DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
  • Strona 2 z 12
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

 #463425  autor: maciek764
 05 mar 2011, 18:41
A jakimi machinacjami zajmują się Polacy?
Zamawianiem darmowych starterów z Orange i przenoszeniem ich do sieci Play żeby otrzymać bonus 60zł za przeniesienie numeru :D

 #463429  autor: Abcn
 05 mar 2011, 19:03
maciek764 pisze:
A jakimi machinacjami zajmują się Polacy?
Zamawianiem darmowych starterów z Orange i przenoszeniem ich do sieci Play żeby otrzymać bonus 60zł za przeniesienie numeru :D
po czym ten bonus może być powiększany/przedłużany
http://telepolis.pl/forum/viewtopic.php?t=48388
http://telepolis.pl/forum/viewtopic.php?t=49870
oprócz korzystania ze wspomnianych minut za odebrane połączenia
ciekawostką jest też kupowanie na allegro.pl doładowań w cenie niższej od nominalnej.
CZytałem o kimś kto miał kilkadziesiat(?) starterów [do sprzedania?]
Są też jakieś historie z sms-ami premium.

[ Dodano: 2011-03-05, 19:06 ]
Sagax, a na UA trzeba rejestrować numer na konkretną osobę, z dokumentami , czy można mieć anonimowo ? (co podejrzewam po ilości które Ty masz)? dzięki za odp powyżej

[ Dodano: 2011-03-05, 19:11 ]
Nie jestem pewiem co do tego pytania - czy je rozumiem i czy masz już na nie odpowiedż
Sagax pisze:"Wartosc doladowania" - oznacza - w przeciwienstwie do abonamentu, pieniadze pozostaja na koncie? :)
[ Dodano: 2011-03-05, 19:13 ]
jojo pisze:Sagax,... PS A te zainteresowanie polskimi sieciami komórkowymi z Twojej strony, to tak przy okazji EURO 2012...? :-D
po tym jak rozwija się wątek, wydaje mi się że niekoniecznie , że to czysta pasja :P

pozdrawiam
A

 #463433  autor: Sagax
 05 mar 2011, 19:41
W przeciwienstwie do Rosji, na Ukrainie nie trzeba na kogos rejestrowac prepaid numer. Postpaid i korporatyw obowiazkowo. Jednak prepaid abonent, jesli chce, moze zarejestrowac na paszport - to ma pewne wygody (latwiej powrocic zgubiony numer). Po tych kartach, ktore zamiawialem w internecie na stronie operatora gratis, wiedza moje nazwisko, jednak poki nie uwiezili :) , chociaz zarobilem ok. 350 zl :), tylko bylo zablokowano 2 numery. O doladowaniu niby rozebralem sie.
Pilka nozna nie jest moim hobby, interesuje sie telefonia. ;)

 #463479  autor: krzysztof.ka
 05 mar 2011, 23:26
Wątek jest bardzo ciekawy. Bardzo byłem zaskoczony informacją, że ceny połączeń na Ukrainie są niższe niż w Polsce. Ale wiadomo, przy ustalaniu cen bierze się siłę nabywczą konsumentów. U nas też te stawki za połączenia pewnie byłyby niższe, gdyby nie regulacje prawne. Rozumiem, koncesje na budowę sieci, ale ustawianie cen między operatorami to chyba nic dobrego. Piszę to nie jako specjalista, a raczej jako hobbysta, który zdobywa wiedzę na temat telefonii na tym portalu :)

Zauważyłem, że jesze nie było pełnej informacji na temat operatorów wirtualnych i jak ja to nazywam, klonów sieci, albo marek sieci.

Polkomtel, właściciel sieci Plus, oferuje również sieci, które są pozycjonowane osobno:

Sami Swoi - prepaid skierowany do raczej starszych osób, dzwoniących raczej do sieci stacjonarnych i do własnej sieci. Traktowana jako osobna sieć, nie Plus.
Jedna taryfa

36i6 - prepaid skierowany do młodzieży. Traktowana jako osobna sieć.
Dwie taryfy: PiszoMów Dobowy i 36i6

Simplus - pierwszy prepaid w sieci Plus, najbardziej zbliżony do sieci macierzystej Plus. Nie jest traktowana jako obca sieć. Ale niech ktoś lepiej znający się na tym poprawi mnie.
Taryfa: Twój Profil, Nowy Simplus i stare taryfy: Easy i Team 7.

