DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 108 z 220
  • 1
  • 106
  • 107
  • 108
  • 109
  • 110
  • 220
 #1128499  autor: p2225
 19 lut 2022, 14:22
@DEVI_UI Tak, korpo na górze. Pakiety u niemieckich operatorów są raczej średnie, a dodatkowo przypadki braku działania polskich operatorów są rzadkie, ale jak już się wydarzy to potrafi to trwać dłużej. Stałe 20 Mb/s to całkiem w porządku prędkość. Wczorajszy wieczór działałem na hotspocie i zapominałem, że to nie jest normalne łącze. Youtube działał. Tak samo Polsat Box Go. W taryfie na kartę mam 12 GB w roamingu na miesiąc, więc też zupełnie wystarczająco.
Z tym LTE700 to być może kwestia terenu przygranicznego. Reszta Niemiec pewnie leci na 5G700.
@iphoneski utrudnieniem może być rejestracja kart SIM.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1128505  autor: DEVI_UI
 19 lut 2022, 16:19
p2225 pisze:
19 lut 2022, 14:22
Tak, korpo na górze. Pakiety u niemieckich operatorów są raczej średnie
Faktycznie, dopiero teraz z ciekawości spojrzałem. 12 GB w "najlepszym" pakiecie za 20 euro to zdecydowanie mało. W Telekomie tak samo jak nie gorzej. Chociaż jestem w stanie to zrozumieć, może prepaid w Niemczech nie jest zbyt często wybierany i popularny albo mają od tego operatorów wirtualnych.
 #1128506  autor: Martino
 19 lut 2022, 16:33
Tak nawiązując do obecnej sytuacji pogodowej i związanej z nią brakiem prądu... Jak to jest z tym awaryjnym zasilaniem stacji bazowych ? Wiem że niektóre mają na wyposażeniu agregaty, ale są to głównie stację ważne z punktu widzenia strategicznego na przykład węzły łączności radioliniowej oraz te obsługujące duże skupiska abonentów. Jednak nawet jeśli mniej znacząca stacjia nie posiada agregatu to zawsze posiada jakiś UPS i tutaj pytanie na ile starcza taki akumulator i w jakim trybie działa stacja żeby działać jak najdłużej w przypadku braku zasilania ? Pytam bo rodzina na wsi niedaleko Kętrzyna w warmińsko-mazurskim jest obecnie kompletnie odcięta od komunikacji przez brak zasięgu, jedne co działa to 2G Play. Prądu nie ma w 3/4 powiatu. Jest to spory problem, bo dobre kilka, a nawet kilkanaście godzin może tego zasięgu jeszcze nie być. Jak operatorzy się zabezpieczają w tym momencie na taką sytuację ? Wie ktoś z Was jaka jest polityka N! jeśli chodzi o awaryjne zasilanie stacji/ich wyposażenie ?
Ostatnio zmieniony 19 lut 2022, 18:57 przez Martino, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1128513  autor: lordbyd
 19 lut 2022, 17:35
Na podstawie własnych obserwacji mogę napisać, że przy dłuższej przerwie w zasilaniu, gdy prawdopodobnie rozladowuja sie baterie UPSa przyjeżdża ekipa z agregatem.
W Bydgoszczy kilka godzin z agregatu zasilano dawniej stacje Play na Zapolskiej czy Plusa na Brzozowej, podczas kilkugodzinnej awarii zasilania.
Agregat stał przy samochodzie, a zasilanie podawane było przedłużaczem do rozdzielnicy na dachu.
Po intensywnej burzy i braku zasilania kilka lat temu w okolicy Niestronna, stacja TM nadawala tylko 2G.
Agregat znajduje sie np. przy wieży radioliniowej orange, na której jest też BTS na ulicy Szubinskiej w Bydgoszczy.
 #1128514  autor: iphoneski
 19 lut 2022, 17:45
Niektóre stacje mają też panele słoneczne. No i zasilenie to jedno, a łączność to drugie. Gdy w Kuj-Pom kilka lat temu były te słynne wichury zasilanie w nadajnikach niby było, ale radiolinie się rozjechały i i tak żadnego większego pożytku nie było z tych stacji. Dopiero jak ekipy przyjechały zrobiły z tym porządek.
 #1128519  autor: Mixiorek
 19 lut 2022, 18:57
lordbyd pisze:
19 lut 2022, 17:35
Na podstawie własnych obserwacji mogę napisać, że przy dłuższej przerwie w zasilaniu, gdy prawdopodobnie rozladowuja sie baterie UPSa przyjeżdża ekipa z agregatem.

