DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 195 z 219
  • 1
  • 193
  • 194
  • 195
  • 196
  • 197
  • 219
 #1158459  autor: uikol
 10 paź 2023, 01:10
W sierpniu był Pol'and'Rock Festival, trochę po czasie ale chciałbym się podzielić jak działała sieć. Zdjęcia i zrzuty ekranu możecie zobaczyć tutaj: https://nch.pl/s/AZsYPYne3wPJdrK

Na miejscu byłem od późnego popołudnia w środę 2 sierpnia do niedzieli 5 sierpnia rano. Mój zestaw testowy to leciwy Xiaomi Mi 9 z Android 11 z obsługą LTE (w pierwszym slocie Orange Free na Kartę, w drugim slocie Play na kartę 2.0 (Red Bull Mobile dawniej)) oraz Samsung Galaxy A52 5G z Android 13 (w pierwszym slocie Orange Flex, w drugim slocie Play na Kartę Rok Ważności Konta). Spójrzmy jak operatorzy przygotowali się do obsługi miasta które powstało w Czaplinku - Broczyno. Mówię o mieście ponieważ kilkaset tysięcy ludzi na takim obszarze to miasto. Weźmy pod uwagę że na każdego uczestnika może przypadać więcej niż 1 karta SIM. Dodatkowo sieć mobilna nie mogła być odciążona z użyciem WiFi ze stałego łącza tak jak ma to miejsce w mieszkaniu.
Zapomniałem sprawdzić czy mógłbym zalogować się kartą Orange do sieci Playa (czy to sieć dla wszystkich - również nie klientów), aczkolwiek wątpię.
Swoją drogą zauważalny był brak strefy Playa która była rok temu i niektórzy wspominali o tym.
Najwięcej nadajników dostawionych było właśnie przez Playa:
{{nadajniki_Play}}
Orange dostawił jedną stację mobilną:
{{Orange_42650.jpg}} {{Orange_42650_2.jpg}} {{Orange_42650_3.jpg}} {{Orange_42650_4.jpg}}
Tutaj znalazłem zdjęcie z budowy nadajnika z tego co rozpoznaję Orange:
{{budowa_nadajnika.jpg}}
źródło: Facebook (grupa Przystanek Woodstock 2024)
Może ma ktoś więcej zdjęć a może nagrania? Z tego co wiem to niektórzy byli na kilka dni przed otwarciem imprezy więc może coś uwiecznili. :)
Plus i T-Mobile również mieli jedną stację bazową:
{{Plus_T-Mobile.jpg}} {{Plus_T-Mobile_2.jpg}}
Zauważyłem tutaj też radiolinię "na ziemi". Skierowana na stację Orange i wg wykazu radiolinii stacja radiolinii była zasilana z stacji Plus/T-Mobile jednak nie wiem czy to ta antena.
{{radiolinia_przy_Plus_T-Mobile.jpg}}
Tutaj informacje szczegółowe na temat rozłożenia stacji bazowych i tego jakie obsługiwały pasma wg wykazu UKE:
{{mapa_bts_szczegóły_nadajników}}
Oto podgląd radiolinii:
{{radiolinie_2023.PNG}}
źródło to Index of /radiolinie (mserv.ovh)
Porównując radiolinie to zeszłego roku, to Play ma taką samą konfigurację, T-Mobile miał dosył 2400 i 2000Mbps a więc w tym roku dosył był większy o 3000Mbps, nie widzę radiolinii Plus i Orange z 2022 - możliwe że jakieś braki w danych. Plusa też nie ma w danych z 2023 i wątpię aby Plus miał tam światłowód (a może?) i zakładam że to braki w wykazie.
Stacja Plusa i T-Mobile oraz zagęszczenie stacji Playa było przy dużej scenie gdzie na koncertach jest największy tłum, Orange z kolei swoją stację miał zupełnie na przeciwległym końcu od dużej sceny (w tamtym kierunku właśnie była skierowana ta "kwadratowa" antena).
Mówimy tutaj o tym obszarze BTSearch :: Baza danych oraz mapa lokalizacji stacji BTS / pozwoleń UKE (tutaj w zależności od czasu możliwe że po aktualizacji wykazu UKE nie ma już nadajników dostawionych na czas festiwalu).
Czy te nietypowe "kwadratowe" anteny podpięte 10 kablami to anteny 5G SA? W pozwoleniach UKE nie widać pozwoleń na częstotliwości np. 3600Mhz?
Teraz jak sieć działała. Jak już wspomniałem używam wyłącznie dwie sieci MNO Orange i Play a więc liczę że ktoś z czytelników podzieli się swoimi wrażeniami z działania sieci Plus i T-Mobile. A sieć działała zupełnie inaczej niż to co obserwuję na co dzień. Oto kilka niecodziennych zachowań zapewne wynikających z przeciążeń. Dodam że sieć była wybierana automatycznie bez manualnych ustawień i wyborów (tutaj gwiazdka bo w Samsungu mogłem wybrać 5G tylko dla jednego slotu w danej chwili który staje się domyślną kartą do połączenia z internetem, szczegóły niżej bo do 5G nie zalogowałem się ani w Play ani w Orange).
