DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 45 z 1158
  • 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 1158

 #637431  autor: manyaky
 04 cze 2013, 20:01
Możecie mi wyjaśnić takie dwie kwestie?
1) Czy NetWorks to tylko wspólne maszty z osobnymi antenami czy również wspólny sprzęt, tak że T-Mobile i Orange mają ten sam zasięg?
2) Czy ładują wszędzie gdzie był tylko GSM też UMTS?

 #637463  autor: inżynier
 04 cze 2013, 22:20
manyaky poniżej odpowiedzi na Twoje pytania:
1) NetWorkS! jest to spółka która buduje i zarządza sieciami dwóch operatorów: Orange i TMobile. Dokładnie pisząc sieciami radiowymi, czyli BTS/NDB oraz BSC/RNC. Sam szkielet sieci jest dalej zarządzany przez każdego z operatora osobno.
Są nie tylko wspólne maszty ale cały hardware jest wspólny, czyli ogólnie mówiąc BTS jak i kontrolery. Dopiero od tego momentu zaczyna się osobna sieć.
Jeśli chodzi o anteny to z wypowiedzi z forum można wywnioskować, że nie ma reguły. Czasem anteny są wspólne, czasem jest podwójny komplet na stacji. Próbowałem kiedyś analizować wypowiedzi z forum z różnych części Polski (a więc tam gdzie jest Huawei jak i tam gdzie jest NSN) ale nie udało mi się wywnioskować od czego to zależy. Na pewno jeszcze jest rozróżnienie na stacje które kiedy były tylko Orange i na takie które kiedyś były tylko TMobila. Ale chyba zbyt mało danych zebrałem żeby to rozgryźć kiedy jest ile anten:)
2) Na pewno jest tam, że tam gdzie był UMTS na pewno on zostanie. Natomiast nie wszędzie gdzie był wcześniej tylko GSM pojawi się UMTS. Chociaż z informacji od operatorów i informacji z forum można wywnioskować, że na spore ilości stacji gdzie dawniej był tylko GSM doszedł też UMTS.
Pisząc UMTS mam na myśli UMTS w paśmie 2100. Ale pojawiały się informacje o uruchomieniu UMTS w paśmie 900 w modelu MOCN, jednak oficjalnie nie wiele można na ten temat teraz znaleźć. Według mnie, jeśli UMTS900 zostanie uruchomiony to prędzej tam gdzie jest teraz tylko GSM niż tam gdzie jest UMTS2100. Ale to tylko moje przypuszczenia. Teraz na pewno gdzieś w Gorzowie jakieś testy trwają (a przynajmniej kojarzę posty z przed kilku dni gdzie o tym była mowa).

Ostatnio pojawiły się informacje od Orange i TMobila o rozpoczęciu prac w Warszawie i tam pojawia się info, że sprzęt jest LTE Ready. Może to oznaczać, że podczas wymiany sprzętu od razu są wstawianie karty do obsługi LTE, a potem wystarczy tylko decyzja i zdalne odpalenie LTE.

 #637466  autor: sq-
 04 cze 2013, 22:32
A propos testów umts 900 to zasięg jest ciągle poszerzany. Na północ od gorzowa najdalsze stacje z u900 to Smolary w ciągu dawnej 3 blisko s3 i Losno gm. Klodawa.na południu mamy u900 w krzeszycach, lubniewicach, na maszcie waldowice czy lukomin czyli spory kawałek od gorzowa. Dużo jeżdżę w te strony i powiem tak - z racji szerokości nośnej zasięg u900 jest mniejszy niż gsm, ale nawet przy słabym sygnale w środku lasu hspa+ daje radę. Wiadomo, to tylko jedna nośna na dwóch opow wiec speed nie urywa tylka, ale wcześniej byl tylko edge.

dobry telefon dla kobiety

 #637467  autor: manyaky
 04 cze 2013, 22:42
Fajne podsumowanie, dzięki.

Zastanawiałem się właśnie - przy pytaniu o wspólne anteny, jak wpłynie projekt na pojemność sieci i sprawność jej działania, chociażby przy coraz większej liczbie osób korzystających z mobilnego internetu.