Tak ALE: przy takiej skali odcięcia zasilania jak obecnie operatorzy nie mają tylu podwykonawców z agregatami.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1128527  autor: lordbyd
 19 lut 2022, 22:40
Niestety przy takich huraganach jak obecnie, czy kilka lat temu - o czym pisał iphoneski - trzeba pogodzić się z brakiem łączności.
Wspomniana przeze mnie stacja TM w Niestronnie ma z tego co pamietam agregat bo jest waznym punktem radioliniowym. Podczas pamietnej nawałnicy w kujawsko-pomorskim działała na 2G bez przerwy.
Powazniejszym problemem przy takim kataklizmie jest brak zasilania pomp obiegowych centralnego ogrzewania i wychłodzenie mieszkań czy domów. Znajomi z okolic Świecia ratowali się dziś agregatem bo nie mieli prądu prawie przez 10 godzin.
 #1128535  autor: Mixiorek
 20 lut 2022, 11:49
Wiadomo, że są priorytety i infrastruktura krytyczna ma pierwszeństwo.
Działanie szpitala, strażnicy PSP / OSP, komisariatu, stacji transformatorowej, lini nn, SN, WN (zależy też co jest podłączone do danej linii), wodociągów jest ważniejsze niż pojedynczy dom. Chyba, że w tym domu jest osoba podłączona na stałe np: do respiratora lub innego urządzenia podtrzymujacego funkcje życiowe. Ostatnio miałem taki przypadek, że OSP przyjechało i pilnowało prawie przez dobę zasilania w domu jednorodzinnym. Przebywa w nim osoba podłączona na stałe do urządzeń podtrzymujących funkcje życiowe.

Jednak przy kataklizmach łączność mobilną też można uznać za krytyczną bo bez niej można np: nie wezwać pomocy. Służby ratownicze też mają często ograniczony zasięg swoich pasm. Wiemy, że od lat jest problem by stworzyć spójny system. Co za tym idzie nadal często bazuje się na telefonii mobilnej. Wczoraj przy awarii czy gigantycznym obciążeniu numeru 112 czyli centrów przyjmowania zgłoszenia mnóstwo OSP czy PSP podało do siebie bezpośredni kontakt (tak, podali nr komórkowe) np: na swoich profilach na FB (by wrzucić posta samo 2G nie wystarczy), a to niby tylko sam tekst, dwa zdania. Tak to działa obecnie. Ludzie sami wymyślają procedury gdy państwo nie działa lub zawodzi (umyślnie, przez lata zaniedbań czy przez kataklizm o niespotykanej skali).

Uważam, że operatorzy przez długie lata nie robili nic w tym zakresie. Żyli i żyją często jak pączki w maśle. Zasilanie awaryjne (agregaty na wiele godzin) mają tylko pojedyncze stacje. UPSy jeżeli są to też na krótki czas. Nasze niesprawne w wielu dziedzinach państwo też nijak nie sprawiło by wymusić na operatorach zmiany, czy inwestycje.
Idąc w panele czy inne OZE opowie mają w nosie ciągłość usług. OZE dobrze wygląda w raportach, w info dla inwestorów, właścicieli i banków, które zaczęły wspierać zieloną energię.
A jak administracyjnie zaczynamy wymuszać inwestycje w zabezpieczanie ciągłości pracy dostaniemy zwrotnie larum i info, że przez ostatnie lata dostępność usług mają na poziomie 99,99% i co my w ogóle chcemy.