Orange, LTE:
- 3 nad ranem nie oznacza wcale że to nie są godziny szczytu
{{Orange_na_Karte_speedtest_1.jpg}}
- prędkość może być zadowalające ale ping oraz utrata pakietów odbiega od standardów które mamy w nieprzeciążonej sieci
{{Orange_na_Karte_speedtest_2.jpg}}
- brak możliwości pomiaru sieci
{{Orange_na_Karte_speedtest_3.jpg}} {{Orange_Flex_błąd_speedtest.jpg}}
- ping może być nie najgorszy ale prędkość daje sporo do życzenia
{{Orange_na_Karte_speedtest_4.jpg}}
- możemy osiągnąć również bardzo dobre wyniki i nie była to wyjątkowa sytuacja
{{Orange_na_Karte_speedtest_5.jpg}}
- upload szybszy niż download (to pokazuje dobitnie że sieć jest mocno wysycona?)
{{Orange_na_Karte_speedtest_6.jpg}} {{Orange_na_Karte_speedtest_8.jpg}}
- byłem również "ofiarą" wyrzucenia z sieci, - "brak zasięgu" :)
{{Orange_na_Karte_brak_sieci_1.jpg}} {{Orange_na_Karte_brak_sieci_2.jpg}} {{stan_karty_SIM.jpg}} {{brak_sieci.jpg}} {{Orange_Flex_brak_usługi_1.jpg}} {{Orange_Flex_brak_usługi_2.jpg}} {{Orange_Flex_brak_sieci.jpg}} {{Orange_Flex_brak_usługi.jpg}} {{Orange_Flex_out_of_service.jpg}}
- tutaj przypadek z kolei z szybkim downloadem ale wolnym uploadem
{{Orange_na_Karte_speedtest_7.jpg}} {{Orange_Flex_speedtest_1.jpg}}
- na początku mojego pobytu zauważyłem coś bardzo nietypowego w sieci Orange przy wykonywaniu czy odbieraniu połączeń. Otóż telefon długo inicjował połączenie zanim usłyszałem dźwięk sygnału i zawsze połączenie było zrzucane na 2G! W 2G miałem ikonę HD przy połączeniu, mimo że miałem wrażenie że jakość była gorsza to może to było tylko moje wrażenie - czy możliwy jest HD Voice w 2G? To oznaczało że w trakcie połączenia internet był rozłączany. Po zakończeniu połączenia telefon wracał na LTE. To samo zauważyłem na karcie Orange Flex w Samsungu.
{{Orange_na_Karte_2G_w_trakcie_polaczenia.jpg}} {{Orange_na_Karte_2G_w_trakcie_polaczenia_2.jpg}} {{Orange_Flex_2G_polaczenie.jpg}}
O ile dobrze pamiętam od mniej więcej piątku połączenia były zestawiane już w LTE, a wydaje mi się że wtedy właśnie był peek liczby uczestników, więc zgaduję że w trakcie został wykonany update konfiguracji sieci.
- na początku miałem również sytuację że zostałem zrzucany do 2G bez aktywności połączenia głosowego (chyba ostatni raz w 2G byłem w górach ponad rok temu przez parę minut) :)
{{Orange_GPRS.jpg}} {{Orange_EDGE.jpg}} {{Orange_preferowana_sieć.jpg}}
Mając okazję przypomnieć sobie jak kiedyś korzystało się z internetu mobilnego zrobiłem pomiar:
{{Orange_EDGE_speedtest.jpg}} {{Orange_EDGE_speedtest_2.jpg}} {{Orange_EDGE_speedtest_3.jpg}} {{Orange_EDGE_speedtest_4.jpg}}
Wiadomo - nie można się spodziewać niczego innego, to jakość sieci sprzed 20 lat. Jaki jest sens uruchamiania 2G na stacjach tymczasowych? Czy jest potrzebne wyłącznie jako koło ratunkowe w przypadku zapchania 4G i 3G? Można to rozwiązać inaczej nie stosując 2G?
- mając włączone dane mobilne smartfon nie był połączony z siecią internetową. I trwało to dość długo, nie potrafię teraz określić jak długo
{{dane_mobilne_brak_polaczenia.jpg}}
- byłem zrzucany również do sieci 3G
{{sieć_3G.jpg}} {{sieć_3G_w_trakcie_połączenia.jpg}} {{sieć_3G_speedtest_failed.jpg}}
To oznacza że nie wyrabia radio nadajnik <-> smartfon? Czy zestawiona radiolinia na kilka Gbps do stacji bazowej ma sens i czy przepustowość ta może zostać wykorzystana w konfiguracji sieci jaką widzimy?
- możliwe było również osiągnięcie bardzo dobrych prędkości
{{Orange_Flex_speedtest_OK.jpg}}
Na Samsungu nie mogłem zalogować się do 5G w Orange mimo że moja oferta na to pozwala i logowałem się do 5G w innych miejscach.
{{5G_NSA_Orange_disconected.jpg}} {{5G_NSA_Orange_disconected_2.jpg}}

