DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 172 z 219
  • 1
  • 170
  • 171
  • 172
  • 173
  • 174
  • 219
 #1149503  autor: MaciejM
 09 maja 2023, 12:42
iphoneski pisze:
09 maja 2023, 11:40
Zbytnio upraszczasz. Np taka Słowacja ma 5 milionów mieszkańców, więc operatorom łatwiej jest ich wszystkich pokryć zasięgiem. Z kolei w Niemczech usługi są znacznie droższe niż u nas, także ja mam pewnie więcej neta w roamingu, niż część Niemców w planie krajowym. Generalnie poza brakiem pasma C i problematycznym stawianiem nowych nadajników, nie mamy co narzekać. Oczywiście pewne rzeczy można było zrobić lepiej (np aukcja na 800 albo uporządkowanie bloków) ale mogłoby też być znacznie gorzej.
Nie ma co tak porównywać. Przy przeciętnych zarobkach 30-40€/h gdzie w IT od 60€/h ~90€ miesięcznie za prawdziwy nolimit nie wydaje się być kosmiczną opłatą. Za 60€ jest 40GB internetu, no chyba, że mamy stacjonarny net również w T-Mobile to wtedy transfer jest nielimitowany.

PS: Nie zdziwcie się jak aukcji 5G w Polsce znów nie będzie :lol:
 #1149506  autor: iphoneski
 09 maja 2023, 13:00
@MaciejM
Tylko pamiętaj, że sprzęt do obsługi sieci kupujesz od światowych dostawców w dolarach, bez znaczenia gdzie świadczysz usługi i w jakiej walucie zarabiasz. Niemiecki operator zarobi na jednym abonamencie kilka razy więcej tych dolarów niż operator polski, więc ma więcej pieniędzy na nadajniki, światłowody itd.. Dlatego właśnie napisałem, że nie mamy na co narzekać biorąc pod uwagę (między innymi) ceny.
 #1149507  autor: mariusz9a
 09 maja 2023, 13:15
Z tymi cenami to jest bardzo specyficzna sprawa. Jeśli chodzi o samochody i elektronikę dla zwykłego "Kowalskiego", to często tak jest, że kosztuje podobnie niezależnie od rynku. Tylko że też właśnie czasami nie do końca. Zdarza się, że producent elektroniki ustala cenę pod rynek. Inna rzecz - dla przykładu te same leki wyprodukowane przez tego samego producenta, dla Niemca kosztują 1000 euro (oczywiście bez "refundacji") a dla Polaka 700zł (też bez recepty/refundacji) - mowa o kupnie leku normalnie w aptece. Wiem bo potrzebowałem w zeszłym roku jednego leku niedostępnego w Polsce. Niestety w Niemczech też nie było, ale cenę znam. Jako ciekawostka producent jest z Holandii. Także cena jest typowo ustalona pod konkretny rynek i możliwości finansowe tego rynku. Nie zdziwiłbym się, jakby za ten sam sprzęt np. niemiecki operator płacił więcej niż np. polski Plus. A cena wynikła z "zamożności" rynku. Inna kwestia to negocjowanie cen z dostawcą, ale nie o tym gadamy.

Zresztą daleko nie muszę szukać - firma w której pracuję, produkuje elektronikę dla przemysłu. Jej ceny zależą do rynku na który jest ona sprzedawana. I tak Polska ma współczynnik ceny 1, ale inne kraje już od 0,7 do ponad 2 (właśnie w zależności od rynku). Czyli np (kraje przypadkowe, niekoniecznie współczynniki ceny zgodne z rzeczywistością) Niemiec zapłaci za ten sam sterownik ponad dwa razy więcej niż Indonezyjczyk.
 #1149509  autor: iphoneski
 09 maja 2023, 13:41
W sunie możesz mieć rację, podobnie działa to na rynku streamingu. Np Disney+ na rok w Argentynie kosztuje w przeliczeniu 95 zł, a u nas jest to jakieś 300 zł teraz. Podobnie inne serwisy - jest grupa ludzi, która kombinuje z Netflixem i kupuje pełen pakiet z Turcji, gdzie kosztuje on po podwyżkach ok 30 zł o ile nic nie pomyliłem. Działa to też w drugą stronę i są kraje, gdzie te usługi są znacznie droższe niż u nas.
 #1149516  autor: babciagienia1p
 09 maja 2023, 15:33
kozien70 pisze:
09 maja 2023, 12:25
...Zdarzało mi się w PL złapać sygnał radiowy stacji UKF np. z Hiszpanii. Idealny, czysty, stereo. I działa to również w przeciwną stronę. To rzadkie historie, zdarzają się w szczególnych warunkach jonosfery. Kto interesuje się tematem DX-ów, wie o co chodzi...

