Test telefonu Nokia 5300.
W skład zestawu wchodzi:
- telefon Nokia 5300,
- karta pamięci microSD 256mb,
- stereofoniczny zestaw słuchawkowy HS-47 oraz przejściówka,
- 2 pary gąbeczek na słuchawki (czerwona i grafitowa),
- bateria LiIon o pojemności 820mAh,
- ładowarka,
- kabel USB,
- płyta z oprogramowaniem do komputera i programem PC Suite,
- gwarancja i instrukcje obsługi.
Pierwsze wrażenie.
Pierwsze wrażenie bardzo miłe, szczerze mówiąc, to spodziewałam się, że ten telefon będzie nieco większy. Materiały (prawie
) dobrze spasowane, nic nie trzeszczy, ani nie lata obudowa.
Wygląd.
Telefon ma 92mm wysokości, 48mm szerokości i 21mm grubości. Jego waga to 107g. Obudowa aparatu jest matowa, nie zostają na niej ślady palców, nie jest też łatwo jej zarysować. Na przedniej części telefonu na lewo od wyświetlacza znajdziemy trzy przyciski muzyczne: jeden przycisk do włączania i wyłączania odtwarzacza, przewijania utworu do przodu/ do tyłu lub przejścia do następnego/ cofnięcia do poprzedniego. Troszkę niżej znajduje się wejście na słuchawki. Po prawej stronie na tylnej obudowie umieszczono przyciski służące do podgłaśniania i przyciszania muzyki i przycisk do włączenia aparatu i robienia zdjęć. Obok tego przycisku znajduje się malutkie "oczko" podczerwieni. U góry widzimy włącznik telefonu, wejście na kabel USB i wejście na ładowarkę. Na tylnej części telefonu umieszczono aparat, malutkie "lusterko" mające na celu pomoc w robieniu samemu sobie zdjęcia, a troszkę niżej umieszczono głośniczek.
[center]
[/center]
Jest to obudowa typu slider, która niestety przy zamkniętym telefonie rusza się w górę i w dół i lekko na boki... Przy otwartym telefonie da się też wyczuć małe luzy. Dzięki zastosowaniu mechanizmu ze sprężyną, aparat możemy otworzyć bez problemu jedną ręką.
Jakość rozmów.
Jakość rozmów jak w każdym innym telefonie, rozmówcę słyszę dobrze, lecz rozmawiać na najniższym poziomie głośności się nie da, po prostu jest za cicho. Wbudowany zestaw głośnomówiący radzi sobie nieźle, rozmówce słyszę wyraźnie, głośność regulujemy bocznymi przyciskami. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie jak telefon jest położony gdy rozmawiamy z włączonym zestawem głośnomówiącym, ale co chwilę przerywa jak telefon jest odwrócony wyświetlaczem do biurka (druga osoba nie słyszy mnie dobrze).
Wyświetlacz.
Wyświetlacz TFT w Nokii 5300 ma rozdzielczość 240 na 320 pikseli, potrafi wyświetlić 262.144tys. kolorów. Dwucalowy wyświetlacz jest wyraźny i dobrze nasycony kolorami, nie ma problemów z pracowaniem na telefonie w słońcu. Jednym minusem jest to, że nie można regulować jasności. Gdy mamy nieodebrane połączenie czy SMS'a i jest włączony wygaszacz ekranu, to co 5sek. otrzymujemy przypomnienie, w postaci migania wyświetlacza. Uzytkownik ma również możliwość ustawienia trybu gotowości. Gdy mamy włączony odtwarzacz, w trybie gotowości pokazywany jest wykonawca i tytuł utworu.
Klawiatura.
Tutaj Nokia się postarała. Pisać na tej klawiaturze SMS'y to czysta przyjemność. Pod wyświetlaczem znajduje się w sumie 9 klawiszy: do odbierania, odrzucania połączeń, klawisze funkcyjne: cztery kierunkowe + jeden zatwierdzający polecenia, klawisz "Idź do" oraz możliwość ustawienia pod prawym przyciskiem dowolnego folderu, funkcji. Klawisze kierunkowe można oczywiście dostosować do swoich potrzeb, np. góra- aparat, dół- kontakty itd. Klawiatura numeryczna jest podświetlana równomiernie na niebiesko, co w nocy daje bardzo fajny efekt.
Bateria.
Chyba najgorsza część telefonu. Jest to ogniwo litowo-jonowe BL-B5 o pojemności 820mAh. Przed pierwszym ładowaniem, mając pełna baterię i bawiąc się praktycznie cały czas, wytrzymała jakieś 9 godzin.. Baterię rozładowywałam do samego końca 3 razy i za każdym razem ładowałam ją do pełna. Teraz wytrzymuje jeden dzień przy ok. 75 SMS'ach, 2 godzinach rozmowy i 30min. słuchania muzyki na słuchawkach.
Menu.
Menu Nokii 5300 to 11 ikonek. Zaczynając od lewej strony: Wiadomości, Kontakty, Rejestr, Ustawienia, Galeria, Media, 'NIM', Organizator, Aplikacje, Web i w moim przypadku Plus Mega (zależne od operatora). Menu jest pokazywane w postaci siatki. Możemy je zorganizować wg swoich potrzeb. Wchodzimy w menu, klikamy opcje i wybieramy 'organizuj'.
Kontakty.
Możliwość zapisania do 1000 kontaktów, przy 47 kontaktach zapisanych na telefonie, zapełnione jest tylko 4%. Do każdego kontaktu możemy dodać wiele informacji, np. imię, nazwisko, adres zamieszkania, zdjęcie lub plik video. Kontakty można przydzielać do różnych grup, co ułatwia np. hurtowe wysyłanie wiadomości.