Przy okazji, NetMonster nie pokazuje nazw lokalizacji nadajników z powodu braku tych danych w bazie (to tylko tymczasowe nadajniki).
Dodam że z ciekawości zalogowałem się na chwilę kartą Aero2 w modemie LTE i wykonałem na szybko speedtest, jednak nie miałem wykupionego pakietu i sieć działa z lejkiem 0,5 Mbps a osiągnąłem około 0,3 Mbps jednak nie jest to miarodajne.

Doświadczyłem problemu zerwania rozmów. Wiadomości SMS bez problemu, MMS niemal również bez problemu, tutaj jednak często są one zastępowane innymi komunikatorami czy RCS od Google. Możliwe że sieć przeszła również ciekawy test jeśli chodzi o wiadomości SMS ponieważ został wysłany Alert RCB, to oznacza że było do dostarczenia mnóstwo SMSów przez te kilka nadajników. Piszę możliwe ponieważ ich wysyłka jest rozłożona w czasie a ja dostałem te wiadomości będąc w pociągu w drodze powrotnej.
{{RCB_1.jpg}} {{RCB_2.jpg}}

Porównując zeszły rok, tutaj opublikowałem zdjęcia nadajników:
Plusa, T-Mobile i Orange: [NetWorkS! Orange/T-Mobile] Modernizacja, rozbudowa, konfiguracja sieci - cz. 2. - Strona 167 - Forum - TELEPOLIS.PL (widać różnicę porównując nadajniki rok do roku + kilka wrażeń z korzystania z sieci)

Tutaj pomysł dotyczący przygotowania sieci Orange na opisywane wydarzenie: Przygotowanie sieci mobilnej na Pol'and'Rock Festival
Z zasłyszanych rozmów słyszałem że niektórzy mówili o "braku zasięgu", że długo się łączyło połączenie. Tutaj nie wiem o jaką sieć chodziło, niemniej sądzę że w Plusie jak i T-Mobile których nie miałem okazji sprawdzić.
Podsumowując działanie sieci było bardzo trudne do przewidzenia bo nie istniało tam coś takiego jak stałe godziny szczytu. Być może prawdziwe 5G SA jest rozwiązaniem na takie okazje. Wiele połączeń głosowych/wideo było wykonywanych w obrębie tego samego obszaru (np. szukający siebie znajomi w tłumie na koncercie). Mogę się domyślać że zarządzanie taką siecią nie należało do najłatwiejszych (to taki peek Sylwestrowy występujący nie jeden raz w roku ale wielokrotnie o bardzo różnych porach przez kilka dni). Na pewno bardzo ciekawe byłyby statystyki wykorzystania sieci tak jak podaje to Orange dla Orange Warsaw Festival Tak bawiliście się i korzystaliście z sieci na festiwalu (orange.pl) (gdzie uczestników jest kilkukrotnie mniej).

