DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #621101  autor: scyzoryk85
 18 mar 2013, 20:00
witam, mam pytanie, mianowicie czy zetknął się ktoś z przypadkiem że operator chce obniżyć czynsz za dzierżawę terenu pod bts ? Chodzi mi o sieć T-mobile (jak i zapewne Orange) gdyż jak wiadomo obie sieci mają się połączyć w NetWorks

 #621114  autor: inżynier
 18 mar 2013, 20:18
Od razu napiszę, że nie zetknąłem się z taką sytuacją ale jestem ciekawy jak to wygląda. Szczególnie jak kształtują się ceny takiej dzierżawy i o ile % operator chcę zmniejszyć czynsz. Mógłby ktoś takie info napisać?

 #621164  autor: scyzoryk85
 18 mar 2013, 22:49
sprawa ma sie tak że operator zażądał 30% obniżki czynszu pod groźbą zerwania umowy (co wiązałoby się z rozbiórką masztu (maszt betonowy wys. 60m)). Myslicie że jest to opłącalne dla operatora? i czy te groźby są realne? dodam ze w mojej okolicy nie ma zbyt wielu masztów w okolicy (obszary wiejskie)
słyszał ktos może żeby gdzies rozebrano/zburzono taki maszt ?

 #621186  autor: kwistas
 19 mar 2013, 01:03
Aktualnie Networks negocjuje z różnymi właścicielami gruntów odnośnie ceny, wolą się targować by wynegocjować jak najniższą cenę. Operator może rozebrać maszt, zapewne przewidują plan B w planowaniu sieci jeśli właściciel nie zgodzi się na te warunki. Aktualnie Networks likwiduje sporo lokalizacji, bo 2 sieci działają na jednym bts.
Ja bym się zgodził i tak podobno to spora kasa (kilka tys zł miesięcznie), nie ma co być zachłanny, bo się można przejechac.

 #621201  autor: KR2615
 19 mar 2013, 08:07
Ja słyszałem, że nie są to ogromne pieniądze, rzędu 500-1000zł miesięcznie. Takwięc czy opłacało by się demontowac całą konstrukcję dla kilkuset zlotych?

 #621231  autor: alkonauta
 19 mar 2013, 10:45
Nie zdradze tajemnicy bo zostalo to publicznie powiedziane. W mojej parafii gdzie na kosciele wisza anteny dwoch operatorow probosz bierze w sumie okolo 36000 rocznie. Nie wiem jak to w kwestii gruntow ale moze ta informacja komus sie przyda.

 #621460  autor: Edmund
 20 mar 2013, 09:39
scyzoryk85, sprawdź za pomocą serwisu http://mapa.btsearch.pl/ czy niedaleko Twojej lokalizacji jest inny przekaźnik PTC albo PTK Centertel. Jeżeli nie ma sądzę, że możesz powiedzieć że nie zgadzasz się na niższą cenę i nadal chcesz pozostać przy starej. Poza tym warto sprawdzić zapisy umowy - czy w przypadku żądania obniżki czynszu i odmowy mogą zerwać umowę, a jeżeli tak to czy przysługuje Ci odszkodowanie z tego tytułu.
Jeżeli wolno spytać - o jaką miejscowość chodzi? Na tej podstawie można byłoby powiedzieć czy wynika to z wprowadzania NetWorks w Twojej okolicy czy nie.

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #621673  autor: scyzoryk85
 20 mar 2013, 22:42
sprawdzalem juz wczesniej rozmieszczenie masztów. Mieszkam w województwie zachodniopomorskim, starym woj. koszalińskim (nie przy morzu). Jakies 4 km ode mnie jest maszt z Orange, jednak jest niższy od mojego i ma bardzo słaby zasięg (u mnie 4 km od masztu nie mam wcale zasiegu z Orange). Nie wiem jakby to wyglądało jakby tam zrobili Networks, czy zasięg byłby lepszy. Najbliższe maszty z T-mobile są zlokalizowane 10km ode mnie (podobnie jest z Orange za wyjątkiem tej jednej wieży). NetWorks ma podobno być w całym kraju.