Kto chce może poczytać o łowcach transmisji troposferycznych.

https://xploradio.blogspot.com/2021/02/ ... -2020.html
https://radiopolska.pl/blog/category/dx

Rekordy Polski to chyba ponad 3 845 km (na dolnym UKF-ie) oraz 4 250 km (na dawnym kanale drugim TV - nieco poniżej dolnego UKF-u). Potrzebne są do tego specyficzne warunki pogodowe i brak, coraz częstszego, śmietnika elektromagnetycznego. W blokach - routery sąsiadów oraz dyski HDD w starych komputerach - skutecznie zakłócają pasmo UKF. Pomaga też lokalizacja łowcy daleko od głównych nadajników RTCN-ów (skraje zasięgów). Co ciekawe, starsze odbiorniki radiowe (bez dużej ilości filtrów) są lepsze w łapaniu dalekich stacji niż nowoczesne.
Mam pytanie. Czy w przypadku BTS-ów (wyższe częstotliwości niż UKF) transmisja troposferyczna też ma miejsce? Wydawałoby się, że tak, ponieważ odległość ponad 120 km nie jest, praktycznie, możliwa do pokonania przez falę bez takiej transmisji, nawet przy sprzyjających warunkach terenowych (kultowy nadajnik na Św. Krzyżu) ze względu na krzywiznę Ziemi.
 #1149528  autor: 3G
 09 maja 2023, 22:43
W przypadku BTS-ów fala jest już na tyle krótka, że trudniej o odbicia w troposferze, ale czasami też mają miejsce. W sumie to jutro rano można próbować - przejrzyste niebo, zimna noc i inwersja termiczna :)

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #1149530  autor: kozien70
 09 maja 2023, 23:35
Ostatnie 10 dni spędziłem w Krakowie, tutaj kilka uwag nt. działania T-mobile.
Po pierwsze: jak już wspomniałem, w Krk działa L900, oczywiście tylko ze stacji Tm i na razie tylko w SISO. Zaobserwowałem sytuację, że L900 było mocniejsze od L800 z tej samej anteny na stacji(opisywałem na forum), ale było tak - co ciekawe - tylko w jednym sektorze. W pozostałych było już standardowo - L900 na poziomie mniej więcej L800. Konfig podczas rozmów standardowy czyli ze słabnącym sygnałem lecimy w dół po pasmach od 2600 przez 2100, 1800, 900 aż do 800. A potem w 2G. Nie ma tak, że rozmowa finalnie ląduje w L900. Zawsze z VoLTE ostatnie było 800. Naprawiono spadki z VoLTE do 2G i mamy w takiej sytuacji utrzymane HD Voice. Ale telefon mocno trzyma się LTE. Dużo stacji Krk otrzymało w ostatnich miesiącach L800. Można zaryzykować, że takie bez 800ki to już pojedyncze przypadki.
Transmisja danych działała bez zarzutu, mam w iPhone ustawione 5G ON, sporo podróżowałem po Krakowie z włączonym Open FM (przez apkę radio.pl - polecam) i nigdy nie zaobserwowałem wspominanego na forum "zamrażania transmisji" w 5G DSS. T-mobile abo, jeśli to ma jakieś znaczenie.
Trasa samochodem Kraków - Warszawa, niestety miejscami miałem cofnięcie o 15 lat czyli 2G na ekranie. Najłatwiej było poznać po zacięciu się streamingu. Rozmowa również spadająca w 2G np. na obwodnicy Białobrzegów. Jazda do samej Warszawy, ta sama ciągła rozmowa w 2G, generalnie z HD Voice, ale momentami z bulgotem halfrate. Ewidentnie były to wjazdy w sektor stacji z obciążonym 2G. Chwilę później zmiana stacji i HD Voice w rozmowie wracało. Rozmowa od Białobrzegów po warszawski Ursynów nie została zerwana, ale te pojawiania się i zaniki HD były drażniące. Widać, że po wyłączeniu UMTS miejscami 2G dostaje po tyłku.