 #637475  autor: Spacedust
 04 cze 2013, 23:02
Jeśli są wspólne anteny to czy każdy operator ma swoje osobne kable do anten (spotkałem takie anteny, które mają pod spodem 6 gniazd antenowych) czy po prostu idą te same kable a po prostu nadają swoje identyfikatory sieci tak aby klienci obu sieci mogli się logować ? Jak to się ma do mocy wypromieniowywanej przez stację nadaje tak jak dwie anteny czy tak jak pojedyncza antena ?

Zauważyłem też, że bardzo często montują moduły RRU pod antenami, więc od razu widać, że dana stacja jest już po przeróbce.

Szczerze mówiąc zamówiłem bezpłatny starter Heyah, aby sprawdzić jak działa sieć T-Mobile przed przeróbką. Ostatni raz gdy robiłem testy to 3G działało z prędkością jakieś 250 kbps, za to Orange spokojnie wyciągał 6 Mbps mimo, że lokalizacja ta sama (200 metrów z widocznością optyczną niemal na tej samej wysokości co stacja bazowa).
Ostatnio zmieniony 04 cze 2013, 23:06 przez Spacedust, łącznie zmieniany 2 razy.

 #637477  autor: inżynier
 04 cze 2013, 23:05
Pojemność sieci każdego z operatorów się na pewno zwiększy. Po pierwsze dlatego, że każdemu z nich przybędzie sporo nowych stacji (teraz mają po ok. 6-7tyś, po nowemu będzie to 10tyś). Po drugie o ile w paśmie GSM kanałów nie przybędzie (a nawet ubędzie jak będzie UMTS900) to na pewno dojdzie znaczna ilość komórek UMTS (zarówno 2100 jak i 900) przez co pojemność sieci na pewno będzie większa. No i powiększenie zasięgu 3G, tam gdzie jest 2100 wszędzie jest HSPA+DC, tam gdzie jest UMTS900 najprawdopodobniej wcześniej był tylko GSM/DCS a więc pakietówka raczej kiepska.

 #637502  autor: manyaky
 05 cze 2013, 00:18
No tak, po nowemu 10tys. - a ile z tego to maszty wspólne, bo podejrzewam, że do wspólnego masztu idzie jedna radiolinia, więc i na więcej klientów przepustowość będzie taka sama.

Bo jeśli mieli po 6-7, to razem powinni mieć 12-14 - część likwidują, więc niby mają więcej masztów, ale na dwie sieci. Dobrze rozumuję?


///dzięki za odpowiedzi
Ostatnio zmieniony 05 cze 2013, 18:05 przez manyaky, łącznie zmieniany 1 raz.

 #637508  autor: zajadacz
 05 cze 2013, 02:31
manyaky pisze:No tak, po nowemu 10tys. - a ile z tego to maszty wspólne, bo podejrzewam, że do wspólnego masztu idzie jedna radiolinia, więc i na więcej klientów przepustowość będzie taka sama.
Nie. Wszystkie radiolinie zmieniane są na nowe o dużo większej przepustowości, z zapasem wystarczającej na HSPA+ DC dla dwóch operatorów. Ewentualnie dla LTE mogło by być mało, ale z drugiej strony Plus do swoich stacji z LTE daje radiolinie o często kilkukrotnie mniejszej przepustowości niż N! na HSPA+DC.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #637509  autor: inżynier
 05 cze 2013, 07:13
manyaky pisze:No tak, po nowemu 10tys. - a ile z tego to maszty wspólne, bo podejrzewam, że do wspólnego masztu idzie jedna radiolinia, więc i na więcej klientów przepustowość będzie taka sama.

Bo jeśli mieli po 6-7, to razem powinni mieć 12-14 - część likwidują, więc niby mają więcej masztów, ale na dwie sieci. Dobrze rozumuję?
Wszystkie maszty są wspólne. Tak na prawdę pisząc "maszty" mam na myśli nie tylko maszty jako takie, ale wszelkiego rodzaju "miejsca" gdzie stoją dotychczas stacje bazowe, czyli właśnie maszty, wieże, kominy, dachy budynków itd.
Do tej pory każdy z operatorów miał 6-7 tysięcy takich "lokalizacji", co daje łącznie jakieś 12-14 tyś. Liczba ta ma być zredukowana do 10 tyś, czyli sumarycznie liczba spadnie, ale każdy z operatorów zyska, gdyż do tej pory miał 6-7tyś, po nowemu będzie miał 10tyś.
Jeśli chodzi o transmisję na taką stację to pewnie w dużej mierze są to światłowody a nie radiolinie (chociaż tych też nie brakuje). A jeżeli jakaś radiolinia była zaprojektowana np. dla TMobila do obsługi stacji z HSPA (bo w TMobile DC chyba nie było w ogóle) to jak teraz pojawia się tam również Orange i obaj operatorzy mają DC to pewnie (jak nie ma możliwości dociągnąć tam światłowód) taka radiolinia jest wymieniana na "większą" czyli mogącą przenieść większy ruch.