Z bateriami do UPSów przez elektromobilność zrobiło się mocno tak sobie (w dużej skali). A na agregaty prądotwórcze od kilku lat jest mega ciśnienie. Ostatnie 2-3 lata to szał. Jeżeli ktoś ma dom jednorodzinny to moim skromnym zdaniem taki agregat to ważna sprawa i ja bym w to szedł. Można na spółkę z osobami, które też mają domy ale nie są sąsiadami ;) w przypadku „W” można komuś przywieźć. Gwałtowność zjawisk pogodowych w ostatnich latach zwiększyła się znacznie. Często doszła praca zdalna więc ktoś nie rusza się z domu ale musi mieć zapewnioną ciągłość zasilania i internetu.
Jednak dobrze jest mieć przemyślane przed budową lub modernizacją domu jak ten agregat „wpiąć” by móc zapewnić ciągłość pracy wszystkich krytycznych urządzeń (piec, pompa itp.). No i agregat kupuje się nie w momencie gdy już jest kataklizm. Tylko wtedy kiedy jest spokój. Zawsze jest łatwiej potem narzekać na zakład energetyczny lub prosić strażaków o pomoc, czy agregat. Tylko nikt się nie zastanowił, że przez lata kasa zamiast na modernizacje energetyki szła do wspólnego wora lub na kolejną kroplówkę dla górnictwa.
Pytanie ile osób chce pomyśleć, zaplanować, przygotować i może to zrobić. U nas wiele osób woli większy tv, drugi samochód, konsolę niż agregat czy czystsze źródło energii dla domu. W końcu piec-kopciuch musi dymić jak 20 letni, niezadbany diesel.
A „planowanie”, „procedury”, „żelazne trzymanie się tych procedur” to takie wyrazy ze słownika. Procedury są dla frajerów.
Jakoś to będzie. To nasze narodowe motto.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1128544  autor: Martino
 20 lut 2022, 15:07
Mixiorek pisze:Wiadomo, że są priorytety i infrastruktura krytyczna ma pierwszeństwo.
No widzisz i właśnie o te priorytety się rozchodzi. Zgodzę się z Tobą iż przez lata operatorzy nic tak na prawdę nie robią w tym względzie aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne każdemu elementowi swojej siatki stacji bazowych. Nie sztuką jest tak jak już tu wcześniej niektórzy z Was wspomnieli wyposażyć w agregaty tylko ważne węzły, ale trzeba pomyśleć też o tych stacjach tzw. ostatniej mili często w zapadłych rejonach, wsiach, łąkach gdzie znajdują się zabudowania i też mieszkają ludzie. W momencie gdy taka stacja przestanie działać są w czarnej d*pie nie mając żadnego kontaktu ze światem, kiedy częstokroć również i prawie w każdym przypadku takich kataklizmów nie działa również telefonia stacjonarna, bo nie mają zasilania centralki węzłowe. W takiej sytuacji sieć komórkowa powinna mieć przewagę i MA PRZEWAGĘ, bo odpowiednio dobrze zarządzana zapewnia wówczas ludziom kontakt niezbędny aby móc wezwać jakąkolwiek pomoc. Owszem wyposażanie takich BTSów ostatniej mili prócz akumulatorów UPS, które mogą starczyć na max kilka godzin podtrzymania działania stacji każdy taki BTS powinien być zaopatrzony w zestaw prądotwórczy ze źródeł odnawialnych t.j.: panele słoneczne + turbina/y wiatrowa/e. Operatorzy chwalą się właśnie tymi zielonymi działaniami typu akcja #oragegoesgreen ale nijak ma się to do wsparcia w praktycznych sytuacjach kryzysowych głownie podczas takich kataklizmów jak wczorajszy orkan Eunice. Wiadomo, że chodzi oczywiście o pieniądze, bo wyposażanie stacji w takie urządzenia to kwoty kilkudziesięciomilionowe w skali kraju mówiąc tylko o stacjach wybranego jednego operatora. Jednak doskonale wiemy iż operatorów na to zwyczajnie STAĆ, ale wolą póki co przeznaczać te pieniądze na inne cele. Pomyślmy tutaj jednak o tym iż wyposażanie stacji w takie rozwiązania jest i tak o wiele tańsze niż utrzymywanie wieloletnich kontraktów z całą rzeszą podwykonawców w całej Polsce, zajmujących się dostarczaniem i obsługą agregatów na stacjach w razie sytuacji awaryjnych. Myślę że telekomowi giganci, powinni się grubo nad tym zastanowić, tym bardziej że od kilku lat tak gwałtowne zjawiska powodujące przerwy w dostawie energii elektrycznej w skali masowej są już dla nas powoli czymś normalnym. Tylko w tym roku mieliśmy już w Polsce 3 orkany generujące zjawiska wiatrowe, w których prędkość wiatru przekraczała w porywach nawet 150 km/h na terenach nizinnych ! Ciepłe zimy i cyrkulacja powietrza znad Atlantyku powodują iż będziemy