DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 3 z 7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

 #216891  autor: Kazimierz55
 29 sie 2007, 13:41
D@rio pisze:
TimeSlot pisze:Np, jeżeli jedziesz do Polski z Niemiec i jako pierwszy zaloguje cię BTS Orange, to przez cały pozostały czas będziesz korzystał właśnie z tej sieci. Zresztą taki sam motyw jest na lotniskach
a to juz żalezy od sieci i od ustawień/wpisów w karcie SIM dot. "ulubionych sieci" ;)

bo generalnie, jeśli nic nie jest modyfikowane przez operatorów macierzystych to powinna decydować siła sygnału sieci w danym miejscu, i wtedy możliwe są przeskoki/przelogowania do innych operatorów zależnie od przemieszczania się i zmiany lokalizacji.
Z tymi "ulubionymi sieciami" o których napisałeś to ciekawa sprawa jest, zauważyłem to podczas moich wakacji podczas których odwiedziłem wiele europejskich krajów.
Krótko to opiszę, Byłem tam ze znajomymi (2 osoby, w tym ja miały Erę, 2 osoby Plusa, a jedna Orange-bez aktywnego roamingu jak się potem okazało)

Przy granicy ze słowacją telefony Plusa "przestawiły się" na Orange SK, ja przy granicy wyszukałem w mojej erowskiej Nokii dostępne sieci znalazłem polskie (Era, Plus, Orange PL) i słowacką Orange SK, ale nie zalogowałem się do tej sieci, miałem cały czas Era, 4 kilometry za granicą znikł zasięg Ery i na wyświetlaczu ujżałem T-Mobile SK. Podczas pobytu na słowacji ja i koleżanka (oboje Era) mieliśmy cały czas T-Mobile, ja czasem przestawiałem na Orange, ale po kilku minutach wracało T-Mobile, pomimo iż miało słabszy zasięg niż Orange SK (wynika z kolejności znalezionych sieci w moim telefonie). Znajomi oboje w Plusie mieli na zmianę T-Mobile SK, Orange SK (nie wyszukiwali oni sieci, mieli "wybór auomatyczny"), abonent Orange nie miał włączonego roamingu więc na wyświetlaczu "Tylko alarmowe" lub "Brak sieci".

Potem na Węgrzech w Erze prawie non-stop mieliśmy T-Mobile H, a znajomi w Plusie różne sieci. W innych krajach gdzie nie było T-Mobile sytuacja się unormowała, choć do niektórych sieci telefon logował się znacznie częściej, w różnym lokalizacjach.

Nie wiem czy tej sytuacji nie wiązać z faktem iż DT (właścieciel T-Mobile) ma w Erze 97% udziałów (jeżeli dobrze pamiętam), a na stronie T-Mobile International Polska jest zaznaczona na różowo jako kraj, w którym jest T-Mobile


Czy gdzieś w telefonie lub necie jest informacja jaki polski operator preferuje jakie sieci zagraniczne?

[ Dodano: 2007-08-29, 13:44 ]
ta strona z mapką to:
http://t-mobile.net/CDA/t-mobile_worldwide,5,0,,en.html

 #216904  autor: D@rio
 29 sie 2007, 14:32
Kazimierz55 pisze:Z tymi "ulubionymi sieciami" o których napisałeś to ciekawa sprawa jest, zauważyłem to podczas moich wakacji podczas których odwiedziłem wiele europejskich krajów.
Krótko to opiszę, Byłem tam ze znajomymi (2 osoby, w tym ja miały Erę, 2 osoby Plusa, a jedna Orange-bez aktywnego roamingu jak się potem okazało)
zgadza się. Bo Era tak "majstruje" i ja też o tym dobrze wiem... ;)
Kazimierz55 pisze:wracało T-Mobile, pomimo iż miało słabszy zasięg niż Orange SK (wynika z kolejności znalezionych sieci w moim telefonie).
no to, jest to, o czym mówię...
Kazimierz55 pisze:Potem na Węgrzech w Erze prawie non-stop mieliśmy T-Mobile H,
bo T-Mobile a Era to już jest prawie to samo :)
Kazimierz55 pisze:Nie wiem czy tej sytuacji nie wiązać z faktem iż DT (właścieciel T-Mobile) ma w Erze 97% udziałów (jeżeli dobrze pamiętam), a na stronie T-Mobile International Polska jest zaznaczona na różowo jako kraj, w którym jest T-Mobile
Jak najbardziej. Bo to jest meritum całej sprawy. Jeszcze tylko Orange nie wpadło na ten pomysł. Widać nie są tak do przodu "technicznie" Myślę że to kwestia czasu...

P.S
Choć, w sumie, przy EuroTaryfie te wszystkie kombinacje i tak nie mają już sensu i znaczenia...
Kazimierz55 pisze:Czy gdzieś w telefonie lub necie jest informacja jaki polski operator preferuje jakie sieci zagraniczne?
na karcie SIM może być ale nie musi. Niektóre telefony, np. Siemens'y to ładnie pokazują. Fachowo to się nazywa "sieci preferowane" oraz "restricted networks".

