DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 118 z 142
  • 1
  • 116
  • 117
  • 118
  • 119
  • 120
  • 142
 #1145310  autor: matias55
 10 mar 2023, 14:59
kozien70 pisze:A jeśli w ogóle spodziewać się jakiejś konkretnej zmiany konfiguracji, to dopiero po uruchomieniu L900 w całej sieci, włącznie ze stacjami Orange. Takie są moje przypuszczenia.
Tak nawiasem, pamiętam czasy U2100, bez U900. Nagminne w N! było zrzucanie rozmów z 3G do GSMu, mimo silnego zasięgu UMTS-a. Tak to działało latami, nikomu nie chciało się nic z tym zrobić do momentu uruchomienia U900 - i to nie tego pierwotnego, wspólnego tylko dopiero tego osobnego per operator.
@kozien70, Też pamiętam te zrzucanie rozmów do GSM, ale to się działo też na U900 długi czas. Zgłoszenia nic nie dawały.

Twoje zauważalne obserwacje mówią mi, że trzeba wiać z T-Mobile.
 #1145329  autor: matias55
 10 mar 2023, 19:35
zyga856 pisze:powiat leszczyński bez U900 od tygodnia, nie zauważam różnicy, jak by nie Netmonster to bym nie wiedział, L900 brak
Jak stan baterii oraz czy spada ci do 2G??
 #1145346  autor: 3G
 10 mar 2023, 23:06
kozien70 pisze:
10 mar 2023, 14:18
@dominikm27 - no właśnie też się zastanawiam czemu niektórzy uważają, że dzięki L900 zasięg będzie lepszy niż przy L800
Może dlatego, że L800 ma wyżej UL niż DL, ale generalnie macie rację. Ważniejsza będzie moc i konfiguracja niż 800 vs 900. Oczywiście na terenach bez L800, L900 będzie bardzo ważne - najlepszy przykład to Elbląg, gdzie wygląda na to, że szybko zmienili plany - najpierw gasili pożar tymczasowym przywróceniem U900 by zaraz odpalić L900.
matias55 pisze:
10 mar 2023, 14:59
Twoje zauważalne obserwacje mówią mi, że trzeba wiać z T-Mobile.
Kurła, a nasza firma parę miesięcy temu przeszła do T-mobile :roll:
Mam trochę obserwacji, musze kiedyś się zebrać i je przelać w odpowiednim wątku.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #1145351  autor: iphoneski
 11 mar 2023, 07:30
Co to się z tym światem wyrabia, żeby myśleć o zmianie T-M na Playa ze względu na jakość sieci xD
 #1145356  autor: dominikm27
 11 mar 2023, 09:47
Proponowałbym kilka głębszych oddechów. T-Mobile jest i pozostanie najlepszą jakościowo siecią. Może będą chwilowe problemy ale jestem przekonany, że w ciągu kilku miesięcy wszystko wróci do normy. Więc jak ktoś chce zmieniać co kilka miesięcy sieć to, oczywiście, proszę bardzo.
 #1145358  autor: iphoneski
 11 mar 2023, 10:10
Tylko co to obchodzi klienta? T-M wybierają spore korporacje jako firmowe karty za grube pieniądze, właśnie z uwagi na jakość sieci. I teraz te firmy muszą gadać w jakości jak ze studni, bo operator nie ogarnął poprawnie wyłączenia 3G. I to nie będzie kilka miesięcy a prawdopodobnie kilka lat z uwagi na to, że połowa stacji T należy do pomarańczowych, a oni póki co ani myślą bawić się w L900. Jestem całym serduchem za wyrzuceniem do śmieci przeżytku jakim jest 3G i pisałem tu o tym wielokrotnie, ale należy to robić z głową a nie odstawiać przedszkole.
 #1145360  autor: zyga856
 11 mar 2023, 10:42
matias55 pisze:
10 mar 2023, 19:35
zyga856 pisze:powiat leszczyński bez U900 od tygodnia, nie zauważam różnicy, jak by nie Netmonster to bym nie wiedział, L900 brak
Jak stan baterii oraz czy spada ci do 2G??
do 2G spada tam gdzie wcześniej spadało, w moim domu w łazience położonej w centralnej cześć na parterze, przed wyłączeniem 3G tam zawsze tel lądował w 2g, po za tym w reszcie chaty jest L800, na granicy jedna kreska ale jest i trzyma volte, jak już wcześniej pisałem tu gdzie mieszkam jest slaby zasięg po stacje oddalone po 2-3 km i od kiedy od kilku lat jest L800 to nie narzekam na TM 3g jest dla mnie zbędne,
bateria bez zmian
 #1145366  autor: dominikm27
 11 mar 2023, 11:54
iphoneski pisze:
11 mar 2023, 10:10
I to nie będzie kilka miesięcy a prawdopodobnie kilka lat z uwagi na to, że połowa stacji T należy do pomarańczowych, a oni póki co ani myślą bawić się w L900. Jestem całym serduchem za wyrzuceniem do śmieci przeżytku jakim jest 3G i pisałem tu o tym wielokrotnie, ale należy to robić z głową a nie odstawiać przedszkole.
Ale po co do tego L900? Przecież jest L800 o lepszych parametrach zasięgowych. Więc skoro nie ogarną tego na L800 to niby jak mają to zrobić na L900?