Po sieci Polkomtela działają też operatorzy wirtualni:
mBank Mobile - 3 taryfy prepaid

Mova Carrefour
prepaid dla klientów hipermarketów. Za zakupy klienci dostają minuty do wykorzystania.

FreeM - prepaid dla fanów Facebooka :)

Gadu Air - prepaid, który został uznany jednym z najlepszych w ubiegłym roku.

Sieć Polskiej Telefonii Cyfrowej, czyli Era :)

W Erze prepaidy to:
Tak Tak - pierwszy prepaid w Polsce, chyba.
Taryfy: HOT, Nowy Tak Tak, Happy, Nowy Tak Tak Fon.
Heyah - chyba traktowana jak oddzielna sieć, skierowana do młodzieży. Dwie taryfy w tym prepaidzie. Dobra oferta dla obcokrajowców mieszkających w Polsce i chcących dzwonić do swojego kraju taniej.

Operatorzy wirtualni:

tuBiedronka - prepaid dla klientów dyskontów Biedronka. Płaska taryfa, wszędzie po 25 groszy, oprócz Play i CenterNet.

Polsat Cyfrowy: prepaid skierowany do klientów telewizji satelitarnej i nie tylko.

Teraz Orange.

Oferta prepaid: Orange One, POP, Nowy Orange Go.

Sieć Play.

Prepaid nosi nazwę Fresh.

Sieć CenterNet:

Mało wiem o tej sieci, zupełna nowość. Wiem tyle, że po jej infrastrukturze działa prepaid wRodzinie. Prepaid oferowany słuchaczom Katolickiej Rozgłośni Radiowej Radio Maryja.

W Polsce działają jeszcze sieci wirtualnych operatorów związanych z telewizjami kablowymi. Na przykład Aster.
Jeszcze jeszcze telefonia stacjonarna Dialog oferująca prepaida Diallo.

Kiedyś działały takie sieci jak: Sneakers: prepaid dla smakoszy batonów Sneakers :)
Avon: prepaid dla konsultantów i klientów firmy kosmetycznej Avon.

Jak się coś nie zgadza, to proszę o korektę :)

Moje słuchawki: Plus: Motorola d160, Nokia 3110, Nokia 3310, Nokia 6820, Nokia 6310, Nokia 9300, HP IPaq hw6915, Nokia E51, Nokia E52, Nokia N8. Orange: SE Xperia Arc, SG S III.

 #463482  autor: DanielR
 06 mar 2011, 00:03
maciek764 pisze:
A jakimi machinacjami zajmują się Polacy?
Zamawianiem darmowych starterów z Orange i przenoszeniem ich do sieci Play żeby otrzymać bonus 60zł za przeniesienie numeru :D
Ach koledzy, myślałem, że padnę jak to przeczytałem. Tak, my też znamy się na przeróżnych "machinacjach". :D
Sagax pisze:Pilka nozna nie jest moim hobby, interesuje się telefonia. ;)
I tak też myślałem, przyznam szczerze, że moim też nie jest.

U nas też jest różnie jeśli chodzi o jakość sieci.
Zaciekawiło mnie jednak, że macie, tam na Ukrainie, takie problemy z sieciami 3G.
Co prawda jakiś czas temu przeglądałem strony internetowe operatorów ukraińskich, oglądałem też reklamy waszych sieci na YouTube, ale nigdy aż tak szczegółowo nie zgłębiałem waszego rynku telekomunikacyjnego.
Tego, czego możecie nam chyba pozazdrościć, to chyba właśnie sieci 3G.

Ostatnio Play zrobił niezłą kampanię ze swoją siecią UMTS, na zakresach 2100 i 900 MHz, nazywając ją "siecią 4G". Od razu wszystkie fora telekomunikacyjne zawrzały, nie każdemu spodobała się tak forma promocji swojej sieci UMTS, zaserwowana przez Play.