Obrazek

 #217036  autor: Techwin
 29 sie 2007, 20:46
Co do listy sieci preferowanych w erze to zauważyłem że nawet jak usunę ręcznie wszystkie sieci z listy (są domyślnie oczywiście same T-mobile), to po ponownym włączeniu telefonu wracają! Na starej karcie ery która miałem jeszcze dwa lata temu czegoś takiego nie było.

 #217043  autor: Marek
 29 sie 2007, 21:05
Kazimierz55 pisze:abonent Orange nie miał włączonego roamingu więc na wyświetlaczu "Tylko alarmowe" lub "Brak sieci"
byłem 40 km w słowacji i mogłem normalnie dzwonić (pop bez roamingu) na wyświetlaczu Orange PL (tel z orange menu)

 #217214  autor: Pawrzes
 30 sie 2007, 12:27
Z tymi km to chyba przesadziłeś. To że na jakimś wyższym terenie na Słowacji miałeś polską sieć to nic nadzyczajnego, ja tak miałem w Starej Lubovni w Erze (jako jedyna tam dolatywała)

Pozdrawiam

 #222308  autor: dejo
 21 wrz 2007, 19:09
odświeżam temat :D

potwierdzam wszystkie informacje nt. łapania zagranicznych sieci nad polskim morzem!

w Kołobrzegu zapraszam na plażę albo jeszcze lepiej - na molo. Dostępne wszystkie sieci niemieckie (T-Mobile, E-Plus, o2-de, vodafone), szwedzkie, duńskie. Na Nokii 7600 łapał zasięg sieci 3G ze szwecji (m.in Three "3")

Motorola T180 -> Siemens C35i -> Nokia 5510 -> SonyEricsson T610 -> Nokia 3650 -> SonyEricsson K500i -> Nokia 3660 -> Motorola E398 -> SonyEricsson K750i -> SonyEricsson W850i -> LG Viewty -> Nokia E51

 #278435  autor: Gadulski
 20 lip 2008, 11:11
A ja gdy byłem ostatnio w Raciborzu do wyboru miałem następujące sieci: Oskar CZ, T-Mobile CZ, EUROTEL - CZ (bardzo interesujące Cell Info) :) a także T-Mobile CZ :) Oczywiscie sygnał wewnątrz domu był gorszy niż na zewnątrz, ale gdy wspiąłem się na jakąś górkę było znacznie lepiej :))) Zasięg 3-4 kreski :)
Pozdrawiam

Obrazek

 #278516  autor: abramek92
 20 lip 2008, 18:36
Ja będąc jakieś 15 km od granicy z Białorusią łapałem bodajże MTS'a. Na telefonie SE K600i - zasięg 2/5 kresek. Wykonanie połączenia nie stanowiło problemu. Parę lat temu byłem w górach, gdzieś w Tatrach, wstyd się przyznać ale już nie pamiętam gdzie, bo wiele razy byłem. Będąc na szczycie z telefonu Siemens C65 łapałem sieci z Czech, Słowacji, Węgier, ale do żadnej nie dało się zalogować. Tak samo będąc w Cieszynie tym Polskim - w centrum łapałem sieci sąsiadów, a jak w Czeskim to praktycznie ciągle byłem w zasięgu jeszcze wtedy Idei. Najśmieszniejsze jest to, że jak w tym roku jechałem na Litwę, to już w Polsce UMTS Omnitela łapało o_O.

 #279477  autor: Techwin
 26 lip 2008, 11:41
wynik skanowania dostępnych sieci na falochronie w Ustce, kilka dni temu, niestety nie udało mi sie zalogowac do żadnej zagranicznej sieci :/

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 #279630  autor: Marens
 27 lip 2008, 15:59
Byłem w Słowacji na rowerach. Ustawiłem celowo ręczne wybieranie sieci. Mogłem spokojnie korzystać z Plusa w strefie przygranicznej 5-10km.

Teraz pytanie, czy w Słowacji są tylko 2 sieci?

-> T-Mobile-SK
-> Orange SK

Udało mi się zalogować do T-Mobile-SK, próbowałem zalogować się do Orange SK. Niestety pojawiał się komunikat "brak dostępu do sieci". Zastanawiam się dlaczego? Może mieć na to jakiś wpływ, że telefon jest z T-Mobile UK (K800i)? Patrzyłem się na sieci preferowane, to miałem Vodafone. W telefonie z kartą Ery nie było problemu, z zalogowaniem się do Orange SK. (N6288 z 3 UK)

 #279639  autor: Techwin
 27 lip 2008, 17:13
Na Słowacji jest jeszcze trzecia sieć O2, ale niedawno wystartowała i zasięg jest tylko w większych miastach. To że sie nie mogłeś zalogować do jakiejś sieci może wynikać z problemow na łączach, albo zbyt słabego sygnału, telefon raczej nie ma z tym nic wspólnego. oczywiście zakładamy że Plus ma umowę roamingową z Orange SK, ale pewnie ma.

