DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert prepaid i mix operatorów.
Wszystko, co dotyczy ofert prepaid i mix operatorów.
Regulamin forum: 
W tym dziale omawiamy oferty:
- PREPAID,
- MIX,
- SUBSKRYPCJE.

Uwaga! Jeżeli szukasz oferty dla siebie i nie wiesz, na którą się zdecydować - zadaj pytanie w dziale Jaką ofertę wybrać?
  • Strona 6 z 7
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
 #1176566  autor: Remington
 07 sie 2024, 13:10
Pamiętajmy o jednym - ta opłata/kara ma na celu czyszczenie kont przede wszystkim leżaków.

Od kilku lat było wiadomo, jakie będą zapisy PKE w tym względzie, więc Plus jako pierwszy wprowadził karę (pomijam Play, który miał ją od dawna tylko w jednej taryfie w zamian za bezterminowość), potem Orange i w zupełnie innej formie TM. Orange po interwencji UOKiK wycofał się, opłaty zwrócił i zapewne to samo czeka Plusa i Playa.

Ale oni nie odpuszczą - będą wymyślać wszelkie możliwe sposoby, aby depozyt na saldach prepaid był zużywany, mogą być to:
- korzystne płatne pakiety lub dodane do nich benefity (to już obserwujemy)
- ograniczanie benefitów przyznawanych za same doładowania (skracanie wychodzących, skracanie lub zmniejszanie GB)
- dodatkowe opłaty za byle co (pierwsza nasuwa się opłata jak w TM, ale na pewno to nie wszystko co potrafią operatorzy wymyślić).
 #1176567  autor: mariusz9a
 07 sie 2024, 13:20
Chyba takim punktem początkowym był nakaz zwrotu klientom pieniędzy zgormadzonych na kontach pre-paid. I to było do przewidzenia, że w takim kierunku to pójdzie. Jedni się ciszą, a inni płaczą - jak ze wszystkim :-P
 #1176570  autor: Remington
 07 sie 2024, 13:25
Właśnie nie - skoro unijne przepisy miały być zaimplementowane do 2020 roku to już 2-3 lata wcześniej było wiadomo, co będzie oczekiwane.

I Plus wprowadził tę karę do cennika na około rok przed rozpoczęciem jej naliczania (muszę sprawdzić kiedy dokładnie to było) - naiwnie wierzyłem, że się z niej do tego czasu wycofają.
 #1176572  autor: KC-KARLOS
 07 sie 2024, 13:40
Od 7 marca 2022 Plus rozpoczął pobieranie od 0,01 zł do 3 zł za brak aktywności.
7 lutego 2023 roku pobiera od 0,01 zł do 5 zł za utrzymanie numeru.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1176575  autor: mariusz9a
 07 sie 2024, 13:49
A UOKiK kiedy zaczęło zmuszać operatorów do zwrotu środków zgromadzonych na kontach pre-paid, mimo braku wprowadzenia przepisów o tym mówiących? 2021? Czy wcześniej?
 #1176576  autor: Remington
 07 sie 2024, 13:49
Czyli jakoś w połowie 2021 ogłosili cenniki z tą opłatą, choć może i jeszcze wcześniej.

Działania UOKiK ws. zwrotów były dużo później, a i one jak już pisaliśmy do czasu wejścia w życie PKE były pozbawione podstawy prawnej: https://www.telepolis.pl/wiadomosci/wyd ... e-z-prawem

Edit:
A jednak UOKiK ogłosił efekt swych działań już w 2020:
viewtopic.php?p=1089957#p1089957
 #1176577  autor: mariusz9a
 07 sie 2024, 13:54
Remington pisze:A jednak UOKiK ogłosił efekt swych działań już w 2020:
viewtopic.php?p=1089957#p1089957
No i mam wrażenie że od tamtej pory było u operatorów tylko "lepiej" :smt005
 #1176737  autor: Remington
 09 sie 2024, 11:45
Skoro po wejściu PKE operatorom będzie zależeć by „osad” na kontach prepaid był jak najniższy, to kto wie czy nie wróci do łask już obecna taryfa Orange gdzie doładowanie od razu zamienia się na liczbę dni bezlimitu. Realizuje ona idealnie nowe cele operatorów - jest przypływ kasy, a brak „depozytu”.