Ostatnią ciekawostką, jest np. modernizacja stacji UMTS sieci Era (na razie tylko w Warszawie) i wprowadzenie obsługi technologii HD Voice. Z technologii tej, korzystają już użytkownicy sieci Orange w różnych krajach, np. w Wielkiej Brytanii (niestety nie w Polsce). Jednak dzięki inwestycjom Ery, będą do końca tego roku mogli skorzystać także Polacy, a przynajmniej większość z nich (wystarczy tylko, że znajdą się w zasięgu sieci UMTS/HSDPA). Zajrzyj też tutaj, tutaj i tutaj.

Na ten rok jest również planowany rebranding sieci Era na T-Mobile, który w zasadzie miał być przeprowadzony już kilka lat temu, zaraz po tym, jak Orange przejęło sieć Idea w 2005 roku. Zmiana marki jest już właściwie pewna na 100%. Spekuluje się, że nastąpi to najprawdopodobniej we wrześniu - pewnie chodzi o 15 urodziny sieci Era na polskim rynku. Może z okazji rebrandingu sprowadzą jakąś gwiazdę i zrobią imprezkę na nowiutkim Stadionie Narodowym. :)

 #463496  autor: Sagax
 06 mar 2011, 09:45
Co do operatorow wirtualnych, to Kyivstar oprocz Kyivstara ma jeszcze djuice (dla mlodziezy), Kyivstar Biznes i Beeline. MTS mial wirtualnych operatorow UMC, Jeans i Ekotel, ale to wszystko zjednoczyl pod brendem MTS w 2005.

Siec 3G maja Utel i niektorzy CDMA-operatorzy. O ile wiem, panstwo i wojsko hamuja jej rozwoj, pokrycie jest slabe, tylko w miastach, i to nie wszystkich. Kyivstar, MTS, Life, Beeline maja umowy z Utelem: Utel daje dostep do 3G i otrzymuje mozliwosc dla swoich abonentow przebywac w roumingu GSM-sieci.

[ Dodano: 2011-03-06, 10:49 ]
M.in., od 1 stycznia 2012 r. marki Beeline na Ukrainie juz nie bedzie.

[ Dodano: 2011-03-06, 11:11 ]
jojo, widzialem kilka razy reklame od FreshTel "4G", a moj kolega korzysta z sieci 3G od Intertelekomu (to CDMA-operator) w malym miejscie, trzeba u niego zapytac, moze tam jest 3G, bo jego miasteczko obok Kijowa. Moje miasto wieksze, jednak znajduje sie dalej, chyba 3G tu nie ma. Nie interesowalem sie tym, bo moje komorki nie maja standartu UMTS, a jesli trzeba bedzie szybki internet na PC, to skorzystam z uslug fiksowanej sieci.

[ Dodano: 2011-03-06, 12:48 ]
I jeszcze taka ciekawostka. Na razie, jesli abonent chce zmienic operatora, musi zmieniac takze swoj numer komorkowy. W bliskiej przyszlosci przewiduje sie, ze abonent nie bedzie utracac numeru przy zmianie sieci (osobiscie jestem temu przeciwko).

Ukrainskie numery wygladaja tak:
AAA BBB BB BB,
gdzie AAA - prefiks operatora. Zza granicy trzeba nabierac +38 AAA BBB BB BB, gdzie +38 - kod Ukrainy.

Numer MTS moze wygladac tak: (+38) 050 123 45 67.

Sieci maja nastepne prefiksy:
MTS - 050, 066, 095, 099;
Kyivstar - 067, 096, 097, 098;
life - 063, 093;
Beeline - 068;
Golden Telekom - 039;
Utel - 091;
Intertelekom - 094.
Reszta - to numery stacjonarne. Np. prefiks 044 ma Kijow, 045 obwod Kijowski, 056 Dnipropetrowski itd.

 #463543  autor: amigo007
 06 mar 2011, 13:12
Sagax apropo twojego internetu na komputerze pc. Masz internet stacjonarny podpięty pod linię telefoniczną? Czy korzystasz z internetu mobilnego? Jaką masz szybkość internetu (128kb/sek, 256 kb/s, 512 kb/s, 1 mbit/sek, 2 mbit/sek), i czy są u was limity na miesięczne ściąganie danych (np. 10 gigabajtów na miesiąc) ?

