DAJ CYNK
  • Tu można pisać o wszystkim w jakikolwiek sposób - ale bez używania wulgaryzmów i obrażania innych.
Tu można pisać o wszystkim w jakikolwiek sposób - ale bez używania wulgaryzmów i obrażania innych.

 #441782  autor: butterfly
 17 lis 2010, 22:37
Niby dlaczego?

 #441809  autor: Prometo
 18 lis 2010, 05:11
Zaczerpnięte z PWN
Kod: Zaznacz cały
Szanowni Państwo,
które formy są poprawne: forumowicz czy forowicz? Czy jestem użytkownikiem for czy forów?
Jest Pan użytkownikiem forów internetowych (a nie for), jest Pan przy tym forumowiczem albo forowiczem. 
Formę forumowicz można bez trudu znaleźć na forach. Brzmi podobnie jak klubowicz, plażowicz, wczasowicz, wycieczkowicz – i podobne wywołuje skojarzenia. Forumowicz bywa na forach – tak jak klubowicz w klubach, a plażowicz na plaży. Nie z obowiązku, lecz dla przyjemności. 
Jest w użyciu też forma forowicz, dużo rzadsza i nielubiana przez forumowiczów (forowiczów?), popierana zaś przez niektórych moich kolegów językoznawców, odwołujących się do analogii for-um → for-owicz jak lice-um → lice-alista. W obu wypadkach, jak widać, przyrostek -um jest nieobecny w wyrazie pochodnym. Z argumentacją opartą na analogii nie sposób się nie zgodzić, zwłaszcza że przykładów podobnych do licealisty jest mnóstwo, bo dołączają do nich pochodne przymiotniki, np. plen-um → plen-arny. Skoro jednak forowicze uważają się za forumowiczów, to nie widzę powodu, żeby im tego zabraniać. 
W słowniku można by przytoczyć obie formy, ze wskazaniem na forumowicza jako wariant wprawdzie częstszy, ale środowiskowy. 
— Mirosław Bańko, PWN

Pozdrawiam - Prometo
http://www.forum-soccer.home.pl

 #441810  autor: butterfly
 18 lis 2010, 05:43
No właśnie, dlatego też zadałam takie pytanie, ale chciałam by udzielił im odpowiedzi marcinb, bo to wyjaśnienie z pwnu znam. :P Nie udało mi się więc...

 #441812  autor: marcinb
 18 lis 2010, 07:53
Witam.
Już jestem i wyjaśniam.

Przytoczone wyjaśnienie znam. Osobiście uważam, że poprawną (poprawniejszą?) wersją jest forowicz. Wg mnie forumowicz zostało zaakceptowane przez językoznawców dlatego,że internauci zaczęli to stosować. Tak też jest to opisane we wskazanym cytacie. Są niekiedy takie przypadki, że forma może nie do końca poprawna ale ta która się już przyjęła jest przyjmowana do wiadomości przez językoznawców i akceptowana (po jakimś czasie). Dla mnie dobrym porównaniem do formy forumowicz jest liceumalista.

Reasumując forumowicz będzie mnie zawsze razić podobnie jak stosowane teraz nagminnie zwrot 'portal telekomunikacyjny', 'portal randkowy' itd. Niedługo dojdzie do tego, że byle jaka strona to będzie portal.

Tak czy siak są pewne terminy/zwroty, które mnie jako starą wygę internetową (a za takiego myślę, że mogę się uważać) będą zawsze irytować.

:arrow: Na forum Telepolis od 29.01.2006.

 #441877  autor: znawca
 18 lis 2010, 14:18
Ja się pierwszy raz spotykam ze słowem forowicz :roll:

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!

 #442058  autor: troll27
 19 lis 2010, 15:45
pozdrawiam! bardzo mi się podoba, że założyliście taki temat, bo ja też już zauważyłem ludzie po prostu nie umieją pisać :evil:

 #442233  autor: adiq1033
 20 lis 2010, 13:04
Nie zaliczał się do orłów z orografii, ale pamiętam, że poprawną formą jest "oryginalny" - orginal z angielskiego często mylił się z polskim odpowiednikiem i dlatego coraz więcej osób w młodym wieku zaczęło mówić orginalny zamiast oryginalny. Nie wiem, dlaczego w dzisiejszych czasach coraz częściej wybiera się łatwiznę, zamiast pracy? Forma "pisze" jest obecnie zaakceptowana do poprawnych, z powodu niekompetentnych dziennikarzy, którzy często przejęzyczali się w relacjach. Dla mnie nigdy "nie pisało" tylko NIE BYŁO NAPISANE. Teraz żyję w obawie, że przez media i polityków rozpowszechni się "se" zamiast sobie. Nawet w reklamach można dopatrzyć się błędów językowych. Ludzie często nie zwracają także uwagi na wymowę, mówią "beszczelny" i tak samo skrobią.

