DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 2 z 95
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 95

 #617999  autor: INTRO
 04 mar 2013, 12:50
Play powinien wykorzystać pozwolenia na polepszenie zasięgu po za terenami miejskim, czyli na wioskach.

 #618005  autor: Sig
 04 mar 2013, 13:34
Play już dawno sobie "wioski" odpuścił, bo od dłuższego czasu ilość dodawanych nowych miejscowości w zasięgu jest znikoma. Postawił na (działający jak chce) roaming.
Ponadto 1800 pokrywa mniejszy obszar niż 900, zatem sensu budowania stacji 1800 tam gdzie nie ma 900 nie ma wielkiego. 1800 (w GSM) zwiększy pojemność sieci i pewnie będą odpalać domyślnie ze wszystkich stacji (bo czemu i nie), chociaż nie śledzę tematu jak to chcą z LTE podzielić/pogodzić. To pasmo ma sens w miastach.

I'll touch you in any way or manner that my professional judgment indicates.

 #618018  autor: Precelos
 04 mar 2013, 15:19
play bedzie musial dodac nowe lokalizacje i to na terenach wiejskich zgodnie z warunkami przetargu

Obrazek

 #623768  autor: Pawrzes
 30 mar 2013, 16:19
Play kilka dni temu ponownie odpalił GSM 1800 na kilku stacjach w Warszawie (kanały 612 i dalsze, kilka kanałów jest wykorzystywanych na Frequency Hopping)

Pozdrawiam

 #623772  autor: pakierhakierxd
 30 mar 2013, 16:33
Super :),aby do końca 2013 wszędzie odpalili,mniej ludzi będzie narzekać na zasięg :D

Pozdrawiam :)

 #623885  autor: adam45648
 31 mar 2013, 14:04
Wydaje mi się, że w Krakowie coś zaczynają zmieniać. Dawniej telefon na trybie podwójnym ile tylko mógł siedział na 3G, ostatnio częściej zacząłem widzieć GSM, aż chciałem przestawiać, bo myślałem, że mam go na trybie tylko GSM.

 #623911  autor: Ricki1980
 31 mar 2013, 17:53
Ja tylko mam pytanie, czy Play już dostał decyzje przyznania 1800MHz? Raczej nie z uwagi na skargi innych operatorów dotyczące przetargu, dodatkowo chyba musi zapłacić za przyznaną koncesje, wiec jak Play może wykorzystywać DCS?

 #623913  autor: pakierhakierxd
 31 mar 2013, 17:54
Wygrał w przetargu więc chyba może z tego już zacząć korzystać,tak pozatem wcześniej też korzystali ale w celu testów-w Warszawie.

Pozdrawiam :)

 #623976  autor: kowcio
 31 mar 2013, 21:29
Do komercyjnego startu chyba musi być postępowanie zakończone. Ale do komercyjnego startu trochę czasu upłynie, bo sieć trzeba przekonfigurować w tych miejsach, gdzie ma byc 1800.A to też nie jest pięć minut, to niestety trwa i nie wiem czy oni bedą wdrażać to od razu, gdzie zrobią tam będzie działać, czy może tak jak N! z budową u900 będą czekać aż wybudują..

 #630214  autor: zajadacz
 30 kwie 2013, 16:29
W Szczecinie, stacje bazowe przy pl. Kościuszki i przy pl. Grunwaldzkim wyposażone w anteny na pasmo 1800. Pod antenami jest RCU, więc najpewneij będzie też LTE, bo po co regulacja tiltu przy GSM.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #630249  autor: Pawrzes
 30 kwie 2013, 19:57
O, ciekawe kiedy odpalą.

W Warszawie pozmieniali kanały na dalsze w tym paśmie.
Frequency Hopping jest od kanału 636, w czasie połączenia jest Half Rate, nawet w nocy...

Obrazek

Pozdrawiam

 #630275  autor: zajadacz
 30 kwie 2013, 22:52
Bardzo mocno gdybam sobie i nie wiem czy to możliwe: A nie nadają z tych stacji też LTE? Nie masz modemu żeby sprawdzić? Bo jak jest LTE, to mogą testować ten słynny dynamiczny przydział pasma i na voice jest na sztywno HR żeby zużyć jak najmniej kanałów.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #630740  autor: Pawrzes
 03 maja 2013, 17:55
Pewnie LTE jest ale nie mam czym sprawdzić. Faktycznie wygląda że HR jest teraz ustawiony na sztywno, w E-GSM900 pojawia się tylko przy wzmożonym ruchu.
W czasie połączenia głosowego rozpoczętego na EGSM900 teraz zawsze po kilku/kilkunastu sekundach voice zostaje przenoszony na GSM1800.

Pozdrawiam

 #630743  autor: pakierhakierxd
 03 maja 2013, 18:08
Fajne informacje :)

Pozdrawiam :)

 #631726  autor: kowcio
 08 maja 2013, 13:51
Kilka dni koło mojego domu dołożyli po antenie na budynku, gdzie nadajnik ma Play. Na razie pozwolenie jest tutaj tylko na UMTS 2100.
Czy ktoś juz widział takie coś? Obok stacje są nadal z jedną anteną, ta jedna ma już po dwie w każdym kierunku. Stacja połączona jest przez radiolinię z inną (jakieś 300-400m dalej).

Czy na masztach, gdzie jest 900+2100 też będa dokładać po antenie dla 1800? Będzie dalej taka konfiguracja, że jest 900/2100 z jednej anteny + 1800 z nowej?

Nie mam modemu LTE by sprawdzić, czy się pokazuje coś w eterze poza mobylandem. Ale przyznać muszę, że w ciągu ostatniego pół roku jakośc internetu Play mocno podskoczyła. Kiedyś w godzinach szczytu prędkośc wynosiła 0,5-1 Mbps, teraz mam prawie zawsze 4, czyli maksymalną zgodnie z umową. W telefonie nawet do 6 Mbps potrafi pobierać.
No i mają budowac kolejny nadajnik trochę dalej, 900/2100, co pewnie też odciąży sieć w mojej okolicy. Może na 10 maja będzie jakieś pozwolenie na 1800, czy to za wcześnie?

 #631752  autor: zajadacz
 08 maja 2013, 16:29
kowcio pisze:Kilka dni koło mojego domu dołożyli po antenie na budynku, gdzie nadajnik ma Play. Na razie pozwolenie jest tutaj tylko na UMTS 2100.
Czy ktoś juz widział takie coś?
Tak, pisałem już o tym. Szczecin, pl. Kościuszki. Było U2100 na antenach Powerwave, dorzucili obok drugie 1800, z tego co widziałem to Kathrein. Druga, pl. Grunwaldzki, były dwusystemowe GSM900/U2100, dołożyli obok 1800. W teorii pasmo 1800 można puścić z tych samych anten co U2100, więc nie ma konieczności dokładania anteny, ale raczej nie praktykuje się. No i nie ma osobnej regulacji tiltu dla drugiego pasma.
Oficjalnych pozwoleń jeszcze nie powinno być, ewentualnie tylko tymczasowe na testy (jak w Wa-wie). Formalnie nie dostali koncesji, ale w chwili otrzymania koncesji o północy włączą guzik i to co teraz dowiesili zacznie od razu działać i generować przychody.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #631781  autor: Edmund
 08 maja 2013, 18:04
W Chorzowie na ul. ul. Batorego 48 gdzie Play ma GSM 900 i UMTS 2100 wczoraj ok. południa widziałem dwóch gości grzebiących coś przy antenach. Nie wiem czy dokonywali montażu nowych anten czy też coś przepinali, bo po prostu nie pamiętam jakie tam wcześniej były anteny.
Poniżej fotki z akcji, oraz ostatnia po niej:
Obrazek Obrazek Obrazek

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #631785  autor: PiotrG-dz
 08 maja 2013, 18:25
HEJ!Mam do Was pytanie co to są za prostokątne skrzynki zaraz przy krawędzi dachu jedna po lewej a druga po prawej.Na fotce lewej i środkowej je dobrze widać.Czemu one służą ?bo kiedyś ich nie było.U mnie na maszcie Orange pojawiły się w raz Networks a na maszcie Plusa wraz z LTE.

 #631843  autor: inżynier
 08 maja 2013, 21:17
O ile dobrze widzę, to są moduły radiowe stacji bazowej. Tak na prawdę można powiedzieć stacja bazowa to dwa osobne klocki: jeden to moduł podstawowy czyli baseband a drugi to moduł radiowy (zwany RRH lub RRU). "Mózgiem" stacji bazowej jest właśnie baseband który wszystkim zarządza, to do niego jest podłączona transmisja np. światłowód, tam odbywa się procesing itd. Często jest tak, że ten element stoi gdzieś na dole w kontenerze czy w budynku a anteny jak wiadomo są gdzieś wysoko. Dawniej od tego modułu od razu feederami (czyli tymi grubymi kablami "koncentrycznymi") były podłączone anteny. Powodowało to duże straty sygnału oraz problem z położeniem tych kabli (duże, ciężkie, słabi się wyginają itd). W tej chwili w większości jest tak, że z tego modułu basebandowego stojącego np. na dole w budynku, na dach idą światłowody które się podłącza właśnie do modułu radiowego, stojącego blisko anteny. A z tak blisko stojącego modułu radiowego antenę podpina się jumperem czyli taki jakby bardziej elastycznym feederem, który dodatkowo wprowadza małe straty sygnału bo jest krótki.
Tam to mniej więcej w prosty sposób wygląda. Mam nadzieję, że trochę pomogłem:)

 #631844  autor: kowcio
 08 maja 2013, 21:18
Na tych fotkach powyżej są inne anteny niż u mnie. U mnie są podobne, może później wstawię jakieś zdjęcie, bo gdzieś mam, ale na laptopie. Są raczej bardzo podobne do siebie i pod nową anteną jest zwinięty kabel, nie wiem czy to nie jest podłączone jeszcze, czy po prostu za długi był i go zwinęli, chociaż nie wiem czy tak się powinno robić z takimi kablami.
Pierwszego dnia widziałem ich na dachu, coś w szafce patrzeli i poszli, następnego cały dzień od rana jakoś do 16-17 montowali te dodatkowe (3) anteny. Jeden koleś je montował fizycznie, a drugi stał i paczał, czasami coś w szafie robił. Akurat jeszcze mieszkam wysoko, a ten nadajnik jest na bloku 3-4 pietrowym, więc wszystko z okna doskonale widziałem.
  • Strona 2 z 95
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 95
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 95