Zalecałem póki co spokój i wstrzemięźliwość z osądami, bo za mało mamy danych aby już teraz przesądzać o wtopie TM jeśli chodzi o wyłączanie 3G. A tu już niektórzy chcą przenosić kilkanaście numerów do PLAY :)
 #1145369  autor: iphoneski
 11 mar 2023, 12:07
Pytanie tylko czy wystarczy pojemności w L800, jeśli wdrożenie 900 da się zrobić póki co wyłącznie na stacjach własnych. Normalnie oczywiście tak, ale przecież są miejsca o dużym obciążeniu (koncerty/mecze/festiwale) obsługiwane przez nadajniki pomarańczowych. Tam każdy skrawek pasma może się przydać, a teraz blok 900 będzie leżał odłogiem.
No i obszary bez 800 na stacjach O, z których L900 T przecież nie uruchomi = duży obszar bez pasma pokryciowego / z ogromnymi dziurami w paśmie pokryciowym.
Gdyby cała sieć należała do T to wtedy faktycznie kilka miesięcy i zrobione, ale w obecnej sytuacji już nie jestem taki przekonany.
 #1145372  autor: kozien70
 11 mar 2023, 13:19
dominikm27 pisze:
11 mar 2023, 09:47
Proponowałbym kilka głębszych oddechów. T-Mobile jest i pozostanie najlepszą jakościowo siecią.
Ach te mityczne zaklęcia pt. "t-mobile najlepsza jakościowo sieć" i uleganie marketingowej papce :wink:
Mam numer służbowy w T-m od kilkunastu lat. Numer prywatny 25 lat w Orange (z przerwami). Byłem z nim przez jakiś czas w Plusie, jestem aktualnie w Play. I nie widzę wcale tej magicznej przewagi t-m. W Orange np. pamiętam tę jednodniową wtopę w 2016 roku. Ale dobrze pamiętam też awarie w T-m, przed kilkoma lat np. jednodniowy brak rozmów w 2g/3G w rejonie mojej firmy. Transmisja działała. Albo kilkanaście godzin głuchych połączeń w VoLTE jakieś 2 lata temu i sztorm zgłoszeń helpdeskowych od pracowników (kilkaset osób), że telefon nie działa. A VoWiFi, z którym T-mobile przez półtora roku nie potrafiło się uporać i co raz pojawiało się i znikało? Na forum sporo o tym było.
To T-mobile nie potrafiło się przez te wszystkie lata uporać z brakiem HD Voice w 3G dla połączeń do Orange dla pewnej puli swoich numerów. Co ciekawe w 2G i VoLTE HD było. Zgłoszenie eskalowaliśmy jako klient kluczowy do najwyższego szczebla techniki tm. w PL i nic to nie dało. Kiedyś zrobiłem testy: kupiłem dwa startery T-mobile. I co wyszło? Że z jednego HD Voice działało do Orange we wszystkich technologiach, a z drugiego nie działało w 3G. Zupełnie jak w mojej puli korpo. Ewidentny problem po stronie T-mobile, skoro problem występował tylko dla niektórych ich numerów.
I wyjaśnijmy od razy jedno: najlepsze wyniki w comiesięcznych zestawieniach speedtest to efekt najmniejszej bazy klientów Tm spośród W4, a nie jakiejś specjalnej jakości. Po prostu. Zwłaszcza, że średnie różnice są rzędu kilku Mbps. Jeżeli miałbym tu kogoś chwalić to właśnie pozostałych operatorów, którzy mając ileś mln. kart więcej dają radę zapewnić wyniki niemal takie jak kozaczący Tm - mający kilka mln kart mniej od Orange czy Play. A skoro o transmisji danych w Tm i jej jakości mowa - są wpisy na forum o zamarzaniu transmisji w 5G DSS u tego operatora i jedyną radą jest wyłączenie 5G. Tak przykładowo.
Ktoś powie: u innych też są takie problemy. Oczywiście, że są. Są i u innych, są i w T-mobile. Dlatego nie twierdzę, że tm jest gorszy. Uważam, że nie jest ani lepszy, ani gorszy. Jest mniej więcej taki sam jak reszta.
Może Play trochę odstawał przez RK, ale to się zmienia wraz z intensywną rozbudową sieci własnej i zaraz temat problemów związanych z RK zniknie.
Jako użytkownik wszystkich sieci W4 nigdy nie rozumiałem, w czym ta rzekoma najwyższa jakość Tm miałaby się objawiać. Zagrali jakiś czas temu reklamami o jakości, kupowanym testem w niemieckiej firmie umlaut i jak widać był to dobry ruch, fama w eter poszła. Bo skoro nie jesteśmy najtańsi, to wymyślmy, że jesteśmy najlepsi. Zadziałało.
BTW z tym opłacanym przez tm testem w umlaut zupełnie jak z "niezależnymi" testami TUV i ADAC, w których dziwnym trafem czołówkę okupują samochody produkcji niemieckiej :lol:
 #1145374  autor: babciagienia1p
 11 mar 2023, 13:36
kozien70 pisze:
11 mar 2023, 13:19
BTW z tym opłacanym przez T-M testem w umlaut zupełnie jak z "niezależnymi" testami TUV i ADAC, w których dziwnym trafem czołówkę okupują samochody produkcji niemieckiej :lol:

Pouczające... Może warto brać przykład...
Nie znam dużej niemieckiej firmy w Polsce, która nie korzystałaby z usług T-Mobile. Chyba genetycznie mają to zaszyte...
Mało tego. Nawet zyski z innych krajów transferują do Niemiec, mimo że podatek który zapłacą u siebie bywa wyższy.
 #1145376  autor: iphoneski
 11 mar 2023, 13:40
@kozien70
Ale gdyby ktoś przystawił ci pistolet do głowy i kazał wybrać najlepszego operatora pod względem sieci to co byś krzyknął? Pewnie że nie są idealni, ale od innych minimalnie lepsi są i tu nie chodzi o zlecane testy.
1: Mniej klientów = mniejszy ruch = sieć mniej zatkana
2: najlepsze pokrycie kraju zasięgiem
3: dodatkowe smaczki jak górskie stacje satelitarne budowane na wyłączność. Te różnice faktycznie nie są duże i reszta nie odstaje jakoś wyraźnie, a mimo to 3 plusy trzasnąłem z głowy bez większego namysłu.
 #1145382  autor: kozien70
 11 mar 2023, 14:20
@bxx1 - mówimy stricte o jakości sieci a nie o liczbie wspieranych modeli w VoLTE, która z jakością sieci jako takiej nie ma wiele wspólnego. BTW - przy okazji rozmów z tym gościem z techniki Tm, który próbował rozwiązać nasz problem z HD Voice usłyszałem, że tm ma sporo wewnętrznych problemów technicznych z niektórymi telefonami dopuszczonymi bez testów do VoLTE. Np. problemów po stronie billingowej, jak również zakłócania stabilności sieci niepotrzebnymi komunikatami. Stwierdził, że z punktu widzenia techniki, stabilności sieci rygorystyczne podejście Orange jest lepsze.

@iphoneski - wybrałbym sieć, która w miejscach, gdzie najczęściej przebywam sprawuje się najlepiej. Np. na pewno nie poleciłbym komuś mieszkającemu na wschodzie PL operatora T-mobile. Raczej Plusa. Tak a propos zasięgu. A komuś mieszkającemu np. w Beskidzie Sądeckim poleciłbym Play. Spytaj Kryniczanina dlaczego. Nie mitologizujmy zasięgu T-mobile w oparciu o kilka stacji na wyłączność w górach. W ten sam sposób mogę wymienić od ręki ileś lokalizacji wiejskich, w których nie ma nikogo oprócz Play. A nawiasem: jeśli miałbym się przy wyborze kierować wyłącznie zasięgiem, to wybrałbym Play z włączonym RK Orange (odkąd mają HD Voice i VoLTE w RK oraz zdjęty lejek transmisji w RK).
A ogólnie - na pewno nie wybierałbym żadnego operatora kierując się famą, że ktoś tam ma największy zasięg lub najlepszą sieć. Przykłady powyżej. Mam gdzieś kilka stacji na wyłączność, skoro nie jeżdżę w góry, a jeżdżę za to przez wiochy, gdzie jest tylko P4. Albo w mojej wsi jest stacja Tm/O z samym L800, co u nich często spotykane, a obok stoi stacja Play z kompletem pasm (co jest u nich normą).
 #1145389  autor: Moonoon
 11 mar 2023, 15:10
@kozien70

