DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 95 z 98
  • 1
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
  • 97
  • 98
 #1175736  autor: asziatko
 26 lip 2024, 14:19
Zapytam jeszcze czy jest możliwość eksportowania z Net Monster pobranych lokalizacji stacji bazowych BTS dla danego operatora - nie tych danych co są z Log'a tylko całej pobranej konkretnej bazy z lokalizacjami stacji bazowych BTS?.

W Kontakcie,
Artur
 #1175810  autor: mmor
 27 lip 2024, 02:40
Cóż, dla mnie to całe 5G o kant d... Potrzebuję szybkiego internetu do pracy z domu na peryferiach Lublina, gdzie światłowodu jeszcze przez 2 lata nie będzie. BTS Lublin Mgielna 15, włączyli 5G na jakieś 2 miesiące (z radiolinii, ale blisko i w miarę szybko), później zawinęli maszt, który stał ładnych pare lat. Wybudowali nowy jakieś 800 m dalej, 5G brak, choć jest w wykazie pozwoleń. W ciągu 5 lat zmieniałem sprzęt i jego ustawienie na dachu z 5 razy żonglując między Orange i Play. Teraz ciągnę z kilometra n78 Play'a z marnym skutkiem, przynajmniej wrócił mi synał jak Orange zlikwidowało ten maszt, były zakłócenia, bo prawie w jednej linii stały. Tak się bujam z tym wykluczeniem cyfrowym kilka lat. Jak mi w Orange wywaliło n78 ze 2 tyg. temu totalna olewka, konsultanci z Flexa nic nie wiedzą (a pytałem o ten konkretny BTS) a za kilka dni masztu ni ma. Zaczynałem od LTE na 1800 czy 2100 MHz w 2018 (bez agregacji), wtedy było stabilniej i często szybciej. Technologia nie nadąża tu za Netflixem w godzinach nocnych czy co? Żeby nie było zbyt różowo - 5G nie jest i nie będzie dobrą alternatywą dla światłowodu, dziś są anteny jutro ni ma (i co nam zrobisz? dlaczego pouciekali też z komina Biomedu?). To kiedy to 5G na zachodzie Lublina? Coraz częściej nucę refren "Telekomunikacji" Kur.
A jak tu słyszę, że TM najlepszy, nie dla biedaków i niemiecki ordnung to mnie śmiech ogarnia, nie ma najlepszej sieci komórkowej. Bierze się to co najszybsze i nie tnie połączeń, tam gdzie najczęściej przebywamy, żadnych głupich sentymentów.
 #1175817  autor: IC_Current
 27 lip 2024, 10:27
@babciagienia
Uważaj, nie wołaj niezależnych komentatorów, bo jeszcze Piotr Bzdet usłyszy.
 #1175818  autor: babciagienia1p
 27 lip 2024, 10:35
@IC_Current
Przesympatyczny kolega, z "lubię wielce miasto Kielce", przynajmniej nie kamuflował od kogo dostaje wynagrodzenie.

Zdarzają się lepiej zniuansowani, którzy mogą mocno namieszać w głowie mniej zorientowanym.
 #1175872  autor: DEVI_UI
 27 lip 2024, 21:19
Trwa koncert "Lato z Radiem i Telewizją Polską" w Elblągu na Starym Mieście, dokładniej na Wyspie Spichrzów. Od znajomych dostaje cynk, że net jest nieużywalny. W każdej sieci problemy są z wysłaniem skompresowanego zdjęcia na Messengerze, o wideo nie ma mowy.
A stacja przy Mostowej na katedrze w sercu Starego Miasta co? Ano mimo pozwolenia na 5G3500 w Orange i Play nie działa w tym paśmie, bo nawet jeszcze nie ma zamontowanych anten. Także zostaje żenująco działające n1 z tej stacji.
 #1175876  autor: KC-KARLOS
 27 lip 2024, 22:22
DEVI_UI: dobrze, że to event ok. 2-godzinny, darmowy. W innych częściach miasta, transmisja była normalna, znajomy w n78 Orange notował ok 550 mbps.

Tymczasem ja na nielimitowanym necie w T w Malborku:
Obrazek
Używane pasmo 5G N78
5G RSRP ok. -103 dBm, SINR 5G ok. 20 dBm. ZTE MC888.
Ze względu na spadający upload przez LTE800 (poniżej 10 mbps), wyłaczyłem to pasmo, osiągi się polepszyły (jest tak samo, jak w Orange). Dodatkowo wyłączyłem n1, potrafi wywalić z n78, ze względu na silniejszy sygnał.
Ogólnie jest różnica między O i T: magenta ma niższy ping. W prędkościach jest podobnie.
Wykonywałem też drobne testy kilka dni temu, jak tylko Orange włączył wstęp do nadajników dla T w centrum miasta oraz na dworcu PKP - obie sieci naprawdę dają radę - od 400 do nawet 800 mbps, upload 50-100 mbps. Pingi: O miał ok 20ms, T najmniejszy 13ms.
I dlatego ten nowy awatar ;)

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1175899  autor: DEVI_UI
 28 lip 2024, 13:42
@KC-KARLOS: W peaku 20tyś. osób. Od rana transmisja w okolicy działała beznadziejnie, z tego co mi mówiono. Brak wyposażenia stacji na katedrze w centrum Starego Miasta w C-band zarówno przez Orange jak i Play to porażka wizerunkowa.
Jak mówiłem, pozwolenia są, więc oby się ocknęli.

To samo w całym regionie. T-Mobile dużo niższe opóźnienia, szczególnie w max zasięgu n78 i ogółem na moje - lepsza stabilność sieci, większy zasięg 5G3500 i prędkości.
Czyli na dworcu w Malborku jest 10x wzrost prędkości względem n1/LTE w OPL i TM - ładnie.
 #1175900  autor: KC-KARLOS
 28 lip 2024, 13:56
To samo w całym regionie. T-Mobile dużo niższe opóźnienia, szczególnie w max zasięgu n78 i ogółem na moje - lepsza stabilność sieci, większy zasięg 5G3500 i prędkości.
DEVI_UI: Tu bym dyskutował, bo wystarczy gorsza fala n78 i wywala na n1 - w T i O jest identycznie.
W routerze masz jeszcze nad tym kontrolę, w telefonie już nie za bardzo.
Czyli na dworcu w Malborku jest 10x wzrost prędkości względem n1/LTE w OPL i TM - ładnie.
Do 10x szybciej. Różnica na korzyść N w c-bandzie wzrasta w głąb miasta, gdzie jeszcze miesiąc temu net potrafił działać w granicach 10 mbps i mniej w LTE z powodu obciążonych nadajników.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1175901  autor: DEVI_UI
 28 lip 2024, 14:09
Z tym wywalaniem na n1 wiem o czym mówisz. Jak uruchamiali mi za oknem pierwsze stacje n78 w marcu to było to samo. Jak się okazało działo się tak głównie przez nieskonfigurowaną sieć i słabą siatkę stacji działających w C-bandzie. Z czasem problem znikł.
 #1176034  autor: Moonoon
 29 lip 2024, 22:03
https://gsm.biz.pl/2024/07/29/wroclaw-5 ... aw-glowny/

No już Play-owe N78 kiepsko działa :roll:

Tak mała uwaga dla testującego jak się stoi pod stacją która nie jest po SWAP-ie na sprzęt Ericssona i próbuje łapać c-band to niestety tak to wygląda... :D

Fioletowy stacja na Huawei której anten nie widać , bo stare zdjęcie (która zapewnia tam zasięg)
Źółty stacja na Ericssonie bez N78 (widoczna na zrzutach z aplikacji)
Czerwony stacja z której leci sharing N78 dla stacji żółtej


Obrazek

2Gb w 5G co raz bliżej... :D
https://www.speedtest.net/result/a/10275062249
 #1176036  autor: kozien70
 29 lip 2024, 22:22
Napisz im komentarzu pod postem. Może nie łapią takiego "niuansu" jak C-band sharing i sieją defetyzm.
 #1176039  autor: DEVI_UI
 29 lip 2024, 22:57
Przecież Wacław nie wybrał tego punktu pomiarowego żeby faworyzować jakiegoś operatora. Po prostu test miał ukazać działanie 3 sieci w danym miejscu.
W jego artykule jest sporo racji. To o czym on pisze, to zwykłe zaniedbania sieciowe ze strony Play. Coś takiego nie powinno mieć miejsca, a niestety ma w lokalizacjach gdzie stacja 1. jest na Huawei, a stacja 2. na Ericssonie w dodatku z n78.
W Gdańsku jest szachownica. Jedna na Hua, druga Ericsson i tak w kółko. Od jakiegoś czasu nie korzystam tu z Play, bo zrobił się totalny burdel sieciowy. To jest autentycznie nie do zniesienia.
 #1176041  autor: Moonoon
 29 lip 2024, 23:13
Stacje mogą w etapie przejściowym być w "kratkę" i wszystko działa poza N78 sharing więc w czym problem ?
W artykule napisano o złej konfiguracji tzn co jest źle ?

PS. Wymiana takiej ilości sprzętu w całej strefie to nie jest prosta, tania i szybko do wykonania czynność...

2Gb w 5G co raz bliżej... :D
https://www.speedtest.net/result/a/10275062249
 #1176042  autor: DEVI_UI
 29 lip 2024, 23:19
Zapraszam, każdy może sprawdzić czy tak dobrze to „działa” na własnej skórze.
W czym problem? W zerowej stabilności sieci.

Jakby nie było mogli to przemyśleć przed budową C-band ;)
 #1176043  autor: kwistas
 30 lip 2024, 01:55
A to nie przypadkiem wina telefonu? Test przeprowadzony z niskim poziomem baterii, Xiaomi często tak robi by oszczędzić baterie
 #1176045  autor: mariusz9a
 30 lip 2024, 08:18
To i ja dorzucę swoje trzy grosze, ale w obronie Pana Wacława :-)
Wacław to nie jest przypadkowy gość z ulicy, który pisze sobie jakieś artykuły. On wie dużo więcej na temat budowy i działania sieci niż Wam się wydaje. To nie jest przypadkowy człowiek.
Co do pomiaru - ale kogo to obchodzi (to co piszecie powyżej) - sieć ma działać w losowo wybranym punkcie i już. Zwykły "Kowalski" ma gdzieś Wasze wywody - nie będzie chodził po całej dzielnicy i wybierał lokalizacji gdzie usiądzie na ławce żeby internet jak najlepiej działał. Jest tu i teraz i ma mu działać wszystko jak najlepiej się da - w przypadku Play tyle się dało w tym miejscu i czasie na takim sprzęcie i tyle. I to obrazuje ten test. Jest lokalizacja, zakładam, że zupełnie przypadkowa i tak w danym punkcie działają sieci. Moim zdaniem na ten temat nie ma co dyskutować. To nie jest test który ma wykazać jak najlepsze działanie danych operatorów (szukanie punktu pomiarowego w mieście gdzie prędkości wystrzelą w kosmos), tylko ma pokazać jak sieć sobie radzi w losowej lokalizacji o losowej porze. I wcale ten Play tam tak źle nie działa (nawet jeśli ostatecznie spadnie do tego LTE, to użytkownik "końcowy" płakać nie będzie) - wstydu nie ma. Wstyd to jest w Plusie, który do tej pory nie raczył odpalić 5G w paśmie C.
 #1176049  autor: Moonoon
 30 lip 2024, 10:37
"Zła konfiguracja sieci" to mogę napisać ja hobbysta.
Od branżowego opiniotwórczego portalu mam prawo wymagać głębszej analizy sytuacji.
Słowa nie napisano, że w przypadku Play jest to N78 sharing z odległej stacji i jaka jest prawdopodobna przyczyna ( o której wspomniałem powyżej).

2Gb w 5G co raz bliżej... :D
https://www.speedtest.net/result/a/10275062249
 #1176052  autor: mariusz9a
 30 lip 2024, 12:18
Daj spokój - tu nie ma mowy o głębszej analizie, bo to gdybanie a nie analiza. Żeby taką wykonać to trzeba by mieć odpowiedni sprzęt pomiarowy a nie telefon, a to już amatorsko i bez współpracy z operatorem ciężko zrobić. A w ogóle, jako opiniotwórczy portal, to przecież powinni iść dalej i wynajmować akredytowane instytucje do wykonania pomiarów ;-) W przeciwnym razie jesteśmy w tym samym punkcie co teraz i analiza gdybająca jest niewiele więcej warta co napisanie że jest zła konfiguracja :-] A jak u innych? Sharing czy nie? Tego też nie wiadomo. To że na stacji gdzie jest "kotwica" LTE jest też n78, to o niczym nie świadczy. Można napisać że najprawdopodobniej to z tej samej stacji, ale to gdybanie, bo może akurat się trafiło ze stacji obok. Dlatego uważam że pchanie się w głęboką analizę to z założenia można sobie darować jeśli dysponujemy tylko takim sprzętem pomiarowym. Poza tym idąc dalej - speedtest? No bez jaj :-]
Myślę że za dużo wymagasz od amatorskiego portalu i amatorskich pomiarów ;-) Przecież to portal właśnie prowadzony hobbistycznie przez jedną osobę w czasie wolnym od pracy, a nie wyrocznia wszechwiedząca robiąca dogłębną analizę przesyłanego sygnału ;-)
 #1176057  autor: Moonoon
 30 lip 2024, 15:19
Sprawdzenie sharingu N78 da się nawet amatorsko ogarnąć a wiedza o procesie SWAP-u w Play ludziom z branży powinna być znana :D

PS. Po laicku zapytam czy na stacjach N! sharing N78 działa na wszystkich z LTE, fake 5G czy jakoś trzeba je dostosowywać ?

2Gb w 5G co raz bliżej... :D
https://www.speedtest.net/result/a/10275062249
  • Strona 95 z 98
  • 1
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
  • 97
  • 98
  • 1
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
  • 97
  • 98