DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert prepaid i mix operatorów.
Wszystko, co dotyczy ofert prepaid i mix operatorów.
Regulamin forum: 
W tym dziale omawiamy oferty:
- PREPAID,
- MIX,
- SUBSKRYPCJE.

Uwaga! Jeżeli szukasz oferty dla siebie i nie wiesz, na którą się zdecydować - zadaj pytanie w dziale Jaką ofertę wybrać?

 #601741  autor: Edmund
 17 gru 2012, 02:03
cine, ja nie mówię że to jest nielegalne - z tego co wiem kopiowanie SIM nie było w Polsce zabronione prawem.
I nie da się, jak to powiedziałeś kolokwialnie, bez "zaglądania do środka" skopiować SIM. Żeby kopia SIM działała musi być znany klucz uwierzytelniania (authentication key - Ki), którego nie można odczytać bezpośrednio z karty. Kiedyś dało się go łatwo uzyskać podając pewne dane do karty SIM, ale w obecnej chwili jest to praktycznie niemożliwe, gdyż karta SIM zablokuje się i będzie bezużyteczna.
A zabezpieczenia te wprowadzili nie ze względu na legalność działań, ale ze względów technicznych.
Pomyśl sobie co by się działo jakby można było dalej kopiować SIM.. Uruchamiasz 2 telefony z tą samą sim - kopią i oryginałem, które są identyczne z punktu widzenia infrastruktury operatora. Co się dzieje jak ktoś do Ciebie dzwoni? Rozmowa ma przyjść na jeden, drugi albo oba telefony? A co zrobić z rozmowami wychodzącymi - jak jeden z telefonów dzwoni, a drugi nie?
Prawdopodobnie bywało tak, że cała infrastruktura głupiała w takich przypadkach i to było powodem wzmocnienia zabezpieczeń.

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #601843  autor: cine
 17 gru 2012, 18:58
rozumiem, że na dzisiaj różne numery może pakować tylko operator. dobrytel jako operator wirtualny w różnych krajach może pakować numery swoich sieci. czy to oznacza że aby spakować więcej niż jeden nr na karcie trzeba znać wszystkie jego dane?
skoro tak, to nadal nie rozumiem dlaczego nie można na pakowanie pozwolić enduserowi. przecież aby taką kartę skopiować trzeba ją fizycznie posiadać. więc chyba nie chodzi o ochronę klientów. a jak pisałem wyżej, możliwość kopiowania simek może operatorom wyłącznie zwiększyć obroty.
aby zapobiec problemom o których pisał Edmund wystarczy w oprogramowaniu sieci ustawić zapis o tym, że jeżeli są logowane dwie karty o tym samym nr. to automatycznie wylogowuje jedną z nich. albo tą zalogowaną wcześniej albo nie pozwala na zalogowanie drugiej. a może prościej było by ustawić zapis w oprogramowaniu simki powodujący przy każdym kopiowaniu karty nadawanie jej kolejnego podnumeru? wówczas zalogowanie jednej powodowałoby niemożność logowania każdej kolejnej o tym samym numerze głównym. choć nie wydaje mi się, żeby tak naprawdę dwa takie same nr w sieci były jakimś problemem. wydaje mi się nawet, że kiedyś jedna z sieci sama oferowała dwie karty z tym samym numerem

 #601885  autor: jacjac
 17 gru 2012, 21:01
Chyba w procesie produkcji karty określa się klucz operatora, bez którego nie odczyta się później pewnych obszarów karty. Twoja propozycja to za dużo zabawy - już teraz platformy billingowe operatorów puszczają bąki.

 #601936  autor: Edmund
 18 gru 2012, 00:01
cine pisze:czy to oznacza że aby spakować więcej niż jeden nr na karcie trzeba znać wszystkie jego dane?
skoro tak, to nadal nie rozumiem dlaczego nie można na pakowanie pozwolić enduserowi. przecież aby taką kartę skopiować trzeba ją fizycznie posiadać.
Kopiowanie polega na tworzeniu od nowa kart sim poprzez wpisanie pewnych danych zapisanych przez operatora, zatem żeby stworzyć działającą kartę SIM nie trzeba jej fizycznie posiadać, tylko znać te dane.
cine pisze:a może prościej było by ustawić zapis w oprogramowaniu simki powodujący przy każdym kopiowaniu karty nadawanie jej kolejnego podnumeru? wówczas zalogowanie jednej powodowałoby niemożność logowania każdej kolejnej o tym samym numerze głównym.
Nie ma możliwości wprowadzenia kolejnego podnumeru w ramach numeru IMSI bo tak została zaprojektowana specyfikacja GSM i sieci następnych generacji.
cine pisze:wydaje mi się nawet, że kiedyś jedna z sieci sama oferowała dwie karty z tym samym numerem
Nadal jest ta usługa dostępna w T-Mobile (link).
Tylko że w tym przypadku do jednego numeru telefonu (numer MSISDN) są przypisane dwie NIE IDENTYCZNE (o różnych numerach IMSI) karty SIM.

cine, zanim w ogóle zaczniesz się wypowiadać radzę Ci poczytaj o tym co to numer MSISDN i IMSI.

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #602550  autor: StormChaser
 21 gru 2012, 03:59
Tylko że w tym przypadku do jednego numeru telefonu (numer MSISDN) są przypisane dwie NIE IDENTYCZNE (o różnych numerach IMSI) karty SIM.
Nie pamiętam jak to jest w T-Mobile.pl, ale zagranicznych sieciach karty mają jeden MSISDN oraz to samo ICCID (IMSI już nie), bywa w ofercie, że jedna służy do telefonu, druga przesył danych.

W przypadku kart klonów (kopii, czyli IMSI identyczne) zawsze jest pierwszeństwo logowania, druga karta nie zadziała tak długo aż ta pierwsza nie wyloguje się z sieci, tak zdaje się jest w T-Mobile.pl co sugeruje, że IMSI może być zbieżne w tym przypadku.
Kod: Zaznacz cały
http://www.t-mobile.pl/pl/indywidualni/stali_klienci/uslugi_do_telefonu/polaczenia/tandem

 #603689  autor: cine
 27 gru 2012, 12:52
Ależ ja nie jestem inżynierem telekomunikacyjnym. Jestem użytkownikiem telefonii przenośnej i nie interesuje mnie jak specjaliści sobie z tym radzą. Aby korzystać z większości sprzętów nie trzeba być specjalistą od ich budowy. Specjalistą trzeba być aby zaprojektować i zbudować.
Podzieliłem się jedynie swoimi oczekiwaniami co do walorów użytkowych technologii z której korzystam. Wyraziłem też swoje niezrozumienie powodów ograniczania możliwości użytkowych.
Na marginesie, to byłbym ostrożny z pisaniem że coś jest niemożliwe. Myślę, że stosowniej jest napisać, że dzisiaj nie wiemy jak taki problem rozwiązać.

 #603701  autor: Edmund
 27 gru 2012, 13:10
cine, zgodzę się, że nie trzeba być specjalistą od budowy jako użytkownik. Jednakże sądzę, że jeżeli chcesz się wypowiadać w tematach dotyczących technologii to jednak warto poczytać trochę o podstawach - a one wcale nie są takie trudne ;)

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #603717  autor: jacjac
 27 gru 2012, 14:22
cine: no to krótko: to co chcesz jest dzisiaj niewykonalne. Szczegółowa odpowiedź na pytanie "Dlaczego niewykonalne?" jest na poziomie uzasadnienia technicznego zrozumiałego jedynie przez kadrę inżynierską.

 #605560  autor: Pablo-1986
 03 sty 2013, 19:44
Ja testuje ich starter i nie działa mi numer holenderski pomimo, że jest uruchomiony, Angielski i polski działają.

Dobry humor podstawą dnia.

 #605694  autor: banderas
 04 sty 2013, 18:36
ja tez mam starter i działa mi polski i angielki lecz ten angielski przynajmniej w orange UK jest dziwnie taryfikowany

banderassso

 #605751  autor: jacjac
 04 sty 2013, 21:41
banderas, dziwnie? Czyli jak?

 #605967  autor: banderas
 05 sty 2013, 19:31
znaczy przed połączeniem z sieci Orange UK jest komunikat ze numer jest taryfikowany zgodnie z cennikiem lecz nie jest podana cena za min poł, tylko dzwoniąc na ten numer w dobrytel jest ten komunikat.

banderassso

 #611577  autor: ukefake
 03 lut 2013, 16:32
A jak wygląda sprawa z "przestawianiem się" telefonu podczas rozmowy wychodzącej? czy dzwoniąc z polski system automatyczie podstawia polski numer, czy można wybrać ręcznie zagraniczny?

 #611769  autor: banderas
 04 lut 2013, 21:06
przedstawia się polski numer, nie patrzyłem jak to jest jak sie dzwoni na zagraniczny np do uk

banderassso