[center]
Samsung E1070- Prostota i wygoda.[/center]
Samsung, podobnie jak inni producenci chcąc uchronić się przed kryzysem postanowił wypuścić kilka telefonów z najniższej półki, które oferują podstawowe funkcje zachowując przy tym najniższą cenę. Jednym z nich jest telefon oznaczony przez producenta kodem E1070.
Co w zestawie?
Zestaw jest dość ubogi. W pudełku poza samym telefonem można znaleźć jedynie ładowarkę oraz baterię. Przydałby się zwykły zestaw słuchawkowy. Niestety, o tym nie ma mowy- jest to telefon „kryzysowy”, więc jego wyposażenie zostało zredukowane do najprostszej postaci.
Obudowa i wygląd telefonu
Telefon wykonany jest z wysokiej jakości plastiku, który jest bardzo dobrze spasowany- o jakimkolwiek trzeszczeniu obudowy można zapomnieć.
Po lewej stronie na górze znajduje się złącze ładowarki. Na nic więcej liczyć nie możemy. Zdecydowanie zabrakło choćby klawiszy głośności.
Tylna część telefonu jest zróżnicowana, ponieważ górna część to plastik o wysokim połysku. Natomiast dolna część jest matowa, co pozwala pewnie trzymać telefon podczas rozmowy. Mocowanie klapki nie jest do końca przemyślane. Sprawia wrażenie, że klapka będzie coraz słabiej trzymała się telefonu, gdy będzie często otwierana. Na prawym górnym rogu znajduje się miejsce na przypięcie smyczy.
Z przodu telefonu, na górze znajduje się głośniczek do rozmów oraz dzwonków, poniżej ekranik oraz gumowana duża klawiatura.
Klawiatura ma duży nadruk, podświetla się bardzo ładnym, silnym niebieskim światłem. Klawisze są duże i oddzielone od siebie. Czuć skok klawiszy, jak najbardziej można nauczyć się korzystać z telefonu nie patrząc na wyświetlacz, jak i klawiaturę. Brakuje podświetlenia klawiszy funkcjonalnych i nawigacyjnych. Pod klawiaturą jest mikrofon- bardzo dobre rozwiązanie, gdyż większość telefonów posiada mikrofon w dolnej części telefonu. Umieszczenie mikrofonu w takiej lokalizacji pozawala uzyskać lepszy efekt podczas rozmowy- mikrofon zbiera dźwięki, które wypowiadamy, a nie z otoczenia.
Sam telefon jest bardzo lekki- waży zaledwie 65 gram oraz jest stosunkowo wąski- 41mm, przez co telefon jest smukły. Grubość telefonu wynosi 14,7mm. Na dzisiejsze czasy jest to o 2-3 mm zbyt dużo. Gdyby grubość telefonu wynosiła 10mm, ergonomia użytkowania spadłaby znacząco. Spowodowane jest to dość smukłą budową.
Bateria
Jedna z największych zalet tego telefonu. Telefon ten bardzo pozytywnie zaskakuje pracą na pojedynczym ładowaniu, która na tle telefonów aktualnie oferowanych wręcz zachwyca. Na czuwaniu potrafi wytrzymać nawet powyżej dwóch tygodni, gdy telefon jest średnio użytkowany czas pracy baterii między ładowaniami spada do okolic 8-10 dni. Na stronie producenta można znaleźć informacje, że czas czuwania telefonu wynosi max 250 godzin (lekko ponad 10 dób)- co jest „lekką” pomyłką. Czas rozmów wg producenta wynosi max 6 godzin. Bateria jest ogniwem litowo- jonowym i ma pojemność 750 mAh. Czas ładowania baterii wynosi ok. 2,5 godziny. Wskaźnik baterii jest bardzo dokładny, składa się z 5 poziomów naładowania baterii.
Wyświetlacz
Ekran, który został wykorzystany w E1070 jest wykonany w technologii CSTN i ma rozdzielczość 128x128 px. Przekątna wynosi zaledwie 1,38”. Przy takich parametrach (dość wysoka rozdzielczość przy bardzo małej przekątnej) jakość wyświetlacza jest dobra. Porównując wyświetlacze z konkurencyjnymi telefonami marki Nokia- czyli 1208/1209 czy 1600 bez wahania można stwierdzić, iż ten zastosowany w E1070 jest o niebo lepszy. Wyświetlacz jest czytelny w słońcu, nie ma najmniejszych problemów z odczytaniem godziny w pełnym słońcu.