 #627247  autor: tesla
 15 kwie 2013, 21:05
Dużo masz anten na tym maszcie?
Mniej anten - niższa ranga, większe szanse że faktycznie podziękują. Szczególnie w kontekście NetWOrkS...

Na końcu zdania dajemy kropkę, potem spację i zaczynamy z dużej litery. Proste?

 #627255  autor: StormChaser
 15 kwie 2013, 21:37
Może też być, że ty się nie zgodzisz a sąsiad zza miedzy/płota już tak...

 #627271  autor: INTRO
 15 kwie 2013, 22:21
Scyzoryk85 zgódź się na obniżkę dzierżawy, byłe koszalińskie zostanie objętę zasięgiem Networks na samym końcu w kwietniu 2014 roku, więc jeśli się nie zgodzisz, to podejrzewam, że przy projekcie i inwestycjach jakie są w Networks, po prostu podziękują ci za współpracę i przeniosą się na maszt Orange, który zawsze mogą podwyższyć, albo przykolegująś się do jakiegoś masztu Polkomtela, jeżeli jest w twojej okolicy. Ogólnie z mojego punktu widzenia, zasięg T-Mobile w byłym koszalińskim szczególnie na wsiach jest najgorszy z W3. Znam stacje którę poprostu się nudzą, bo pokrywają lasy i obszary mało zurbanizowane, a tymczasem duże wioski (gdzie są szkoły skupiające uczniów z całej gminy, generujący duży ruch), drogi wojewódzkie pozostają bez pokrycia zasięgiem T-Mobile, ale tu nadrabia Orange z bardzo dobrymi lokalizacjami BTSów.

 #627654  autor: scyzoryk85
 17 kwie 2013, 21:55
Jeśli chodzi o moją okolice to zasięg z T-mobile jest dobry, natomiast cieżko o zasieg z Orange. Wiecie może jak rozbierają takie betonowe maszty ?

 #627667  autor: zajadacz
 17 kwie 2013, 23:08
Jak to jest jakiś ważny węzeł z punktu widzenia PTC (dużo radiolinii) to możliwe, że będą chcieli zostawić. Poza tym te betonowe maszty są bardzo dobre i wytrzymałe, można bez problemów powiesić dużo anten. Jeśli możesz to podaj lokalizację na PW to zobaczę jak to wygląda od strony szkieletu. Są przypadki w N! że stoją obok siebie dwa maszty PTK i PTC, BTS zdjęli z masztu PTC i przenieśli na PTK, ale sam maszt PTC zostawiło ze względu na radiolinie, które tam wiszą.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #688611  autor: reboot
 07 sty 2014, 17:13
Dostałem takie pismo (co było niepotrzebne wyciąłem).
Jak jest obecnie z tymi stawkami? 500zł to uczciwa cena czy np. pisać od razu, że zgadzam się za 1000 zł? W okolicy nie ma żadnej stacji T-M ani Networks!

Na co zwracać uwagę przy podpisaniu umowy dzierżawy?
Co w przypadku gdy mija 15 lat? Czy dzierżawa się automatycznie odnawia czy muszą do mnie występować z prośbą o kolejny okres czasu?
Piszecie, że operator grozi zerwaniem umowy jeśli ktoś nie zgodzi się na obniżenie stawki. Czy można w umowie zawrzeć punkt mówiący o tym, że nie wyrażamy zgody na zerwanie umowy ze strony operatora w przypadku braku naszej akceptacji obniżenia stawki, czy raczej to jak z umowami w salonie "nie podoba się, to nie bierz".
Załóżmy, że w trakcie lub po 15 latach jest koniec dzierżawy, to mają obowiązek demontażu całości, a co z infrastrukturą, która jest w ziemi? Też muszą to zlikwidować i przywrócić stan pierwotny?

ps. to ziemia kilka km od granic miasta, 2km od skrzyżowania S8 z łącznikiem Długołęka.

Obrazek

WKS

 #688632  autor: Spacedust
 07 sty 2014, 18:41
reboot pisze:Dostałem takie pismo (co było niepotrzebne wyciąłem).
Jak jest obecnie z tymi stawkami? 500zł to uczciwa cena czy np. pisać od razu, że zgadzam się za 1000 zł? W okolicy nie ma żadnej stacji T-M ani Networks!
To jawna kpina ! Za 500 zł miesięcznie sprzedawać teren i zdrowie ludzi na około tego terenu. To ledwo 90 000 zł przez całe 15 lat.