Zastanawiam się również nad inną formą opłaty za aktywność - ale nie naszą, lecz aktywność numeru. Czyli np. X zł za to, że numer będzie aktywny przez kolejny miesiąc - ale wówczas doładowania musiałyby być inaczej skonstruowane (brak deklarowanej ważności, tylko odesłanie do cennika taryfy).
 #1177082  autor: Remington
 13 sie 2024, 10:38
@jarekt
opisując taryfę Play na Kartę 3.0 wspomniał o tym, że wg cennika kara za nieaktywność będzie pobierana też w okresie pasywnym gdy jedyną aktywnością jaką można wykonać jest doładowanie:

jarekt pisze:
09 sie 2024, 16:52
- PnK30, to najgorsza i najbardziej anty-konsumencka taryfa w historii, nie tylko w historii Play, ale w historii wszystkich polskich opów, śmiem nawet twierdzić, że jest również skonstruowana niezgodnie z prawem: opłata za brak aktywności (5zł) jest również (a w zazadzie przede wszystkim) pobierana gdy karta jest w okresie pasywnym (!!!), kiedy nie możesz wykonywać połączeń i wysyłać SMSów, czyli kiedy nie możesz zrobić podstawowej aktywności, więc kara zostanie naliczona, i tak co miesiąc aż do całkowitego wyczyszczenia konta lub wyłączenia numeru po roku (jeśli kasy wystarczy) - w tym czasie cały czas nie możesz dzwonić i wysyłać SMSów!!!

- pobranie karnej opłaty 5zł nie powoduje wyjścia z okresu pasywnego i przywrócenia okresu aktywnego (!!!), czyli w kolejnym okresie wciąż nie możesz dzwonić i SMSować, więc znowu kara zostania naliczona, i tak dalej, aż do wyczyszczenia konta lub wyłączenia numeru po 12 kolejnych takich okresach - - w tym czasie tak jak pisałem, cały czas nie możesz dzwonić i wysyłać SMSów!!

W Odnowie nie ma OP, a w TM ich opłata przedłuża OA.

Jak jednak jest w Plusie? Czy dociążenie/opłata jest pobierana również w OP? Nie sprawdzałem, ale na logikę to po to wprowadzili aż 2-letnią długość OP by czyścić leżaki.
 #1177090  autor: KC-KARLOS
 13 sie 2024, 11:47
Remington: w odNOWIE ogólnie jest OA przy środkach na koncie, a OP jest gdy masz 0,00 na saldzie, ale z możliwością zużywania środków wcześniej kupionych.
W Plusie jak w PNK 3.0 - przy zablokowanych środkach (wychodzących) operator będzie zjadał kasę za utrzymanie numeru aż do wyczerpania kasy lub upływu okresu karencji (2 lata).

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1177091  autor: Remington
 13 sie 2024, 11:50
KC-KARLOS pisze:
13 sie 2024, 11:47
W Plusie jak w PNK 3.0 - przy zablokowanych środkach (wychodzących) operator będzie zjadał kasę za utrzymanie numeru aż do wyczerpania kasy lub upływu okresu karencji (2 lata).

Dzięki, czyli zgodnie z moim przewidywaniem. A zatem PnK 3.0 w tej kwestii nie wprowadza nowej praktyki, tylko kopiuje coś co już jest. Ba, Play zadowala się połową tego co Plus - bo czyszczenie deklaruje prowadzić tylko przez rok.
Ostatnio zmieniony 13 sie 2024, 12:15 przez Remington, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Dopisałem ostatnie zdanie
 #1177092  autor: KC-KARLOS
 13 sie 2024, 11:51
Remington: żadna nowość, każdy sobie podkrada pomysły.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1177106  autor: jarekt
 13 sie 2024, 14:43
KC-KARLOS pisze:
13 sie 2024, 11:47
w odNOWIE (...) OP jest gdy masz 0,00 na saldzie, ale z możliwością zużywania środków wcześniej kupionych.
@Karlos, nie pisz głupot, nie wymyślaj jakichś cudów-wianków i nie wprowadzaj w błąd.

W OdN nie ma żadnego okresu pasywnego (OP). Jest tylko okres aktywny (OA).
Dzień końca połączeń wychodzących jest jednocześnie dniem końca połączeń przychodzących i dniem końca OA. Następnego dnia numer jest wyłączany, i jest to akurat w tej taryfie robione natychmiast, bez zbędnej zwłoki (jedynie przez te kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt godzin, góra kilka dni, jest bonusowy OP, wynikający z powodów technicznych).

To, że nie możesz dzwonić w okresie aktywnym, bo masz 0zł na koncie, nigdy nie czyni tego okresu pasywnym - po prostu nie możesz dzwonić bo nie masz kasy na koncie, ale jakbyś miał, albo miał jakiś pakiet, choćby gratisowy czy promocyjny, głosowy czy netowy, to z połączeń wychodzących voice/data mógłbyś korzystać, bo jesteś właśnie w okresie aktywnym.