Wiadomości.
Telefon Nokia 5300 obsługuje wiadomości SMS i MMS. Wygodna klawiatura, o której wspominałam tylko ułatwia wpisywanie tekstu. Wiadomość SMS nie może być dłuższa niż 1000znaków, a MMS nie może przekroczyć 300kb. Możemy ustawić raporty doręczeń, których ostatnie 20 zapisywane jest w osobnym folderze.
Organizator.
Podstawowe funkcje: budzik, kalendarz, lista spraw notatki, rozbudowany kalkulator, minutnik i stoper. Notatki zapisane w kalendarzu również są wyświetlane w aktywnym trybie gotowości.
Transmisja danych.
Nokię 5300 wyposażono w dwie technologie:
GPRS - klasa 10, co oznacza maksymalny download 53,6 kb/s i upload 26,8 kb/s,
EDGE - również klasa 10, maksymalny download 236,8 kb/s oraz upload 177,6 kb/s.
Telefon może się komunikować z innymi urządzeniami na trzy sposoby:
Bluetooth - działa bez zarzutu, pliki powyżej 5mb przesyłane są bez problemu,
Podczerwień - również nie mam zastrzeżeń, ale wiadomo jaki transfer...
Do komputera fonik można jeszcze podłączyć za pomocą kabla USB dołączonego do zestawu. Na początku miałam problemy, komputer nie chciał mi zainstalować poprawnie sterowników, ale po ponownej instalacji wszystko działa sprawnie.
Gry i Aplikacje.
Na telefonie mamy zainstalowane dwie aplikacje: Konwerter II, Sensor oraz 3 gry: Music Guess - słyszymy utwór i z listy musimy wybrać odpowiedni tytuł, coś na zasadzie zgadywania
, Pro Snowboard - jeździmy na desce snowboardowej, Snake III - tego tłumaczyć chyba nie trzeba, choć starsze wersje były bardziej wciągające.
Dzięki Javie możemy wgrać własne gry czy aplikacje.
Pamięć.
Producent podaje, że dla użytkownika jest tylko 5mb wbudowanej pamięci. Aktualnie mam zapełnione 6,4mb.. Nie wiem czy to jest błąd na stronie producenta czy po prostu w moim telefonie. W zestawie otrzymujemy kartę pamięci 256mb, co w zupełności wystarczy na początek. Pamięć możemy rozbudować do 2gb. Kartę pamięci możemy wyjąć nie wyłączając telefonu.
Multimedia.
Do dyspozycji mamy rozbudowany odtwarzacz muzyczny. Posiada on korektor dźwięku oraz fonotekę. Utwory można segregować wedle wykonawcy, albumów, gatunków muzycznych i kompozytorów. Mamy też możliwość utworzenia listy ulubionych utworów. Odtwarzacz mp3 obsługuje takie formaty jak MP3, Midi, AAC, AAC+, enhanced AAC+ i WMA. Niby to telefon muzyczny, ale słuchawki dołączone do zestawu to masakra. Wypadają z uszu, muzyka na nich za cicho gra. Po podłączeniu słuchawek firmy Sony, telefon na poziomie głośności 5 gra tak, jak na słuchawkach z zestawu na poziomie głośności 10. Przejściówka jest jednak trochę niewygodna...
Nokia 5300 oferuje nam jeszcze radio, które potrafi zapamiętać do 20 stacji, informacje są również pokazywane w aktywnym trybie gotowości.
Aparat.
Nokię 5300 wyposażono w aparat o matrycy 1,3Mpix. Zdjęcia robimy trzymając telefon poziomo, a robienie zdjęć ułatwia nam już wcześniej wspomniany przycisk w bocznej części telefonu. Do dyspozycji mamy tryb nocny, samowyzwalacz, serie zdjęć, balans bieli oraz efekty: fałszywe kolory, skala szarości, sepia, negatyw i solaryzacja. Boczne klawisze regulacji głośności po włączeniu aparatu mogą być również używane jako klawisze zbliżania. Mając wcześniej Sony Ericssona k510i pozwolę sobie na małe porównanie... Matryca w tych dwóch telefonach niby taka sama, ale zdjęcia zrobione SE wyglądały lepiej. Bardziej były nasycone kolorami, miały większą ostrość.
Zdjęcia zrobione Nokią 5300 (zdjęcie trzecie bez trybu nocnego, a zdjęcie czwarte z włączonym trybem nocnym) :
Na zakończenie
wady i zalety telefonu :
+ duży, wyraźny wyświetlacz,
+ klawisze muzyczne,
+ bardzo wygodna klawiatura,
+ możliwość robienia zdjęć w trybie poziomym,
+ możliwość wyjmowania karty pamięci bez wyłączania telefonu,
- słaba bateria,
- nie najlepszy aparat,
- słabe słuchawki dołączone do zestawu,
- prześwitująca obudowa pod klawiszami funkcyjnymi.
Nokia 5300 jest telefonem raczej młodzieżowym, dla osób słuchających dużo muzyki. Ten model Nokii oferuje dużo funkcji za nie wygórowana cenę. Więc, jeśli ktoś szuka telefonu muzycznego i nie przeszkadza ładowanie baterii co wieczór, to bardzo serdecznie polecam.
Jeśli ktoś zauważy jakieś błędy lub niedociągnięcia to proszę pisać. Pozdrawiam.
...