Tutaj opisałem sieć Play.
 #1158741  autor: DEVI_UI
 14 paź 2023, 18:56
T-Mobile modernizuje swojego elbląskiego rupiecia przy ul. gen. Józefa Bema 80. Tym samym na wszystkich stacjach własnych mają w miarę nowy, dobrze działający sprzęt. Nie ma już niedobitków typu PowerWave, Kathrein, L1800/2100 tylko. Niestety w Orange jest taki jeden przypadek, którego modernizacji mam nadzieję, że niedługo się doczekam. Mowa o stacji przy pl. K.Jagiellończyka 1 - centrum miasta, internet to śmiech na sali.
Wracając. Zmianie uległy anteny, z jednego na sektor Kathrein-a działającego w 1800/2100/900MHz na 12-portowe Hua ASI. Wymieniono także moduły RRU, dodano 4x4, L2600 i naturalnie 5GDSS.

Było:
Obrazek

Jest:
Obrazek Obrazek Obrazek

3CA
Obrazek

L900 (auto)
Obrazek
 #1158750  autor: kozien70
 14 paź 2023, 21:17
Z kronikarskiego obowiązku: potestowałem trochę stacji T-mobile z L900. Do dyspozycji miałem Galaxy S22. Nigdzie nie stwierdziłem agregacji zawierającej L800+L900. Testowałem dwa warianty stacji: L800+L900+L1800+L2100+L2600 oraz L800+L900+L1800+L2100. Albo kombinacja taka nie jest skonfigurowana w sieci albo telefon kombinacji z L800+L900 nie obsługuje. Obstawiam raczej to drugie.
 #1158775  autor: Mixiorek
 15 paź 2023, 14:26
"Tymczasowe stacje wzmacniające sygnał komórkowy na trasie Marszu Miliona Serc
[...]
- W tym celu postawimy dodatkową mobilną stację przy rondzie Radosława.

I to jest/ była ta druga stacja, ul. Dzika 24:
https://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/82 ... zika24.pdf

Jeden sektor był centralnie w stronę ronda Zgrupowania AK „Radosław”.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1158785  autor: Michuuuu
 15 paź 2023, 17:16
Panowie, jak to jest z uruchamianiem L900 T-Mobile na stacjach Orange w strefie Huawei? To prawda, że po pomiarze PEM pasmo jest dokładane? Mam jeszcze przypadki, że na stacjach T-Mobile L900 wciąz nie funkcjonuje, a na stacjach Orange wciąż nic.
 #1159127  autor: Mixiorek
 20 paź 2023, 19:12
Czy ktoś odnotował dziś problemy z TMobile? Od około 10:20-10:40.
Mam biznesowe łącze światłowodowe symetryczne, które padło i nie działa do chwili obecnej. Ponoć coś w Pomorskim mocno nie działało w usługach mobilnych.
Downdetector faktycznie pokazuje zgłoszenia, które zaczęły się po 10:00.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1159128  autor: DEVI_UI
 20 paź 2023, 19:20
U mnie wszystko ok ze światłowodem TM. Natomiast w Elblągu dziś po północy mocno wysypał się Orange. Centrum zupełnie bez zasięgu, na telefonie "brak sieci", później EDGE i UMTS900 na zmianę - kompletny brak LTE. Nie działały "moje" okoliczne, domowe stacje. Dawno się z takim czymś nie spotkałem. Rano problem ogarnęli.
 #1159130  autor: p2225
 20 paź 2023, 19:53
Padł im router w corze sieci. Konsekwencją są problemy u operatorów korzystających z ich łącz do świadczenia usług. Problem miał być rozwiązany w 1-2 h, ale dobrze wiedzieć, że dalej nie naprawili. :lol:
Annopol wiecznie żywy ;-)

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1159135  autor: Mixiorek
 20 paź 2023, 20:56
Hmmm. Dzięki za info.
Ja dostałem info, że są celem ataku... niezły szum informacyjny. Zawsze lepiej PRowo/ propagandowo mówić o ataku DDoS itp. a nie o tym, że padł nam krytyczny router.