Popieram w całej rozciągłości, nie ma obecnie wyraźnego lidera... wiadomo kto zamyka stawkę :wink:

Play "ala" 5G
https://www.speedtest.net/result/a/8325716393
 #1145392  autor: Mixiorek
 11 mar 2023, 15:36
kozien70 pisze:
11 mar 2023, 13:19
Ale dobrze pamiętam też awarie w T-m

Annopol.
Zrobienie jednego z głównych data center (o ile nie najważniejszego) przez ścianę z "sąsiedztwem". Spożywka, kótra się spaliła. Oczywiście winni byli strażacy z PSP, którzy oblali wszystko pianą, wodą i kazali odciąć gaz oraz zasilanie.
Do tego niby systemy były zdublowane i również w innych DC (Piaseczno, Wrocław) ale jakoś to chyba była lipa skoro dostali strzała i nie zadziałała im redundancja systemów, które fizycznie były w innych miejscach. Kompromitacja od pomysłu, projektu, po wykonanie i utrzymanie.
Potem problemy z siecią komórkową trwały tydzień albo i dłużej. Światłowód symetryk SLA, CIR itp. wstał chyba po około 24h. Ze stacjonarkami problemy trwały chyba ponad tydzień, dwa.
Potem powstała DC Szlachecka. Budynek, działka już w całości są TMPL.

Proszę, nie mówmy o jakości.

Jak czasami UPC ma awarię to zobaczcie gdzie trzymają graty za setki tysięcy złotych. W jakiś wynajętych kawalerkach w blokach. Koleś zalał im wodą z wanny sprzęt a oni zamiast szybko zamieść sprawę pod dywan i siedzieć cicho chcieli od niego uzyskać odszkodowanie.
Jak przyszedł raz technik UPC na montaż to mówił mi, że bym nie uwierzył w to jak to czasem wygląda w Wawie.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1145394  autor: matias55
 11 mar 2023, 15:45
Czar jakości sieci T-Mobile to i ja wierzyłem do września 2021 i kiedy to chyba z miesiąc była awaria w mojej lokalizacji i sieć 3G leżała na 2 kreskach, a potem kolejna na wiosnę chyba, gdzie była podobna sytuacja, gdzie niemiecki operator tłumaczył się używanymi wzmacniaczami w mojej okolicy. Okazało się potem, że w łodzi też takie bajki sprzedawali :D

Kolejna sprawa to brak HD Voice T-Mobile->Play. Połączenie Play->T-Mobile zawsze było ok. Trwało to również kilka miesięcy. @kozien70, wspomniał jedynie o kartach Orange. Tak samo kolejna kwestia to fake HD-Voice do Plusa w VoLTE działo się to tylko wtedy w połączeniach T-Mobile->PLUS odwrotnie już wszystko GIT.
W styczniu po tej cudownej naprawie HD Voice w VoLTE z Plusem magicznie osoby z Plusa dzwoniące do mnie nie miały HD Voice w losowych połączeniach. Obecnie wszystkie interkonekty działają poprawnie, ale to już stawia pewien obraz, a równolegle testowałem sobie kartę Playa, która zestawia wszystko prawidłowo z każdym OPem w każdym kierunku od zawsze.

I dokładnie zastanawiam się właśnie nad Play z RK, ponieważ tam w zasadzie nic nie stracę, a zyskam dostęp do 3G jeszcze przez jakiś czas dopóki VoLTE się nie ogarnie i będę miał nadal zasięg NetWorkS!.
 #1145396  autor: 3G
 11 mar 2023, 16:05
Pół roku temu nasza firma przeniosła wszystkie numery z Plusa do T-mobile i powiem szczerze jestem zaskoczony negatywnie. OK, Plus z racji mniejszej liczby stacji jak gdzieś miał gorszy sygnał to miał, ale sieć działała jakby stabilniej. Może trochę przesadzę, ale mam wrażenie, że przez pół roku miałem więcej problemow niż w Plusie przez lata. Nie spodziewałem się też kompletnego braku zasięgu T-mobile w środku Polski (dwa zupełnie różne miejsca). Tak jak napisał @kozien70, pochwały należą się raczej innym sieciom. Moim zdaniem także Plusowi, bo jak na taką liczbę stacji naprawdę nieźle daje radę. Nie chcę mówić, że T-mobile jest jakiś gorszy, wydaje mi się, że jakość naszych sieci jest porównywalna.

A w ogóle ostatnie posty powinny wylądować w innym wątku.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
  • Strona 118 z 142
  • 1
  • 116
  • 117
  • 118
  • 119
  • 120
  • 142
  • 1
  • 116
  • 117
  • 118
  • 119
  • 120
  • 142