DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
  • Strona 6 z 12
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 12

 #470991  autor: rogmaniek
 16 kwie 2011, 17:13
Sagax, a jak wygląda kwestia budowy sieci- chodzi mi stacje bazowe na Ukrainie. Czy w większości przypadów wykorzystują gotowe budowle pod/na BTS'y i NodeB? Pewnie są miejsca, np. główne szlaki komunikacyjne, gdzie można zobaczyć stalowe maszty kratowe i/lub betonowe słupy?

Jeśli chodzi o konstrukcje wolnostojące, to są to właśnie głownie maszty czy może też zdarzają się betonowe słupy, które może mniej rzucają się w oczy? I czy są- dla mnie fajnie- pomalowane na biało-czerwono i oświetlone?


POZdrawiam :smt006

O2 - We're better, connected!
O2 - See what you can do!
O2 - Together is better!

 #471193  autor: Sagax
 17 kwie 2011, 18:34
rogmaniek, myślę, że stacje bazowe są jednakowe co w Polsce, co w Ukrainie, co w Afryce. :D Jednak mamy normę poziomu promieniowania - 2,5 mW/cm2, Polska (jeśli się nie mylę) i Rosja - 10, Skandynawia - 100.

Trochę o jakości polskich i ukraińskich sieci:
Obrazek

 #471195  autor: rogmaniek
 17 kwie 2011, 18:46
Sagax pisze:ogmaniek, myślę, że stacje bazowe są jednakowe co w Polsce, co w Ukrainie, co w Afryce.
Może jeśli chodzi o konstrukcję, to pewnie tak :wink: Pytanie kolejne: ze sprzętu jakich dostawców korzystają? Może to być przecież Ericsson, Nokia Siemens Network i również Huawei. Może jeszcze inny dostawca, o którym nie mam pojęcia :P
Sagax pisze:Trochę o jakości polskich i ukraińskich sieci:
No to sieć Life "przoduje" w statystykach, tylko niekoniecznie ma się czym chwalić ;-)

Odnośnie jeszcze nazw ukraińskich sieci: od początku powstania sieci są te same nazwy? Czy może, któraś z tych sieci miała jakiś mniejszy czy większy rebranding? :P

POZdrawiam.

O2 - We're better, connected!
O2 - See what you can do!
O2 - Together is better!

 #471267  autor: Sagax
 18 kwie 2011, 07:46
rogmaniek pisze:Pytanie kolejne: ze sprzętu jakich dostawców korzystają? Może to być przecież Ericsson, Nokia Siemens Network i również Huawei. Może jeszcze inny dostawca, o którym nie mam pojęcia :P

Odnośnie jeszcze nazw ukraińskich sieci: od początku powstania sieci są te same nazwy? Czy może, któraś z tych sieci miała jakiś mniejszy czy większy rebranding? :P
Kyivstar korzysta ze sprzętu Ericsson, reszta - nie wiem. Ericsson niedawno zbadała sieć Kyivstar, według jej danych liczba nieudanych inicjacji połączeń wynosi 0,57%, a połączeń przerwanych - 0,77%. Tylko ja nie ufam tym wynikom, a przedstawiłem dane niezależnego badania.

Jak widać, sieć Beeline ma największą jakość - jednak jej sprzęt już niszczą.

Sieć operator Kyivstar miała różne nazwy: od początku Bridge, potem Ace & Base, potem Kyivstar (Київстар), w 2004 roku pojawiła się sieć wirtualna dla młodzieży Djuice, w 2006-2009 istniała sieć Mobiłycz (Мобілич). Teraz pozostały tylko Kyivstar i Djuice.

Kompania UMC była utworzona w 1992, w 2003 rosyjski MTS kupił ją, a w 2007 zmienił brand na MTS zamiast UMC.Jeans - sieć wirtualna, startowała w 2003. Ekotel - też wirtualny operator, który istniał w 2006-2009.

life:) zawsze był life'em.

Beeline w 2005 kupił Ukraińskie RadioSystemy i zmienił brand na Beeline zamiast Wellcom.
W bliskiej przyszłości nie będzie brandu Beeline w związku z pojednaniem z siecią Kyivstar.

 #471293  autor: rogmaniek
 18 kwie 2011, 10:46
Sagax pisze:ylko ja nie ufam tym wynikom, a przedstawiłem dane niezależnego badania.
Brawa za obiektywność :wink:
Sagax pisze:Jak widać, sieć Beeline ma największą jakość - jednak jej sprzęt już niszczą.
Jak to niszczą? Rozumiem, że wiedziałeś przypadki niszczenie BTS i/lub NodeB operatora tej sieci przez- sorki za wyrażenie- "głupoli", którzy nie mają, co ze sobą robić? Bo z tym niszczeniem skojarzyło mi się, że może sprzęt już im się psuje. Było już na forum o P4, że już często technicy muszą jeździć do napraw ich stacji, ale w przypadku tego operatora kłania się pewnie "jakość" budowy sieci, o której nie raz było tu "głośno :P
Sagax pisze:Sieć operator Kyivstar miała różne nazwy: od początku Bridge, potem Ace & Base, potem Kyivstar (Київстар), w 2004 roku pojawiła się sieć wirtualna dla młodzieży Djuice, w 2006-2009 istniała sieć Mobiłycz (Мобілич). Teraz pozostały tylko Kyivstar i Djuice.
Ciekawe...
Sagax pisze:.Jeans - sieć wirtualna, startowała w 2003.
Fajna nazwa :-D
Sagax pisze:W bliskiej przyszłości nie będzie brandu Beeline w związku z pojednaniem z siecią Kyivstar.
A to może być pewnie jeszcze ciekawie, na ukraińskim rynku komórkowym :wink:

Ale było trochę przejęć i zmian nazw. Przynajmniej na Ukrainie nie było przebrandowania na jakąś "wielką" markę sieci komórkowej. Pewnie i dobrze, ale to jak kto już uważa.

Jak pewnie, już wiesz, czytając Telepolis, mi jest bardzo żal "niszczenia" naszych polskich marek telefonii komórkowej. To były- i jeszcze są- fajne, krótkie nazwy. Do tego, przez wieloletnie kampanie reklamowe, kojarzące się z określonym wartościami.

Dlatego, w moich wspomnieniach, już na zawsze pozostanie Era Idealnych Plusów :-D

POZdrawiam.

O2 - We're better, connected!
O2 - See what you can do!
O2 - Together is better!

 #471299  autor: Sagax
 18 kwie 2011, 11:42
rogmaniek, sprzet Beeline niszcza w zwiazku z pojednaniem Kyivstaru, - zasieg ostatniego jest wiekszy. Wielu ludzi jeszcze uzywa nazwe UMC - kiedys to byla najwieksza siec, nalezala panstwu. Jednak w 2001 ja wyprzedzil Kyivstar. Po prywatyzacji UMC przez MTS, siec znow stala sie pierwsza, majac w 2005 r. 20 mln abonentow, jednak tylko na 2 lata. Teraz MTS stara sie powrocic sobie tych 20 mln.

 #471306  autor: rogmaniek
 18 kwie 2011, 12:11
Sagax pisze:, sprzet Beeline niszcza w zwiazku z pojednaniem Kyivstaru,
Aha, no tak, by zmniejszyć koszty działania sieci, związane z utrzymaniem stacji, itp. Mam tylko nadzieję, że dotyczy to tylko lokalizacji, gdzie obok siebie były dwie stacje. Bo jeśli, np. demontują stacje Beeline, która była w pobliskiej miejscowości, a gdzie nie było BTS'a Kyivstar, to już nie tak fajnie :P

W Polsce będzie oczywiście inna sytuacja, bo PTC i Centertel pozostaną osobnymi operatorami, ale jakoś nie widzę pozytywnie tej opcji join venture. Czas pokaże, jak to będzie u nas w praktyce.


[ Dodano: 2011-04-18, 12:17 ]
Sagax pisze:Wielu ludzi jeszcze uzywa nazwe UMC
Nawet mnie to nie dziwi. W 2006r., koleżanka na moje pytanie odpowiedziała, że ma telefon w IDEI :wink:

A w tamtym roku Klient stwierdził, że testował internet, również... IDEI :wink:

Do tego to przekręcanie nazwy Orange. Dla FT jest to pewnie nieważne. Liczy się kasa płynąca do Francji, z użyczania "prestiżowej" marki :lol:

POZdrawiam.

O2 - We're better, connected!
O2 - See what you can do!
O2 - Together is better!

 #472743  autor: mungo
 26 kwie 2011, 19:43
Przy okazji dzisiejszej rocznicy mam do kolegi z Ukrainy (i nie tylko) pytanie jak wygląda kwestia zasięgu sieci komórkowych w okolicy Czarnobyla i całej tej zamkniętej strefy. W końcu jakieś służby mimo wszystko na tym terenie pracują, a ostatnio coraz popularniejsze są wycieczki w tamte okolice, więc zapotrzebowanie jakieś jest.

 #473769  autor: Sagax
 01 maja 2011, 21:16
mungo, tam nawet 3G jest.

Slyszalem, ze z okazji Euro 2012 polskie sieci komorkowe zmniejszyly wartosc polaczen do Ukrainy, w szczegolnosci Orange. Na stronie Orange w nowosciach tego nie znalazlem. Czy to prawda?

 #473772  autor: maciek764
 01 maja 2011, 21:33
mungo, tam nawet 3G jest
A u mnie w mieszkaniu w prestiżowym inaczej Orange w 230 tysięcznym mieście nie ma :lol:

 #473788  autor: DanielR
 01 maja 2011, 22:43
Sagax pisze:Slyszalem, ze z okazji Euro 2012 polskie sieci komorkowe zmniejszyly wartosc polaczen do Ukrainy, w szczegolnosci Orange. Na stronie Orange w nowosciach tego nie znalazlem. Czy to prawda?
Oj, Sagax - jesteś na Telepolis, to zajrzyj też czasem do działu WIADOMOŚCI:
Orange: Tańsze połączenia międzynarodowe w ofertach prepaid :wink:

 #473906  autor: Sagax
 02 maja 2011, 19:30
Jak na numerze Era dowiedzieć się jaką mam taryfę?

