 dosłownie lata.
Zagadka, której również nie rozumiem. Na pewno to nie koszty, bo jak sam piszesz - większe obciążenie samo L800 a gdzie mniej ludzie to L800/L1800. Nielogiczne.
I ostatnie pytanie, bo nie uzupełniłeś (a nie chce już wątku dalej rozwijać, bo nie ten temat).
A jak porównanie prędkości na tych stacjach P4 vs Orange? Podobnie czy zalezy od lokalizacji i jedna lepiej, bądź druga? Chodzi mi głównie czy te wypasy Play mają odzwierciedlenie w praktyce a w przypadku N! wystarczy dodać któreś z pasm po 10Mhz (L2100 lub L1800)?
 #1061517  autor: marcin19883
 04 sty 2019, 18:11
spotify pisze:
04 sty 2019, 17:45
A jak porównanie prędkości na tych stacjach P4 vs Orange?
Testuje głównie l1800, więc tam gdzie każdy posiada l1800, prędkości podobne. Prawie na maksa, jeśli chodzi o LTE cat.4. Przetestuje niedługo 15MHz Playa, to powiem czy się zbliży do 80Mbps Orange.
 #1061519  autor: spotify
 04 sty 2019, 18:25
Dzięki za informacje. Sprawdziłem w ogóle pozwolenia i N! w tych rejonach mimo tylko fizycznie na stacjach L800 i L1800 ma pozwolenia na wszystkie pasma (oprócz L2100). Faktycznie, N! się ostatnio dowiesza do dużo obiektów Play w Twoich rejonach. Play też kilka lokalizacji N! wykorzystał ale w mniejszej skali. Raczej P4 woli obok na tej samej lub sąsiedniej działce postawić własny maszt.
Co ciekawe, większość nowych lokalizacji P4 w Twoim rejonie ma pozwolenia z roku 2017 :wink:
A coś Ci wiadomo, czy na południe Bytowa coś Play zacznie robić bo tam straszne dziury są? Gdzieś mi się obiło, że mają dowiesić się np do stacji Orange w Brzeźnie Szlacheckim ale jakoś nie widzę w GNUB oraz w pozwoleniach UKE. W okolicach Lipnicy też bieda ze strony P4.
 #1061532  autor: spotify
 04 sty 2019, 21:08
marcin19883 pisze:
04 sty 2019, 18:59
Do Lipnicy to z Wojsk i Mielna zasięg leci.
To wiadomo. Ale co z resztą? N! ma w tej okolic 6 stacji, Plus 3. Zasięg zasięgiem w P4 ale co w budynkach? W Lipnicy N! ma szczątkowy a P4 w ogóle nie ma budynkach (mam tam rodzine - dokładnie Kiedrowice). Plus z 3 stacjami tym bardziej nie daje rady.
Dlatego zadałem pytanie, czy coś wiadomo w tej okolicy z Playem? Nawet dwie stacje parasolowe na wypasie nie mają startu do 6 wybrakowanych o pasma w N! czy to zasięgiem czy pojemnością sieci.
Tam by się jeszcze co najmniej z dwie stacje od Play przydały i mam nadzieję, że coś dostawią niebawem.

Przy okazji z Twittera Witka, gdy odpowiedział na braki zasięgowe jednego z pytających
"no bo się po prostu nie opłaca... Żaden operator, nawet chwalący się siecią numer 1, nie jest w stanie zapewnić pokrycia 100% kraju superszybkim internetem."
Więc bez oszczerstwa i śmiechu (żeby nie było) Play po wyłączeniu RK będzie miał dziury na pewno (podobnie jak inni), mniejsze lub większe od konkurencji. I trzeba się z tym liczyć. Chciałem tylko ostudzić zapały co niektórych ;)
Ostatnio zmieniony 04 sty 2019, 23:43 przez spotify, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Strona 408 z 533
  • 1
  • 406
  • 407
  • 408
  • 409
  • 410
  • 533
  • 1
  • 406
  • 407
  • 408
  • 409
  • 410
  • 533