 #637549  autor: Spacedust
 05 cze 2013, 11:21
manyaky pisze:Jeśli chodzi o transmisję na taką stację to pewnie w dużej mierze są to światłowody a nie radiolinie (chociaż tych też nie brakuje). A jeżeli jakaś radiolinia była zaprojektowana np. dla TMobila do obsługi stacji z HSPA (bo w TMobile DC chyba nie było w ogóle) to jak teraz pojawia się tam również Orange i obaj operatorzy mają DC to pewnie (jak nie ma możliwości dociągnąć tam światłowód) taka radiolinia jest wymieniana na "większą" czyli mogącą przenieść większy ruch.
Orange w dużych miastach ma już prawie wszędzie światłowody, to T-Mobile jest tutaj najbardziej zacofane. Na stacji, która ma samo GSM900 i EDGE jest radiolinia 500 Mbps, a na takiej z pełnym zakresem pasm jest 4x2 Mbps. Wątpię, aby opłacało im się wymieniać radiolinię, gdy 300 metrów obok mają lepszą lokalizację i większe pasmo.

 #637552  autor: zajadacz
 05 cze 2013, 11:35
Spacedust pisze:Orange w dużych miastach ma już prawie wszędzie światłowody, to T-Mobile jest tutaj najbardziej zacofane. Na stacji, która ma samo GSM900 i EDGE jest radiolinia 500 Mbps, a na takiej z pełnym zakresem pasm jest 4x2 Mbps. Wątpię, aby opłacało im się wymieniać radiolinię, gdy 300 metrów obok mają lepszą lokalizację i większe pasmo.
Pewien jednostkowy przypadek, najpewniej z jednego z poznańskich osiedli o niczym nie świadczy. W Szczecinie jeszcze przed N! były stacje bazowe T-Mobile mające tylko światłowody, ba nawet jedną z takich zlikwidowano w ramach N! Ogólnie to w T-Mobile nie ma tragedii ze światłowodami, trochę tego mają, podobnie jak Polkomtel. Orange ma tą przewagę, że tp ma studnie kablowe w miastach prawie wszędzie i wtedy żaden problem zaciągnąć kabel. Choć są miejscowości, że z radioliniami Orange jest tragedia. Przykład Ustroń. Jak byłem w marcu to mieli do stacji z HSPA+DC radiolinię 4x2Mbit/s. I więcej niż 2-3 Mbit/s w godzinach późno nocnych nie dało się wyciągnąć.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #637553  autor: Spacedust
 05 cze 2013, 11:39
zajadacz pisze:
Spacedust pisze:Orange w dużych miastach ma już prawie wszędzie światłowody, to T-Mobile jest tutaj najbardziej zacofane. Na stacji, która ma samo GSM900 i EDGE jest radiolinia 500 Mbps, a na takiej z pełnym zakresem pasm jest 4x2 Mbps. Wątpię, aby opłacało im się wymieniać radiolinię, gdy 300 metrów obok mają lepszą lokalizację i większe pasmo.
Pewien jednostkowy przypadek, najpewniej z jednego z poznańskich osiedli o niczym nie świadczy. W Szczecinie jeszcze przed N! były stacje bazowe T-Mobile mające tylko światłowody, ba nawet jedną z takich zlikwidowano w ramach N! Ogólnie to w T-Mobile nie ma tragedii ze światłowodami, trochę tego mają, podobnie jak Polkomtel. Orange ma tą przewagę, że tp ma studnie kablowe w miastach prawie wszędzie i wtedy żaden problem zaciągnąć kabel. Choć są miejscowości, że z radioliniami Orange jest tragedia. Przykład Ustroń. Jak byłem w marcu to mieli do stacji z HSPA+DC radiolinię 4x2Mbit/s. I więcej niż 2-3 Mbit/s w godzinach późno nocnych nie dało się wyciągnąć.
W Poznaniu niedaleko miejsca tej stacji z 4x2 Mbps mają światłowód i bardzo wysoki słup strunobetonowy, ale na nim tylko 3 sektory UMTS 2100, mimo, że są zainstalowane dwa kosze i mocowania do 12-tu anten ;) Dziwną mają tą politykę.