 #473909  autor: joxar1
 02 maja 2011, 19:53
Wybierz *100# i (jeśli masz TakTak'a) to pierwsza pozycja to "Taryfa". Wybierz i będziesz miał napisane.

 #474003  autor: Sagax
 03 maja 2011, 12:25
Jeszcze warto zaznaczyć o dwóch mniejszych sieciach, które korzystają ze standartu CDMA (3G):
• PeopleNet – 619 237 abonentów (dola rynku – 1,2%) – pierwsza narodowa 3G-sieć.
• Intertelekom – ma 522 887 użytkowników (1% rynku).
Są jeszcze kilka: CDMA, Freshtel i in.
Dla abonentów postpaid i biznes te sieci sprzedają CDMA-komórki i 3G-modemy tylko za 1 hrywnię.

Intertelekom ma jedyną taryfę prepaid:
Bonus za każdą odebraną minutę od innych sieci – 0,02 zł
Wartość minuty rozmowy wewnątrz sieci – 0,01 zł
Telefony stacjonarne – 0,18 zł
Numery operatorów komórkowych – 0,25 zł
Rosja – 0,27 zł
Chiny, USA, Kanada, Turcja, Egipt, Izrael – 0,36 zł
Europa i WPN – 0,72 zł
SMS na Intertelekom – 0,05 zł
SMS na CDMA-sieci – 0,06 zł
SMS na numery GSM/UMTS-sieci – 0,07 zł
SMS za granicę – 0,18 zł
1 MB internetu – 0,03 zł

 #474101  autor: joxar1
 04 maja 2011, 10:53
A, właśnie... W zasadzie to dobrze, że powstał ten wątek, bo mam kilka pytań do Ciebie, Sagax:
1. 3G (UMTS) (nie mówię tu o CDMA) oferuje tylko Utel?
2. Z kim Utel ma roaming krajowy na GSM (bo swojego GSMu z tego co wiem to nie mają)?
3. Jak to w ogóle z tym UMTSem na Ukrainie jest, że nie uświadczy się go u wielu operatorów?
I po czwarte: (Użyję tu pewnego być może dla Ciebie kontrowersyjnego porównania) - Jak to jest, że na takiej Białorusi, co to przecież komunistyczny kraj jest i w ogóle, life:) ma UMTS i to mało tego - nawet HSPA+, a na Ukrainie ledwo na EDGE leci?

Pozdrawiam ;)

 #474104  autor: Sagax
 04 maja 2011, 11:12
joxar1,
1. Tak
2. Z Kyivstar'em
3-4. Wladza wydala licenzje na UMTS tylko Utel'owi. Mnie wszystko jedno, bo moja komorka nie ma tego standartu. :) Jednak mamy wspanialy zasieg EDGE, kto Ci powiedzial, ze nie?

 #474105  autor: joxar1
 04 maja 2011, 11:18
Wiem jaki macie zasięg EDGE, bo byłem na Ukrainie :D (Swoją drogą zazdroszczę wam trochę cell info :D)

Użyłem słowa "ledwo", bo prędkości internetu na EDGE są kiepskie.

Co do Utela to cały czas, nie wiem czemu, miałem wrażenie, że mają roaming na Beeline.

 #474129  autor: Sagax
 04 maja 2011, 13:40
joxar1 pisze:Wiem jaki macie zasięg EDGE, bo byłem na Ukrainie :D (Swoją drogą zazdroszczę wam trochę cell info :D)

Użyłem słowa "ledwo", bo prędkości internetu na EDGE są kiepskie.

Co do Utela to cały czas, nie wiem czemu, miałem wrażenie, że mają roaming na Beeline.
U mnie predkosc EDGE-internetu MTS jest maksymalna :-P, internet Beeline tez jest ladny.

Czyli mamy wygodniejsze menu glosowe?:)

Wczesniej (a chociaz teraz tez) Beeline i Utel mialy umowe roamingowa.

 #474142  autor: joxar1
 04 maja 2011, 14:21
Czyli mamy wygodniejsze menu glosowe?
Nie, mam na myśli wiadomości sieciowe (kanał 50), zwane inaczej "Informacja o stacji bazowej" - dostajesz informację o przybliżonym położeniu (nic nie kosztuje).
Jak to wygląda u nas:
http://telepolis.pl/forum/viewtopic.php ... 8f752f7b35
http://telepolis.pl/forum/viewtopic.php ... 8f752f7b35
http://telepolis.pl/forum/viewtopic.php ... 8f752f7b35
http://telepolis.pl/forum/viewtopic.php ... 8f752f7b35

W tematach masz zrzuty ekranu, przejrzyj sobie.

 #474226  autor: Sagax
 04 maja 2011, 19:36
Teraz rozumiem, czasami troche klamie: bylem w jednej wsi, a na ekranie wyswietlano inna - chyba az tam byla stacja bazowa.
  • Strona 6 z 12
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 12
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 12