DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 187 z 237
  • 1
  • 185
  • 186
  • 187
  • 188
  • 189
  • 237
 #1152984  autor: Pijo
 02 lip 2023, 23:02
Pijo pisze:
17 mar 2023, 20:10
Athantor pisze:
05 mar 2023, 19:41
:arrow: Franki-Dąbrowa dz. nr 40/4 , gm. Kobylin-Borzymy, podlaskie, WSK4475 - nie działa

Stan na 17.03.2023 - Nie działa, ale zamontowane już są wszystkie graty i doprowadzone PE. Ogrodzenie w nowej wersji XXL. :)
Foto:

Stan na 2.07.2023:
Wg. Geoportalu PE brak, jest tylko WLZ. Dnia 18.04.2023 zostały wykonane pomiary PEM dla tej stacji dla pasm 800/900 ---> link do pomiaru
Czyżby pomiar PEM robiony na agregacie?

Link do lokalizacji na geoportalu - https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp ... ID=7203913
 #1152985  autor: kozien70
 02 lip 2023, 23:26
Athantor pisze:
02 lip 2023, 21:17
A jak :(
Z daleka jak i bliska B3 jako bazowe. Ciekawe co ma taka degradacja na celu.
Być może uruchomiono w okolicy L800 na jakiejs istotniejszej stacji. W tych rejonach obowiązują ograniczenia w gęstości siatki L800 przez sowietow.
 #1152998  autor: Athantor
 03 lip 2023, 08:21
No właśnie, nic nie powstało, poza tym, to raczej słaby powód by okaleczać dość kluczową, w tym miejscu, zasięgową stację.
Do sowietów jest 45km, do minisowietów 35km, co chyba jest znacznie poza "zoną" no i są stacje bardziej na północ rzekomo z B20. Ciekawe jest też, że przez cztery lata nikogo to nie bodło. :?

Ps. Dziękuję za naniesienie nowości do bazy :smt006

:-)
 #1152999  autor: mariusz9a
 03 lip 2023, 08:26
kozien70 pisze:Nawiasem w ogóle zastanawiam się, czemu panuje tu teza, że w Play nie ma / nie było optymalizacji w międzyczasie
To jeśli była to ktoś ją chyba nogami robił. Ja opieram swoje gadanie na dość małym obszarze GOP - tam testowałem wszystkich operatorów i na tej podstawie wyciągam swoje wnioski. Może gdzie indziej optymalizację ktoś zrobił dobrze, albo w ogóle ją zrobił - nie wiem. W wielu miejscach sieć działa gorzej niż Plus, który ma uruchomiony "ułamek" tego co Play (dużo mniej nadajników i dużo mniej pasma).
kozien70 pisze:Ja nie widzę marnowania kupy pieniędzy.
A ja widzę - wybudowanie nadajnika kosztuje, powiedzmy że w mieście średnio ok 40tys zł (przynajmniej przed inflacją). Do tego licencje na pasma no i zasilanie - im tego więcej tym wyższy koszt generuje. I po co skoro działa podobnie jak Plus, który ma dużo mniej nadajników i najczęściej dwa pasma (najczęściej 25-35MHz, a Play najczęściej 55MHz)? I tak to działa latami i nikt nic z tym nie robi - a można by optymalizację zrobić już dawno. No chyba że optymalizacja była i tak ona wygląda w Play - to ja już nie mam pytań... I to nie jest marnowanie pieniędzy? Bo dla mnie to wywalenie pieniędzy w błoto, bo oprócz zakłócania sąsiednich stacji, to część tych nadajników nic pożytecznego nie robi. W GOP można wywalić połowę nadajników, a sieć w zasadzie nic na tym nie straci w porównaniu do tego co jest teraz. Są punktowe sektory które działają super i tyle. tylko że przy takiej ilości nadajników z taką ilością pasma to niemalże cała sieć powinna działać tak, jak te nieliczne sektory... Można mówić że to przyszłościowe - kurde serio? Latami takie nadajniki się marnują i pożerają tylko kasę. Równie dobrze można by je postawić "teraz", w przeddzień rozbudowy sieci do 5G, a nie 10 lat temu i przez tyle lat "łożyć" na ich utrzymanie nie dając w zamian zbyt wielkich korzyści oprócz zakłócania pozostałej sieci, bo przez tyle lat nikomu się nie chce zoptymalizować sieci, gdyż jest ona w budowie... Tylko że sieć komórkowa zawsze jest i będzie w budowie - taka to już jej specyfika :-]

Dlatego od początku powtarzam że każdy tutaj ma rację. Nikt nie zaprzecza budowie dużej ilości stacji, ale jeśli ktoś to robi z głową... - optymalizacja mogła już dawno być zrobiona w wielu obszarach kraju, bo takich miejsc jak u mnie jest pełno i tu sieci już się "nie buduje" - optymalizację można było zrobić już kilka lat temu (!!!) (no chyba że tak właśnie wygląda sieć po optymalizacji... :roll: - to Plus wydając dużo mniej efekt ma zbliżony, więc na pewno nie ma marnowania pieniędzy?).

I na koniec powtórzę sam siebie:
mariusz9a pisze:Tylko z drugiej strony co z tego? Klient, jak pisałeś, w 99% nawet sobie nie zdaje sprawy że mógłby mieć lepiej, a zarząd ma to najwyraźniej gdzieś, że utrzymuje "pierdyliard" nadajników działających tak sobie, tylko dlatego bo ktoś podjął decyzję o takiej a nie innej strategii rozwoju sieci
 #1153000  autor: Mixiorek
 03 lip 2023, 08:47
Jakże apropos!

"iliad sprzedał pozostałe 30% udziałów w On Tower Poland Grupie Cellnex.
On Tower Poland to spółka zarządzająca pasywną infrastrukturą telekomunikacyjną PLAY w Polsce.
Cena to 2,3 mld zł - około 510 mln euro (przed opodatkowaniem)."
https://gsmonline.pl/artykuly/100-proce ... -sprzedane

Już wiecie czemu najważniejsza jest budowa stacji? A optymalizacja ma priorytet numer 2, 3 itp.?

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1153002  autor: mariusz9a
 03 lip 2023, 09:00
Czemu? Przecież nie wiesz jaki jest zysk i czy w ogóle on jakikolwiek jest. Głównym zyskiem jest przede wszystkim to, że nie trzeba już bulić za utrzymanie tej sieci - pracownicy, konserwacje itd, itp. Czyli pozbywamy się kosztów - to o czym mówię od początku - utrzymywana jest masa niezoptymalizowanej sieci, która poza kosztami nie daje w zasadzie nic.

PS. Sieć jak najbardziej się opłaca budować, ale wszystko musi mieć ręce i nogi, a nie na hurra nawalny nadajników i niech się dzieje co chce.
 #1153006  autor: Mixiorek
 03 lip 2023, 09:16
Bo Play/ właściciel potrzebuje wyjąć duży zastrzyk gotówki. Na pasmo 5G, swoje wydatki, dla akcjonariuszy itp.
Optymalizując sieć nie generujesz gotówki. Budując nowe stacje tak.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1153008  autor: maniek357
 03 lip 2023, 09:23
Athantor pisze:
03 lip 2023, 08:21
Do sowietów jest 45km, do minisowietów 35km, co chyba jest znacznie poza "zoną" no i są stacje bardziej na północ rzekomo z B20. Ciekawe jest też, że przez cztery lata nikogo to nie bodło. :?
Oj, zdziwiłbyś się :)
Gęstość rozmieszczenia stacji bazowych działających równocześnie w tym samym zakresie częstotliwości służby ruchomej lądowej nie może przekraczać 1 stacji bazowej na 100 km² na obszarze 20-60 km od granicy oraz 50 stacji bazowych na 100 km² na obszarze 60-100 km od granicy
Strona 24 z dokumentu o warunkach wykorzystania pasma 800 MHz. https://bip.uke.gov.pl/download/gfx/bip ... cznika.pdf
 #1153011  autor: mariusz9a
 03 lip 2023, 09:38
@Mixiorek
Sprzedać zawsze coś możesz jak potrzebujesz kasy. Optymalizacja nie generuje bezpośrednio pieniądza (pośrednio już tak), ale powoduje że coś nie zjada Ci tego pieniądza (patrząc bezpośrednio, to nadal zjada tylko w dużo mniejszym stopniu). Powoduje że to co wybudowałeś ma ekonomiczny sens. Jeśli optymalizacji nie ma, to wiele takich obiektów nie musisz budować bo nic one nie zmienią, a może i pogorszą to co jest - wsadź tą kasę na lokatę będzie większa korzyść. Myślisz zupełnie tak, jak myślą managerowie którzy nie mają kompletnie pojęcia o tym jak działa twór w którym pracują i z którego mają wypłatę - czyli dział techniczny do zwolnienia bo on nie zarabia tylko generuje koszty :-] Tylko że to ten dział techniczny sprawia że sieć działa, klienci "dzwonią" i generują kasę... także takie myślenie;-) Sieć mało kiedy sprzedawana jest z zyskiem, sprzedawana jest żeby pozbyć się kosztów, albo żeby wziąć kase na jakąś inwestycję. Albo jedno i drugie ;-) Także budowa nadajników tylko po to żeby je sprzedać ma sens jak są nowe i nie rozpoczęły generacji kosztów związanych z ich utrzymaniem, Cała reszta to tak na prawdę już sprzedaż ze stratą :-( To samo w Plusie - można powiedzieć ze zarobił ileś tam na sprzedaży sieci. Ale czy na pewno zarobił to dobre słowo? ;-)
Ale to moje zdanie ;-) Mam dzisiaj jakiś dzień przemyśleń :lol:
 #1153014  autor: Athantor
 03 lip 2023, 10:11
maniek357 pisze:
03 lip 2023, 09:23
Gęstość rozmieszczenia stacji bazowych działających równocześnie w tym samym zakresie częstotliwości służby ruchomej lądowej nie może przekraczać 1 stacji bazowej na 100 km² na obszarze 20-60 km od granicy oraz 50 stacji bazowych na 100 km² na obszarze 60-100 km od granicy
Strona 24 z dokumentu o warunkach wykorzystania pasma 800 MHz. https://bip.uke.gov.pl/download/gfx/bip ... cznika.pdf
Cię baton, nieźle :shock: To chyba faktycznie zwolnili "szczelinę" dla jakiejś nowej stacji.
Dzięki.