mieli do czynienia z takimi sytuacjami praktycznie każdej zimy, ale i też latem gwałtowne układy burzowe nie będą oszczędzać naszej części Europy. Nie potrafię sobie wyobrazić iż w takich sytuacjach za każdym razem całe połacie kraju będą mieć kolosalne problemy z dostępem do usług sieci komórkowych przez brak zasilania na stacjach. Tym bardziej odczuwam skalę problemu, gdyż w dniu wczorajszym rodzina mieszkająca na wsi k. Kętrzyna (warmińsko-mazurskie) również na własnej skórze przekonała się jak wygląda być dobre 8 godzin bez prądu i połowę tyle bez zasięgu sieci. Z ciekawostek powiem tyle, jak mnie informowali później, że najdłużej co prawda w trybie 2G ale działał Play - być może zainwestowali w pojemniejsze UPSy, bo zasilanie mają z tej samej linii SN co pobliska stacja N!. Jednak nie działał na tym 2G transfer danych, w ogóle nie załączała się transmisja EDGE. Tyle się dowiedziałem. Czyli prawdopodobnie stacja pracowała na najniższym możliwym koszcie energetycznym stąd działał najdłużej. Tutaj nasuwa się też taka refleksja, przecież dziś transfer danych to również potrzeba pierwszej rangi jak transmisja głosu, a wręcz nawet jeszcze ważniejsza. Wiele aplikacji ratunkowych, czy serwisów operatorów energetycznych wymaga połączenia z internetem dla zgłoszenia incydentów/ wezwania pomocy. To kolejny temat jakim powinni się zająć operatorzy - priorytezowanie technologii w czasie braku zasilania sieciowego. Moim skromnym zdaniem, analizując potrzeby w takich sytuacjach stacje powinny pracować w modelu EDGE 900/LTE 800 z dostępnością transmisji danych, nawet zmniejszoną nieco mocą sektorów dla LTE 800, ale dostępną transmisją. To już sprawa dla projektów inżynierskich.
 #1128545  autor: p2225
 20 lut 2022, 15:42
A kiedy ta stacja Playa została wybudowana? Może jest na tyle nowa, że akumulatory jeszcze mają pełną pojemność? Kwestia braku transmisji danych - zgłoszenia i automatyczne informacje o awariach oraz czasie przywrócenia zasilania są dostępne pod numerem alarmowym 991. Fakt, że w ostatnich dniach próby połączeń skutkowały informacją "Przepraszamy, nie możemy zrealizować tego połączenia". Samo LTE z 2G niekoniecznie by dobrze działało, dopóki nie byłoby CSFB i handoveru między tymi dwiema technologiami.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1128569  autor: mariusz9a
 21 lut 2022, 07:57
kozien70 pisze:
19 lut 2022, 11:17
mariusz9a pisze:
19 lut 2022, 10:31
Natomiat niemalże wszędzie czytamy:
Za infrastrukturę operatora odpowiadają firmy Nokia oraz Ericsson
Skąd ten cytat? No daj tego linka, a nie jakieś wycinki z kontekstu.
Dobra, zwracam honor. Te komunikaty dotyczą czasów "blokady Huawei" i wyboru/testowania nowych dostawców. Także moja nadinterpretacja rzeczywistości ;-)
Ciekawe w takim razie czy na całej sieci "Huawei" działa agregacja 5G z pełnym LTE i czy będzie uruchomione na Nokii.
 #1128592  autor: p2225
 21 lut 2022, 19:48
Mixiorek pisze:
20 lut 2022, 11:49
Służby ratownicze też mają często ograniczony zasięg swoich pasm. Wiemy, że od lat jest problem by stworzyć spójny system. Co za tym idzie nadal często bazuje się na telefonii mobilnej.
Rusza przetarg na LTE450:
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/wyd ... 0-przetarg

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1128596  autor: Mixiorek
 21 lut 2022, 21:13
Aukcja na częstotliwości 5G też rusza! Oh wait…..
:mrgreen:

Póki co to nasze służby mają zajebiście poważny problem, który był od tygodnia nieco „ukrywany”:
https://niebezpiecznik.pl/post/atak-na- ... ratunkowe/

“warunki pracy przypominają obecnie te sprzed wielu lat, a komunikacja odbywa się “alternatywnymi środkami łączności”, m.in. w oparciu o prywatne skrzynki i komórki.”

O! Coś o czym ostatnio pisałem. Niemożliwe…

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1128609  autor: kozien70
 22 lut 2022, 16:15
mariusz9a pisze:
21 lut 2022, 07:57
Ciekawe w takim razie czy na całej sieci "Huawei" działa agregacja 5G z pełnym LTE
Tak. Może nie działać na stacji będącej w trakcie modernizacji, ale generalnie działa.
  • Strona 108 z 220
  • 1
  • 106
  • 107
  • 108
  • 109
  • 110
  • 220
  • 1
  • 106
  • 107
  • 108
  • 109
  • 110
  • 220