DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 16 z 93
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 93
 #1163756  autor: IC_Current
 21 sty 2024, 09:44
@mcore
Chyba nie do końca wiesz jak to działa? Co?
No i na "chłopski rozum" - w abonamencie nie masz limitu transferu danych, który trzeba analizować i niedopuścić do jego przekroczenia?
 #1163757  autor: mcore
 21 sty 2024, 09:58
w abonamentach sa bardzo duze limity 20gb 40gb 80gb. Ciezko jest wytlumaczyc pewne oczywiste rzeczy jak działają systemy u operatora osobom nietechnicznym niestety. Ale kto chciał to zrozumiał. Podsumowujac - prepaid zawsze bedzie gorzej działać niż abonament. Powodem jest inna infrastruktura potrzebna do jego obsługi
 #1163758  autor: mcore
 21 sty 2024, 10:01
IC_Current pisze:
21 sty 2024, 09:44
@mcore
Chyba nie do końca wiesz jak to działa? Co?
Ależ wręcz przeciwnie. Ale większa ilość wiedzy byłaby tutaj nie do przetrawienia na forum więc ograniczyłem się nieco z kagankiem oświaty
 #1163759  autor: maniek357
 21 sty 2024, 10:04
Chyba @mcore dawno nie korzystałeś z prepaida. Przy obecnych promocjach w prepaid paczki 100 - 400 GB na miesiąc za 30-40 zł to norma. Sugerujesz, że system abonamentowy jest w stanie zliczać limity, a system prepaid nie ? To bajki jakieś.
 #1163762  autor: Spacedust
 21 sty 2024, 10:23
Ja robiłem testy na Orange Flex - najwyższy pakiet + Unlimited razem 80 zł miesięcznie i prawie 1,5 Gbps poleciało, ani razu mnie nie przycięli ;)
 #1163763  autor: mcore
 21 sty 2024, 10:33
Orange Flex nie da się porównac z Orange Free na Karte. Są to inne systemy bilingowe i ten pierwszy jest nowszy i lepszy.
Generalnie Orange Flex to prawie postpaid.
Niech ktoś wrzuci maksymalne wyniki OFnK to bedzie mozna porównać
 #1163764  autor: mcore
 21 sty 2024, 10:33
Orange Flex nie da się porównac z Orange Free na Karte. Są to inne systemy bilingowe i ten pierwszy jest nowszy i lepszy.
Generalnie Orange Flex to prawie postpaid.
Niech ktoś wrzuci maksymalne wyniki OFnK to bedzie mozna porównać
 #1163765  autor: IC_Current
 21 sty 2024, 10:39
@mcore
No to opisz te magiczne różnice, jakie są w zliczaniu limitu danych między pre a post paid. Bo na razie mi jako inżynierowi sieciowemu, co w jego pracy wdrażanie polityk kierowania ruchem jest podstawowym zadaniem wygląda to na "coś słyszałem" ale nie "wiem ale nie powiem".
Jak myślisz, że operator wdraża inne protokoły zarządzania siecią na całym torze od noda, przez dystrybucję, potem rdzeń bo system bilingowy na pre jest inny to chyba nie pracowałeś w sieciach.
Ostatnio zmieniony 21 sty 2024, 10:42 przez IC_Current, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1163766  autor: Benjamin Linus
 21 sty 2024, 10:41
On chyba korzysta z plusa i takie bajki mu opowiadają na infolinii jak zgłasza słabe prędkości w tym ich Plus 5G Mega
 #1163767  autor: mcore
 21 sty 2024, 10:58
IC_Current pisze:
21 sty 2024, 10:39
@mcore
Jak myślisz, że operator wdraża inne protokoły zarządzania siecią na całym torze od noda, przez dystrybucję, potem rdzeń bo system bilingowy na pre jest inny to chyba nie pracowałeś w sieciach.
To wszystko zależy od tego ile dany operator ma pieniędzy. Np. w bieda sieci Plus jest jeden system do bilingu i to działający lipnie. Przypomnij sobie lata temu jakie mieli problemy z prepaidami..
W innych sieciach jest kilka, no chyba ze mają jeden wielki kombajn od chinczyka np. ZTE lub Huawei.
Jak to mówią kto bogatemu zabroni...

Różnica w rozliczaniu zawsze polega na prostej rzeczy czyli jak duży "kwant" ilosci megabajtow podlega jednorazowemu rozliczeniu. w taryfach zorientowanych na dane te kwanty są większe i nie ma problemu z czestym odpytywaniem systemu bilingowego ktore powoduje buforowanie/zatrzymywanie transmisji
Transmisja musi być rozliczona bo nie wiadomo czy masz kasę na koncie aby wysyłac/odbierać ruch do/z internetu. To sprawdzanie trwa pewna ilość milisekund.
Nie wiem czy zrozumiałeś co napisalem bo chyba prosciej nie dam rady
Ostatnio zmieniony 21 sty 2024, 11:08 przez mcore, łącznie zmieniany 2 razy.
 #1163768  autor: west
 21 sty 2024, 11:00
Ja się zastanawiam co to się stanęło, że taki Szczecin z okolicznymi gminami ma ok.500tys. mieszkańców i nie odpalili🤔w samym tylko mieście z 60node'ów wisi i czeka na odpalenie.Nie narzekam bo spokojnie poczekam, ale ciekawi mnie algorytm wyboru miast do komercyjnego startu.Skoro małe miejscowości odpalili🤔
 #1163769  autor: lordbyd
 21 sty 2024, 11:00
dagonPL pisze:
20 sty 2024, 23:14
Ja dzisiaj testowałem działanie C Band od TM na darmowym esim na S23. 50 m od nadajnika w ogóle nie zapinało się n78, cały czas n1. Po zmianie położenia wskoczyło n78. Transfery ani razu nie przekroczyły 500 Mbps. Być może przez to że stacja jest na radiolinii, może kwestia konfiguracji, bo to dopiero początek ;-)
Mam podobne spostrzeżenia.
W Bydgoszczy uzyskałem na "badziewiu z exynosem" czyli s22 Ultra najwyższy wynik 400 Mb/s. Procesor na pewno się nie przegrzewał bo było - 3 na zewnątrz :D
Testy robiłem na boisku SP 63 pod samym BTSem, który ma dosył światłowodem.
Zwykle załączało się pasmo B7+n1+B3. n78 + B7 włączało się sporadycznie. Być może stacja nie była zbyt obciążona i stąd taka konfiguracja.
Testy na abonamencie Orange.
 #1163770  autor: IC_Current
 21 sty 2024, 11:03
@mcore
No dobrze. Ale system do bilingu to jeden malutki, ostatni odcineczek na całej drodze kształtowania ruchu.
Dalej poproszę o szczegóły (najlepiej z używanymi protokołami) i o te niewiarygodne różnice.
 #1163771  autor: TheEcki
 21 sty 2024, 11:16
west pisze:
21 sty 2024, 11:00
Ja się zastanawiam co to się stanęło, że taki Szczecin z okolicznymi gminami ma ok.500tys. mieszkańców i nie odpalili🤔w samym tylko mieście z 60node'ów wisi i czeka na odpalenie.Nie narzekam bo spokojnie poczekam, ale ciekawi mnie algorytm wyboru miast do komercyjnego startu.Skoro małe miejscowości odpalili🤔
Ogólnie zachód ma biedne pokrycie 5G i to wiadomo od dawna, aż dziwne, bo faktycznie 5G T-Mobile odpala w wioskach po 500 mieszkańców.
 #1163774  autor: mcore
 21 sty 2024, 11:18
IC_Current pisze:
21 sty 2024, 11:03
@mcore
Dalej poproszę o szczegóły (najlepiej z używanymi protokołami) i o te niewiarygodne różnice.
Chodzi o interfejs Gy na protokole Diameter i mechanizm alokacji Quota jaki jest używany w Prepaid.

Nie wiem czy cos ci to mowi
https://www.ietf.org/rfc/rfc4006.txt
W postpaid użycie Gy nie jest wymogiem, możesz rozliczac transmisje danych w cyklach np. dobowych odpytywac/aktualizować konto klienta za pomocą offline charging CDR (patrz link nizej)

Oj ostrzegali mnie koledzy aby tu nie pisać bo moge dostać mindfucka...

Proszę doucz sie panie"inżynierze"

https://mobilepacketcore.com/offline-ch ... ng-in-lte/
 #1163775  autor: IC_Current
 21 sty 2024, 12:45
@mcore
Tak. Jak najbardziej wszystko to co piszesz w poście wyżej jest ok. Rozcięcie łańcucha na małych wolumenach itd. Tylko dalej nie ma to nic wspólnego z abonament/ vs prepaid. Miałoby to sens, gdyby nasze abonamenty były rozliczane za zużycie danych po ich wykorzystaniu. Jednak u nas przecież abonament też opłaca się "z góry" na początku cyklu rozliczeniowego, dokładnie tak samo jak prepaid. W tej opłacie masz do wykorzystania jakiś pakiet danych i dokładnie tak jak w prepaid nie zaplacisz ani grosza więcej jeśli ten pakiet przekroczysz (przynajmniej w większości taryf). Po zużyciu opłaconego z góry pakietu danych w abonamencie operator nie dolicza żadnych dopłat, więc ma dokładnie taki sam biznes w kontrolowaniu zużycia jak w prepaid. A nawet większy, bo w abonamencie koszt danych i paczki dodatkowe dla użytkownika są zdecydowanie droższe.
No i jak to z tym wynikiem, że jednak to dynamiczne sprawdzanie stanu konta abonenta nie doprowadziło do przeciążenia systemu:
viewtopic.php?f=22&t=83319&start=9080#p1163647
 #1163777  autor: mcore
 21 sty 2024, 13:04
w abonamencie po prostu przyznana "quota" po której następuje inicjalizacja wpisu stanu konta jest później bo ma wartość zależną od danej taryfy czyli 100GB i wiecej. W prepaid jeat wiele różnych taryf i pakietów ktore trzeba częściej rozliczać i zdejmowac kase abonentowi z konta. I tutaj dochodzimy do trudnego pytania jak często robić rezerwację na zużyte megabajty itd. bo im częściej rozliczasz i mniejszymi kwantami tym bardziej blokujesz transmisję takiej karcie prepaid. Każde pojedyncze odpytanie i rezerwacja środków w systemie bilingowym to chwilowe buforowanie/zatrzymywanie transmisji co przekłada się na całkowitą predkość np w speedtest. Bo niby skąd system bilingowy ma wiedzieć że akurat robisz speedtest a nie chodzisz po stronach internetowych i będziesz chciał więcej zużyć danych? tu jest szereg czynników jak widzisz... :D
 #1163780  autor: dagonPL
 21 sty 2024, 13:21
A wracając do tematu...

Robił ktoś testy C Band na stacji która ma dosył radiolinią? Jeśli tak to jaka przepustowość radiolinii?

Twitter @FonRuchalFest
  • Strona 16 z 93
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 93
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 93