DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 4 z 95
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 95

 #640085  autor: Krzych
 17 cze 2013, 13:37
No to teraz czekamy aż oficjalnie Play zacznie siać GSM1800 w eterze...

 #640098  autor: Edmund
 17 cze 2013, 14:10
wojciech, no to mamy news dnia :D Ja też jestem za tym by Play odpalił UMTS900 + GSM1800 w jak największej ilości lokalizacji - ale chyba nie mamy na to liczyć w obecnej chwili...

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #640106  autor: pakierhakierxd
 17 cze 2013, 14:28
Fajnie :),czekam na gsm1800 a potem na lte-potem bo na razie sprzetu nie mam i prawdopodobnie zmienię dopiero taba i smarta na takie z obsługą lte w przyszłym roku :P,myślę że się uda jakoś :]

Pozdrawiam :)

 #640108  autor: Krzych
 17 cze 2013, 14:31
Jak patrzyłem ostatnio na btsearch na nadajniki w Poznaniu to myślę, że wystarczyło by na każdej stacji U2100 odpalić GSM1800 i wydaje mi się, że zagęszczenie nadajników wystarczyło by aby szczelnie pokryć miasto. Wtedy można by całe 900 dać pod UMTS.
Na razie pozostaje nam czekać na oficjalne info i odpalenie częstotliwości...

 #640111  autor: user_delete19
 17 cze 2013, 14:46
Krzych pisze:Wtedy można by całe 900 dać pod UMTS.
Pewnie w większości lokalizacji by coś takiego mogło funkcjonować (a niedobitki z gsm900 only zapewne byliby zrzucani do roamingu)... aktualnie mam lekki uraz do egsm900 w play i jakoś bardziej preferuję umts, zwłaszcza w smartfonie...

 #640114  autor: Krzych
 17 cze 2013, 15:08
Ale niedobitki z 2G only mogłyby siedzieć na GSM1800. Siatka na której stawia się U2100 jest gęstsza niż GSM1800, więc raczej nie byłoby problemu z brakami zasięgu.

Całkowite wyłączenie GSM900 ma sens w dużych miastach gdzie 2G Playa się zapycha. Znam kilka mniejszych miejscowości w których stoi jeden nadajnik U2100 + U900 + G900 i transfery są dobre, jakość rozmów dobra a osoby mające telefon tylko 2G nie muszą korzystać z roamingu.

Poza tym ograniczenie G900 uniemożliwiło by łączenie się telefonu ze stacjami macierzystymi odległymi o 30 km przez które i tak się nie pogada, ani nie uzyska się stabilnego połączenia danych.

 #640178  autor: alkonauta
 17 cze 2013, 19:57
a czy nie jest tak ze 1800 wygrane przez Play musi byc wykorzystane pod lte? czy operator sam sobie wybiera technologie jaka bedzie w tej czestotliwosci wykorzystywal?

 #640226  autor: zajadacz
 17 cze 2013, 23:24
alkonauta pisze:czy operator sam sobie wybiera technologie jaka bedzie w tej czestotliwosci wykorzystywal?
Sam wybiera. Obstawiam, że minimum 5 MHz (25 kanałów) w P4 w miastach pójdzie pod GSM. Reszta może być dynamicznie przydzielana pod LTE/GSM, w zależności od tego jaki będzie ruch voice w sieci. Ktoś tu pisał że na stacjach testowych w wawie wszystkie rozmowy szły po HR, nawet jak było bardzo małe obciążenie sieci. Ciekawe czy ze stacji które nadają GSM 900 i dołożyli do nich GSM 1800 puszczą to w CBCCH, czy też będą osobno rozsiewać. Wszystkich, którzy wieszczą zawitanie U900 P4 do miast chciałbym trochę ostudzić. Jak chcieli by tak zrobić to musieli by wykroić 40-50 kanałów na GSM z pasma 1800 żeby to działało lepiej niż obecne GSM 900. Ciężko mi sobie wyobrazić LTE na 5-7 MHz, to w UMST 2100 mają 15 MHz pasma... Co do T-Mobile to nie ma wątpliwości, że całość pójdzie na LTE. Ba kto wie czy nie będą kombinować żeby coś z obecnego GSM 1800 wykroić pod LTE, choć nie sprawdzałem w rozpisce częstotliwości czy pasma sąsiadują.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #640243  autor: mkkot
 18 cze 2013, 00:48
40 minut po północy, nadajnik play w mojej wiosi nie działa, brak gsm i 3G. Musi, że coś robią.

 #640252  autor: Edmund
 18 cze 2013, 01:24
zajadacz, potwierdzam - otrzymany przez T-Mobile blok 10MHz sąsiaduje z poprzednio uzyskanymi częstotliwościami.

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #640257  autor: Kryniczanin
 18 cze 2013, 06:47
Play musi odpalić LTE. W przeciwnym wypadku popełni wizerunkowe samobójstwo. Przypominam w tej chwili siecią o najmniejszych zasobach radiowych jest Orange.

 #640393  autor: kowcio
 18 cze 2013, 15:19
Edmund pisze:CZESLAW86, nie wiadomo jak z tym bedzie - należy pamiętać, że Play ma tylko blok 5MHz w pasmie 900MHz i już mieli trudności przy uruchomieniu UMTS900 razem z GSM900 z tej samej lokalizacji.
Flash999 pisze: Jednak byłoby to WYBAWIENIEM; ja bym w ogóle zrezygnował z GSM na 900 - bo 25 kanałów to za mało na to i to, żbey to podzielić. GSM 1800 będą mieli mega pojemne i tam mogą śmiało stawić LTE i GSM, a nawet powiem wiecej, jakość sieci powinan być, po dobrym skonfigurowaniu, fantastyczna. W końcu nie będą jej dzielić z nikim, a sami mają nadal mało klientów w porównaniu do konkurencji.
Krzych pisze:Jak patrzyłem ostatnio na btsearch na nadajniki w Poznaniu to myślę, że wystarczyło by na każdej stacji U2100 odpalić GSM1800 i wydaje mi się, że zagęszczenie nadajników wystarczyło by aby szczelnie pokryć miasto. Wtedy można by całe 900 dać pod UMTS.
Pewnie i to z nawiązką, bo Play ma w Poznaniu świetny zasięg UMTS 2100. Znacznie lepszy niż Plus bez Aero 2 :) W sumie nie wiem nawet, czy nie mają najlepszego zasiegu 3G ze wszystkich operatorów, biorąc pod uwagę tylko UMTS 2100.

U mnie ten nadajnik bez zmian. Nadal kable podwinięte pod anteną i tak jakby czekały na podłączenie.

 #640569  autor: zajadacz
 19 cze 2013, 07:36
kowcio pisze:ja bym w ogóle zrezygnował z GSM na 900 - bo 25 kanałów to za mało na to i to, żbey to podzielić. GSM 1800 będą mieli mega pojemne i tam mogą śmiało stawić LTE i GSM, a nawet powiem wiecej, jakość sieci powinan być, po dobrym skonfigurowaniu, fantastyczna. W końcu nie będą jej dzielić z nikim, a sami mają nadal mało klientów w porównaniu do konkurencji.
To wyjaśnij mi jak podzielić te 15 MHz w 1800 żeby sieć była lepsza niż obecne G900. Jak ma być lepsza to musisz dać 40-50 kanałów na G1800. To ile Ci zostaje na LTE? 5-7 MHz. To to będzie kpina a nie LTE i prędkości będzie mieć niższe niż HSPA+ DC. Żeby było to sensownie zrobione na LTE musi pójść 10 MHz, a wtedy zostaje 25 kanałów G1800, czyli tyle samo co w G900 i wtedy nie mogą wyłączyć G900 w miastach żeby sieć działała lepiej niż przed odpaleniem pasma 1800.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #640683  autor: Edmund
 19 cze 2013, 14:23
zajadacz, sprawdzałem jak wygląda sprawa w dużych miastach (Poznań, Śląsk) - GSM900 nie jest nadawane z każdej lokalizacji którą ma Play (przykładowo wziąłem dość duży obszar GOP-u: UMTS2100 - 447 lokalizacji, GSM900 - 239 lokalizacji).
Tak więc gdyby Play odpalił GSM1800 (na 25 kanałach) w każdej swojej lokalizacji gdzie ma UMTS2100 to wówczas liczba nadajników GSM byłaby ok. 2 razy większa - czyli sieć mogłaby lepiej działać.
Wówczas spokojnie Play mógłby zrobić z pasmem 900 to co zrobił w małych miejscowościach - odpaliłby UMTS na 4,4MHz, a szczątkowe 0,6MHz przeznaczyć na GSM900, przy czym DCS musiałby mieć bardzo duży priorytet nad GSM900.