Jak wyżej wspomniałem, telefon ma dużą klawiaturę z dobrym podświetleniem oraz wielkim nadrukiem- byłby idealny dla osób starszych. Wyświetlacz może sprawić problem osobie starszej bądź ze słabszym wzrokiem. O ile czcionka podczas wybierania numer telefonu jest duża, o tyle w wiadomościach jest bardzo mała. Odczytanie bądź napisanie wiadomości przez osobę ze słabszym wzrokiem może graniczyć z cudem.
Niestety, telefon został ograniczony tylko do trzech tapet, bez możliwości zainstalowania własnych. Producent jednak dał funkcję „random”, czyli losowe wyświetlanie tapet. Nie zabrakło możliwości włączenia/wyłączenia na stałe bądź włączania podświetlenia klawiatury w wybranych godzinach. Jest regulacja kontrastu oraz intensywności podświetlenia wyświetlacza.
Jakość połączeń
Wcześniej wspomniałem, że mikrofon znajduje się na przednim panelu, co zapewnia dobrą słyszalność rozmowy u naszego rozmówcy, oraz pozwala częściowo wyeliminować dźwięki z otoczenia. Jakość rozmowy jest po prostu dobra, nie ma jakichkolwiek zakłóceń ani zanikania głosu w dobrym zasięgu. Warto wspomnieć tutaj o samym zasięgu. Zasięg wg wskaźnika w telefonie jest silny i stabilny; znane dolegliwości ze starszych modeli tego producenta zostały wyeleminowane. Warto tutaj wspomnieć o funkcji limit czasu połączeń. Istnieje możliwość ustawienia maksymalnej długości trwania połączenia (mm:ss). Po przekroczeniu limitu połączenie zostaje automatycznie rozłączone. Na wyświetlaczu podczas aktywnego połączenia wyświetla się czas połączenia, oraz pozostały do wykorzystania limit (pod warunkiem, że został ustalony).
Jest możliwość dodania 10 numerów do listy blokowanych.
Menu
Wygląd menu to siatka 3x3, jest łatwe i intuicyjne zawiera pozycje: Spis połączeń, kontakty, kalendarz, profile, wiadomości, notatki, dodatki, alarmy i ustawienia. Zapamiętuje ostatnio wybierane pozycje. Czasami ciężko jest się zorientować po ikonach która opcja jest podświetlona, zawsze można zobaczyć na samą górę wyświetlacza- widać, gdzie jesteśmy.
Motywy. Telefon został wyposażony w pięć tematów bez możliwości ich edycji. Zmiana tematu pozwala zmienić kolor menu, jak i np. koloru tła podczas wprowadzania tekstu w wiadomościach. Asekuracja, czyli oprogramowanie podczas korzystania z telefonu nie wykazała jakiejkolwiek skłonności do zawieszania się, bądź opóźnień.
Prezentacja menu oraz funkcji telefonu.
Profile
W telefonie nie zabrakło profili. Do dyspozycji jest osiem standardowo spersonalizowanych profili. Jest to profil normalny, cichy, samochód, spotkanie, na zewnątrz, offline (!), mój profil 1 oraz mój profil 2. Każdy z profili możemy edytować. Ustawień jest naprawdę sporo. Istnieje możliwość wyboru sygnalizacji połączenia (melodia, narastająca melodia, wibracja, wibracja i melodia, wycisz dzwonek itd.). Dzwonek- jest ich dziesięć, bez możliwości dogrania własnych, natomiast są cztery dźwięki na sygnalizację wiadomości. Nie zabrakło także wyboru dźwięku klawiszy (sygnał, ksylofon, brak). Głośność- istnieje możliwość wybrania głośności do różnego typu alarmów. Skala głośności składa się z siedmiu poziomów. Można wybrać różną głośność dla: połączeń, wiadomości, klawiszy czy alarmów ostrzegawczych. Tak bardzo rozbudowanej personalizacji w profilach można szukać ze świecą.
Alarmy
Istnieje możliwość ustawienia pięciu, niezależnych od siebie alarmów. W każdym można ustawić poza godziną alarmu: powtarzanie (tylko raz, co tydzień- wybrać dni tygodnia, codziennie), rodzaj alarmu (melodia, wibracja, wibracja i melodia), sygnał alarmu, głośność alarmu, drzemkę (wył, 3 min, 5 min, 10 min, 15 min, 30 min) oraz funkcje automatyczne włączanie.
Kalendarz
Kalendarz został wyjątkowo zredukowany do najprostszej postaci. Jedyna opcja, jest to „przejdź do”- dzisiaj, bądź wskazana data. Nie ma możliwości ustawienia przypomnienia, dodania jakiejkolwiek notatki. Może on nam jedynie służyć do sprawdzenia, jaki dzień tygodnia przypada na wskazaną datę, oraz który jest to tydzień roku. Na kalendarzu możemy się troszkę zawieść.
Dodatki
Nie zabrakło prostego kalkulatora, przelicznika, czasomierza, stopera (jest możliwość zanotowania aż 50 pozycji!) oraz średnio udanej latarki. Latarka polega na tym, że ekranik telefonu zaczyna świecić silnym białym światłem do póki go nie wyłączymy.
Spis połączeń
Łatwy dostęp do całego rejestru jest podczas trybu gotowości, do którego dostęp uzyskuje się za pośrednictwem „zielonej słuchawki”. Otwiera się rejestr ostatnich połączeń, szybko można sortować połączenia klawiszami nawigacyjnymi (odebrane, nieodebrane oraz wykonane). Obok nazwy kontaktu/numeru jest liczba połączeń z danym numerem w nawiasie. Gdy zostanie naciśnięty środkowy przycisk nawigacyjny, jest możliwość podglądu większej ilości informacji, czyli datę i godzinę połączenia oraz czas trwania poszczególnych rozmów- jeśli w nawiasie była czwórka, widać daty, godziny i czasy trwania połączenia.
Kontakty
Książka telefoniczna mieści maksymalnie 200 pozycji plus pamięć kart SIM. Sama książka telefoniczna jest prosta, nie posiada żadnych dodatkowych opcji jak adres e-mail czy drugi numer telefonu. Podczas przeglądania kontaktów widzimy nazwę kontaktu oraz numer telefonu plus magazyn (karta SIM bądź pamięć telefonu). Gdy wybieramy numer telefonu ręcznie, który został zapisany w książce telefonicznej (bądź został odnotowany w rejestrze), po wprowadzeniu 3 cyfr mamy wyświetlaną propozycję numeru telefonu/kontaktu. Ułatwia to pracę z telefonem, oraz eliminuje ewentualne pomyłki.
Wiadomości
Telefon obsługuje tylko wiadomości SMS. Wprowadzanie tekstu za pomocą słownika T9 jest bardzo proste. Podczas pisania wiadomości SMS na początku należy wskazać odbiorcę (wpisać numer ręcznie, zaimportować go z książki telefonicznej, bądź wybrać z listy „ostatnio używane”). Można od razu wysłać wiadomość za jednym razem do kilku osób. Pisanie SMSów na tym telefonie, jak i ich wysyłanie jest rzeczą przyjemna i niemczącą.
Pamięć wiadomości to zaledwie 100 pozycji plus pamięć SIM. Skrzynka ma stanowczo zbyt małą pojemność na dzisiejsze czasy. Ratuje tę całą sytuację bardzo łatwa możliwość usunięcia wszystkich wiadomości z danego folderu. Usuwanie 100 wiadomości ze skrzynki odbiorczej trwa zaledwie kilka sekund.
Podobnie jak w przypadku połączeń głosowych, istnieje możliwość dodania 10 numerów do listy numerów blokowanych.
Podsumowanie
E1070 jakby nie patrzeć, jest telefonem z najniższej półki, który wiąże prostotę, znakomitą baterię, dobrą obudowę oraz minimalizm ze znakomitą ceną. Telefon godny polecenia dla osób mniej wymagających od telefonu, osób starszych (pod warunkiem, że nie będą korzystały z wiadomości SMS) jak i osób szukających dodatkowego dobrego i porządnego telefonu do podstawowych zadań z bardzo dobrą baterią. Wygodna klawiatura zapewnia komfort podczas pisania wiadomości SMS. Myślę, że osoby poszukujące prostego i taniego telefonu nie zawiodą się na nowym produkcie Samsunga.
Zalety:
+ Cena;
+ Wygodna klawiatura z ładnym podświetleniem oraz dużym nadrukiem;
+ Dobrej jakości wyświetlacz, czytelny w słońcu;
+ Gabaryty telefonu;
+ Dobra jakość rozmów;
+ Bardzo dobra bateria;
+ Dobre wykonanie i spasowanie obudowy;
+ Głośne dzwonki;
+ Bardzo rozbudowany rejestr połączeń;
+ Duża ilość ustawień w alarmach i profilach;
+ Motywy;
+ Bardzo dobre wskaźniki (zasięg, bateria).
Wady:
- Mała czcionka w wiadomościach;
- Brak jakiejkolwiek komunikacji- od GPRS poprzez Bluetooth kończąc na USB;
- Brak wiadomości MMS;
- Słabo rozbudowana książka telefoniczna oraz kalendarz;
- Mała pojemność na wiadomości oraz książkę telefoniczną.