500 zł to powinno być od każdego sektora i radiolinii, które tam powieszą.

Oni są gotowi płacić nawet ponad 5000 zł netto !

"Dla porównania, zarząd nieruchomości miejskich za udostępnienie kilkunastu metrów kwadratowych dachu prokuratury dostaje 5400 złotych + VAT. Kościelna wieża, o którą stara się abp Głódź może jednak zarabiać sporo więcej. Mówi się nawet o kilkuset tysiącach złotych. "

http://wyborcza.pl/1,75248,13331642,Kos ... .html?as=2

 #688643  autor: inżynier
 07 sty 2014, 19:19
Spacedust pisze: To jawna kpina ! Za 500 zł miesięcznie sprzedawać teren i zdrowie ludzi na około tego terenu. To ledwo 90 000 zł przez całe 15 lat.

500 zł to powinno być od każdego sektora i radiolinii, które tam powieszą.
Czyli za 500zł to nie warto bo sprzedaje się zdrowie, ale jakby było 500zł od sektora, radiolinii itd (swoją drogą ciekawe przeliczanie kosztów dzierżawy uzależnione od liczny anten) to już warto sprzedawać swoje zdrowie?

5tyś miesięcznie? Pewnie, a nawet czasem i więcej. Ale takie są ceny za lokalizacje w centrach miast a nie gdzieś poza miastem.

Sprawa jest raczej prosta: jak właściciel działki się nie zgodzi, to operatorzy szukają o sąsiedniego właściciela, jak nie ten to jeszcze jeden, i na pewno się ktoś znajdzie kto i za te 500zł miesięcznie wydzierżawi kawałek działki.

 #688652  autor: zajadacz
 07 sty 2014, 19:53
Standardowa cena obecnie do ok. 1-1,5k miesięcznie za dach w mieście, więc 500 zł to trochę za mało i pewnie punkt wyjścia do negocjacji. Proponuję rozpocząć negocjacje od 1,5k i zejść do 1k.
@Spacedust: Nie przesadzasz czasem? Masz opcję mieć 500 zł miesięcznie "za nic" (maszt, który wali głównymi wiązkami dużo ponad Twoim domem) albo nie mieć, co wybierzesz?

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #688759  autor: mkkot
 08 sty 2014, 11:52
Play za dzierżawę małego kawałka działki na wsi u mnie płaci 750zł.

 #688766  autor: Sig
 08 sty 2014, 12:27
Nie ma sensu licytować się na kwoty, bo cena zależy od zbyt wielu czynników. Ogólna zasada jest taka, że w miastach płaci się więcej, bo trudniej znaleźć bezproblemową lokalizację. Im dalej od miasta, tym rzadsza zabudowa i więcej otwartych terenów - bezproblemowe lokalizacje. Oczywiście i "na wsi" cena być może dobra, ale to też zależy od tego jaka jest sytuacja w okolicy, czy nie ma dziury w zasięgu na np. pobliskiej ważnej trasie itd. Samo luźne sformułowanie wieś i miasto nic nie znaczy, bo każdy ma inne wyobrażenie czym jest chociażby wieś... Są takie większe od pod względem liczby ludnosci od małych miast, są takie ze zwartą zabudową (z blokami włącznie), czy znów z zabudową luźniejszą, jak choćby na Pomorzu i "poniemieckich" gospodarstwach.
Podsumowując - wszystko zależy od lokalizacji. Lepiej mieć 500 zł niż nie mieć, ale nikt nie zabrania negocjować wyżej - jednak jeżeli wokół jest pełno pustych terenów, to można się przelicytować.

I'll touch you in any way or manner that my professional judgment indicates.

 #695482  autor: ninek
 02 lut 2014, 18:41
Witam

Mam serdeczną prośbę do zorientowanych.
Proszę podesłać kontakt do odpowiedzialnych za wyszukiwanie lokalizacji pod BTSy.
Posiadam kawalek, aktualnie kompletnie bezużytecznej ziemi, który chętnie wydzierżawię.

Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam