DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 190 z 237
  • 1
  • 188
  • 189
  • 190
  • 191
  • 192
  • 237
 #1154145  autor: DEVI_UI
 19 lip 2023, 23:38
Dokładniej swapy w Malborku to Zamkowa 13, Głowackiego 115 i Sienkiewicza 34. Przejeżdżałem DK22, więc to wszystko, co zapisał Netmonster.
Jadąc w/w drogą jakoś przy stacji CircleK (z tego co się nie mylę) łączy z nową stacją na CH Jagiełło, no i wyniki pobierania oscylują w granicach 300Mbps, jest tak, jak na nową stację przystało. Później natomiast przełącza na inne stacje nawet na Ericssonie i jest kaplica...
Martwi to, że sytuacja w tym mieście jest dramatyczna nie tylko dla Play. Jak czasem przełączę transmisję na Orange to okazuje się, że wcale nie jest lepiej.
Nie jestem w stanie zweryfikować czy po swapie na Ericcsona dużej ilości stacji nastąpiła poprawa jakości dostępu do internetu i jego prędkości. Na skrzyżowaniu DK22 z DK55 przy linku ze stacji przy Zamkowej widziałem 70/30Mbps. Dwa lata temu na samym zamku widziałem ponad 150.
 #1154148  autor: KC-KARLOS
 20 lip 2023, 00:07
DEVI_UI: przy Orange wygląda to lepiej, niż w Play: 30-70 mbps u pomarańczowych (pomimo, że też mają ogromny ruch sieciowy) vs 5 mbps u fioletowych (sytuacja jest lepsza tylko przy CH Jagiełło i ewentualnie w dzielnicy Osiedle Południe). Też ciężka sytuacja była w T, ale w ostatnim czasie też walczą z Orange aby złagodzić skutki obciążeń - gdyby nie naprawa nadajników po zeszłorocznych nawałnicach, dopiero byłaby katastrofa.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1154151  autor: rogmaniek
 20 lip 2023, 00:30
Karlos20 pisze: naprawa nadajników
Karol, mam duży szacunek dla Twojej wiedzy odnośnie oferty telefonii komórkowej, itd., itd. Ale serio "nadajników"?! Proszę Cię... Myślałem, że jednak jesteś profesjonalistą, jeśli chodzi chociażby o telefonię komórkową. A tu powtarzanie "nadajników", ech...

O2 - We're better, connected!
O2 - See what you can do!
O2 - Together is better!
 #1154152  autor: KC-KARLOS
 20 lip 2023, 00:40
rogmaniek: proszę mnie nie łapać za słówka. Wyraziłem swoją opinie o sytuacji Playa w swoim mieście jako dawny posiadacz głównych usług u fioletowych, aby podnieść problem fatalnej konfiguracji ich sieci w dużej części miejscowości niejako turystycznej (a Malbork, to nie tylko zamek, bulwar i Nogat).
Nie oszukujmy się, Play musi też zadbać o obecne lokalizacje, oprócz tych nowych, które ciągle buduje. To tyle.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1154154  autor: DEVI_UI
 20 lip 2023, 00:45
Karlos20 pisze:
20 lip 2023, 00:07
DEVI_UI: przy Orange wygląda to lepiej, niż w Play: 30-70 mbps u pomarańczowych (pomimo, że też mają ogromny ruch sieciowy) vs 5 mbps u fioletowych (sytuacja jest lepsza tylko przy CH Jagiełło i ewentualnie w dzielnicy Osiedle Południe). Też ciężka sytuacja była w T, ale w ostatnim czasie też walczą z Orange aby złagodzić skutki obciążeń - gdyby nie naprawa nadajników po zeszłorocznych nawałnicach, dopiero byłaby katastrofa.
Odnoszę wrażenie, że ruch sieciowy w dużej mierze spowodowany jest ruchem drogowym. Tj. Korki, ludzie siedzą w internecie itd. Wszystko sprowadza się do tego, że cały ruch na DK22 idzie przez Malbork. Co więcej, w Starogardzie Gdańskim sytuacja jest bliźniacza. W godzinach szczytu z internetu mobilnego przy trasie nie da się korzystać, a większość jak nie wszystkie stacje mają komplet pasm.
 #1154155  autor: KC-KARLOS
 20 lip 2023, 00:51
DEVI_UI: to jedna z przyczyn, ale przy mniejszym ruchu drogowym sytuacja i tak się nie poprawia. Zauważmy, że przy prawidłowej konfiguracji sieci, wewnątrz budynków, szczególnie z "wielkiej płyty", a wieżowców w centrum miasta nie brakuje (ok. 30% liczby mieszkańców), nie powinno dochodzić do dramatycznych spadków prędkości w LTE i skakania po pasmach - niestety, tak jest w Play.
Nawet Plus sobie z tym radzi, a wykroił sporo pasma LTE na swoje Fake5G Ultra.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1154156  autor: rogmaniek
 20 lip 2023, 00:55
Karlos20 pisze:
20 lip 2023, 00:40
rogmaniek: proszę mnie nie łapać za słówka. Wyraziłem swoją opinie o sytuacji Playa w swoim mieście jako dawny posiadacz głównych usług u fioletowych, aby podnieść problem fatalnej konfiguracji ich sieci w dużej części miejscowości niejako turystycznej (a Malbork, to nie tylko zamek, bulwar i Nogat).
Nie oszukujmy się, Play musi też zadbać o obecne lokalizacje, oprócz tych nowych, które ciągle buduje. To tyle.
Chyba się nie rozumiemy, ale ok. Nie o to mi chodziło, mając na uwadze Twoje słowa o "nadajnikach"...

O2 - We're better, connected!
O2 - See what you can do!
O2 - Together is better!
 #1154158  autor: DEVI_UI
 20 lip 2023, 01:00
@Karlos20 Często nie tyle co skakania, choć to oczywiście też, ale bardziej niepokojące jest zrzucanie ruchu sieciowego do 3G. Jest to według mnie zupełnie irracjonalne i oburzające. To jest właśnie ten problem Play, że nawet w dużych miastach ni stąd, ni zowąd, mimo dobrego sygnału chociażby L1800 sieć spada do 3G. W dodatku często się tak dzieje, gdy karta Play siedzi w telefonie jako IDLE, a transmisja jest ustawiona na SIM2.
Niestety znam kilka takich niemiłych przypadków, gdzie jadąc samochodem widzę nagle 3G na wyśwuetlaczu, a chwilę później wpada 5G ze stacji, od której dzieli mnie mała odległość.
 #1154305  autor: Ubinoob
 21 lip 2023, 01:07
Z tymi spadkami do 3G to coś ewidentnie było zmieniane w konfiguracji parę miesięcy temu, bo zaczęło bardzo chętnie zrzucać do U900, w miejscach gdzie kiedyś trzymało mnie na resztkach L800. Ogólne odczucia? Jest lepiej. Tam gdzie miałem nieużywalne resztki L800, teraz jest spadek do U900 i chociaż cokolwiek działa, a na pewno nie ma problemu z rozmowami, które były wcześniej.
 #1154357  autor: bogna22
 21 lip 2023, 12:23
DEVI_UI pisze:
20 lip 2023, 01:00
@Karlos20 Często nie tyle co skakania, choć to oczywiście też, ale bardziej niepokojące jest zrzucanie ruchu sieciowego do 3G. Jest to według mnie zupełnie irracjonalne i oburzające. ...
...
Taka konfiguracja jest POPRAWNA. Sieć daje założone parametry, zachowując zasoby w razie potrzeby, rozmowa - wystarczy 3g, transmisja - wyższe pasma Lte... 5G aby zwolnić LTE.
Bateria dostaje po dupie, ale z punktu widzenia sieci, nie ma sensu upycha rozmów w LTE, przy dostępnym 3G ba nawet GSM :D
Oczywiście w stanie czuwania dominuje Lte/5G, sieć oczekuje, co ma z delikwentem zrobić.
Chwiałoby się samo VoLTe/5G, ale w Play nie umieją IMS załączyć na wybranym stałym LTE, T to umie, przynajmniej na sprzęcie jaki przeszedł mi przez ręce.
Kiedyś była magia kresek zasięgu, teraz technologi.
W codziennym życiu, da się nawet żyć z GSM+WiFi (dom/praca/auto).
 #1154374  autor: DEVI_UI
 21 lip 2023, 21:10
Play idzie na całość i odpala L800 na kolejnej stacji w Elblągu - Jana III Sobieskiego 37 (kościół). Zdemontowano dwie na sektor stare anteny Hua i pojawiła się 12-portowa ASI, która powoli staje się miastowym standardem w Play. W sumie po ostatnich modernizacjach jest już 12 stacji z L800.
Pytanie do znawców: Co z restrykcjami dla regionu elbląskiego z poniższego dokumentu mówiącymi o nie więcej niż 5 stacjach bazowych na 100km^2?
https://bip.uke.gov.pl/gfx/bip/userfile ... _pl-ru.pdf
 #1154382  autor: kozien70
 22 lip 2023, 03:07
No właśnie się zastanawiam, jak to się ma do restrykcji, które było widać, że obowiązywały. Bardzo ciekawy ruch Play. Zwłaszcza, że N! chyba takich ruchów u was nie robi?
 #1154386  autor: Martino
 22 lip 2023, 08:40
No i widzicie mam tą samą zagwozdkę już od kilku lat. Kolejny przykład to rejon Kętrzyn - Korsze - Bartoszyce. Wiele stacji w tamtym rejonie jeśli chodzi o Play posiada L800 już od dawna, natomiast N! z L800 można policzyć na palcach jednej ręki. Często stacje Play z tym pasmem są blisko granicy z Ruskimi (np. Taborzec). Przez ten fakt N! jeśli chodzi o pokrycie LTE w tamtym obszarze radzi sobie znacznie gorzej niż Play.
 #1154393  autor: DEVI_UI
 22 lip 2023, 11:06
kozien70 pisze:
22 lip 2023, 03:07
No właśnie się zastanawiam, jak to się ma do restrykcji, które było widać, że obowiązywały. Bardzo ciekawy ruch Play. Zwłaszcza, że N! chyba takich ruchów u was nie robi?
N! Nie robi zupełnie nic w kontekście uruchamiania L800. Regularnie pojawia się jedynie L900 w TM i myślą chyba że to ich uratuje.
babciagienia1p pisze:Według mnie są dwie możliwości.
1) Wali ich, że jest jakieś rozporządzenie. W razie problemów wejdą w długotrwały spór prawny.
2) Żaden mądry w Playu nie zauważył, że jest takie rozporządzenie.
Na takie rozporządzenia piszą się wszyscy operatorzy. Nie ma opcji, że komuś one umknęło i nagle pomyślał, że faktycznie - w terenie jest duże zapotrzebowanie na low-band, więc go uruchomimy.
W pewnym sensie jest to naginanie przepisów przez Play. Z drugiej strony wątpię, żeby łamali prawo tylko dlatego, żeby abonenci na terenie miasta mieli lepszy zasięg LTE w piwnicach, windach, miejscach ze słabym zasięgiem.
Patrząc na N! Oni na terenie samego miasta mają 7 stacji z L800, więc ponownie można mówić o naginaniu prawa (?)
Chyba, że dokument przestał obowiązywać, natomiast informacji takiej nie znalazłem. Skontaktuję się z UKE, bo to niemała zagwozdka.
 #1154398  autor: kozien70
 22 lip 2023, 12:29
babciagienia1p pisze:
22 lip 2023, 10:53
Według mnie są dwie możliwości.
1) Wali ich, że jest jakieś rozporządzenie. W razie problemów wejdą w długotrwały spór prawny.
2) Żaden mądry w Playu nie zauważył, że jest takie rozporządzenie.
Jeśli już ktoś w UKE musiałby nie zauważyć rozporządzenia obowiązującego już ponad 10 lat, bo to UKE dało PLay-owi pozwolenia radiowe na wykorzystanie pasma 800 na tych stacjach.
