DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1177984  autor: Maciej Loret
 26 sie 2024, 09:07
Witam,

jestem w Albanii, standardowo kupiłem miejscową kartę (Vodafone 40GB), wsadziłem do Samsunga S20+, który robi za mobilny router dla kilku telefonów (w których wyłączony dostęp do internetu oraz roaming a włączone wi-fi calling).

Niestety część rozmów jest płatne (jako roaming) a cześć na wykazie rozmów poza roamingiem jako bezpłatne. Zrozumiałabym, że czasem był brak zasięg w telefonie używanym jako router i dlatego przełączało na roaming ale ten był przecież wyłączony (dostęp do internetu również) jeszcze przed wejściem do samolotu w Polsce.

Co zrobiłem źle?
Czy są gdzieś w telefonach jakieś dodatkowe ustawienia pozwalające na przełączanie na roaming (bądź w ogóle dostęp do sieci) w momencie braku zasięgu wi-fi?
Dodatkowo na części telefonów wczoraj wyłączyłem roaming w aplikacji Orange (na próbę), dziś rano zrobiłem to w pozostałych - skutki zobaczymy w ciągu 1-2 dni.

Znalazłem w jednym z telefonów: w ustawienia - > połączenia - > wykorzystanie danych - > sieci dozwolone dla aplikacji, gdzie można pozwalać aplikacjom (np. Telefon) mieć dostęp do sieci komórkowej i lub wi-fi - tu też trzeba zabronić aplikacjom korzystania z sieci komórkowej?

Dodam, że w ubiegłym roku po kupnie lokalnej karty w Gruzji wszystko było OK (po wyłączeniu dostępu do internetu oraz roamingu a włączeniu wi-fi calling).

Szczęscie w nieszczęściu na razie nie liczy nam internetu bo wówczas chyba trzeba by zrobić upadłość (ponad 30zł za 1MB).

---
Pozdrawiam,
Maciej Loret
 #1177986  autor: Remington
 26 sie 2024, 09:24
Maciej Loret pisze:
26 sie 2024, 09:07
Czy są gdzieś w telefonach jakieś dodatkowe ustawienia pozwalające na przełączanie na roaming (bądź w ogóle dostęp do sieci) w momencie braku zasięgu wi-fi?

Mogą być, ale to zależy od ustawień operatora w Androidzie i sam o tym nie zdecydujesz (da się to włączyć przez Shizuku + Pixel IMS). Najprostsze rozwiązanie wydaje się najlepsze - aktywuj tryb samolotowy, po czym włącz WiFi.
 #1178317  autor: Maciej Loret
 30 sie 2024, 09:05
Witam ponownie,

kilka dni minęło i kolejne połączenia są już darmowe - jeszcze raz dziękuję. Podsumowując - jadąc poza UE i chcąc mieć dostęp do sieci oraz darmowych rozmów dla kilku telefonów (e-sim odpada), MMS-ów i SMS-ów wykonujemy następującą procedurę :


1.w telefonach przed wylotem włączyć tryb samolotowy
2. ręcznie włączyć wi-fi, BT (do zegarka. słuchawek)
3. ręcznie włączyć wifi calling
4. za granicą kupić do routera (jego pracę wykonuje dodatkowy telefon) kartę SIM z odpowiednim pakietem internetu

Żadnych dodatkowych kroków nie trzeba przedsiębrać? Mam na myśli np. wyłączanie roamingu, danych komórkowych w telefonach i aplikacji operatora? Czy lepiej na wszelki wypadek te rzeczy również robić?

I poza konkursem - jaki jest najtańszy telefon, który bezproblemowo będzie służył jako router (obecny będę sprzedawał) - nie wiem jakie jeszcze wymagania - 5G, duży akumulator, USB-C, coś jeszcze?

---
Pozdrawiam,
Maciej Loret
 #1178343  autor: babciagienia1p
 30 sie 2024, 13:14
Remington pisze:
30 sie 2024, 11:20
Motorola G34 5G - tani, ma 5G i eSIM, dzięki czemu nie trzeba kupować lokalnych kart tylko wybrać coś z polecanych przez nas: viewforum.php?f=90

I uwaga: Twoja instrukcja nie sprawdzi się u użytkowników prepaidów Orange (poza Flex i nju subskrypcja).

Umknął Ci jeszcze jeden wątek:
viewtopic.php?t=133965
 #1178349  autor: Maciej Loret
 30 sie 2024, 14:57
Remington pisze:
30 sie 2024, 11:20
Motorola G34 5G - tani, ma 5G i eSIM, dzięki czemu nie trzeba kupować lokalnych kart tylko wybrać coś z polecanych przez nas: viewforum.php?f=90
Dziękuję, przyjrzę się tej Motoroli.
Usługi esim są chyba bardzo drogie w stosunku do miejscowych kart SIM? Rzuciłem okiem na airalo, esim i Fonia i wszystko drogie albo bardzo drogie w stosunku do lokalnej karty Vodafone w Albanii (40GB za około 25EUR, w mieście są tańsze oferty) - owszem, po wyjściu z hali przylotów trzeba spędzić 10min extra.
Remington pisze:
30 sie 2024, 11:20
I uwaga: Twoja instrukcja nie sprawdzi się u użytkowników prepaidów Orange (poza Flex i nju subskrypcja).
OK, wszycy korzystamy tylko z abonamentu ze względu na cenę.
Rozumiem, że dla abonamentu w Orange procedura jest OK?