 #279643  autor: abramek92
 27 lip 2008, 17:48
Na Litwie ja tak miałem problemy z Bite. Do Tele 2 i Omnitela bez problemu się logowałem, sprawdzane na 3 x telefony Orange, bo mój Play na gwarancji. Wracając do Słowacji to tam rok temu O2 nie łapało, pewnie umowa roamingowa jak u nas Play. Do Orange i T-Mobile bez problemu na Orange jak i Playu chodziło.

Wracając jeszcze raz do roamingu, będąc nad morzem(7 lat temu) w Kołobrzegu chyba łapałem tam na mojej 3310 sieci z Szwecji i Rosji.

 #279647  autor: user_delete9
 27 lip 2008, 18:18
Czy w przypadku tych nadmorskich "lapan" roznych sieci jest to aby zwiazane z jakimis repeaterami na statkach ktore przyplywaja?

 #279650  autor: abramek92
 27 lip 2008, 18:42
według mnie zgodnie z prawami fizyki to brak terenu + wiatr + bardzo mocny BTS. Zalogować się nie da, ale sieć widzi.

 #279687  autor: tesla
 27 lip 2008, 21:58
paszczor pisze:Czy w przypadku tych nadmorskich "lapan" roznych sieci jest to aby zwiazane z jakimis repeaterami na statkach ktore przyplywaja?
abramek92 pisze:według mnie zgodnie z prawami fizyki to brak terenu + wiatr + bardzo mocny BTS. Zalogować się nie da, ale sieć widzi.
co ma wiatr do fali elektromagnetycznej?

Nie ma bardzo mocnych BTSów. 99% działa na 100% mocy nadawczej, która jest szczegółowo określona przepisami.

Realny max zasięg BTSa (przy użyciu pewnej sztuczki) daje zasięg około 40km. Sposób wykorzystywany właśnie nad morzem.

Na końcu zdania dajemy kropkę, potem spację i zaczynamy z dużej litery. Proste?

 #279689  autor: darnok
 27 lip 2008, 22:23
tesla pisze: Realny max zasięg BTSa (przy użyciu pewnej sztuczki) daje zasięg około 40km. Sposób wykorzystywany właśnie nad morzem.
Sztuczka to nomen omen co drugi "timeslot" ;-) i nie 40km a 70km. Realnie uzyskiwane. Tylko nie wiem czy na dzien dzisiejszy nasi operatorzy sie na to decyduja bo to troche marnotrwastwo zasobow radiowych.

 #279717  autor: yagi
 28 lip 2008, 00:15
darnok pisze:Tylko nie wiem czy na dzien dzisiejszy nasi operatorzy sie na to decyduja bo to troche marnotrwastwo zasobow radiowych.
Chodzi Ci o skierowanie elewacji w gore tak jak na tej latarnii?

http://www.btsy.eu/gaski.html

Obrazek

:!: Yagi's Para Para Dekkai Mara Mix (14.09.2010)

 #279724  autor: darnok
 28 lip 2008, 07:17
yagi pisze:
darnok pisze:Tylko nie wiem czy na dzien dzisiejszy nasi operatorzy sie na to decyduja bo to troche marnotrwastwo zasobow radiowych.
Chodzi Ci o skierowanie elewacji w gore tak jak na tej latarnii?

http://www.btsy.eu/gaski.html
Nie. Podstawowym ograniczeniem odleglosci w GSMie nie jest moc/czulosc, tylko CZAS. A dokladniej przedzialy ochronne i to ze timesloty nie moga na siebie zachodzic. Jak jestes dalej niz 35km to wyprzedzenie czasowe timeslota jest za male zebys nadal i dostal odpowiedz w swoim timeslocie, nie zaklocajac innego timeslota. Ale jesli operator "zmarnuje" sasiedni timeslot i pozwoli ci nadawac zachodzac na inny timeslot - bo wylaczyl go z uzycia i zadna stacja nie ma prawa sie w niego wstrzelic, to twoj zasieg moze wzrosnac dwukrotnie, bo mozna zastosowac wieksze wyprzedzenie czasowe nadawania.

 #279801  autor: tesla
 28 lip 2008, 16:59
darnok pisze:Tylko nie wiem czy na dzien dzisiejszy nasi operatorzy sie na to decyduja bo to troche marnotrwastwo zasobow radiowych.
marnotrawienie zasobów na 30 sektorach które patrzą w morze, co cóż akceptowalne :twisted:
yagi pisze:Chodzi Ci o skierowanie elewacji w gore tak jak na tej latarnii?
spotkałem się z takimi tiltami na Słowacji. Podejrzewam że przy takim nachyleniu kąt wiązki jest bliski 0 stopni co wydłuża jej zasięg.

Na końcu zdania dajemy kropkę, potem spację i zaczynamy z dużej litery. Proste?

 #280596  autor: user_delete10
 01 sie 2008, 18:07
Słuchajcie jak to jest właściwie,bo nie orientuję się.Przyjadę do Czech np.i na wyświetlaczy myślałem pojawia się tylko ikonka roamingu i to wszystko.Czy może jednak znika mi nazwa swojego operatora i pojawia się tego,który ma w tym danym miejscu umowę roamingową z moim polskim operatorem?
  • Strona 3 z 7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7