 #463550  autor: Sagax
 06 mar 2011, 13:34
amigo007, korzystam z internetu mobilnego MTS, place 1 zl za 600 MB kazdy miesiac. Szybkosc: EDGE (ponad 200 kbit/s). Dla sciagania wiekszych file'ow korzystam z Beeline: 0,09 zl/1 MB, szybkosc ta sama. Sprawa polega na tym, ze na dodatkowym bonusnym koncie mialem 200 zl, teraz 50 zl, wiec za polroku sciagnalem tylko 1,7 GB. Jesli mnie trzeba sciagnac bardzo wielkie file'y (jak to po polsku?), to prosze przyjaciela - on ma internet stacjonarny za 29 zl i szybkosc 100 mbit/s bez limitu. Dla mnie 29 zl kazdy miesiac to drogo :) , trace tylko 1 zl, a dzwonie, smsuje i sciagam wielkie file'y dzieki kosztom na dodatkowych kontach. Robie takie nie bardzo legalne rzeczy, ze z 1 zl mozna zrobic 25-70 zl bonusow. :)

 #463557  autor: amigo007
 06 mar 2011, 13:57
Te file'y jak to mówisz to bardzo duże pliki :-) A co do internetu twojego znajomego to 29zł za 100 mbit/sek to świetna oferta (na nasze). Ja na przykład za internet płacę 59zł miesięcznie i prędkość 6 mbit/sek. Do tego dochodzi obowiązkowy telefon stacjonarny, z abonamentem 28,06zł co jest tanio bo przeważnie trzeba brać telefon z abonamentem 49zł. Czyli u mnie płacę w sumie prawie 90zł (wliczony obowiązkowy tel. stacjonarny), żeby mieć internet 6mbit bez limitu. Jak widzisz u nas drogo :(
A jak zamieniasz 1zł na bonusowe 25zł - 70zł, i jaki okres ważność ma te bonusowe konto?
Ostatnio zmieniony 06 mar 2011, 14:02 przez amigo007, łącznie zmieniany 1 raz.

 #463558  autor: DanielR
 06 mar 2011, 14:00
Sagax pisze:I jeszcze taka ciekawostka. Na razie, jesli abonent chce zmienic operatora, musi zmieniac takze swoj numer komorkowy. W bliskiej przyszlosci przewiduje sie, ze abonent nie bedzie utracac numeru przy zmianie sieci (osobiscie jestem temu przeciwko).
Akurat w Polsce z tym już od dwóch lat problemu nie ma.
Np. numery w ofercie pre-paid można przenieść za darmo nawet w jeden dzień.
Trzeba być tylko zarejestrowanym u starego operatora. Czasem trzeba też zapłacić (jedynie kilka złotych) za zestaw startowy z kartą SIM operatora, do którego chcesz przejść ze swoim numerem.
Sagax pisze:file'y (jak to po polsku?)
Plik, pliki. :wink:

PS Nie wiem co sądzą o tym temacie moderatorzy, jednak ja uważam, że robi się z tego jedna wielka papka o wszystkim i o niczym. Większość spraw jest albo została już wcześniej opisana na FORUM i nie ma chyba co niepotrzebnie się powtarzać.

Sagax, ma taką propozycję. Jeżeli interesują Cię odpowiedzi na jakieś konkretne pytania, albo chciałbyś coś wyjaśnić, to masz na tym FORUM odpowiednie do tego działy, np.: Oferta pre-paid i mix, Oferta abonamentowa, itp, itd., a w nich konkretne tematy i tam już się udzielaj. :wink:

 #463562  autor: Sagax
 06 mar 2011, 14:11
jojo, ten temat sluguje zestawieniu ukrainskich i polskich sieci, osobiscie potrzebowalem jeden zrozumialy watek, gdzie by dla mnie systematyzowaliscie informacje o polskich sieciach. Nawet dzialow z nazwami waszych sieci nie ma. A w tych setkach tematach gubie sie.
No i gdzies musialem pisac o ukrainskich sieciach. :)

[ Dodano: 2011-03-06, 15:36 ]
amigo007, o bonusach napisalem PW.