---
Pozdrawiam,
Maciej Loret
 #1178358  autor: fwitkowski17
 30 sie 2024, 17:26
Maciej Loret pisze:
30 sie 2024, 14:57
Usługi esim są chyba bardzo drogie w stosunku do miejscowych kart SIM? Rzuciłem okiem na airalo, esim i Fonia i wszystko drogie albo bardzo drogie w stosunku do lokalnej karty Vodafone w Albanii (40GB za około 25EUR, w mieście są tańsze oferty) - owszem, po wyjściu z hali przylotów trzeba spędzić 10min extra.
Zależy to od kraju. W Albanii lokalna karta będzie tańsza. Ale w takich Niemczech eSIM jest zazwyczaj tańszy. Temat ten jest dość obszerny. Ale warto też wziąć pod uwagę regulacje w różnych krajach.
Maciej Loret pisze:
30 sie 2024, 14:57
Rozumiem, że dla abonamentu w Orange procedura jest OK?
Tak, jak najbardziej.
 #1178361  autor: Maciej Loret
 30 sie 2024, 18:38
fwitkowski17 pisze:
30 sie 2024, 17:26
[...] Ale w takich Niemczech eSIM jest zazwyczaj tańszy. Temat ten jest dość obszerny.
Niemcy to UE a Orange daje w abonamencie tyle internetu że w 2 tygodnie ciężko przepuścić.
Choć nawet będąc w UE trzeba uważać bo można zapłacić krocie jeśli telefon przy granicy zaloguje się do sieci ze Szwajcarii lub Monaco (przerabiałem osobiście).
fwitkowski17 pisze:
30 sie 2024, 17:26
Maciej Loret pisze:
30 sie 2024, 14:57
Rozumiem, że dla abonamentu w Orange procedura jest OK?
Tak, jak najbardziej.
Jeszcze raz dziękuję.

---
Pozdrawiam,
Maciej Loret
 #1178371  autor: kszaq
 30 sie 2024, 22:42
Maciej Loret pisze:
30 sie 2024, 18:38
Niemcy to UE a Orange daje w abonamencie tyle internetu że w 2 tygodnie ciężko przepuścić.
Choć nawet będąc w UE trzeba uważać bo można zapłacić krocie jeśli telefon przy granicy zaloguje się do sieci ze Szwajcarii lub Monaco (przerabiałem osobiście).
Czy w Orange jest usługą "Blokada transferu danych w roamingu"? W nju abonament działa ona tak, że nadal można używać limitu w ramach UE. Wada: poza UE telefon nie loguje się do LTE.
 #1178377  autor: Maciej Loret
 31 sie 2024, 08:55
kszaq pisze:
30 sie 2024, 22:42

Czy w Orange jest usługą "Blokada transferu danych w roamingu"? W nju abonament działa ona tak, że nadal można używać limitu w ramach UE. Wada: poza UE telefon nie loguje się do LTE.
Nie mam pojęcia gdzie tego szukać z tym, że dla mnie to zaleta a nie wada bo inaczej musiałbym po wakacjach sprzedać dom, żeby zapłacić za internet w roamingu poza UE.

---
Pozdrawiam,
Maciej Loret
 #1178378  autor: Maciej Loret
 31 sie 2024, 09:08
Remington pisze:
30 sie 2024, 11:20
Motorola G34 5G - tani, ma 5G i eSIM, dzięki czemu nie trzeba kupować lokalnych kart tylko [..]
Oglądałem ten telefon jest całkiem OK.
Przydałoby się większe IP, większy akumulator i szybsze ładowanie (nie interesuje mnie ekran, pamięć, procesor, itd.) . Jest jakaś przyzwoita wyszukiwarka telefonów wg zadanych parametrów?
Zastanawiam się nad jeszcze jedną kwestią - czy telefon, który ma służyć tylko jak router, a będzie kupiony w Polsce, może być ułomny w jakichś krajach (np. nie obsługiwać podstawowych częstotliwości) ?


Dodatkowe pytanie - rozumiem, że mogę kupić odpowiedni eSIM na jakiś region (lub cały świat) i traktować jako rezerwowy a gdy w jakimś kraju będzie tania karta lokalną (lub będę potrzebował więcej GB) to wsadzać ja jako nano SIM i w dowolnym momencie przełączać na którąś z technologii?

---
Pozdrawiam,
Maciej Loret