Mam informacje, że nie było w ogóle sieci mobilnej na mierzei helskiej. Nam wywaliło w kosmos światłowód CIR. Kosmos.
Grubo się dzieje i dziwnie się to objawia bo jednak gdyby padło wszystko jak przy Annopolu to "szkody" po stronie sieci byłby większe. No i szum ogólny byłby większy.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1159154  autor: Mixiorek
 21 paź 2023, 12:30
Ponoć łącze TMobile wstało przed 22:00. Jedynie prawie po 12h od awarii. Światłowód biznesowy CIR z SLA...
Sprawdzę to w poniedziałek rano bo teraz jesteśmy na łączu zapasowym od UPC/ Play.

Gdyby miał całkowicie wolną rękę już bylibyśmy z głównym łączem w Atmanie. Niestety/ stety TMobile daje mocno korzystną ofertę pod względem ceny przy łączeniu usług mobilnych (usługi + budżet na sprzęt + elastyczność w nowych aktywacjach) z łączem światłowodowym.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1159156  autor: Mixiorek
 21 paź 2023, 12:50
Podstawa to posiadanie drugiego łącza oraz konfiguracji, która umożliwi płynne przejście na łącze zapasowe. My akurat posiadamy z różnych przyczyn dwa back up'y. Oczywiście wszystko od różnych operatorów.

Tutaj awaria była nieco wredna i okazało się, że najlepszym rozwiązaniem będzie wyłączenie urządzenia końcowego od TMobile do czasu aż łącze wstanie ponownie.

TMobile już wiele razy się skompromitowało. Jak widzę ich PR znaczy się propagandę to mnie mdli.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1159183  autor: p2225
 21 paź 2023, 17:37
A wyobraź sobie mieć 2 łącza - od T-Mobile i drugiego operatora, z którym w umowie jest zapis, że łącze ma być niezależne od innych operatorów i w tym momencie padają oba, bo nie są jednak niezależne, a stopień powiązania z innymi operatorami jest tajemnicą firmy. :roll:

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1159184  autor: Mixiorek
 21 paź 2023, 18:13
O tak, nie da się niestety kontrolować wszystkiego. Trzeba by samemu kłaść kabel do jakiegoś węzła. No ale już od węzła nie masz też 100% gwarancji. W przypadku dużych operatorów można mieć jednak nadzieję, że mają swoją infrastrukturę i z niej korzystają.
Na terenie Wawy to chyba jednak duzi operatorzy nie korzystają za często z czyiś kabli. Kładą swoje.
Natomiast możesz mieć dwóch różnych operatorów, od początku do końca mających swoją infrastrukturą a przyjedzie "wściekła" koparka, przetnie rurę osłonową i wszystkie kable w środku 500m od Twojej siedziby. Oczywiście tych dwóch operatorów ma swoje kable w tej rurze.

Robienie dojścia do budynku z dwóch różnych stron to kolejny element ale w większości przypadków niewykonalny lub nieopłacalny.
DT tak, zasilanie i łącza różnych dostawców. Fizyczne dojście do budynku z kilku stron.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1159188  autor: p2225
 21 paź 2023, 23:52
Jeśli chodzi o centra handlowe to niestety operatorzy w Warszawie nagminnie korzystają z fizycznych łącz innych operatorów, bo tylko takie są dostępne i dopuszczane przez zarządzających CH. Można oczywiście zgłaszać do UKE, ale to sobie poczekasz z 2-3 lata.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1159232  autor: p2225
 22 paź 2023, 22:26
EARFCN wskazuje na pasmo T-mobile + 0,4 MHz pasma Orange (T-mobile nie ma ciągłych 5 MHz).
@Moonoon czy to nie przypadkiem efekt braku zasięgu w Orange i chwilowo złapało zasięg LTE900 T-mobile, ale bez możliwości użycia?

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
  • Strona 195 z 219
  • 1
  • 193
  • 194
  • 195
  • 196
  • 197
  • 219
  • 1
  • 193
  • 194
  • 195
  • 196
  • 197
  • 219