 #463568  autor: Sig
 06 mar 2011, 14:41
http://pl.wikipedia.org/wiki/Telekomunikacja_w_Polsce - nie jest to sodkonałe zestawienie, ale nazwy sieci mobilnych raczej wszystkie są. Stamtąd tylko sprawdzać strony operatorów dla szczegółów, lub się dopytać.

 #463598  autor: KamaZ
 06 mar 2011, 16:56
Sagax pisze:+38 - kod Ukrainy.
Tutaj muszę Cię poprawić, bo prefiks Ukrainy to +380 jest :wink:

 #463604  autor: Sagax
 06 mar 2011, 17:01
KamaZ, a +381, +382 ...+389 - to prefiksy jakich krajow?

 #463605  autor: KamaZ
 06 mar 2011, 17:06
Sagax pisze:KamaZ, a +381, +382 ...+389 - to prefiksy jakich krajow?
No więc +381 Czarnogóra, Serbia. Zródło - link. +382 i +389 nie znalazłem.

 #463607  autor: Sagax
 06 mar 2011, 17:15
Sprawdzilem informacje. Rzeczywiscie 380 to Ukraina, 381 Serbia, 382 Czarnogora, 383 i 384 - nie ma (trzeba Ukrainie zajac te prefiksy :) bo mamy dlugie numery), 385 Chorwacja, 386 Slowenia, 387 Bosnia i Hercegowina, 388 UE, 389 Macedonia.

 #463614  autor: KamaZ
 06 mar 2011, 18:04
Sagax pisze:383 i 384 - nie ma (trzeba Ukrainie zajac te prefiksy :) bo mamy dlugie numery)
Wydaje mi się, że jest to mało prawdopodobne, aby jeden kraj miał kilka numerów kierunkowych. Na Ukrainie tak jak w Polsce numery są 9-cyfrowe, więc prefiksów wystarczy na pewno.

 #463616  autor: Sagax
 06 mar 2011, 18:24
Czytalem, ze Ukrainie nie wystarcza numerow. Niedawno zrobili dwa odrebne prefiksy dla Kijowa i obwodu Kijowskiego: 044, 045 odpowiednie (byl tylko 044). Ostatni wolny prefiks 099 juz zajal MTS. Proponuja zwiekszyc ilosc cyfr numeru do 10. W obecnych numerach moze pojawic sie cyfra 0 po prefiksu operatora.

Lepszym wyjsciem z sytuacji uwazam zajecie jeszcze jednego prefiksu miedzynarodowego. Rosja i Kazachstan dlaczegos maja takich kilka.

 #463660  autor: krzysztof.ka
 06 mar 2011, 21:40
Rosja przecież ma jeden prefiks: +7. Duże kraje mają prefiks jednocyfrowy. Poza Rosją tylko USA i Kanada dzielą wspólny prefiks +1. Pozostałe duże kraje mają prefiks dwucyfrowy. A mniejsze trzycyfrowy. W tym układzie, rzeczywiście Ukraina jest poszkodowana, bo to duży kraj i patrząc na potencjał, prefiks powinien być dwucyfrowy.
Podejrzewam, że jakaś organizacja, zajmująca się sprawami telekomunikacyjnymi może zmienić prefiksy poszczególnych krajów.

Moje słuchawki: Plus: Motorola d160, Nokia 3110, Nokia 3310, Nokia 6820, Nokia 6310, Nokia 9300, HP IPaq hw6915, Nokia E51, Nokia E52, Nokia N8. Orange: SE Xperia Arc, SG S III.

 #463665  autor: Sagax
 06 mar 2011, 22:00
Rosja faktycznie ma piec prefiksow: 73, 74, 75, 78, 79; Kazachstan dwa: 76, 77. Ukraina tylko jeden, i to dluzszy (380).

Ludnosc Ukrainy 46 mln, Rosji 142, Kazachstanu 15 mln.
  • Strona 2 z 12
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12