Natomiast w większości sieci i taryf, gdy jesteś w okresie pasywnym, to nawet gdybyś miał pakiety i kasę na koncie, to i tak nie możesz z nich korzystać - połączenia wychodzące voice/data są zablokowane (napisałem na początku, są wyjątki, szczególnie jeśli chodzi o data, czyli internet - działa on czasami w OP).

PS. Widziałem już dzisiaj kilka Twoich postów z ostatnich kilku dni, w których piszesz takie bzdury i zapewniasz o czymś kategorycznie, że tak jest, a jest zupełnie inaczej, jak np. że z jakiejś taryfy nie da się migrować do jakiejś, bo coś tam, a faktycznie się da. Mam trochę mało czasu, ale muszę jednak grubszy post na ten temat napisać.
 #1177109  autor: Remington
 13 sie 2024, 15:09
Nie ma się o co spierać - OP w Odnowie w odpowiedzi do mnie odczytałem raczej jako skrót myślowy. Wiadomo, że formalnie w Odnowie OP nie ma i nigdy nie było.

Wracając jednak do opłaty, w Odnowie A.D. 2018 uważałem ją za coś zupełnie fair - 2 zł w zamian za bezterminową ważność pakietów, jeśli wcale nie korzystamy. Ale to se ne wrati.
 #1177114  autor: jarekt
 13 sie 2024, 16:13
@Remington, no proszę Cię. Czy formalnie czy nieformalnie nie ma żadnego OP w OdN. Od razu po wygaśnięciu wychodzących czyli OA, jest po prostu koniec umowy i wyłączenie numeru.

Nawet to co ja napisałem, że tylko wyjątkowo przez te kilkanaście godzin jest OP do momentu faktycznego wyłączenia numeru, jest niepoprawne, bo ja ten okres (już zapomniałem o tym, bo dawno o tym nie pisałem) nazywam okresem karencji (OK), czyli okresem kiedy skończył się zarówna OA i OP (jeśli występuje), wyzerowano konto, ale z jakiegoś powodu jeszcze wciąż na numer można się dodzwonić.
I w OdN OK trwa właśnie najkrócej, ale są taryfy w Play, że trwa on wyjątkowo długo, np. pół roku, z tym, że nie jest to żadnym regulaminem czy zapisem gdziekolwiek uregulowane.

Czyli semi-graficznie w jakiejś taryfie gdzie mamy np. rok ważności konta w danym momencie, to jest tak:
AAAAAAAAAAAA|BB|X|CCCCCC|Y
gdzie:
- 1 literka A - 1 miesiąc okresu aktywnego (aktywne połączenia wychodzące),
- 1 literka B - 1 miesiąc okresu pasywnego (możesz tylko odbierać rozmowy),
- X - moment w którym kasowane są złotówki na koncie i moment w którym formalnie kończy się umowa i numer powinien zostać natychmiast wyłączany (od tego momentu przez 30 dni można wystąpić o zwrot kasy),
- 1 literka C - 1 miesiąc okresu karencji (okres, w którym numer wciąż działa, wciąż można odbierać rozmowy i można go doładować aby przywrócić normalny okres aktywny),
- Y - moment, w którym faktycznie następuje wyłączeniu numeru.

A w OdN jest tak:
AAAAAAAAAAAA|X|c|Y
gdzie:
- 1 mała literka c - kilka, kilkanmaście, kilkadziesiąt godzin, góra kilka dni okresu karencji (okres, w którym numer wciąż działa, wciąż można odbierać rozmowy i być może można go doładować aby przywrócić normalny okres aktywny - "być może", bo tego nigdy nie testowałem),
- A, X, Y - jak wyżej.

Więc wskaż mi teraz gdzie tam w OdN jest literka B (czyli okres pasywny), albo jaki to skrót myślowy trzeba zrobić, aby ta literka B się tam pojawiła.
Napisał bzdurę i go nie broń. Więcej nie chcę pisać na ten temat. Koniec kropka :)


A co do opłaty w OdN w dawnych czasach, to zakładam, że pamiętasz, że można było jej uniknąć po prostu korzystając z numeru (np. z wykupionych pakietów bezterminowych). Liczyliśmy nawet na ile dziesiątek czy setek lat wystarczy jeden bezterminowy pakiet 100 minut, 100 SMSów czy bezterminowy1GB. Na bank pamiętasz :)
 #1177115  autor: Remington
 13 sie 2024, 16:31
jarekt pisze:
13 sie 2024, 16:13
Więc wskaż mi teraz gdzie tam w OdN jest literka B (czyli okres pasywny), albo jaki to skrót myślowy trzeba zrobić, aby ta literka B się tam pojawiła.
Napisał bzdurę i go nie broń. Więcej nie chcę pisać na ten temat. Koniec kropka :)