No i garaż, a potem winda w ursynowskim bloku i bolesne przypomnienie, że mieszkam w zasięgu stacji L1800/2100/2600: rozmowa w 2G. Jeszcze do niedawna w 3G... :?
 #1149533  autor: dominikm27
 10 maja 2023, 08:43
Mieszkam w Krakowie, testuje sieć regularnie i jakoś nie widzę tego L900. NetMonster go nie wyświetla? Obok mnie jest jedna ze zmodernizowanych ostatnio, kluczowych stacji w centrum (Karmelicka 62) i nawet z niej ani raz nie zauważyłem L900. Z innych w centrum również.
 #1149541  autor: kozien70
 10 maja 2023, 11:27
No ja ci nie odpowiem, czemu nie widzisz :-) Wymuś na telefonie (jeśli masz taką możliwość) pasmo L900 to zobaczysz.
Z Netmonstera nie korzystam, nie pomogę.
Oczywiście zakładam, że korzystasz z karty T-mobile i sprawdzasz stacje należące do T-mobile. Ze stacji należących do Orange L900 nie ma, na karcie Orange z wiadomych względów również.
No i jest możliwość, że w Twojej okolicy stacje jeszcze nie zostały zmodernizowane pod to pasmo, ale i tak w trybie wymuszonym powinieneś je złapać nawet z bardziej oddalonych. Ja monitorowałem na Podgórzu Duchackim.
 #1149545  autor: maniek357
 10 maja 2023, 12:12
W Białymstoku L900 odpalone w ostatnich dniach i nawet nic nie musiałem wymuszać :) Na automacie L900 potrafi wpaść jako pasmo podstawowe i trzymać z oddalonych stacji podczas jazdy po mieście (mimo mijania stacji bez L900). Zobaczymy jak to docelowo skonfigurują.
Online
 #1149584  autor: mariusz9a
 11 maja 2023, 09:20
Czy jest ktoś z województwa śląskiego, kto jest w stanie powiedzieć czy na terenie GOP "w linii" Gliwice <-> Dąbrowa Górnicza jest gdzieś odpalone LTE900? Ja niestety nie mam możliwości wymuszania pasma na moim telefonie i nie jestem w stanie tego sprawdzić, a jeszcze nigdzie nie widziałem żeby mi się telefon zalogował do LTE900...
 #1149608  autor: Mixiorek
 11 maja 2023, 18:34
kozien70 pisze:
09 maja 2023, 23:35
Transmisja danych działała bez zarzutu, mam w iPhone ustawione 5G ON, sporo podróżowałem po Krakowie z włączonym Open FM (przez apkę radio.pl - polecam) i nigdy nie zaobserwowałem wspominanego na forum "zamrażania transmisji" w 5G DSS. T-mobile abo, jeśli to ma jakieś znaczenie.

Nie miałeś nigdy przypadku, że przy włączonym 5G do tego w trybie ON a nie Auto rozładowała Ci się bateria w nocy? Miałem kilka takich przypadków. Zostawiałem telefon z 50-70% a rano bateria trup i budzik mi nie zadziałał :lol:
Model 12 Pro, TMobile.
Trasa samochodem Kraków - Warszawa, niestety miejscami miałem cofnięcie o 15 lat czyli 2G na ekranie. Najłatwiej było poznać po zacięciu się streamingu.

Jestem po trasie Wawa-Poznań-Wawa. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Streaming radia 357 i zacięć jak na lekarstwo. Jest dużo lepiej niż do trójmiasta. Czy to A2-A1 czy S7.
Rozmowa również spadająca w 2G np. na obwodnicy Białobrzegów.

W Białobrzegach niby dwie stacje TMPL z L900... pewnie nadal trwa konfiguracja.

Jechałeś nowo otwartym odcinkiem S7 od węzła Tarczyn Południa do węzła Lesznowola? Moje wrażenia są takie, że jest jazda bez trzymanki po pasmach i przycinanie transmisji danych. Odcinek w ścisłej aglomeracji warszawskiej... nie ma tutaj jeszcz L900 na stacjach TMPL.
Widać, że po wyłączeniu UMTS miejscami 2G dostaje po tyłku.

I nie ma tu jeszcze L900. Nie wiem czy ono coś wniesie skoro i tak L800 powinno być mocniejsze.
No i garaż, a potem winda w ursynowskim bloku i bolesne przypomnienie, że mieszkam w zasięgu stacji L1800/2100/2600: rozmowa w 2G. Jeszcze do niedawna w 3G... :?

Moje doświadczenia są takie, że w moim garażu po wyłączeniu U900 jest lepiej z transmisją danych ;-)


Bum!
Jedynie po 4,5 roku moich próśb i braku normalnego sygnału Orange wszedł na wieżę Play w Cieciszewie. Gmina Konstancin-Jeziorna, powiat piaseczyński.
https://bip.piaseczno.pl/public/getFile?id=571375

Także może być dwóch operatorów na tego typu wieży rurowej :-) zgrabna galeria na 40m. Po tylu latach ten obszar może zyskać sygnał N! indoor. Zostają jeszcze Brześce czyli dalej na Urzeczu w stronę Góry Kalwarii. Tam też czeka nowa wieża Play :-D Cellnex pewnie już ją przejął i można negocjować stawkę za wejście.