 #442278  autor: DanielR
 20 lis 2010, 15:23
adiq1033 pisze:Nie wiem, dlaczego w dzisiejszych czasach coraz częściej wybiera się łatwiznę, zamiast pracy?
A co w takim razie powiedzieć o takich kwiatkach, jak: "czego" (zamiast "czemu" lub "dlaczego"), "zrobim", "pójdziem", "zobaczym", itp., itd. :lol:

 #442386  autor: znawca
 21 lis 2010, 00:04
adiq1033 pisze:Dla mnie nigdy "nie pisało" tylko NIE BYŁO NAPISANE.
To jest właśnie ten wyjątek, gdy jestem przeciw poprawnej polszczyźnie :wink:
Wolę formę "pisze", bo uważam, że jest praktyczniejsza i wygodniejsza niż "jest napisane"
adiq1033 pisze:Nie wiem, dlaczego w dzisiejszych czasach coraz częściej wybiera się łatwiznę, zamiast pracy?
Obecnie jest lansowana taka moda... Rozwój społeczeństwa, techniki, stajemy się wygodni itp... Tak mi się wydaje + jako leń z radością poddaję się takiej modzie :wink:

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!

 #442551  autor: Telefonero
 21 lis 2010, 19:54
to Wam zacznie przeszkadzać, jak Was/Waszą żonę (dziewczynę itp) nzawą dupą bądź lachonem, bo tak wygodniej i nowocześniej.

a juz najbardziej wkurza mnie, jak ktoś nie zna określenia "gęsi język" i używa go bez opamiętania:

"że Polacy nie gęsi
że SWÓJ język mają".

może przesadzam, ale język to jedyna rzecz, która powoduje, że jesteśmy jeszcze (sic!!!) Polakami, jedyna, której nie możemy sprzedać. ale oddajmy za darmo... :twisted: :evil:

TU SE PISZE, ŻE WSIE LACHONY...

 #442602  autor: adiq1033
 21 lis 2010, 23:49
znawca pisze: Wolę formę "pisze", bo uważam, że jest praktyczniejsza i wygodniejsza niż "jest napisane"
adiq1033 pisze:Teraz żyję w obawie, że przez media i polityków rozpowszechni się "se" zamiast sobie.
Pozostaje mi tylko czekać.

 #442609  autor: znawca
 22 lis 2010, 00:43
ale "se" jest takie prostackie... natomiast "pisze" według mnie nie 8)

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!

 #442610  autor: orson_dzi
 22 lis 2010, 00:48
co w takim razie powiedzieć o takich kwiatkach, jak: "czego" (zamiast "czemu" lub "dlaczego"), "zrobim", "pójdziem", "zobaczym", itp., itd. :lol:
To powiedz lepiej co zrobić, jak polonistka do Ciebie wyjeżdża z tekstami w stylu "Wyjdź mnie stąd!" ? ;)

Do tego co piszesz pasują też formy... raczej wiejskie ;) . Ja był, zrobił, widział itp.

Lista używanych telefonów nie mieści się w tym polu tekstowym :)

 #442642  autor: adiq1033
 22 lis 2010, 12:34
znawca pisze:ale "se" jest takie prostackie... natomiast "pisze" według mnie nie 8)
Dawniej miało się za głupka osobę, która zamiast mówić "jest napisane" mówiła "pisało, pisze", a teraz mówi tak... Strzelam, że ponad połowa społeczeństwa polskiego. Dla mnie to gwałt na języku ojczystym, jak i wszelkiego rodzaju skróty lub terminy zaczerpnięte z obcojęzycznych tekstów. Nie ukrywam, że trudno obejść się dzisiaj bez "OK".

 #442722  autor: Telefonero
 22 lis 2010, 21:45
adiq1033, ale sami gwałcimy polszczyznę, i pozwalamy, wręcz zachęcamy innych, by to robili...

ktoś kiedyś powiedział, że bez języka nie ma narodu.

 #442737  autor: znawca
 22 lis 2010, 22:47
adiq1033 pisze:Dawniej miało się za głupka osobę, która zamiast mówić "jest napisane" mówiła "pisało, pisze"
A teraz nie dałbym się tak nazywać :wink:
adiq1033 pisze:Dla mnie to gwałt na języku ojczystym, jak i wszelkiego rodzaju skróty lub terminy zaczerpnięte z obcojęzycznych tekstów. Nie ukrywam, że trudno obejść się dzisiaj bez "OK".
To nie jest tak, że język powinien ewoluować? Instynktownie zmieniamy go na łatwiejszy, co w sumie ma sens.

DLACZEGO BBCODE NIE DZIAŁA?!