:-)
 #1153019  autor: Mixiorek
 03 lip 2023, 11:18
mariusz9a pisze:
03 lip 2023, 09:38
Sprzedać zawsze coś możesz jak potrzebujesz kasy. Optymalizacja nie generuje bezpośrednio pieniądza (pośrednio już tak), ale powoduje że coś nie zjada Ci tego pieniądza (patrząc bezpośrednio, to nadal zjada tylko w dużo mniejszym stopniu). Powoduje że to co wybudowałeś ma ekonomiczny sens. Jeśli optymalizacji nie ma, to wiele takich obiektów nie musisz budować bo nic one nie zmienią, a może i pogorszą to co jest - wsadź tą kasę na lokatę będzie większa korzyść. Myślisz zupełnie tak, jak myślą managerowie którzy nie mają kompletnie pojęcia o tym jak działa twór w którym pracują i z którego mają wypłatę - czyli dział techniczny do zwolnienia bo on nie zarabia tylko generuje koszty

Nie wiem czemu napisałeś, że ja tak myślę?
Ja wiem, że oni tak myślą i dlatego tak robią a to " delikatnie subtelna" różnica.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1153227  autor: Burito
 06 lip 2023, 13:18
Witam, jestem ciekaw ile fizycznie działa nadajników sieci PLAY w miejscowości NOWA DĘBA w woj. podkarpackim.

Według BTSearch i zakładki BTSearch:
1. Play ID: TRB3812 ul. Zacisze 1, dz. nr 292/2,

Obrazek

Według BTSearch i zakładki UKE:
1. Play ID: TRB3812 ul. Zacisze 1, dz. nr 292/2,
2. Play ID: TRB3312 ul. Jasna 7,
3. Play ID: TRB7100, dz. nr 161/197.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na stronie BTSearch jak kliknę w zakładkę BTSearch to go nie ma nadajników ID: TRB3312, ID: TRB7100, a jak kliknę w UKE to się pojawiają.
Jak to sprawdzić dokładnie ?
 #1153236  autor: Mixiorek
 06 lip 2023, 14:25
kozien70 pisze:
17 maja 2023, 19:19
Nie wierzyłem, że nastanie ten dzień. KEN 81 - stacja w modernizacji!

A jednak, człowieku małej wiary - są cztery sektory :lol:
No to będzie niezły upgrade sygnału Play w okolicy.

WAR3016
Warszawa, Al. Ken 81
https://si2pem.gov.pl/media/reports/29_ ... CgccOg.pdf
https://si2pem.gov.pl/media/installatio ... tsDJfV.pdf

Cztery sektory i dobre moce. Zasięg w Leclerc'u w końcu się polepszy ;-)

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1153239  autor: Burito
 06 lip 2023, 14:58
Michuuuu pisze:
06 lip 2023, 14:18
Stacja TRB3312 kiedyś działała :arrow: https://bip.tarnobrzeski.pl/?c=mdPliki- ... 96Z2wucGRm i za nią jest zamiennik TRB3802.
Natomiast na temat stacji TRB7100 nie znalazłem żadnych informacji.
Temat w miarę świeży, bo aktualizacja z 27.02.2023 r. i stacja ma jeszcze nadajnik 5G, więc może jest w budowie ? Tam jest komin, więc wchodzi w grę dołożenie tylko anten PLAY.

Obrazek

Zresztą Play mi potwierdził, że w Nowej Dębie działają ich trzy nadajniki:
Obrazek
  • Strona 187 z 237
  • 1
  • 185
  • 186
  • 187
  • 188
  • 189
  • 237
  • 1
  • 185
  • 186
  • 187
  • 188
  • 189
  • 237