Wolne żarty…
Pozwolenie radiowe to nie jest taki ot nic nie znaczący papierek, jak wejściówka na basen. UKE wydaje je w oparciu m.in. właśnie o ustalenia międzynarodowe w kwestii koordynacji częstotliwości. Nikt w UKE nie wydałby pozwolenia na korzystanie z danej częstotliwości w danym miejscu, łamiąc ustalenia międzynarodowe. Jesteśmy członkiem ITU, to groziłoby grubymi problemami. Nie mówiąc już o obecnej sytuacji geopolitycznej i wywołaniu potencjalnego konfliktu z kacapami.
Coś musiało się zmienić w kwestii koordynacji z sowietami i my tego nie wiemy. Z 800ką był problem przez ich systemy nawigacji lotniczej. Może zmienili je na inne, pracujące w innym paśmie? Kilka lat temu weszli/mieli wejść ze swoim LTE 800 do Kaliningradu.
Też zauważyłem uzupełnianie stacji Play w Polsce północno wschodniej o brakujące pozwolenia 800. Takie np. Giżycko - do tej pory działała tam jedna stacja PLay z 800ką, a tu teraz wszystkie mają pozwolenie na B20.
We wrześniu w zeszłym roku przebywałem trochę w okolicy stacji Stary Folwark koło Suwałk. Nie miała 800ki, bardzo mi to doskwierało. Teraz patrzę - dostała pozwolenie na to pasmo, a jestem pewien, że w zeszłym roku go nie miała.
Coś się dzieje/wydarzyło.
 #1154401  autor: DEVI_UI
 22 lip 2023, 12:46
No tak, ale z drugiej strony faktycznie, bo jeśli są pozwolenia Play na LTE800 na terenach z restrykcjami, to przecież UKE te pozwolenia radiowe musiało wydać. A tym dokumentem przeczą sami sobie.
Pomijam opcję, że te pozwolenia wydawał jakiś jeleń, który nie miał pojęcia o wspomnianym dokumencie.
 #1154412  autor: kozien70
 22 lip 2023, 14:25
Nieee no, dajcie spokój. Nikt nie wydał żadnych pozwoleń bez zgodności z międzynarodowymi ustaleniami, a żaden operator nie podjąłby ryzyka uruchamiania stacji niezgodnych z tymi ustaleniami. To za poważna sprawa, nie ma co przeginać z teoriami spiskowymi. Nastąpiła jakaś zmiana, a my o niej nie wiemy. Po prostu. A dokument koordynacyjny ma kilkanaście lat i nikt też nie powiedział, że ma obowiązywać do końca świata. Spróbujmy dowiedzieć się w UKE.

Z Białorusią też mieliśmy pierwotnie umowę, która nakładała restrykcje podobne do sowieckich. Skutkowały one brakiem L800 przy białoruskiej granicy. A jednak umowa po iluś latach została zmieniona i nasi operatorzy zaczęli L800 tam uruchamiać. Może teraz mamy podobny przypadek z kacapami.
 #1154440  autor: Michuuuu
 22 lip 2023, 18:44
W powiecie jarosławskim przybyły dwie nowe stacje:
Roźwienica (JRS7011) - 3 sektory, 3CA LTE2100+1800+800, dosył radiolinią 494Mb/s, na razie na małych mocach :arrow: PEM. Prawdopodobnie ich dowieszka na maszcie Orange (JRS7511) za niedługo zniknie, póki co na razie działa i posiada potężny jeden sektor skierowany na wioskę.
Cząstkowice (JRS7113) - tak samo jak wyżej, 3 sektory, 3CA LTE2100+1800+800, gorszy dosył radiolinią 242Mb/s, już na docelowych mocach: PEM. Miesiąc wcześniej był pomiar PEM to moce stacji były niższe.
Stacje złapane przejazdem, więc fotek brak.
  • Strona 190 z 237
  • 1
  • 188
  • 189
  • 190
  • 191
  • 192
  • 237
  • 1
  • 188
  • 189
  • 190
  • 191
  • 192
  • 237