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #640695  autor: zajadacz
 19 cze 2013, 14:58
Edmund pisze:zajadaczGSM900 nie jest nadawane z każdej lokalizacji którą ma Play (przykładowo wziąłem dość duży obszar GOP-u: UMTS2100 - 447 lokalizacji, GSM900 - 239 lokalizacji).
Tak więc gdyby Play odpalił GSM1800 (na 25 kanałach) w każdej swojej lokalizacji gdzie ma UMTS2100 to wówczas liczba nadajników GSM byłaby ok. 2 razy większa - czyli sieć mogłaby lepiej działać.
To teraz pytanie: Czemu w takim razie w każdej swojej lokalizacji nie odpalili GSM 900 żeby mieć dużą pojemność? Uprzedzając jedną z odpowiedzi powiem, że przy tej liczbie kanałów zjeżdżając odpowiednio z mocą na stacji bazowej technicznie da się odpalić GSM 900 tak żeby sąsiednie stacje się nie zakłócały.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE

 #640707  autor: Edmund
 19 cze 2013, 15:27
zajadacz, powiem szczerze, że jedyne sensowne wytłumaczenie takiego stanu rzeczy jest następujące: za licencję na sprzęt GSM (BTS + anteny) w każdej lokalizacji musieliby dość sporo zapłacić, więc montując i uruchamiając GSM900 parę lat temu (gdy nie było tylu abonentów) stwierdzili że starczy zrobić GSM w połowie lokalizacji i siać z odpowiednio dużą mocą.

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #640739  autor: Kryniczanin
 19 cze 2013, 18:02
Edmund, Moim zdaniem na 0,6mhz nie obsłużą całego GSM co obecnie. Wiem co mówię bo obserwowałem zachowania znajomych co mają tel w Play w małych miejscowościach i przeważają tel 2G a te z 3G mają najczęściej tryb tylko GSM. Ludzie Ci mają automata wybór sieci.

 #640752  autor: Edmund
 19 cze 2013, 18:42
Kryniczanin, ale ja mówię o przypadku że przeznaczą 0,6MHz z pasma 900 na GSM w połączeniu z GSM na 5MHz z pasma 1800 (przy czym jak wspomniałem BTS muszą być postawione tak gęsto jak UMTS2100)

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #640761  autor: kowcio
 19 cze 2013, 19:05
O LTE to ja bym się bardziej martwił, czy te ich radiolinie i cały ogromny ruch po UMTS (pewnie wszystko poleci po jednej sieci, bo jak inaczej?) uciągną to wszystko ;-) Tu chyba będzie większy problem.
A jeśli Play tak stanowczo opiera się o roaming z którego zapewne w najbliższym czasie - na pewno w ciągu kilkudziecięciu lat nie zrezygują, to niech przerzucą na roaming 2G i będą mieli problem z głowy. To po części byłoby uzasadnione, skoro sami przestali budować sieć tam gdzie się to im średnio lub wcale nie opłaca. Powinni się zastanowić, bo chyba nie o koszty tutaj chodzi - skoro w BOK Play normalną procedurą jest zmiana operatora na Orange lub Plus (w pierwszej kolejności) gdy komuś rwie, przerywa rozmowy... To chyba nie chodzi tu o kaskę. Ale ja i tak podzieliłbym 1800 na LTE i GSM, bo jakby dali 1/3 na LTE (reszta GSM), czy tam całośc na LTE to czuję, że różnicy nie będzie. Chyba, że gruntownie przebudują sieć, zwiększą przepustowość, najlepiej wszystko na światełkach - ale przecież ich na to nie stać, jak kredytów nazałatwiali na same częstotliwości, to teraz weźcie to wybudujcie, uruchomcie i jeszcze przebudujcie całą sieć. LTE będzie, ale z taką prękością... Że jak będę na 3G to różnicy nie zauważę zapewne :( więc niech budują jak chcą, ja jakoś nadzieję tracę, bo Plus też działa na radioliniach i w chwili obecnej więcej niż 20 Mbps nie uświadczyłem, a gdzie te 150 Mbps co tak reklamują na Polsatach?
  • Strona 4 z 95
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 95
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 95