Na Elewarze w Gądkach koło Poznania jest węzeł radioliniowy T-Mobile, na którym jest 4x500 Mbps + 21x2 Mbps i ... EDGE. O 3G można pomarzyć mimo, że w tym samym miejscu wszyscy pozostali operatorzy już dawno je mają.
Ostatnio zmieniony 05 cze 2013, 12:01 przez Spacedust, łącznie zmieniany 1 raz.

 #637557  autor: wartek
 05 cze 2013, 11:50
Z tego co widać nie zawsze maszty są wspólne. W okolicy pozostały maszty każdego oddzielne do tego zasięg się pogorszył. Jak tak ma zostać to cała modernizacja nie pomogła.

 #637588  autor: Patryk_
 05 cze 2013, 14:35
W powiecie oświęcimskim (oraz częściowo bielskim + wadowickim) wczoraj ruszyła sieć zintegrowana.
Ciekawostka: GSM900 jest okrojone do pierwszej, dolnej połowy pasma PTC i górnych (wydaje się, że od k.104) kanałów PTK.
Poza tymi przedziałami pasma panuje cisza...czyżby już przygotowali "grunt" pod UMTS900 ?
Systemy antenowe 900 MHz nie są wyposażone w regulację RET...

 #637601  autor: Micho
 05 cze 2013, 14:53
Wczoraj dostałem sms od T że w moim rejonie zaczynają modernizację i przepraszają za problemy. No i zaczęło się, zrywa połączenia, ginie zasięg. Ale jak na 10 lat w sieci to pierwsze problemy, poza tym powiadomili więc będzie im wybaczone :)

 #637608  autor: wartek
 05 cze 2013, 15:15
Micho masz abo czy na kartę bo ja na żadnym numerze nie dostałem takiej informacji. Wiesz może jakie nadajniki sa modernizowane w Radomiu teraz?

 #637615  autor: smyf
 05 cze 2013, 15:35
Niepołomice czyli 20 km od Krakowa jest poprawa zasięgu :)

 #637617  autor: StormChaser
 05 cze 2013, 16:00
W Malborku, gdy lokalizacje BTS są odległe o kilkaset metrów sektory są ustawiane tak by były najlepiej wykorzystane, przeważnie stacja nie pokrywa obszaru wokół siebie 360', ale pewien wycinek dla którego jest najlepszą lokalizacją. Dwie stacje w centrum dają dookoła, ale tak mają dobrane sektory, że gdy z jednej są przeszkody, budynki tam jest sygnał z drugiej. Jedna lokalizacja zbieżna w 100% została połączona (elewator zbożowy).
Pomimo oficjalnego odrzucania zgłoszeń reklamacji na zasięg, widać za każdym razem poprawę, a także w okolicach na kolejnych stacjach 2G jest uruchamiane 3G, więc widać znaczącą poprawę.

 #637618  autor: Micho
 05 cze 2013, 16:02
wartek pisze:Micho masz abo czy na kartę bo ja na żadnym numerze nie dostałem takiej informacji. Wiesz może jakie nadajniki sa modernizowane w Radomiu teraz?
Mam 2 telefony na abo i tylko na jeden przyszedł sms. Nie wiem które są teraz robione. Wcześniej jak miałem nokie to podawało mi że jestem w zasięgu nadajnika z 25 czerwca lub grzecznarowskiego.

 #637624  autor: piokuk
 05 cze 2013, 16:35
Diabli wzięli mi Orange na 29 Listopada w Krakowie - czy to jest efekt tych prac nad usprawnieniem wspólnej sieci?
  • Strona 45 z 1158
  • 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 1158
  • 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 1158