Nie wskażę, bo jak sam w pierwszym wpisie o tym wspomniałem
W Odnowie nie ma OP

To właśnie głos Karlosa rozumiem za skrót myślowy - tu nie ma czego bronić, on jedynie pokazuje jak konstrukcja tej taryfy z pustym saldem może być postrzegana - jako substytut OP, którego bezdyskusyjnie w formalnej postaci tu nie ma.

jarekt pisze:
13 sie 2024, 16:13
A co do opłaty w OdN w dawnych czasach, to zakładam, że pamiętasz, że można było jej uniknąć po prostu korzystając z numeru (np. z wykupionych pakietów bezterminowych). Liczyliśmy nawet na ile dziesiątek czy setek lat wystarczy jeden bezterminowy pakiet 100 minut, 100 SMSów czy bezterminowy1GB. Na bank pamiętasz :)

Ha, ha, właśnie miałem o tym wspomnieć w poprzednim wpisie! Zrezygnowałem, bo niestety po wprowadzeniu zmian w Odnowie, te kalkulacje niefajnie się zestarzały😢.
jarekt pisze:
04 kwie 2020, 09:09
PS. O kurde, nabiło mi 2999 postów. Trza coś na Jubileusz 3K przygotować. Jakiś większy wpis. Coś bombowego :)

Spójrz, jak z 4-letnim wyprzedzeniem przewidziałeś „bombę” w postaci PnK 3.0 😉.
 #1177118  autor: jarekt
 13 sie 2024, 16:58
@Remingotn, ale w okresie pasywnym, gdybyś chciał skorzystać z promocji jaka się powiedzmy nagle pojawiła, np. na 30 dni darmowego neta, nie mógłbyś skorzystać.
Czyli idąc tym tokiem rozumowania, tym skrótem myślowym, że w OdN jest OP (wielu niby miałoby go więc przez cały czas na leżakach z saldem 0zł), nie mógłbyś skorzystać z takiej promocji.

A faktycznie mógłbyś skorzystać i mieć darmowego neta, bo nie jest to żaden okres pasywny w OdN, ani jego substytut. Jest to zwykły okres aktywny, tak jak w każdej innej ofercie, i u każdego innego opa.
Uważam więc, że jest to błędne myślenie, które może doprowadzić do niepotrzebnych pytań, niezrozumienia, zagmatwania, itp. szczególnie u jakichś nowych użytkowników prepaida, mniej obeznanych i jednocześnie czytelników forum.

Ale jak chcesz się tego trzymać, sobie to w głowie utrwalać, to Twoja sprawa - jak coś to Cię ostrzegałem :)
Ale gdybym był moderatorem/adminem, to wyrwałbyś od ręki bana na tydzień, a Karlos na miesiąc :) (napiszę to wyraźnie: żart taki, na czasie).
 #1177120  autor: Remington
 13 sie 2024, 17:21
Spójrz, że od początku w tym niby-OP (pomijam pierwszy jego miesiąc gdy ktoś miał SD) do Play nie da się ani zadzwonić, ani wysłać SMS-a. Jeśli chodzi o komunikację z Play, to jest OP pełną gębą.

2 zł za brak takiej blokady to była uczciwa kwota (choć wtedy płaciło się wg cennika). Ale to w co przeobraziła się w ostatnich latach, to jest dramat. Mam szczerą nadzieję, że ktoś poinformował UOKiK o tym, że ta opłata jest teraz w kolejnej taryfie.
 #1177134  autor: KC-KARLOS
 13 sie 2024, 20:12
jarekt: w Orange w OP też możesz korzystać z niektórych środków, które nie zdążyły wygasnąć przy OA, dlatego jest to mój skrót myślowy, że w odNOWIE przy zerowym saldzie i niezależnie czy masz środki bezterminowe jak ich brak OA = OP, tym bardziej, że przy stanie zerowym nie ma z czego pobrać opłaty za utrzymaniu numeru.
Owszem, system inaczej się zachowuje gdy mamy 0,00 i np. 100 MB paczki bezterminowej. Ale jeśli saldo jest całkowicie puste - to zarówno OP Orange jak odNOWA z pustym saldem zachowuje się tak samo jak Orange - puste saldo, przyjmujesz połączenia, wykonujesz darmowe cennikowe.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
  • Strona 6 z 7
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7