A może to Play nie chciał innego operatora w Cieciszewie? Cellnex przejął i pyk, sprawa załatwiona. Do tego jako, że to wejście na istniejący obiekt sprawa załatwiona szybko i bez normalnej (rozwlekłej czasowo) procedury administracyjnej, która nie zawsze kończy się sukcesem.

Kępa Okrzewska, gmina Konstancin-Jeziorna, tuż przy granicy z warszawskim Wilanowem. Przy samym wale wiślanym.

Hmmm. Mam zagwozdkę.
Przez przypadek przejechałem dziś obok z tragarzami :-) Tak jak w Nowych Grobicach trwały właśnie prace :mrgreen: ale zagwozdka polega na tym, że:
1. Anteny wiszą mniej więcej na wysokości 2/3 wieży
2. Anteny to na moje oko 2x standardowy Huawei
3. Jest jeden kontener pod wieżą (na dziś)

To ostatnie wskazuje moim zdaniem na... Play ale to pierwsze już chyba niekoniecznie. Punkt drugi dotyczy niestety trzech operatorów. Choć może Orange nie montował by już dwóch anten gdy na wielu warszawskich lokalizacjach mają akcję zdjęcia jednej z anten. Jednak jeżeli to stary projekt Orange to może już musieli tak na początku zrobić.
Jest zagwozdka.

Zagadka rozwiązana :-) Orange:
https://bip.piaseczno.pl/public/getFile?id=571374

Na dzień dobry dosyć słabe moce. Pasma zasięgowe dostały pewnie tyle co nic. Pewne jest tylko G/U900 bo leci z jednej anteny. Także stacja typowo punktowa ze względu na wysokość zamontowania anten (30m) i te moce... To faktycznie musi być dosyć mocno stary projekt skoro nie ma 2600.

Tak jak pisałem. Play by wszedł na samą górę. Do tego pewnie z kompletem pasm...
Szczerze? Czekam bo to jest wieża Emitela... także Play może faktycznie pojawić się na szczycie. Chociaż tak jak pisałem ma już obiekt po sąsiedzku ale... to jest Play a nie N! :p

Plus to tutaj totalna padaka. W N! jest słabo. Jadąc wzdłuż wału wiślanego miałem na wyświetlaczu magiczne "E". Także oby TMobile szybko również odpalił się na tym obiekcie.
Może Plus wejdzie na obiekt przejęty przez Cellnex? Oby.


A teraz uwaga, hit!
Po wielu latach zobaczyłem jak wygląda obiekt:
Konstancin-Jeziorna
Wacława Gąsiorowskiego 17, 35

Nie mogłem go zobaczyć bo jest na terenie czyjejś dużej posiadłości. Obok są domy Niemczyckich i Kulczyków. Gapiów szybko identyfikuje całodobowa ochrona. A w tej ochronie nie robią "stereotypowi ochoniarze".
Myślałem, że graty są na dachu. Nie....
Pały! Anteny dookólne w TMPL/N!:
https://bip.piaseczno.pl/public/getFile?id=571362

Ciekawi mnie ta antena na tym maszcie. To jest dosył? Naprawdę nie dali im przez tyle lat podciągnąć światłowodu? Kolejna sprawa - co jest pod "pałami"?
Stacja ma mizerny zasięg. Wydaje się, że naprawdę obsługuje głównie te kilka posesji dookoła. Nawet po sąsiedzku w CKR indoor sygnał z niej jest mocno taki sobie.
Doczekała się nowych pomiarów także wnioskuję, że to pod L900. Stacja ma obecnie G900, L800, L2100.

Ciekawi ile zapłacili TMPL za tę instalację... bo jakoś nie wierzę, że operator sam to zrobił. Do tego ona jest już bardzo stara. Także można sobie tylko wyobrazić jaka to była kasa w momencie gdy ją stawiali. Jednak "na biednego nie trafiło" :mrgreen:

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1149639  autor: iphoneski
 12 maja 2023, 11:10
Mixiorek pisze:
11 maja 2023, 18:34
kozien70 pisze:
09 maja 2023, 23:35
mam w iPhone ustawione 5G ON,

Nie miałeś nigdy przypadku, że przy włączonym 5G do tego w trybie ON a nie Auto rozładowała Ci się bateria w nocy? Miałem kilka takich przypadków...
A tak właściwie co realnie daje wam ten tryb? Przecież to polskie 5G i tak nie działa, a bateria leci szybciej. Ja ustawiłem Auto i w ten sposób przeważnie korzystam z LTE, a 5G wskakuje tylko w uzasadnionych (według Apple) przypadkach.
  • Strona 172 z 219
  • 1
  • 170
  • 171
  • 172
  • 173
  • 174
  • 219
  • 1
  • 170
  • 171
  • 172
  • 173
  • 174
  • 219